خانه / خانواده / ازدواج / تعریف ازدواج چیست و چه اهمیتی دارد؟
تعریف ازدواج

تعریف ازدواج چیست و چه اهمیتی دارد؟

ازدواج را مرحله ای برای تشکیل خانواده میدانیم و به عنوان یکی از مهم ترین مراحل زندگی هر شخص از آن یاد میشود. شاید افراد زیادی باشند که هرگز ازدواج نکنند اما به هر حال اینکه ازدواج چیست و چه تعریفی باید برای آن در نظر گرفت ذهن بسیاری را مشغول خود کرده است. قصد داریم در این مقاله به بررسی تعریف ازدواج از دید علم روانشناسی بپردازیم و آن را مورد مطالعه قرار دهیم.

تعریف ازدواج چیست

با مطالب روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

ازدواج اتحاد یک زن و یک مرد است که به صورت دائمی و انحصاری نسبت به یکدیگر متعهدند و به طور طبیعی (ذاتی) با به دنیا آوردن و پرورش کودکان توسط هر دوی آن ها همراه است.

همسران اتحاد خود را از طریق اعمال مرتبط با زناشویی که به وجود آورنده بخش رفتاری فرایند تولید مثل است کامل و تجدید می کنند، و به این ترتیب ازدواج آن ها را به عنوان واحد تولید مثل متحد می سازد.

ازدواج به خودی خود ارزشمند است، اما جهت گیری ذاتی آن در زمینه به دنیا آوردن و پرورش کودکان، به ساختار متمایز آن، از جمله هنجارهای تک همسری و وفاداری کمک می کند.

این پیوند با رفاه کودکان همچنین به توضیح این که چرا ازدواج برای منافع مشترک دارای اهمیت است و چرا دولت باید آن را شناسایی کند و تحت نظارت خود قرار دهد، کمک می کند

ازدواج اتحاد دو نفر است که به عشق و مراقبت از یکدیگر و تقسیم مسئولیت ها و مزایای زندگی متعهد هستند.

معنای ازدواج از دید روانشناسی

این اساسا یک اتحاد قلبی و روحی است، که به هر شکل از صمیمیت جنسی تقویت شود، از نظر هر دو طرف مقبول می افتد. دولت باید ازدواج را به رسمیت بشناسد و تحت نظارت خود قرار دهد، چراکه دارای علاقه ای در مشارکت های عاشقانه پایدار و نیازهای واقعی همسران و فرزندانی است که ممکن است بخواهند پرورش دهند.

یک زوج ازدواج کرده می توانند یکدیگر را همسر خطاب کنند، و همسری به عنوان واژه ای قانونی برای روابط زناشویی مورد استفاده قرار می گیرد.

در بیان اینکه ازدواج چیست باید گفت به هر شکل، انواع ازدواج عملا در همه جوامع یافت می شود. در منابع بسیار قدیمی از ازدواج به عنوان یک سنت پابرجا یاد شده است. علی رغم تلاش های انسان شناسان برای شناسایی منشا آن (و آزمون بی بندوباری انسان های اولیه) شواهدی وجود ندارد.

ازدواج چیست
ازدواج چیست

ازدواج به عنوان یک پیوند مجاز اجتماعی در یک رابطه جنسی مهم باقی می ماند. ازدواج گاهی به عنوان رابطه ای طراحی شده برای به دنیا آوردن کودکان و اجتماعی کردن موفقیت آمیز آن ها درک می شود.

از لحاظ تاریخی، بسیاری از جوامع شکل هایی از چند همسری را مجاز می دانسته اند در حالی که در دیگر جوامع اصلا مورد پسند نیست.

اروپا، ایالات متحده و کانادا در بیشتر موارد خود را به عنوان فرهنگ تک همسری تعریف می کنند. این امر تاحدودی ناشی از سنت های فرهنگی آلمانی، مسیحیت، و دستور قانون رومی است. با این حال توجه به این مسئله حائز اهمیت است که قانون رومی فحشا، صیغه شدن، و دسترسی جنسی به بردگان را مجاز می دانست.

در بیان بیشتر اینکه ازدواج چیست میتوان گفت از اواخر قرن بیستم، ایده های بسیاری در مورد ماهیت و هدف ازدواج و خانواده به چالش کشیده شده است.

برخی افراد هم استدلال می کنند که ازدواج می تواند یک داستان قانونی غیرضروری باشد. این موضوع از یک تغییر کلی در ایده ها و شیوه های خانواده غربی پیروی می کند.

از زمان جنگ جهانی دوم، غرب شاهد افزایش چشم گیر طلاق (۶% تا بیش از ۴۰% ازدواج های اول)، رشد زندگی بدون ازدواج، به دنیا آوردن کودکان بدون ازدواج (۵% تا بیش از ۳۳% تولدها)، و افزایش زنا (۸ تا بیش از ۴۰%) بوده است.

دو نفر در یک ازدواج معمولا به دنبال شناخت اجتماعی برای روابطشان هستند و بسیاری از جوامع نیازمند تصویب رسمی یک سازمان مذهبی یا مدنی هستند.

به هر حال برای بیشتر افراد ازدواج مسیری برای رسیدن به دستاوردهای بیشتر در زندگی میباشد، دستاوردهایی که در زندگی مجردی نمیتوانند آنها را کسب کنند.

اما قبل از اقدام به ازدواج میبایست به خوبی خود را بشناسید و بدانید از چه ویژگی هایی برخوردار میباشید و چه شرایطی میتواند شما را به ازدواج موفق سوق دهد. (برای این کار میتوانید از تست شخصیت شناسی آنلاین استفاده کنید)

خیلی از طلاق ها بر اثر عدم آگاهی از ویژگی های فردی اتفاق میافتد.

شاید شما فردی نیستید که آمادگی ازدواج کردن باشد و باید تحت آموزش های بسیار دیگری قرار بگیرید و یا تعریف اشتباهی از ازدواج در ذهن دارید، اما به هر حال میتوانید تمامی این پیش زمینه های ذهنی را اصلاح و زندگی مشترک موفقی را تجربه کنید.

در صورت نیاز میتوانید از بخش مشاوره روانشناسی آنلاین برای ارتباط با مشاورین و استفاده از خدمات مشاوره آنلاین سایت ویکی روان استفاده نمائید.

مشاوره روانشناسی آنلاین
عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 9 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی و دیگر موضوعات عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

تعریف ازدواج

تعریف ازدواج چیست و چه اهمیتی دارد؟

ازدواج را مرحله ای برای تشکیل خانواده میدانیم و به عنوان یکی از مهم ترین …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *