خانه / عشق / با زبان عشق آشنا شوید
زبان عشق

با زبان عشق آشنا شوید

عشق یکی از بزرگترین نعمت های زندگیست. عشق را باید تجربه کرد تا به معنی آن پی ببرید. با این حال زبان عشق به زیبایی های آن می افزاید و عمر آن را بیشتر میکند. به یاد داشته باشید با یادگیری و کسب مهارت در زبان عشق میتوانید جنبه های بیشتری از آن را تجربه کنید.

در ادامه به بررسی جنبه های مهم زبان عشق میپردازیم. با ویکی روان همراه باشید.

زبان کیفی

زبان عشق بدین معناست که بهترین شیوه بیان عشق، «توجه کامل» است. برای چنین شخصی، بودن طرف مقابل در کنارش از اهمیت بسیاری برخوردار است، اما بودن واقعی طرف مقابل بدون تلوزیون، حین انجام کار دیگر، تلفن همراه و مواردی دیگر.

پرت بودن حواس، قرارهای به تعویق انداخته، درست گوش ندادن و… می‌تواند برای چنین شخصی شدیدا آزاردهنده باشد. زمان کیفی همچنین به معنای گفتگوی کیفی و مشارکت در سرگرمی یا فعالیت‌های کیفی است.

زبان عشق در کمک کردن

آیا جارو کردن و ظرف شستن می‌تواند ابراز عشق باشد؟ کاملاً! هر کاری که شما برای کاهش بار مسئولیت طرف مقابل انجام می‌دهید، می‌تواند شیوه بیان عشق باشد. فردی که زبان عشق‌ اش «کمک کردن» است، دوست دارد چنین کلماتی را بشنود: «بزار من این کار رو برات انجام بدم». برای چنین فردی، تنبلی، تعهداتی که عمل نمی‌شود و کارها را به دوش دیگری انداختن، موارد بسیار آزار دهنده‌ای است.

تماس فیزیکی بخش بزرگ زبان عشق است

این زبان تنها به اتاق خواب خلاصه نمی‌شود. فردی که زبان عشق‌اش «تماس فیزیکی» است، بسیار به تماس بدنی علاقه‌مند است. در آغوش کشیده شدن، دست روی شانه گذاشتن، دست‌ها را گرفتن و نوازش شانه و صورت، همه روش‌هایی است که می‌تواند توجه، عشق، مراقبت و محبت را نشان دهد. حضور فیزیکی و در دسترس بودن بسیار مهم است، در حالی که بی‌توجهی و سردی می‌تواند نابخشودنی و تخریبگر باشد.

زبان عشق

کلمات تاییدآمیز

رفتار هرگز به بلندی کلمات صحبت نمی‌کنند. اگر زبان عشق «کلمات تأییدآمیز» باشد، تعریف و تمجید و تحسین برای شما همه چیز است. شنیدن کلمه، «دوستت دارم» بسیار مهم است. توهین و بی‌احترامی کلامی می‌تواند شما را در هم بشکند و به راحتی قابل بخشش نیست. کلمات مهربانانه، تشویقی و مثبت به معنای دادن زندگی به دیگری است.

دادن هدایا

این زبان عشق را با مادی‌گرایی اشتباه نگیرید؛ برای گیرنده هدیه، عشق، اندیشه و تلاش پشت هدیه مهم است. برای فردی با این زبان عشق، دادن هدیه مناسب، نشان دهنده توجه و مراقبت و ارزش قائل شدن است. فراموش کردن تولد، سالگردها و یا تهیه شتابزده و بدون تفکر هدیه، بسیار ناراحت‌کننده است. هدیا نمایانگر بصری عشقند و تا حد زیادی ارزشمندند.

 

جان گاتمن

با زبان عشق آشنا شوید
امتیازدهی
عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 9 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی و دیگر موضوعات عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره پروانه صفایی مقدم

متخصص روانشناسی بالینی عضو سازمان نظام روانشناسی عضو سازمان علوم شناختی سخنران برتر سمینارها 02177610857_09122849487

این و هم چک کنید

ایجاد تنوع در روابط زناشویی

راه های ایجاد تنوع در روابط زناشویی

اگر می خواهید با استفاده از راه کارهای جدید تنوع در روابط زناشویی داشته باشید …

کلاستروفوبیا

کلاستروفوبیا چیست؟ راه تشخیص و درمان آن کدام است؟

واژه کلاستروفوبیا (claustrophobia) از واژه لاتین claustrum به معنی “در جای خود محصور شده”، و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب رایگان بگیرید

برای دریافت جدیدترین و کاربردی ترین مطالب ویکی روان حتما در خبرنامه عضو شوید

با موفقیت مشترک خبرنامه شدید. ممنون