وسواس در بارداری

وسواس در بارداری چیست؟ علائم وسواس دوران بارداری

وسواس در بارداری هم برای مادر بد است و هم برای فرزند او. وسواس دوران بارداری نشانه های زیادی دارد اما تشخیص آن نیاز به دقت زیادی دارد چون عده ای آن را به پای حساس شدم مادر در زمان بارداری می گذارند. بهترین راه درمان وسواس در دوران بارداری استفاده از خدمات مشاوره غلبه بر وسواس با کمک مشاور روانشناس است، اما در ادامه این مطلب ویکی روان، به بررسی رابطه وسواس و بارداری و راه های غلبه بر آن از دید روانشناسی می پردازیم.

وسواس یا OCD چیست؟

اگر وسواس فکری عملی یا همان OCD داشته باشید، افکار وسواسی و رفتارهای اجباری خواهید داشت. افکار وسواسیT افکار یا تصاویری ناخواسته، ناخوشایند و اغلب ناراحت کننده هستند که مدام در ذهن شما تکرار می شوند. این افکار می توانند احساس اضطراب در شما ایجاد کنند چون بارزترین نشانه بیماری وسواس در افراد گوناگون هستند.

رفتار اجباری هنگامی است که شما برای کاهش اضطراب، افکار وسواسی عملی (مانند شستن، چک کردن یا شمارش) را تکرار می کنید

به عنوان مثال، اگر در مورد سرقت منزل خود ترس وسواسی دارید، ممکن است قبل از بیرون آمدن چندین بار بررسی کنید که درها قفل هستند یا خیر.

انجام دوباره کارها ممکن است برای مدتی حال شما را بهتر کند اما پس از آن اضطراب دوباره بر می گردد. در واقع منظور از بیماری وسواس، فشارهای روانی ناخواسته برای انجام مکرر کارهای تکراری و بیهوده است که درجه ابتلا به آن بر اساس شرایط، متفاوت خواهد بود.

اما وسواس در دوران بارداری نوعی از وسواس است که خانم های باردار به آن مبتلا شده اند.

وسواس بارداری چیست؟

درمان وسواس در دوران بارداری

اگر در حین بارداری یا پس از زایمان دچار وسواس شوید، به عنوان وسواس بارداری شناخته می شود.

علائم وسواس بارداری اغلب در مورد کودک است، اما نه برای همیشه. بچه دار شدن زندگی شما را تغییر می دهد و ممکن است بسیار استرس زا باشد و نگرانی برای سلامتی کودک طبیعی است.

همچنین شما می خواهید از کودک خود در برابر خطرات محافظت کنید، بنابراین کارهایی برای کاهش این خطرات انجام می دهید، مانند استریل کردن بطری ها یا گاهی اوقات هنگام خواب آنها را کنترل می‌کنید.

اما اگر زمان زیادی را صرف تفکر در مورد این نگرانی ها و اضطراب ها کرده و افکار وسواسی و رفتارهای اجباری ایجاد می شوند که ممکن است دچار وسواس فکری در بارداری شده باشید.

چند نمونه از وسواس فکری در زنان باردار

به طور کلی، وسواس در بارداری انواع بسیار زیادی دارد که در همه یکسان نیست اما در ادامه به مهم ترین آنها اشاره می کنیم:

 • شما ممکن است افکار وسواسی درباره نوزادتان داشته باشید که از میکروب و یا عفونت آسیب نبیند، بنابراین زمان زیادی را صرف تمیز کردن چندباره اشیا می‌ کنید
 • ممکن است در مورد بند آمدن تنفس کودک خود افکار وسواسی داشته باشید و بنابراین کودک خود را مرتب چک کنید
 • ترس شدید از آسیب رسیدن به جنین می تواند تبدیل به وسواس زن باردار شود
 • وسواس بسیار شدید درباره خورد و خوراک خود دارید تا مبادا ناخواسته با فرزند دلبندتان آسیب وارد کنید
 • نمی توانید به گفته های پزشک معالج خود اطمینان کنید و مدام به فکر تغییر متخصص زنان و بارداری هستید

ممکن است تصویری از صدمه زدن به کودک در ذهن خود داشته باشید، این می تواند بسیار ترسناک باشد اما زنان مبتلا به وسواس طبق این افکار عمل نمی کنند.

وسواس بارداری ممکن است بیشتر برای مادران باردار اتفاق بیفتد، اما شما می توانید آن را در حین بارداری یا بعد از آن نیز تجربه کنید.

وسواسی شدن در دوران بارداری چقدر شایع است؟

تقریبا از هر ۱۰۰ زن باردار ۱ نفر مبتلا وسواس شدید است. اما تعداد وسواس پس از تولد بیشتر از دوران بارداری است، از هر ۱۰۰ زن حدود ۲ تا ۳ نفر در سال پس از زایمان تحت تأثیر وسواس بارداری قرار می گیرند.

این وسواس به مرور زمان جنبه های مختلفی به خود می گیرد و تغییر ماهیت می دهد، مثلا وسواس شدن در بارداری می تواند تبدیل به وسواس کندن پوست خود هم بشود که باید سریعا درمان شود.

چه عواملی باعث وسواس می شود؟

به طور دقیق مشخص نیست که چه عواملی باعث وسواس فکری در زنان باردار می شوند، اما به احتمال زیاد این شرایط در آن دخیل هستید:

 • دارای یک خویشاوند مبتلا به وسواس هستید
 • قبلا وسواس داشته اید و به خوبی برای درمان بیماری وسواس اقدام نکرده اید (مثلا وسواس کند مو داشته اید)
 • همیشه استرس زیادی دارید
 • یک رویداد مهم زندگی مانند زایمان ناموفق یا سوگواری عزیزانتان را تجربه کرده‌ اید
 • فردی مرتب و منظم با استانداردهای شخصی دشوار هستند
 • اطرافیان فشار زیادی برای انجام زایمان موفق به شما وارد می کنند
 • دارای افکار وسواسی هستید که قابل کنترل نیستند و به مرور تبدیل به وسواس فکری در بارداری شده اند

برای درمان وسواس فکری شدید در بارداری باید چه کاری انجام دهید؟

مهم است به ماما یا مشاور روانشناس خود بگویید که اکنون علائمی از وسواس دوران بارداری دارید یا قبلا دچار وسواس شده اید. بعضی از خانم ها ممکن است از فکرها و کارهای مکرری که برای کنترل اضطراب یا ترس خود انجام می دهند خجالت بکشند اما نباید اینطور باشد، این وسواس می تواند سلامت فرزندتان را به خطر بیندازد.

اگر نگران هستید به یاد داشته باشید وسواس یک بیماری شایع روانی است که می تواند هر کسی را در هر سنی تحت تأثیر قرار دهد و تقصیر شما نیست. مشاور و متخصص درمان وسواس بخاطر داشتن این افکار هرگز شما را انتقاد یا قضاوت نمی کنند، آنها در روند درمان وسواس در دوران بارداری به شما کمک خواهند کرد.

گزینه های درمان وسواس زن باردار چیست؟

وسواس فکری در زنان باردار

مشاور روانشناس برای درمان وسواس در مورد گزینه های موجود با شما صحبت خواهد کرد، برخی از افراد مبتلا به وسواس خفیف ممکن است نیازی به درمان نداشته باشند.

اما دو درمان اصلی عبارتند از:

۱- گفتگو درمانی (روانشناختی)

گفتار درمانی معمولا یک رفتار درمان شناختی است که به شما کمک می کند بدون هیچ ترسی با افکار وسواسی روبرو شوید (یعنی رفتار اجباری). با توجه به میزان وسواس بارداری شما، این روش با شدت های مختلف ارائه می‌ شود.

۲- دارو درمانی

مشاور شما ممکن است دارو درمانی را برای غلبه بر وسواس در بارداری پیشنهاد کند و در مورد خطرات و مزایای مصرف آن در دوران بارداری با شما صحبت کند. البته دارو درمانی باید تحت نظر مشاور روانپزشک آنلاین یا حضوری انجام شود و به هیچ وجه خودتان مصرف آن را کم یا زیاد نکنید.

چطور می توانید به خودتان کمک کنید؟

اگر احساس می کنید هر یک از نشانه های وسواس فکری در زنان باردار را دارید بهتر است خودتان اقدامات اولیه را انجام دهید:

 • در مورد احساس خود با شریک زندگی، خانواده یا دوست خود صحبت کنید
 • سعی کنید احساس گناه نکرده و خجالت نکشید. این افکار تقصیر شما نیستند و شما “دیوانه نیستید” و کسی شما را سرزنش نخواهد کرد
 • سعی کنید به جای تلاش برای اجتناب یا “رفع” افکار وسواسی خود با عملی اجباری، با آنها روبرو شوید. روزی نیم ساعت را صرف نوشتن و خواندن آنها کنید
 • برای آرامش خود از الکل یا سیگار استفاده نکنید. هر دو می توانند به شما و کودکتان آسیب برسانند، پیشنهاد می کنیم با راه های کاهش میزان استرس در بارداری آشنا شوید و احساسات خود را مدیریت کنید
 • سطح اطلاعات خود درباره اختلال وسواس را بالا ببرید و مطالعه کنید (می توانید به بخش مقالات مربوط به وسواس در ویکی روان مراجعه کنید)

پیشنهاد ویکی روان چیست؟

یادتان باشد بزرگ ترین خطر وسواس در حین بارداری درمان نکردن آن است.

این بیماری اگر درمان نشود می تواند قدرت گرفته و مقدمات دیگر اختلالات روانی را فراهم کند، پس آن را دست کم نگیرید و با مشاهده علائم وسواس در بارداری زودتر اقدام کنید.

شما دوست عزیز می توانید از سراسر دنیا، بدون نیاز به نصب هیچ نرم افزار جانبی، در سایت ویکی روان در جلسات مشاوره درمان وسواس در دوران بارداری شرکت کرده و برای مقابل با آن برنامه ریزی کنید:

لیست مشاورین درمان وسواس بارداری

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

بهترین راه پیشگیری از طلاق عاطفی چیست

۱۰ راه پیشگیری از طلاق عاطفی در روانشناسی

پیشگیری از طلاق عاطفی با چند تکنیک ساده ممکن است اما به شرطی که برای …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *