خانه / خانواده / تربیت فرزند / تقویت مثبت و تقویت منفی ابزاری قوی برای کنترل رفتار فرزندان است
تقویت مثبت و تقویت منفی ابزاری قوی برای کنترل رفتار فرزندان است

تقویت مثبت و تقویت منفی ابزاری قوی برای کنترل رفتار فرزندان است

روانشناسان معتقدند که رفتار انسانها از طریق بازخوردهایی که از محیط اطرافشان دریافت میکنند کنترل می شود. این رفتارها با دریافت تقویت مثبت و حذف تقویت منفی تکرار می شوند. در اینجا به علت اهمیت تقویت مثبت و تقویت منفی و به بیان و شرح موضوعی این مفاهیم علمی و ارزشمند می پردازیم.

اهمیت تقویت مثبت و تقویت منفی

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

تقویت مثبت

هرگاه بعد از بروز یک رفتار، محرکى را وارد محیط کنیم و آن محرک احتمال بروز آن رفتار را افزایش دهد یا سبب بقاى آن شود، به چنین محرکى تقویت‌ کننده مثبت مى‌گویند.

مثلاً اگر مادری بعد از موفقیت فرزند خود در امتحانات، به او یک هدیه بدهد و این باعث افزایش رفتار فرزند (گرفتن نمرات عالى) شود، این هدیه یک تقویت‌ کننده مثبت است.

اما اگر هدیه موجب افزایش رفتار نشود، هرچند گرانقیمت باشد و فرزند از گرفتن آن احساس لذت کند، نمى‌توان آن را تقویت‌ کننده دانست. بنابراین، هر تقویت‌ کننده‌اى مى‌تواند یک پاداش باشد، اما هر پاداشى نمى‌تواند تقویت‌ کننده باشد.

تقویت منفی

تقویت منفى یعنى خارج کردن محرک از موقعیت به منظور افزایش رفتار مطلوب. تقویت منفى همچون تقویت مثبت، احتمال بروز رفتار را افزایش مى‌دهد.

تنها تفاوت بین این دو در این است که در تقویت مثبت، یک محرک مطلوب به فرد معرفى یا به موقعیت اضافه مى‌شود در حالیکه در تقویت منفی، یک محرک بیزار کننده از موقعیت خارج مى‌گردد یا تقلیل داده مى‌شود.

مثلاً اگر پنجره خانه باز باشد و سر و صداى خیابان موجب عدم توجه به درس یا یادگیرى فرزندان در هنگام مطالعه شود، مى‌توان با بستن پنجره احتمال بروز پاسخ مطلوب یعنى توجه به درس و یادگیرى فرزندان را افزایش داد.

 ما می توانیم با تمرین و بکارگیری تکنیکهای تربیتی در استفاده از تقویت مثبت و منفی، امکان بروز رفتارهای مطلوب را در فرزندانمان افزایش دهیم.

اهمیت تقویت مثبت و تقویت منفی در تربیت فرزند

این روشهای آموزشی به مراتب از تذکرات مستقیم تاثیر بیشتر و ماندگارتری بر تربیت فرزند ما دارند. همواره به یاد داریم که تربیت فرزندان نیازمند بکارگیری تکنیک های آموزشی غیر مستقیم می باشد.

با ارائه تقویت کننده ها بعد از مشاهده رفتارهای اخلاقی فرزندانمان، در مسیر انتشار و تعمیم این رفتارها در مسیر زندگیشان تلاش کنیم.

همچنین این نکته را به یاد داشته باشیم که بهترین تقویت مثبت محبت والدین می باشد. ما می توانیم زمانیکه فرزندانمان عمل اخلاقی خوبی انجام می دهند به آنها محبت بیشتری کنیم و اگر رفتار غیر اخلاقی مرتکب شدند محبت خود را کمتر نمایش دهیم.

به عنوان مثال زمانیکه فرزندمان شعر زیبایی خواند او را درآغوش بگیریم و اگر حرف نادرستی زد به او بی توجهی کنیم

با استفاده از این شیوه ما می توانیم رفتار فرزندانمان را کنترل کنیم. اما همواره به یاد داشته باشیم که تکنیک تقویت مثبت و تقویت منفی فقط و فقط رفتار فرزندانمان را کنترل می کند و اساس تربیت در اسلام و روانشناسی تربیت ذهن اخلاق مدار است.

به همین علت همواره علت غیر اخلاقی بودن و غیر انسانی بودن رفتارها را برای فرزندانمان توضیح می دهیم.

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

اهمیت خانواده از نظر روانشناسی چیست؟

نقش و اهمیت خانواده در روانشناسی چیست؟ (۱۵ مورد)

اهمیت خانواده در زندگی و البته جامعه بیش از چیزی است که ما فکر می …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *