زوال حافظه

مداوای گیاهی زوال حافظه خوب یا بد؟

در این مقاله قصد بررسی راه های مداوای گیاهی زوال حافظه را داریم. زنال حافظه یکی از مهم ترین و شایع ترین اختلالات موجود در جامعه میباشد که باید به آن رسیدگی بیشتری شود.

ژینکو یکی از قدیمی‌ترین گونه درخت بر روی این کره خاکی است. برگ‌های این درخت به صورت علمی، قرن‌ها مورد تحقیق و پژوهش بوده‌اند. این گیاه در بسیاری از طبابت‌های سنتی برای درمان بیماری‌های رایج استفاده می‌شده است.

روش های مداوای گیاهی زوال حافظه

برگ‌های درخت ژینکو خشک و پس از فرآوری، به صورت قرص و یا کپسول به بازار عرضه می‌شود. ژینکو را “اکسیر جوانی” و “دوست حافظه” نامیده‌اند. هم شفا دهندگان باستانی و هم دانشمندان جدید آن را اثربخش یافته‌اند.

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

این روزها در مجلات پزشکی و مطبوعات عادی توجه فراوانی به آن می‌شود. این ماده پرآوازه عصاره درخت ژینکو، همان درخت زینتی است که غالباً در کنار خیابان‌ها کاشته می‌شود و برای مداوای گیاهی زوال حافظه موثر است.

چینی‌ها دانه‌های ژینکو را از هزاران سال قبل برای افزایش انرژی جنسی و به عنوان دارویی برای درمان بیماری‌های مقاربتی گرفته تا سرطان به کار می‌بردند.

پژوهشگران پزشکی در عصر حاضر، شواهدی یافته اند که ممکن است عصاره ژینکو در درمان بیماری‌های گوناگون از جمله تنگی نفس، افسردگی، ناتوانی جنسی و آسیب‌ های شبکیه مؤثر واقع شود.

شاید مهم‌تر از همه، تأثیر احتمالی ژینکو در درمان زوال حافظه ناشی از بیماری آلزایمر و زوال عقل ناشی از سکته خفیف مغزی و پیری عادی باشد. بخش عمده تحقیقات درباره سلامت‌زایی عصاره ژینکو در اروپا انجام شده که پزشکی گیاهی در آنجا بیش از آمریکا پذیرفته شده است.

بررسی‌های آزمایشگاهی در مورد مداوای گیاهی زوال حافظه نشان داده که عصاره ژینکو کارکرد مغز را بهبود می‌بخشد و از اختلالات گردش خون از قبیل سکته پیشگیری یا آنها را درمان می‌کند. این فواید عمدتا ناشی از تأثیر ژینکو روی خون است.

غلظت خون و چسبندگی پلاکت‌ها را کم می‎کند و از این راه، جریان خون را در مغز و اندام‌های پیرامونی افزایش می‌دهد، علاوه بر این قابلیت ارتجاعی رگ‌های خونی را نیز تنظیم می‌کند.

به خاطر این اثرات ژینکو می‌تواند با بعضی از معمولی‌ترین عارضه‌های مربوط به پیری بـــه‌ویژه کاهش جریان خون به مغز که متضمن تاثیر منفی بر حافظه و تمرکز و توانایی ذهنی است مقابله کند.

زوال حافظه
مداوای گیاهی زوال حافظه

زوال حافظه

بمنظور یافتن راه های مداوای گیاهی زوال حافظه بررسی آزمایشگاهی درباره اثرات عصاره ژینکو بر حافظه معمولا با روش چشم بسته صورت می‌گیرد.

برخی از آزمودنی‌ها عصاره ژینکو و بقیه دارونما را دریافت می‌کنند. این بررسی‌ها تفاوت‌های کوچک، ولی معنی‌ داری درباره اثرات مثبت عصاره ژینکو بر حافظه کوتاه مدت، زوال عقلی تدریجی از نوع آلزایمر و زوال عقل ناشی از سکته خفیف مغزی نشان داده‌اند.

یک گروه محقق به این نتیجه رسیده اند که ژینکو بی خطر بوده و در جلوگیری از زوال عملکرد شناختی و کارکردهای اجتماعی بیماران دچار زوال و در موارد متعدد، بهبود آنها به مدت شش ماه تا یک سال مؤثر به نظر می‌رسد.

برخی از متخصصان از این همه شور و شوق نسب به عصاره ژینکو می‌پرهیزند و یاد‌آور می‌شوند که ژینکو در درمان مقدماتی بیماری آلزایمر سودمند است و علاوه بر این تنها وقتی می‌توان زوال عقل‌ و زوال حافظه را درمان کرد که این عارضه ناشی از فقدان جریان خون به مغز باشد.

این ادعا که عصاره ژینکو اکسیر حوانی است بدون شک ادعای مبالغه‌ آمیزی است. برخی دیگر از محققان اشاره می‌کنند که با عصاره ژینکو آزمایش‌های گسترده بالینی صورت نگرفته و سازمان غذا و دارو آن را تأیید نکرده است.

با این همه، شواهد تحقیقات کنترل‌شده موید این باور چینیان باستان است که ژینکو می‌تواند در کنار مداوای گیاهی زوال حافظه ، سلامت و طول عمر را افزایش دهد.

ویکی روان در اینستاگرام

درباره فاطمه صبوری پور

سی ساله ليسانس روانشناسی عمومی فوق ليسانس روان شناسی تربيتی دانشجوی دكتری روانشناسی تربیتی

این و هم چک کنید

درمان افسردگی بدون دارو در خانه

8 راه درمان افسردگی بدون دارو در خانه

درمان افسردگی بدون دارو شاید آرزوی خیلی از ما باشد چون فکر می کنیم برای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + سیزده =