خانه / داروخانه اعصاب و روان / تری فلوپرازین Trifluoperazine
تری فلوپرازین

تری فلوپرازین Trifluoperazine

تری فلوپرازین جزء داروهای ضدجنون است و در درمان روان‌پریشی، اسکیزوفرنی و سایر اختلالات سایکوتیک، اضطراب، سرگیجه و تهوع کاربرد دارد.

با بخش داروهای روانپزشکی در سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

موارد و مقدار مصرف تری فلوپرازین 


در بزرگسالان و برای بیماران سرپایی، از راه خوراکی، مقدار ۲-۱ میلی‌گرم دو بار در روز مصرف می‌شود و برحسب نیاز به این مقدار اضافه می‌گردد. برای بیماران بستری، از راه خوراکی، مقدار ۵-۲ میلی‌گرم دو بار در روز مصرف می‌شود و ممکن است افزایش یابد. از راه عضلانی مقدار ۲-۱ میلی‌گرم هر ۶-۴ ساعت، برحسب نیاز، تزریق می‌شود.
در کودکان ۱۲-۶ ساله (بستری یا تحت مراقبت دقیق)، از راه خوراکی، مقدار یک میلی‌گرم ۲-۱ بار در روز مصرف می‌شود و  افزایش می‌یابد.

جذب تری فلوپرازین به طریق مصرف آن بستگی دارد. جذب خوراکی این دارو متغیر و نامنظم و زمان شروع اثر آن ۱٫۴-۱ ساعت است. این دارو بعد از تزریق عضلانی به سرعت جذب می‌شود. میزان زیادی از تری فلوپرازین در کبد متابولیزه می‌گردد، ولی هیچگونه متابولیت فعالی تشکیل نمی‌‌شود. بیشترین مقدار دارو از طریق کلیه‌ها در ادرار دفع می‌شود. مقداری از دارو نیز از طریق مجاری صفراوی در مدفوع دفع می‌شود.

عوارض مصرف تری فلوپرازین

عوارض مصرف تری فلوپرازین عبارتند از: کاهش فشار خون، یبوست، خشکی دهان، خواب آلودگی، سرگیجه، سردرد، بی‌قراری، مشکلات خواب، اختلال حافظه یا تمرکز، سبکی سر، تهوع، استفراغ، اسهال، تغییرات اشتها یا وزن، مشکلات پستان، تغییر در قاعدگی و اختلالات جنسی.

برای حصول اثرات درمانی مطلوب، ممکن است چند هفته زمان مورد نیاز باشد. ممکن است قطع تدریجی مصرف تری فلوپرازین لازم باشد. هنگام رانندگی یا کار با ماشین آلاتی که نیاز به هوشیاری دارند و همچنین هنگام ورزش در هوای گرم یا هنگام حمام آب گرم به علت احتمال بروز شوک حرارتی باید احتیاط نمود. این دارو ممکن است سبب بروز خشکی دهان شود. در صورت تداوم خشکی دهان به مدت بیش از دو هفته، باید به پزشک مراجعه نمود. سیگار کشیدن اثرات دارو را کم می‌کند. کافئین اثرات دارو را کم می‌کند. قرار گرفتن در معرض نور خورشید، ریسک ایجاد واکنش‌های حساسیت به نور را بیشتر می‌کند.

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

کتاب ثروتمند ترین مرد بابل

کتاب ثروتمند ترین مرد بابل

همیشه کتاب های زیادی در مورد ایجاد انگیره برای کسب موفقیت دلخواه ما نوشته شده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *