خانه / خانواده / ازدواج / تعریف ازدواج موفق چیست ؟
ازدواج موفق چیست

تعریف ازدواج موفق چیست ؟

در ابتدا باید بگوییم که هر کسی در زندگی امید و آرزو های بسیار زیادی دارد. این ها در حقیقت برنامه ها و خیالات یک انسان هستند. هر فردی پیش از شروع یک رابطه ی عاطفی، آرزو ها و خیالات بسیار زیادی در سر دارد، حتی خیلی پیش تر از این که شریک زندگی اش را ملاقات کند. بنابراین روز موعود آشنایی فرا می رسد، وارد یک سبک زندگی جدید دو نفره می شوید و بطور نا خواسته تحت توصیه های دیگران قرار می گیرید که سعی دارند به شما یاد دهند چگونه یک زندگی جدید و موفق داشته باشید. اما ازدواج موفق چیست و چگونه باید آن را تعریف کنیم؟

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

تعریف ازدواج موفق چیست ؟

علیرغم همه ی این توصیه های ناخواسته، در حقیقت یک ازدواج موفق چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ و چگونه می توان فهمید ازدواج ما موفق بوده است؟ برخی افراد معتقد اند که تا زمانی که ازدواج تان ناموفق نشده است، ازدواج موفقی داشته اید. در این زمینه کتاب های بسیار زیادی نوشته شده اند که آپشن ها و ملاک های بسیار زیادی برای ازدواج به شما معرفی می کنند و بیشتر آن ها ناخواسته بر روی شما تاثیر می گذارند (البته اگر کتاب توصیه های ازدواج را خریده اید، پس دیگر تاثیر آن بر شما، نمی تواند ناخواسته محسوب شود).

این کتاب ها، ملاک ها و توصیه هایشان را با تمام جزئیات ممکن برای شما توضیح می دهند و به شما می گویند که چگونه می توانید یک ازدواج موفق داشته باشید. شما می توانید هر چقدر کتاب و مجله در این زمینه وجود دارد را مطالعه کنید و سپس از خود بپرسید واقعا یک ازدواج موفق چیست ؟

در حقیقت، فقط شما و شریک زندگی تان هستید که می توانید واقعا بگویید که ازدواج تان موفق بوده است یا خیر. با این حال، دستورالعمل های کلیدی بسیاری وجود دارد که در اکثریت ازدواج های موفق یافت می شوند. هیچ ازدواجی بدون احترام به یکدیگر موفق نمی شود. با این که گاهی ممکن است از توصیه هایی که به ما می شود غافل شویم، اما بهتر است بدانید که:

احترام به طرف مقابل باعث می شود تا رابطه تان از چارچوب اساسی خود خارج نشود

اگر شریک زندگی تان بطور جدی به شما احترام نگذارد، رابطه تان پس از مدتی به جای رابطه ی احساسی، به دیکتاتوری تبدیل می شود. احترام، باعث ایجاد حد و مرز هایی در رابطه می شود که طرفین با توجه به آن ها، رفتاری را از خود نشان می دهند که مورد قبول طرف مقابل باشد.

حتما بخوانید: ۱۴ راز کلیدی برای داشتن یک ازدواج موفق

همچنین احترام باعث می شود تا طرفین رابطه به یکدیگر بی وفایی و خیانت نکنند و با احساس محدودیتی که به شما در رفتار هایتان می دهد، باعث می شود با یکدیگر بهتر صحبت کنید و حرف یکدیگر را بفهمید.

پیدا کردن جواب سوال ازدواج موفق چیست

دانستن این مسئله که ازدواج موفق چیست و آیا ازدواج شما موفق بوده است یا خیر، به یک مدت زمان طولانی نیاز دارد؛ در حقیقت نمی توان در یک زمان تصمیم گرفت و گفت که تمام تلاش تان را برای رابطه کرده اید و اکنون موفق هستید (و یا نیستید). بلکه همیشه افراد در حال تغییر هستند.

داشتن یک ازدواج یا رابطه ی موفق باعث می شود طرفین رشد کنند و هم در رابطه و هم خارج از رابطه انسان های والایی باشند. یک ازدواج سالم و موفق، رابطه ای است که باعث می شود تا طرفین رابطه، احساس رشد و بلوغ کنند –و احساس کنند که در امن ترین نقطه ی جهان ایستاده اند. در چنین رابطه ای طرفین احساس می کنند که نمی توانند برای رسیدن به خانه و با هم بودن صبر کنند و در لحظاتی که با همسر خود سپری می کنند، اشتیاق و علاقه ی زیادی را در خود مشاهده می کنند.

در یک ازدواج موفق، طرفین، یکدیگر را عزیز ترین فرد خود می دانند و به عبارت دیگر هیچ فرد دیگری نمی تواند جای آن ها را برای یکدیگر بگیرد و این نیز یکی دیگر از نشانه های ازدواج سالم است

در چنین ازدواجی هیچ دلیلی برای رفتار های بد –که واقعا درخور شخصیت شما نیست، وجود نخواهد داشت. اگر همسرتان از شما بخواهد تا برای داشتن یک شغل جدید تلاش کنید و یا از شما بخواهد تا یکی از اخلاق هایتان را بهتر کنید، باید به حرف وی توجه کرده و قبول کنید؛ زیرا او سعی می کند تا توصیه هایی که باعث بهتر و موفق تر شدن ازدواج تان می شود، را به شما گوش زد کند. تغییر رفتار ها در جهت برآورده کردن خواسته های طرفین، یکی از نشانه های رشد است و چیزی از شخصیت اصلی شما کم نمی کند و بدانید تلاش برای یافتن جواب ازدواج موفق چیست چیزی از شما کم نمیکند.

تعریف ازدواج موفق چیست

با گذشته زمان، طرفین احساس می کنند که از رفتار های خود و طرف مقابل شان راضی هستند. اگر راحتی و امنیت یکی از نشانه های ازدواج موفق است، پس چرا احساس رضایت از خود تنها کافی نسیت؟ زیرا از خود راضی بودن تنها نمی تواند ضمانت یک رابطه ی موفق باشد. افراد نیاز دارند تا برای فردی ارزش داشته باشند و در حقیقت دوست داشته شوند.

هر انسانی نیاز دارد تا مورد احترام و افتخار قرار گیرد و این نیاز تا ۵۰ سال پس از ازدواج نیز همراه او خواهد بود. بنابراین یک ازدواج موفق چیست و چه نوع ازدواجی است؟

ازدواجی است که دائما در حال رشد باشد و از ارزش های آن چیزی کم نشود. هنگامی که احساس کردید که امنیت دارید و مورد عشق و علاقه قرار گرفته اید و می توانید با یکدیگر ارتباط کلامی خوبی برقرار کنید، قطعا در مسیر درستی از رابطه قرار گرفته اید

در چنین شرایطی دیگر نباید به این توجه کنید که از قبل برنامه ریزی کرده بودید که یک سال و یا صد ها سال در کنار یکدیگر بمانید.

استدلال برای اینکه ازدواج موفق چیست خوب است

آیا استدلال آوردن به این معنی ست که ازدواج موفقی نداشته اید؟ خیر؛ لزوما این گونه نیست. استدلال های منفی که به یک الی دو دلیل به میان می آیند، می توانند برای رابطه مضر باشند. استدلال ها معمولا هنگامی وارد یک رابطه می شوند که یکی از طرفین احساس کند که ارزش ها از بین رفته اند و یا احساس کند که از نظر شخصیتی به او ظلم یا توهین شده است.

حتما بخوانید: مشاوره ازدواج چیست؟

بزرگ ترین و مهم ترین ارزش های همه ی افراد، امنیت، آرامش، داشتن مرز و ثبات در رابطه می باشند. افراد معمولا هنگامی که به این ۴ مورد نیاز دارند و آن ها را پیدا نمی کنند، احساس ترس و تهدید می کنند و ناخودآگاه نمیتوانند به سوال ازدواج موفق چیست جواب دهند.

در اغلب مواقع، این ارزش ها بطور ناخواسته از بین می روند و فرد احساس خطر می کند. استدلال ها معمولا از همین احساس خطر ها ایجاد می شوند؛ زیرا فردی که به ارزش های عمومی مورد نیازش دسترسی ندارد، با آوردن استدلال سعی می کند تا در مسیر اشتباه نیوفتد. استدلال آوردن می تواند یک راه ارتباطی باشد و باعث حل این مسائل شود.

اگر توجه داشته باشید استدلال ها، از این که فقط یک جا بنشینیم و دائما در مورد یک موضوع بحث کنیم، مفید تر هستند. البته در اکثر مواقع فردی که این مشکلات را ایجاد کرده است نمی تواند کاملا مشکلات بوجود آمده را درک کند و بنابراین، احساسات به استدلال تبدیل شوند. هنگامی که استدلال ها باعث تقویت درک طرفین از یکدیگر شوند، و باعث شوند تا روابط بین آن ها قوی تر شود، ازدواج آن ها به سمت رشد و موفقیت پیش خواهد رفت.

البته باید در نظر داشته باشید که استدلال همیشگی که هیچ بهبودی را در پی ندارد، از پایه، اشتباه و ناسالم می باشد.

جمع بندی

زندگی کردن واقعا آسان نیست. شما و شریک زندگی تان در مسیر تان چالش های بسیار زیادی را تجربه خواهید کرد. این مسائل گاهی بسیار پیچیده می شوند تا جایی که وقتی برای نشستن در کنار یکدیگر و نگاه کردن به خود ندارید. یک ازدواج موفق از دو فردی که در تلاش برای به موفقیت رساندن ازدواج شان هستند، تشکیل نمی شود. زیرا تنها یک ضمانت برای این ازدواج وجود دارد که آن هم شاید نتیجه ی خوبی نداشته باشد.

برای یافتن جواب ازدواج موفق چیست برخی افراد همیشه در حال به چالش کشیدن خود هستند؛ برخی از زوج های دیگر دائما تلاش می کنند تا رشد کنند و بیشتر یکدیگر را دوست داشته باشند، اما زوج های دیگری نیز وجود دارند که آرامش را در شناخت و امنیت طرف مقابل می بینند. پس در نهایت یک ازدواج موفق چیست ؟

اگر زمانی احساس کردید که رشد کرده اید، در خانه تان شاد هستید و امنیت دارید و دائما چیز های جدیدی در مورد خود و همسر تان یاد می گیرید، باید بدانید که در مسیر درستی قرار گرفته و ازدواج موفقی داشته اید.

تعریف ازدواج موفق چیست ؟
امتیازدهی به مطلب
عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 9 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی و دیگر موضوعات عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

ایجاد تنوع در روابط زناشویی

راه های ایجاد تنوع در روابط زناشویی

اگر می خواهید با استفاده از راه کارهای جدید تنوع در روابط زناشویی داشته باشید …

زندگی سالم در دوره سالمندی

زندگی سالم در دوره سالمندی

دوران سالمندی زمان افت کیفیت زندگی نیست، سالمندی وقت ناامیدی و بی انگیزگی نیست بلکه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *