ازدواج

مخالفت خانواده پسر با ازدواج (6 راهکار)

مخالفت خانواده پسر با ازدواج یکی از اتفاقاتی است که برای زوجین زیادی رخ می دهد. به همین خاطر در جلسات مشاوره آنلاین پیش از ازدواج مراجعین به دنبال راهکارهایی برای ازدواج با وجود مخالفت خانواده پسر می باشند که با همفکری مشاور ازدواج راهکارهایی به آنها داده می شود. مخالفت خانواده پسر با ازدواج از نظر روانشناسی دلایل زیادی دارد که باید از تمام جنبه ها مورد بررسی قرار بگیرد، به همین خاطر در این مطلب سایت ویکی روان قصد داریم موضوع مخالفت شدید خانواده پسر با ازدواج را مورد نقد و بررسی قرار دهیم.

مخالفت خانواده پسر با ازدواج

با وبلاگ روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

زمانی که فکر می کنید همسر ایده آلی را پیدا کرده اید و والدینتان او را تایید نمی کنند، حالتان گرفته می شود! اگر با والدین خود صمیمی هستید حتما می خواهید آنها ازدواجتان را تایید کنند و همچنین می خواهید بقیه عمر خود را با شخصی که متعهد هستید بگذرانید و وفادار بمانید.

معیارهای دختر برای ازدواج کردن هر چیزی که باشد، رضایت قلبی والدین دو طرف یکی از آنهاست. چون دوست ندارند عروس خانواده ای باشند که از صمیم قلب خواستار او نیست!

از اخاذی عاطفی برای والدین خود استفاده نکنید تا آنها را تشویق کنید شما را تایید کنند، حتی اگر بارداری در میان بوده و یا با توجه به شرایط سنی شما رضایت قانونی آنها لازم باشد یا هر مورد دیگر. سعی کنید این تمایل آنها را به عنوان نشانه ای از عشق در نظر بگیرید.

اگر شما و پارتنرتان واقعا عاشق هم هستید، چند سال صبر برای ازدواج باعث از بین رفتن عشق شما به یکدیگر نمی شود.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
مهدیه پاکدامن مهدیه پاکدامن
مشاور روانشناس
از 45,000 هزار تومان
مشاهده
سارا مددزاده سارا مددزاده
مشاور روانشناس
از 50,000 هزار تومان
مشاهده
نسرين دشتبانيان نسرين دشتبانيان
مشاور روانشناس
از 40,000 هزار تومان
مشاهده
جواد صادق الحسینی جواد صادق الحسینی
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
مشاهده
اسما مشمول اسما مشمول
دکتری روانشناسی
از 50,000 هزار تومان
مشاهده
صفیه محمدی صفیه محمدی
دکترای روانشناسی
از 50,000 هزار تومان
مشاهده
منصوره بهرامی منصوره بهرامی
دكتراى روانشناسى
از 150,000 هزار تومان
مشاهده
آرزو بختیاری آرزو بختیاری
مشاور روانشناس
از 50,000 هزار تومان
مشاهده

منظور از مخالفت خانواده پسر با ازدواج چیست؟

شاید فکر کنید اصلا منظور از مخلفت کردن والدین پسر با ازدواج او چیست و چه دلایلی پشت این داستان وجود دارد؟

زمانی که والدین و خانواده یک پسر تمایلی به ازدواج پسرشان با دختر مورد نظرش نداشته باشند، مخالفت و بی میلی ها ایجاد می شود. این بی میلی ها هر چیزی که باشد، نتیجه ای جز عدم تمایل خانواده نمی باشد و وقتی تمایلی در کار نباشد از زیبایی های ازدواج کاسته می شود.

دلیل مخالفت خانواده پسر با ازدواج با دختر مورد نظر چیست؟

بی نهایت دلیل می توان برای این مخالفت کردن خانواده پسر با ازدواجش برشمرد که در ادامه به مهم ترین آنها می پردازیم:

 1. اختلاف سنی
 2. اختلاف طبقاتی خانواده ها
 3. اختلاف وضعیت مالی
 4. اختلاف سطح تحصیلی
 5. بعد جغرافیایی
 6. اختلاف فرهنگی و تفاوت های آشکار خانواده ها
 7. صلاح دید هایی که همیشه مشخص نیستند
 8. فامیل بودن طرفین
 9. پیشینه دختر
 10. مطلقه بودن دختر (قبلا در ویکی روان درباره ازدواج پسر مجرد با دختر مطلقه صحبت کردیم)

در بیشتر موارد، پیش نیاز ازدواج و تشکیل خانواده رضایت خانواده دو طرف است! البته در مواردی خانواده ها در نهایت و با وجود عدم رضایت به ازدواج پسرشان تن داده اند، اما همیشه اوضاع اینطور پیش نمی رود.

راه حل ازدواج با وجود مخالفت خانواده پسر چیست؟

در ادامه به بیان راهکارهایی می پردازیم که کمک می کند بتوانید مخالفت شدید خانواده پسر با ازدواج تان را درمان کنید.

البته این راهکارها جنبه عمومی دارند، برای دریافت راهکارهای اختصاصی با توجه به شرایط خود باید از مشاور قبل ازدواج کمک بگیرید.

1- با والدین خود صحبت کنید (و به آنها گوش دهید)

در مورد اینکه چرا دختر مورد نظر شما را دوست ندارند یا ازدواج شما را تایید نمی کنند، با والدین خود صحبتی صریح داشته باشید.

با آرامش و احترام به آنها اجازه دهید تا اعتراضات خود را بیان کنند. ممکن است معلوم شود که آنها فرصت کافی برای شناخت واقعی این دختر را نداشته‌ اند یا شاید مخالفت آنها بر اساس یک سوء تفاهم است

اگر مشکل را بیابید شاید بتوانید به آنها اطمینان دهید که پارتنر شما همسر خوبی خواهد بود. این عاقلانه ترین راه برای رفع مخالفت خانواده پسر با ازدواج است.

برعکس، این احتمال نیز وجود دارد که والدین شما مشکل مشروعی داشته باشند. شاید پارتنرتان در گذشته به شما خیانت کرده یا بیش از حد کنترل کننده بوده است

ممکن است متوجه شوید که نگرانی‌ های والدینتان درست است و باید به طور جدی به آن توجه کنید و شاید یک دوست قابل اعتماد یا یکی از اعضای خانواده با صحبت با آنها بتواند نظرشان را جلب کند.

ممکن است از آنچه والدینتان در مورد دیگری می گویند خوشتان نیاید. مگر اینکه شواهد محکمی داشته باشید (مثلا، شاید آنها نسبت به افرادی از نژاد یا مذهب دختر تعصب دارند). توصیه های آنها از روی عشق و محافظت است.

پس نتیجه می گیریم مخالفت کردن خانواده پسر با ازدواج همیشه بد نیست و نشات گرفته از نگرانی های آنها می باشد.

2- به والدین خود کمک کنید تا دختر مورد نظر شما را بشناسند

افراد نامناسب برای ازدواج

گذراندن وقت بیشتر با پارتنر شما به والدین کمک کند تا با او راحت تر شوند و او را مانند شما ببینند. به دنبال چنین فرصت هایی باشید و آنها را تشویق کنید. آنها را برای شام یا مراسم مذهبی یا رویداد ورزشی دعوت کنید.

دختر مورد نظرتان را تشویق کنید تا در مورد خاطرات، رویاها و اهداف دوران کودکی صحبت کند، تا والدینتان بهتر با او آشنا شوند

دیدن شما دو نفر با هم و مشاهده عشق شما می تواند به آنها کمک کند که متقاعد شوند که طرف مقابل شما یک شریک زندگی حامی و متعهد خواهد بود و کسی است که آنها با خوشحالی پذیرایش خواهند بود.

3- مشاوره را در نظر بگیرید

برای پیشگیری از انواع استرس قبل از ازدواج باید اقدام جدی انجام دهید.

یک شخص ثالث، مانند یک مشاور ازدواج و خانواده مورد اعتماد شما ممکن است در ترغیب همه شما به بهبود ارتباطات و یافتن راه حل های مناسب برای این اختلاف بسیار مفید باشد. یک مشاور روانشناس آنلاین خوب می تواند به تسهیل تشکیل یک ساختار خانواده جدید که شامل همسر شما می شود کمک کند.

گزینه دیگر: بهتر است شما و پارتنرتان در مشاوره قبل از ازدواج آنلاین شرکت کنید. به این ترتیب والدینتان دیگر نمی ترسند که در سنین پایین ازدواج می‌ کنید یا به دلایل اشتباه ازدواج می کنید یا با فرد خیلی جوان ازدواج یا با فرد اشتباهی ازدواج می کنید.

کمک گرفتن از یک فرد متخصص به نام مشاور ازدواج، بهترین راه برای درمان قطعی مخالفت خانواده پسر با ازدواج دختر مورد علاقه اش است. مشاور شرایط شما را به صورت اختصاصی بررسی می کند و راهکارهایی ارائه می دهد که امکان دارد به ذهن شما نرسیده باشد.

4- افکار دوم را نادیده نگیرید

اگر در مورد رابطه خود محتاط هستید، عروسی خود را به تعویق بیندازید تا زمانی که مطمئن شوید تصمیم درستی می گیرید. مطمئن باشید که به تعویق انداختن عروسی کمتر از طلاق آسیب زا است.

با این روش

5- برای آینده برنامه ریزی کنید

اگر والدینتان حتی پس از ازدواجتان هم به مخالفت خود ادامه می دهند، در مورد تعیین مرزها و محدودیت هایی در رابطه با والدین خود صحبت کنید. مهم این است که عدم تایید آنها به شکافی بین شما و همسرتان تبدیل نشود.

مثلا با هم تصمیم بگیرید که آیا همسرتان در جمع‌ های خانوادگی شما شرکت می‌ کند یا با والدینتان ملاقات می‌ کند یا خیر؟ اما اجازه ندهید همسرتان شما را از والدینتان دور کند

شما می توانید برای محافظت از همسر خود به تنهایی (یا با فرزندان خود) در مراسم و رویدادها شرکت کنید. اما اگر شریک زندگی شما از دوستان و خانواده طرد شود، این یک پرچم قرمز در ازدواج شماست.

6- تاکتیک هایی برای اجتناب

اجازه ندهید که ملاحظات والدینتان رابطه شما با نامزد یا همسرتان را از بین ببرد!

مطالعات نشان می‌ دهند که عدم تایید والدین می‌ تواند بی‌ اعتمادی، انتقاد و درگیری را در ازدواج ایجاد کند. همچنین شاید موضوع تکراری بحث‌های شما باشد که می‌ تواند بین هر دوی شما اختلاف ایجاد کند. اگر این اتفاق افتاد، به مشاوره پس از ازدواج مراجعه کنید

اجازه ندهید درگیری به حدی برسد که رابطه شما با والدینتان از بین برود. عواقب یک دوری طولانی مدت از والدین و احتمالا پدربزرگ و مادربزرگ، خواهر و برادر و سایر اعضای خانواده گسترده خود را در نظر بگیرید. بدانید که کینه و عصبانیت می تواند به سلامتی شما نیز آسیب برساند.

مخالفت خانواده پسر با ازدواج چقدر طول میکشد؟

مشاوره-آنلاین-ازدواج-در-ویکی-روان

این سوال را زیاد در بخش مشاوره آنلاین ویکی روان دریافت می کنیم که مخالفت کردن پدر و مادر پسر با ازدواج چقدر طول می کشد؟

به هیچ وجه نمی توان گفت که مخالفت خانواده پسر با ازدواج چقدر طول میکشد چون هر خانواده دلایل خاصی برای مخالفت کردن دارد. به همین خاطر باید موضوع تمام و کمال بررسی شود تا بتوان به این موضوع پاسخ داد.

مخالفت خانواده پسر با ازدواج فامیلی

قبلا در ویکی روان توضیح دادیم که منظور از ازدواج فامیلی چیست و چه مزایایی دارد.

با این حال خیلی از خانواده ها با ازدواج فامیلی موافق نیستند. در واقع این آشنایی قدیمی می تواند باعث مخالفت خانواده پسر با ازدواج فامیلی شود!

مانند تمام موارد فوق، این مورد هم باید بررسی امکان سنجی شود تا در صورت ممکن خانواده ها به این شکل ازدواج تن دهند. اما چه چیزهایی باعث مخالفت خانواده پسر با ازدواج کردن با فامیل می شود؟

 • دعواهای خانوادگی قدیمی
 • ترس از سالم نبودن فرزند مشترک
 • تجربیات بد از وصلت خانوادگی
 • اختلاف فرهنگی با وجود فامیل بودن!
 • تفاوت طبقاتی

مخالفت خانواده پسر با ازدواج ضرر دارد؟

همیشه اینطور نیست!

وقتی دختر و پسری که تصمیم به ازدواج گرفته اند با مخالفت والدین مواجه می شوند، فکر می کنند والدین دشمن آنها هستند!

در صورتی که خیلی از شرایط ریز و درشت ازدواج از چشم دختر و پسر پنهان مانده و آنها خیلی مسائل را بررسی نمی کنند یا به آنها ارزش نمی دهند.

با این اوصاف همیشه مخالفت خانواده پسر با ازدواج ضرر ندارد و باید حرف والدین تماما شنیده شود و بعد تصمیم نهایی گرفته شود.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
آناهیتا افخمی آناهیتا افخمی
مشاور روانشناس
از 50,000 هزار تومان
مشاهده
مهناز شاه مرادی مهناز شاه مرادی
دکترای روانشناسی
از 75,000 هزار تومان
مشاهده
محمد حسین خانی محمد حسین خانی
دکتری روانشناسی
از 50,000 هزار تومان
مشاهده
بابک ساسانی بابک ساسانی
دکتری روانشناسی
از 62,000 هزار تومان
مشاهده
پروانه صفایی مقدم پروانه صفایی مقدم
دكتراى روانشناسى
از 140,000 هزار تومان
مشاهده
بهاره بوربور بهاره بوربور
دکتری روانشناسی
از 62,500 هزار تومان
مشاهده
صبا مهرپور صبا مهرپور
مشاور روانشناس
از 50,000 هزار تومان
مشاهده
پروفسور حسین باهر پروفسور حسین باهر
پروفسور
از 600,000 هزار تومان
مشاهده

پیشنهاد ویکی روان چیست؟

گاهی مشکلات عجیبی در مسیر ازدواج کردن پیش می آید. مخالفت خانواده پسر با ازدواج یکی از آنهاست که البته راهکارهایی دارد.

همیشه به دنبال متقاعد کردن والدین خود نباشید، گاهی باید به آنها گوش دهید و همان کاری را انجام دهید که آنها از شما می خواهند. اما با این حال برای بررسی دقیق تر موضوع پیشنهاد می کنیم حتما از مشاوره برای قبل از ازدواج کمک بگیرید.

مشاور روانشناس به خوبی می تواند شرایط را به شیوه ای علمی و اصولی بررسی کند تا بهترین نتیجه از شرایط موجود به دست بیاید.

یکی از دلایل شکست ازدواج ها این است که زوجین فکر می کنند خودشان همه چیز را می دانند و مشکلی پیش نخواهد آمد!

 

مشاوره آنلاین پیش از ازدواج

ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا