خانه / روانشناسی / بیماری / اختلال مسخ شخصیت
مسخ شخصیت

اختلال مسخ شخصیت

مسخ شخصیت تغییری در برداشت از خود است که در جریان آن، فرد مبتلا ممکن است احساس واقعی بودن خود را از دست دهد. این افراد گاه بر این باورند که در رویا به سر می‌برند. از جسم‌شان خارج شده‌اند یا همچون ماشین عمل می‌کنند. اندام‌ها (دست و پا) ممکن است بسیار کوتاه یا بلند احساس شوند. دوره‌های اختلال خود ناهمگون بوده، بیمار از غیرواقعی بودن علائم خود آگاهی دارد.

با ویکی روان همراه باشید.

عده‌ای از متخصصین، مسخ شخصیت و مسخ واقعیت را دو اختلال جداگانه شمرده و بر این اعتقادند که مسخ شخصیت احساس غیرواقعی بودن و عجیب بودن نسبت به وجود خود است. ولی مسخ واقعیت عبارت است از احساس غیرواقعی و عجیب بودن نسبت به محیط و آنچه در جهان اطراف است.

اختلال مسخ شخصیت گاهی به عنوان علامت شایع اختلالات اسکیزوفرنی، اضطرابی، خلقی، شخصیت و اختلالات شناختی دیده می‌شود. علائم اکثر بیماران به طور ناگهانی پدیدار می‌شود. در بیش از نیمی ‌از بیماران مدت‌ها باقی خواهد ماند. بیماری معمولا در یک دوره آرامش پس از یک استرس روانی طاقت‌فرسا به وجود می‌آید.

مسخ شخصیت به عنوان یک تجربه اتفاقی در ۷۰ درصد افراد جامعه اتفاقی می‌افتد. بنابراین واقعه‌ای شایع محسوب می‌شود. نوع مرضی این اختلال در زنان دو برابر مردان است. شروع آن اغلب بین سن ۱۵-۳۰ سالگی است.

خصوصیات بالینی اختلال مسخ شخصیت

خصوصیات اصلی این اختلال عبارت است از احساس غیرواقعی بودن و غرابت نسبت به خود. در مسخ شخصیت نیمه بدن، شخص احساس می‌کند که نیمی ‌از بدنش غیرحقیقی است و وجود ندارد. این حالت ممکن است مربوط به ضایعه قشر گیجگاه سمت مقابل گفتاری باشد. اضطراب غالبا همراه مسخ شخصیت وجود دارد و اغلب بیماران از تغییراتی در حس درک زمان و فضا شاکی هستند. در طی تجربه مسخ شخصیت، واقعیت‌سنجی بیمار دست نخورده باقی می‌ماند. این بیماری موجب درماندگی آشکار یا اختلال در عملکرد اجتماعی – شعلی یا زمینه‌های دیگر بیمار می‌شود.

مسخ شخصیت

درمان

در حال حاضر هیچ‌گونه داروی خاصی جهت درمان این بیماران وجود ندارد، اگرچه اضطراب موجود به داروهای ضداضطراب پاسخ می‌دهد. همچنین در صورت تشخیص بیماری نظیر اسکیزوفرنی درمان خاص آن باید انجام شود.

 

درباره فاطمه صبوری پور

سی ساله ليسانس روانشناسی عمومی فوق ليسانس روان شناسی تربيتی دانشجوی دكتری روانشناسی تربیتی

این و هم چک کنید

روان سالمندان را جدی بگیرید

روان سالمندان را جدی بگیرید!

مطالعات جدید تاکید دارد که عوامل و فاکتورهای روانی چون اضطراب و افسردگی بیش از …

۲ دیدگاه ها

 1. سلام خوبین خسته نباشین من الان ۱۲
  روز مسخ شخصیت و واقعیت هستم زندگی واسم جهنم شده
  رفتم دکتربهم دارو دپاکین.آسنترا.وترانکوپین داده
  نمیدونم اینگارتاثیری نداره یا زمانش طولانیه باید صبرکنم
  خیلی داغونم انگارتو خوابم اززندگیم لذت نمیبرم
  توروخداکمکم کنین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *