خانه / خانواده / تربیت فرزند / درگیری بچه ها در خانواده

درگیری بچه ها در خانواده

هیچ شکی نداشته باشید که در تمامی خانواده ها درگیری بچه ها وجود دارد. فارق از اینکه بچه ها در چه سنی هستند این درگیری میتونه فواید و البته مضراتی داشته باشه. نگاه و برداشت والدین و افراد دیگر از درگیری بچه ها میتونه متفاوت باشه اما در ادامه قصد بررسی پدیده درگیری بچه ها در خانواده را داریم تا به این موضوع جهت و دید مشخصی بدیم.

با ویکی روان همراه باشید.

علل درگیری بچه ها در خانواده چیست؟

بیشتر والدین میگویند دعوا خوب نیست، دعوا نکنید. بس کنید. کشتی بچه رو، ولش کن. پسر جان تو بزرگ شدی و خیلی از موارد دیگر که همگی جنبه بازدارندگی دارند معمولا پدر و مادر علاوه بر این‌ که دعوا و درگیری بچه ها را بسیار بد می‌دانند و آن را نشانه ناکامی‌ خودشان در تربیت فرزند به حساب می‌آورند، نگرانند نکند بچه‌ها بلایی سر خودشان بیاورند که جبران ناپذیر باشد.

واقعاً هم حق دارند، اما این بازی علی‌ رغم دخالت والدین و منع و تهدید و تذکر  آن‌ها آنقدر ادامه می‌یابد تا به یک تکه جالب و لذت‌ بخش تبدیل شود. اما چرا؟ برای این که بچه‌ها به تنوع، هیجان و درگیر کردن و حرص دادن والدین شدیداً نیاز دارند و درگیری بچه ها به طور طبیعی برای آنها مفید می‌باشد، ولی دخالت والدین آن را به تله تبدیل می‌کند.

من از بسیاری از پدر و مادرها پرسیده‌ام و آن‌ها هم تایید کرده‌اند و شما هم به احتمال قوی تایید می‌کنید که حداقل ۵۰ درصد درگیری بچه ها با هم به خاطر پدر و مادر و به ویژه مادر است. چون وقتی والدین در منزل نیستند، آن‌ها با هم دعوا نمی‌کنند آخه چرا دعوا کنند؟

درگیری بچه ها

وقتی والدین نباشند، این بازی اصلاً مزه ندارد و دخالت والدین و حرص خوردن آن‌ها فوق‌ العاده لذت‌ بخش است. همین جا بگویم که درگیری بچه ها به صورت بازی خیلی مفید و لازم است و اگر والدین به این امر توجه کنند از تبدیل این بازی مفید به تله جلوگیری خواهند کرد.

بهتر بدانیم حداقل دو فایده برای درگیری بچه ها وجود دارد:

  • تخلیه استرس‌ها و هیجان‌ها و رسیدن به آرامش در درگیری بچه ها
  • از پس هم برآمدن و کسب مهارت‌های اجتماعی

اگر درگیری بچه ها بسیار خشن است، به صورتی که تبدیل به قهر طولانی مدت و کینه جویی شده باشد، لازم است والدین هر چه سریع تر برای بررسی ریشه‌های این مساله به مشاوره‌ تخصصی مراجعه کنند.

درگیریهای بچه ها میتواند نمک زندگی شما باشد، پددیده ای بزرگتر شدن فرزندان را نوید میدهد. اما به یاد داشته باشید کاری نکنید که به این موضوع دامن بزنید تا درگیریهای بچه ها بیشتر و بیشتر شود.

عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 7 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

هورمون ملاتونین

آشنایی با هورمون ملاتونین

اگر در حین خواب در شب دچار مشکلات روانی هستید، ممکن است از کمکل های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *