مطالب روانشناسی خانواده در ویکی روان

تعریف تربیت خانوادگی چیست؟

نقش خانواده و مربیان تربیت خانوادگی در تربیت فرزندان

در تعریف خانواده از دیدگاه روانشناسی تکیه زیادی بر تعریف تربیت خانوادگی شده است و جلسات مشاوره روانشناسی در پاسخ به این سوال که تربیت خانوادگی چیست یک پاسخ جامع ارائه می دهد: تربیت خانوادگی تمرین حرفه‌ ای توانمندسازی اعضای خانواده برای توسعه دانش و مهارت‌ هایی است که از طریق یک رویکرد آموزشی، پیشگیرانه و مبتنی بر نقاط قوت، رفاه و تقویت روابط بین فردی را تقویت می‌ کند. بنابراین با توجه به تاکید ویژه مشاوران در جلسات مشاوره خانواده بر روی این تعریف، مقاله امروز ویکی روان اختصاص به تعریف تربیت خانوادگی، مربیان تربیت خانوادگی و نقش خانواده در تربیت فرزندان دارد که در روانشناسی خانواده یکی از موضوعات اساسی به شمار می رود.

تعریف تربیت خانوادگی چیست؟

مهارت ها و دانش مورد نیاز برای عملکرد سالم خانواده به چند دسته تقسیم شده است. از جمله:

هدف تربیت خانوادگی، آموزش این زمینه‌های مهارت و دانش به اعضای خانواده در طول عمر، و رشد مثبت فردی و خانوادگی است تا خانواده‌ها بتوانند بهینه عمل کنند.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
فاطمه روحی فاطمه روحی
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
بهشته طهماسبی زاده بهشته طهماسبی زاده
دکتری روانشناسی
از 87,500 هزار تومان
فرشته همدانی فرشته همدانی
مشاور روانشناس
از 55,000 هزار تومان
مهناز شاه مرادی مهناز شاه مرادی
دکترای روانشناسی
از 125,000 هزار تومان
سمیرا رضایی سمیرا رضایی
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
رویا قشقائیان رویا قشقائیان
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
مارال حقیقی کرمانشاهی مارال حقیقی کرمانشاهی
دکتری روانشناسی
از 150,000 هزار تومان
آرزو بختیاری آرزو بختیاری
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان

مربیان تربیت خانوادگی چه کسانی هستند؟

مربیان تربیت خانوادگی افرادی هستند دانشی مبتنی بر رشته علوم خانواده دارند و در موقعیت ها و نقش های مختلفی در انواع خانواده از نظر روانشناسی به کار گرفته می شوند. آنها مسائل اجتماعی – اقتصاد، تحصیلات، مسائل کاری- خانوادگی، فرزندپروری، جنسیت و موارد دیگر را در چارچوب خانواده در نظر می گیرند. آنها معتقدند که مشکلات اجتماعی مانند سوء مصرف مواد، خشونت خانگی، بیکاری، بدهی و کودک آزاری را می توان به طور موثرتری از منظری که افراد و خانواده ها را بخشی از سیستم های بزرگتر در نظر می گیرد، مورد بررسی قرار داد. کار مشاوره خانواده هم دقیقا همین است و اگر می خواهید بدانید مشاوره خانواده چیست یا خانواده درمانی چه معنایی دارد حتما مقاله آن را در ویکی روان بخوانید.

مربیان تربیت خانوادگی به خود خانواده ها قدرت می دهند تا از دانش در مورد عملکرد سالم خانواده برای پیشگیری یا به حداقل رساندن مشکلات استفاده کنند و هدف مشاوره خانواده در روانشناسی هم دقیقا رسیدن به همین نقطه است. پس اگر می خواهید خانواده تان به نقطه ای برسد که بتواند هنگام بروز مشکلات و چالش های مختلف بهترین عملکرد را داشته باشد از مشاوره خانواده غافل نباشید و اگر نمی توانید برای جلسات مشاوره اعضای خانواده را به یک باره دور هم جمع کنید تا به دفتر مشاور بروید از مشاوره آنلاین خانواده بهره ببرید.

 

تعریف تربیت خانوادگی چیست؟

 

با مربیان معتبر تربیت خانوادگی بیشتر آشنا شوید

مربیان تربیت خانوادگی می توانند از طریق شورای ملی روابط خانوادگی (NCFR) گواهینامه تدریس تربیت خانوادگی (CFLE) را دریافت کنند. اعتبار CFLE استاندارد ملی شناخته شده برای آموزش تربیت خانوادگی است و تجربه و دانش یک فرد حرفه ای را به عنوان یک مربی تربیت خانوادگی تأیید می کند. چنین افرادی در این زمینه ها برای رسیدن به یک خانواده سالم و شاد فعالیت دارند:

  1. خانواده ها و افراد در زمینه های اجتماعی
  2. پویایی درونی خانواده ها
  3. رشد و توسعه انسانی در طول عمر
  4. میل جنسی انسان
  5. روابط بین فردی
  6. مدیریت منابع خانواده
  7. آموزش و راهنمایی والدین
  8. قانون خانواده و سیاست عمومی
  9. اخلاق حرفه ای و عمل
  10. روش تحلیل تربیت خانوادگی

برای بهره مندی از خدمات مشاوره خانواده و داشتن یک مربی تربیت خانوادگی خوب می توانید به مشاوران زیر مراجعه کنید:

 

هدف مربیان تربیت خانوادگی چیست؟

هنگامی که فردی مبتلا به بیماری مزمنی مانند دیابت یا بیماری قلبی تشخیص داده می شود، معمولا پزشک او نه تنها برای آموزش فردی که مستقیما تحت تأثیر بیماری قرار گرفته، بلکه در روند درمان خانواده اش را شرکت می دهد. در سال های گذشته، این اقدام حتی در مورد بیماری‌های روانی شدید مانند اسکیزوفرنی، افسردگی شدید، اختلال دوقطبی یا اختلال اسکیزوافکتیو صادق نبوده است و همین امر باعث بروز انواع مشکلات خانواده شده است.

در زمان های قدیم، اکثر متخصصان بهداشت روان به خانواده ها در مورد آنچه که باید انتظار داشته باشند یا اینکه چگونه باید از عزیزانشان مراقبت کنند، آموزش نمی دادند. در واقع، در بیشتر قرن بیستم این باور وجود داشت که بیماری روانی ناشی از شیوه‌ های فرزندپروری بیش از حد سختگیرانه یا بیش از حد سهل‌ گیرانه است و خانواده‌ ها به‌طور ناعادلانه ای برای ایجاد این اختلالات سرزنش می‌ شدند.

مادران برچسب «اسکیزوفرنوژن» می‌ خوردند و حتی پزشکان خوش‌ نیت سعی می‌ کردند آن ها و سایر اعضای خانواده را از بیمار دور نگه دارند. نظریه «پیوند دوگانه» بیتسون در آن زمان نشان داد که پیام‌ ها و ارتباطات متناقض والدین علت اصلی این مشکل است. به دلیل این ایده ها و انگ های مرتبط با بیماری روانی، خانواده ها احساس انزوا و تنهایی می کردند و منابع کمی برای کمک به آن ها در اختیار بود. پس از تشخیص، تنها راه برای اکثر خانواده ها این بود که به کتابخانه های عمومی مراجعه کنند و تا آنجا که می توانستد خودشان مطالعه می کردند و یاد می گرفتند.

با این حال، طی 20 سال گذشته، پیشرفت‌ ها در زمینه ژنتیک، علوم اعصاب و تکنیک‌ های تصویربرداری شواهد جدیدی ارائه کرده است که نشان می‌ دهد بیماری‌ های روانی شدید منشأ نوروبیولوژیکی دارند. با این دانش علمی، آگاهی و درک بیشتری حاصل شده است که این بیماری‌ های مغزی «بدون مقصر» هستند و نه خانواده‌ ها و نه بیماران نباید سرزنش شوند. در عوض، هر دوی آنها باید اطلاعات و حمایت لازم را برای کمک به مقابله بهتر با این اختلالات پیچیده دریافت کنند و این چنین از نظام خانواده خویش مراقبت کنند.

یکی از راه های دریافت حمایت های خانوادگی لازم مراجعه به مشاور و روانشناس خانواده و بهره گیری از انواع مشاوره های خانوادگی است. ولی گاهی بیان مشکلات خانوادگی کار سختی برای اعضای خانواده است. در این زمینه مشاوره متنی خانواده می تواند این مشکل را حل کند تا اعضای خانواده پس از بیان مشکل حمایت لازم را دریافت کنند.

اگر شما هم با مشکلات خانوادگی دست و پنجه نرم می کنید و می خواهید اطلاعات تان را در این زمینه افزایش دهید توصیه می کنیم این مقالات را حتما مطالعه کنید:

 

نقش خانواده در تربیت فرزند و حل مشکلات سلامت روان

بیماری‌ های روانی حاد در دوره‌ نوجوانی یا اوایل بزرگسالی رخ می‌ دهند مانند:

بیشتر مداخلات خانواده بر والدین کودکان بزرگسال متمرکز است. با این حال، والدین یک کودک کوچک‌ تر با اختلال عاطفی یا رفتاری می‌ توانند به چالش‌های مربوط به هماهنگی مراقبت اعتراف کنند. به همین دلیل، سازمان‌ های دولتی و خصوصی بیشتری شروع به ارائه آموزش، اطلاعات، آموزش و کمک‌ های مالی به اعضای خانواده کودکان و نوجوانان مبتلا به اختلالات عاطفی کرده‌ اند.

نتایج تحقیقات در مورد مداخلات آموزشی خانواده برای والدین کودکان مبتلا به اختلالات هیجانی جدی در حال ظهور است. برخی تحقیقات نشان می دهند که مشارکت خانواده باعث بهبود ارائه خدمات و نتایج بیمار برای این گروه می شود. در یک کارآزمایی تصادفی کنترل شده از 200 والدینی که آموزش دریافت کردند و آموزش دریافت نکردند، در حالی که هیچ اثر قابل توجهی بر وضعیت سلامت روان کودک وجود نداشت، آن دسته از اعضای خانواده که آموزش دیده بودند افزایش دانش و اثربخشی قابل توجهی را نشان دادند.

پس نهایتا باید اعتراف کرد که تربیت خانوادگی حتی در رسیدن به سلامت روان هم اثر قابل توجهی دارد و یک مربی تربیت خانوادگی که می تواند یک مشاور خانواده باشد کیفیت ارتباطات خانوادگی را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. برای استفاده از خدمات مشاوره خانواده نیازی نیست حضوری به دفتر مشاور مراجعه کنید خصوصا وقتی احساس می کنید مشکل شما اضطراری است و تحمل در نوبت ماندن هم ندارید. مشاوره تلفنی خانواده تمامی موانعی که بر سر راه خود احساس می کنید برای اینکه یک مربی خانوادگی داشته باشید را از سر راه شما حذف می کند.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
حسین توکلی حسین توکلی
دکترای روانشناسی
از 100,000 هزار تومان
علیرضا سروش علیرضا سروش
دکتری روانشناسی
از 100,000 هزار تومان
سعید بابایی سعید بابایی
دکتری روانشناسی
از 100,000 هزار تومان
جواد صادق الحسینی جواد صادق الحسینی
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان
پروانه صفایی مقدم پروانه صفایی مقدم
دكتراى روانشناسى
از 175,000 هزار تومان
محمود مردانی محمود مردانی
مشاور تغذیه
از 300,000 هزار تومان
فریبا روایی فریبا روایی
دکتری روانشناسی
از 75,000 هزار تومان
پوریا رضائی پوریا رضائی
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان

بهبود تربیت خانوادگی و روابط اعضای خانواده با ویکی روان

بررسی انواع آسیب های روانی خانواده در روانشناسی نشان می دهد که همان چیزی که می تواند آسیب بسیار زیادی به شما بزند همان چیزی است که می تواند شما را شفا بدهد و آن عشق میان اعضای خانواده با تربیت خانوادگی صحیح است. این نشان دهنده نقش و اهمیت خانواده در روانشناسی است که می تواند تا حد زیادی تحت تاثیر تربیت خانوادگی قرار بگیرد و ارزشش را دارد که رویش کار کنید حالا به هر شکلی!

اگر مطالعه و آگاهی را در این زمینه کارساز ندیدید و اگر خانواده شما با مشکلات پیچیده تری درگیر است حتما از یک مشاور خانواده کمک بگیرید. فراموش نکنید نه تنها در ایران که از سراسر جهان برای بهبود اوضاع خانوادگی خود می توانید تلاش کنید و از خدمات مشاوره خانواده برای ایرانیان خارج از کشور استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا