خانه / آرامش / راههای رسیدن به خوشبختی در زندگی کدامند؟
افزایش خوشبختی و موفقیت در زندگی

راههای رسیدن به خوشبختی در زندگی کدامند؟

خب راهکارهای زیادی برای موفقیت در زندگی وجود دارد و برای رسیدن به راههای رسیدن به خوشبختی باید مراحل زیر را به دقت دنبال کنید. اگر خوشبختی را مرحله ارتقا یافته رضایت از زندگی و شادی درونی ترجمه کنیم، برای رسیدن به آن باید.

بررسی راههای رسیدن به خوشبختی در زندگی

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه شوید.

افراد بسیاری باور دارند که خوشبختی و موفقیت در زندگی به عوامل خارجی مثل پول، کار، شهرت، سلامتی و از این قبیل وابسته است ولی در واقعیت، این طرزفکر بسیار نابالغانه و خیالپردازانه است.

اگر شما نتوانید در وضعیت کنونی‌تان شاد باشید، حتی اگر به تمام اهداف و رسیدن به آرزوها یتان دست پیدا کنید باز شاد نخواهید بود.

دلیل آن این است که وقتی به اهدافتان می‌رسید، دیگر به همیشه ناراحت و ناراضی بودن عادت کرده‌اید.

به جای به تعویق انداختن خوشبختی، سعی کنید از هر لحظه همان موقع لذت ببرید. سعی کنید این را به سبک زندگی‌تان تبدیل کنید.

راههای رسیدن به خوشبختی شما ارتباطی به ثروت و سلامتی‌تان ندارد. همینطور به عنوان و شهرتتان.

هیچ دستاوردی در جهان نمی‌تواند برای شما شادی و خوشبختی جاودانه به ارمغان بیاورد و تنها فرد در جهان که می‌تواند شما را از خوشبختی که لایق آن هستید محروم کند، کسی نیست جز خودتان.

در واقع همه چیز به خودتان بستگی دارد. اگر واقعاً می‌خواهید شاد باشید، پس دست از به تعویق انداختن آن بردارید.

از هر لحظه با همه چیزهایی که دارید لذت ببرید. بالاخره همه چیزهایی در زندگی‌شان دارند که بخواهند بخاطر آن خوشحال باشند. سعی کنید به جای شمردن خارهای زندگی، گل‌های آن را بشمارید.

فقط یادتان باشد، راههای رسیدن به خوشبختی از درون شما سرچشمه می‌گیرد و به هیچ عامل بیرونی بستگی ندارد و همه انسان‌ها شایسته‌ی این هستند که زندگی‌ شاد داشته باشند.

رسیدن به خوشبختی در زندگی

اگر خوشبختی را مرحله ارتقایافته رضایت از زندگی و شادی درونی ترجمه کنیم، برای رسیدن به آن باید عوامل منفی و اثرگذار بر این حس را دور بزنیم.

یعنی از مسائلی که مانع احساس شادی ما شده دوری کرده و برعکس به سمت مسائلی برویم که ما را شاد می‌کنند.

وقتی شادی‌های کوچک و کوتاه ما حالتی به‌هم پیوسته پیدا کنند، به لذت و احساس رضایت پایدارتری می‌رسیم که فرم‌دهنده احساس خوشبختی است.

راههای رسیدن به خوشبختی کدامند؟

از نظر علمی ‌آدم خوشبخت کسی است که رضایتش از خودش و زندگی‌اش ثبات و پایداری مداوم‌تری داشته باشد.

چنین فردی بسیار کمتر به مرحله‌ای می‌رسد که بگوید: «کاش این‌طور نبود» یا «کاش آن‌طور بود»! به همین دلیل از داشته‌هایش لذت بیشتری خواهد برد.

هر چه احساس تاسف‌ها کمتر باشد، فرد رضایت‌مندتری هستیم و این کمک می‌کند نگاهی شادتر و احساسی خوشایندتر داشته باشیم.

یک مساله مهم در بررسی راههای رسیدن به خوشبختی این است که همه ما مستحق احساس خوشبختی هستیم اما ضریب شانس ما برای رسیدن به آن متفاوت است که در بسیاری مواقع از نظر درونی، این ضریب‌های شانس دست خود ما است.

ما به شما راه‌هایی را نشان می‌دهیم که می‌توانند ضریب شانس خوشبختی‌تان را افزایش بدهند.

خوشبختی از درون شما سرچشمه می‌گیرد و به هیچ عامل بیرونی بستگی ندارد‎ بخش ناراحت‌کننده آن این است که هیچوقت هنر شاد زیستن را به ما یاد نداده‌اند

این هنر بسیار ساده است:

« خوب یا بد بودن آن لحظات را قضاوت نکنید، فقط از آنها لذت ببرید. قدردان نعمت‌هاو داشته‌هایتان باشید. مثبت‌ها و خوبی‌های زندگی‌تان را با دیگران قسمت کنید و نگرشی مثبت به زندگی داشته باشید.»

اگر نتوانید از همان لحظه‌ای که در آنید لذت ببرید مطمئناً از لحظه بعدی هم نخواهید توانست.

زیرا همین لحظه است که وضعیت شما را در لحظه بعد تعیین می‌کند. بنابراین اگر می‌خواهید در آینده نزدیک شاد باشید، باید در همین لحظه هم شاد باشید.

علاوه بر این، لذت بردن از زندگی خودش یک هنر است. بیشتر آدم‌ها نمی‌دانند چطور لحظاتشان را خاطره‌انگیز کنند.

آنها در این توهم زندگی می‌کنند که اگر خانه و ماشین خوب و یک عالم پول داشته باشند آنوقت می‌توانند بنشینند و از زندگی لوکسشان لذت ببرند.

زندگی‌شان به همین ترتیب می‌گذرد و بعد یک روز می‌میرند بدون اینکه بفهمند شاد بودن چه طعم و لذتی داشته است.

زودتر از خواب بلند شین

سعی کنین همیشه صبح زود از خواب بلند بشین تا بتونین طلوع آفتاب رو تماشا کنین. لحظه‌ای که نور خورشید، جایگزین تاریکی در زمین می‌شه، یکی از زیباترین لحظه‌های زندگی شماست. تماشای این لحظه رو از دست ندین.

حالا کمی ورزش

چند حرکت ساده ورزشی رو یاد بگیرین و در طول شبانه‌روز، چند نوبت به انجام اونها بپردازین.

با انجام نرمش روزانه از خشک شدن عضلات و مفاصل و بروز بیماری‌های گوناگون جلوگیری کنین. وقتی یه بار امتحان کنین متوجه می‌شین که انجام این حرکات چقدر روحیه شما رو تقویت می‌کنه.

نوشیدن چند لیوان آب در طول شبانه‌روز، هم به سیستم گوارشی ما کمک می‌کنه و هم انرژی تازه‌ای رو در ما به وجود میاره تا شادابی بیشتری داشته باشیم.

بر اساس تحقیقات علمی کم آبی بدن بر سوخت و ساز اون تاثیر منفی می‌گذاره. آب در تصفیه سموم بدن نیز تاثیر بسزایی داره. همیشه مقداری آب در دسترس‌تون باشه تا خودتون رو به نوشیدن آب در طول شبانه‌روز عادت بدین.

به اطراف نگاه کن

وقتی مدتی زیادی رو تو اتاق می‌گذرونین، بعد از مدتی خستگی به سراغ‌تون میاد و شما رو کلافه می‌کنه.

در این‌جور مواقع از اتاق بیرون بیاین و به یه محیط سرباز برین و همین‌طور که به آسمون نگاه می‌کنین‌، از تنفس هوای آزاد لذت ببرین‌.

شنیدین می‌گن با طبیعت آشتی کنین؟! بعضی از ما واقعا با طبیعت قهریم.

صبح تا شب توی آپارتمان، محل کار، خیابون و ترافیک، زندگی‌مون رو با خصوصیات جوامع صنعتی می‌گذرونیم و یه سر به طبیعت نمی‌زنیم.

لذت بردن از درخت‌ها، از سبزه‌ها ، دریا و رودخونه و آسمون پاک؛ همه اینها برای سالم زندگی کردن لازمه. یه جمله می‌گم و بس‌:

طبیعت رسانه ارتباط جمعی خداونده که خداوند از طریق اون با ما صحبت می‌کنه. پس به طبیعت برین و در سکوت به صدای خداوند گوش کنین تا لذت ببرین.

به گذشته های خوب هم فکر کن

یاد روزای کودکی بخیر. چقدر خوش می‌گذشت. چقدر فکرمون راحت بود. چقدر می‌خندیدیم اما هنوز دیر نشده.

هنوزم می‌شه لحظه‌های کودکی رو درک کرد‌. کافیه تمام ژست‌هاتون رو کنار بگذارین و مثل دوران کودکی شروع کنین به بازی کردن.

اگه طرف مقابل‌تون یه بچه باشه که خیلی بهتره. هم اونو خوشحال کردین و هم خودتون رو به سادگی و راحتی نزدیک کردین.

مثل کودکی بخندین و فکرتون رو از همه چیز دور کنین. اینم یه راه حله. امتحانش ضرر نداره.

برای پیدا کردن راههای رسیدن به خوشبختی تو زندگی از همه چیز لذت ببرین. حتی از سادهترین و روزمره‌ترین مسائل.

به جنبه‌های زیبای کار توجه کنین. حتی وقتی که در سخت‌ترین لحظات به سر می‌برین به خدا فکر کنین که منتظر طرز انتخاب و نوع عملکرد ماست.

پس تو سختی‌ها هم لذت وجود داره‌. همیشه به این فکر کنین که گذشته‌ها گذشته و آینده هم بالاخره میاد‌. پس باید به الان فکر کنم و لذت ببرم.

بروز احساسات را تجربه کن

تا حالا به بچه‌ها محبت کردین؟ این‌قدر خوشحال می‌شن که از خوشحالی‌شون دل شما هم شاد می‌شه. هرجا یه بچه کوچولو دیدین با دست کشیدن به سرش یا دادن یه دونه شکلات خوشحالش کنین تا لذت محبت کردن رو درک کنین.

ابراز احساسات رو برای خودتون تمرین کنین. وقتی به دوستا و نزدیکان‌تون می‌رسین محکم دست اونها رو فشار بدین تا احساس صمیمیت و نزدیکی بین شما رد و بدل بشه‌.

اگه خیلی وقته اونها رو ندیدین، به راحتی اونها رو بغل کنین تا آرامش و مهربونی بین شما حاکم بشه. زیباترین لحظه‌ها وقتیه که انسان احساسات خودش رو بدون قید و شرط ابراز می‌کنه‌.

راه رسیدن به خوشبختی : بگذارید و بگذرید

وقتی شخصی انتقاد نابه‌جایی از شما می‌کند یا حرف ناخوشایندی به شما می‌زند، بهترین راه این است که آن را فراموش کنید.

راههای رسیدن به خوشبختی

این را در ذهن تان داشته باشید که گاهی حرف‌ها بی‌قصد و نیت قبلی و قلبی گفته می‌شوند.

اما اگر به نظرتان فرد مقابل‌تان با آگاهی کامل و نیت قلبی صحبت نامناسبی کرده باز به یاد داشته باشید که شما با تمرین بخشش و فراموشی به فردی قوی‌تر بدل می‌شوید.

اگر ذهن‌تان را مشغول این بحث‌ها نگه دارید، انرژی منفی زیادی در وجودتان شکل می‌گیرد که به احساس تنفر، کینه و حتی قصد انتقام جویی می‌رسد. این حس‌ها مانع درک شادی هستند.

از راههای رسیدن به خوشبختی این است که مهربان باشید

شاید در نگاهی بدبینانه این‌طور باشد که به هرکس خوبی کرده‌ایم، بدی دیده‌ایم؛ اما واقعیت ماجرا این است که وقتی مهربانی می‌کنید، مهربانی هم می‌بینید.

حتی اگر این مهربانی رد و بدل شده در حد یک لبخند یا احوال‌پرسی گرم و دوستانه باشد. درحالی‌که ما فقط بدی‌ها را به خاطر می‌سپاریم.

افرادی که به دیگران مهربانی می‌ورزند، به احساس رضایت مندی درونی بیشتری می‌رسند که آنها را مثبت‌تر و شادتر نگه می‌دارد.

مشکلات را محک خود ببینید

هر زمان به مشکلی چه در مواجه با یک فرد و چه با یک اتفاق برخورد کردید، آن را فرصتی برای افزایش توانمندی حسی و محکی برای کشف توانایی‌های خود ببینید.

این فرصت‌ها و راههای رسیدن به خوشبختی به شما درس‌هایی برای آینده می‌دهند تا با دانش و تجربه بیشتری رفتار کنید.

جمله معروفی هست که «آنچه مرا نمی‌کشد، قوی‌ترم می‌کند». مشکلات بخشی از زندگی هستند که اگر آنها را نپذیرید و نخواهید از آنها عبور کنید، به حس آرامش و رضایت نمی‌رسید.

قدردان باشید

وقتی شما یک واژه کوچک اما پرمعنای «متشکرم» را در قبال کاری که دیگران برای‌تان انجام داده‌اند، به زبان می‌آورید، نشان می‌دهید که آن مساله هرچند اندک، اما باعث رضایت خاظر شما بوده است.

از طرفی وقتی از دیگران تشکر می‌کنید و مراتب قدرشناسی‌تان را ابراز می‌کنید، آنها را مشتاق می‌کنید تا بعدها با خواست ذهنی و دلی بیشتری به مشا کمک کنند.

همین مساله در شکر داشته‌ها هم نقش دارد و شما را در زندگی به انسانی شادتر و رضایتمندتر بدل می‌کند.

از راههای رسیدن به خوشبختی این است که به رویاهای بزرگ فکر کنید

همیشه بین خیال پردازی و بلندپروازی فاصله است. برای آنکه شادی و خوشبختی بیشتری را تجربه کنید، باید دستاوردهای بیشتری داشته باشید.

اگر سقف آرزوهای شما کوتاه باشد، به همان میزان رشد هم خواهید رسید. هرچه اهداف بزرگ‌تری داشته باشید، تلاش بیشتری برای به دست آوردن آنها می‌کنید و قطعا به سطح بالاتری از رضایت از خود و زندگی می‌رسید.

همیشه خوب حرف بزنید

یکی از بزرگ‌ترین بازدارنده‌های احساس شادی، افکار منفی است. باور معروفی هست که می‌گوید «افکار ما به کردار ما بدل می‌شوند».

اگر فکرتان منفی باشد قطعا عملکرد مثبتی هم نخواهید داشت. این مساله در روابط بین فردی بسیار نمود دارد.

گاهی تنها به واسطه یک تفکر منفی درباره یک فرد حتی نمی‌توانیم با او ارتباط مناسبی برقرار کنیم؛ حتی اگر آن تفکر واقعا وجود نداشته باشد و تنها به ما القا شده باشد.

ذهن‌تان را از تفکر منفی درباره دیگران حتی به شکل غیبت کردن و شایعه‌پراکنی خالی کنید تا روح شادتری داشته باشید.

افزایش خوشبختی و موفقیت در زندگی

خود را با دیگران مقایسه نکنید

به محض آنکه خود را با یک آدم به هر حال به جهت یا جهاتی از شما در رده بالاتری قرار دارد مقایسه کنید، در تله از دست دادن و عدم افزایش اعتماد به‌ نفس افتاده و خود را به همین راحتی می‌بازید.

نمی‌خواهیم بگوییم بهتر است خود را با آدم‌های سطح پایین‌تر از خود مقایسه کنید تا دچار اعتماد به نفس کاذب یا حتی حس غرور بشوید.

مطابق راههای رسیدن به خوشبختی در زندگی شما باید خودتان را با خودتان مقایسه کنید و ببینید نسبت به قبل چقدر رشد کرده‌اید تا از این رشد شخصی احساس لذت و رضایت داشته باشید. وقتی خود را از دیگران پایین‌تر ببینید بی‌بروبرگرد جایی برای احساس رضایت نخواهد ماند.

به سایرین وابسته نمانید

درست است که همه ما نیازمند توجه دیگران، کمک آنها و حتی حضور در حلقه عاطفی سایرین هستیم؛ اما بدان معنی نیست که اساسا خوشبختی و احساس رضایت ما وابسته به آنها باشد.

در این حالت اگر هر یک از این آدم‌ها نباشند یا دچار تغییر در رفتار با ما بشوند، دیگر احساس خوشبختی نخواهیم داست. با دیگران باشید و از حضورشان لذت ببرید اما احساسات خود را وابسته به حضور یا عدم حضور آنها نکنید.

صادقانه رفتار کنید

وقتی نسبت به خودتان یا دیگران صادق نباشید حسی از نارضایتی زیر پوست افکار شما موج می‌زند.

دروغ هرچقدر هم کوچک باشد در ناخودآگاه ما عذاب وجدان ایجاد می‌کند و همیشه ترس از برملا شدن آن ما را در سطحی از نگرانی نگه می‌دارد.

این نگرانی و ترس مانع از آن می‌شود که شادی را تمام و کمال درک کنیم. هرچه صادق‌تر باشیم، شاید بعضی منافع بیرونی را از دست بدهیم اما از ترس و نگرانی مزمن درونی کمتری رنج خواهیم برد.

بیشتر گوش کنید

آدم‌هایی که زیاد حرف می‌زنند، بیشتر هم اشتباه می‌کنند. وقتی درصد خطاهای ما افزایش پیدا می‌کند، سطح رضایتمندی و به تبع آن شادی ما هم کاهش می‌یابد. همین نکات کوچک از راههای رسیدن به خوشبختی در زندگی هستند.

به جای آنکه مدام در بحث‌ها شرکت کنید و حرف بزنید، شنونده باشید. خوب گوش بدهید و از تجربه‌های دیگران یاد بگیرید.

البته شنونده خوب کسی است که تنها حرف‌های خوب را بشنود وگرنه همه آنچه دیگران می‌گویند هم ارزش شنیدن و فکر کردن ندارد.

آنچه نمی‌توانید تغییر دهید را بپذیرید

حتی سوپرمن هم بدون جلوه‌های ویژه قادر به انجام همه کارهایی که می‌خواهد، نیست. بله گاهی ممکن است حس کنید کاش آدمی‌ پولدارتر، موفق‌تر، باهوش‌تر، زیباتر و… بودم؛ اما نیستم.

ماجرا به همین راحتی است که شما قادر به تغییر بعضی مسائل و فاکتورها در مورد خودتان و پیرامون‌تان نیستید. به جای تفکر بیهوده و پرحسرت درباره چیزهایی که نمی‌شود، تمرکز خود را بر آن چیزهایی بگذارید که شدنی هستند.

با خودتان وقت بگذرانید

آدم‌های شاد و خوشبخت همیشه زمانی را برای خلوت خودشان در نظر می‌گیرند. این یعنی شما خودتان را دوست دارید. مساله‌ای که در رسیدن به رضایت درونی و لذت بردن از داشته‌های‌تان در زندگی بسیار مهم است.

از راههای رسیدن به خوشبختی در زندگی این نیست که شما باید آن آرامش ویژه در تنها شدن را پیدا کنید. لازم نیست تمام مدت از دیگران و جمع دوری کنید، تنها کافی است که ساعاتی را برای خودتان گذاشته، با خود صحبت کرده و برای بهتر شدن خود فکر کنید.

عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 7 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

هورمون ملاتونین

آشنایی با هورمون ملاتونین

اگر در حین خواب در شب دچار مشکلات روانی هستید، ممکن است از کمکل های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *