مصاحبهمطالب آموزنده درباره ازدواج در ویکی روان

در مشاوره پیش از ازدواج چه اتفاقی می‌افتد؟

بررسی روند مشاوره پیش از ازدواج

اینکه در مشاوره پیش از ازدواج چه اتفاقی می افتد به وضعیت زوجین و تشخیص مشاور روانشناس ارتباط دارد. با این حال روانشناسی پیشنهاد می کند به اتفاقات مشاوره پیش از ازدواج توجه نکنید و به مشاور خود اطمینان داشته باشید. در جلسات مشاوره روانشناسی ویکی روان هم تاکید می کنیم زوجین به روند مشاوره پیش از ازدواج توجه نداشته باشند. در ادامه توضیح می دهیم نحوه مشاوره پیش از ازدواج چطور است و چه اتفاقاتی در طی آن رخ می دهد؟

پیشنهاد می کنیم پیش از شروع حتما مقاله تعریف مشاوره پیش از ازدواج چیست را در ویکی روان مطالعه کنید تا بهتر روند جلسات را درک کنید.

در مشاوره پیش از ازدواج چه اتفاقی می افتد؟

با بخش مطالب مربوط به روانشناسی در ویکی روان همراه باشید.

چرا باید قبل از مهم‌ترین تصمیم زندگی‌ مان یعنی «ازدواج» پیش مشاور برویم؟ در این جلسات مشاوره پیش از ازدواج چه اتفاقی می‌افتد؟ آیا اهمیت مشاوره پیش از ازدواج به قدری است که در آن حضور پیدا کنیم؟

خیلی‌ها هنوز بر این باور هستند که ازدواج هندوانه در بسته‌ای است که تا باز نشود، خوبی و بدی آن مشخص نمی‌شود! اکثر افرادی هم که این حرف را می‌زنند خودشان تجربه ناخوشایندی از ازدواج‌شان داشته‌اند و بیشتر قسمت و تقدیر الهی را مقصر می‌دانند و نه انتخابی که خودشان کرده‌اند، اما یادمان نرود موقع خرید کردن همان هندوانه در بسته‌ای که نگران سالم یا خراب بودن آن هستیم، از تجربه آقای میوه فروش استفاده می‌کنیم و از او می‌خواهیم که یک خوبش را برای‌مان سوا کند (البته اگر میوه فروش قابل اعتمادی باشد).

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
بهاره محسنی بهاره محسنی
مشاور روانشناس
از 175,000 هزار تومان
زهرا جعفری زهرا جعفری
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان
بابک ساسانی بابک ساسانی
دکتری روانشناسی
از 100,000 هزار تومان
سعیده حامد سعیده حامد
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
مریم بنی عامریان مریم بنی عامریان
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
سارا مددزاده سارا مددزاده
مشاور روانشناس
از 100,000 هزار تومان
سحر مدیری سحر مدیری
مشاور روانشناس
از 100,000 هزار تومان
محمد حسین خانی محمد حسین خانی
مشاور روانشناس
از 62,500 هزار تومان

روند مشاوره پیش از ازدواج از دید روانشناسی

فارغ از اینکه از مشاوره تلفنی پیش از ازدواج استفاده می کنید یا مشاوره آنلاین پیش از ازدواج، روند برگزاری در تمام آنها یکسان است. مشاوره جامع قبل از ازدواج، مانند کاری که با یک مشاور ازدواج و خانواده انجام می دهید، در شش مرحله انجام می شود و هر کدام از آن ها کمی زمان می برد تا متفکرانه و خوب عمل کنید:

  1. ارزیابی
  2. شناخت نقاط نقاط قوت و فرصت ها
  3. ایجاد مهارت های عملی
  4. ایجاد توافق نامه ها
  5. ساخت سیستم های جدید
  6. ساخت جعبه ابزار

اما اینکه در مشاوره پیش از ازدواج چه اتفاقی می افتد به شیوه اجرای مراحل فوق و همکاری مراجعین دارد.

بررسی اتفاقات مشاوره پیش از ازدواج

مشاوره پیش از ازدواج آنلاین یا تلفنی هم همین نقش را برای ما بازی می‌کند. شما هر چقدر هم که فکر کنید بهترین مرد یا زن روی کره زمین را پیدا کرده‌اید، باز هم به دلیل هیجانات ناشی از علاقه زیاد ممکن است دچار خطا شوید و تصمیم اشتباهی بگیرید. مشاور پیش از ازدواج همین دو راهی‌ها و چاله‌هایی را که ممکن است در آن بیفتید و خود و طرف مقابل‌تان را بدبخت کنید، برای‌تان مشخص می‌کند و یک نقشه راه درست برای تشکیل یک زندگی مناسب در اختیارتان قرار می‌دهد.

درباره همه این اتفاقات و ریزه‌کاری‌های مشاوره پیش از ازدواج که ممکن است برای شما هم سؤال باشد با خانم دکتر «ناهید دهقان»، روان‌شناس و مشاور خانواده در امر پیش از ازدواج گفتگو کرده‌ایم.

ارزیابی پیش از ازدواج

چه مشاوره قبل از ازدواج غیرحضوری انجام دهید و چه مشاوره پیش از ازدواج حضوری، این فرصتی برای شماست تا دانستنی های قبل از ازدواج و مواردی درباره خودتان یاد بگیرید و شریک زندگی تان نیز چیزهای بیشتری در مورد خود یاد بگیرد. همچنین در مورد نحوه عملکرد شما و شریک زندگی تان به عنوان یک واحد، بیشتر یاد خواهید گرفت.

در مشاوره قبل از ازدواج نیز مهارت های مهم و سالمی در روابط جدید خواهید داشت که می توانید از همان ابتدا برای تقویت ازدواج خود از آن ها استفاده کنید. این موضوع مهم است؛ مشاوره قبل از ازدواج می تواند ازدواج را ایجاد کند یا آن را بشکند.

در طول روند مشاوره پیش از ازدواج، مشاور یک نظرسنجی جامع ارائه می دهد که شما و شریک زندگی تان باید با صداقت کامل به آن پاسخ دهید. اما نباید از پرسشنامه ترسید! این کار به شما کمک می کند تا نقاط قوت رابطه خود و همچنین فرصت های رشد را شناسایی کنید.

همه زوج ها فرصت های رشد دارند. هیچ کس به ما یاد نمی دهد که چگونه روابط سالمی داشته باشیم؛ بیشتر ما فقط به نوعی ظاهر می شویم و شاید کاری را انجام دهیم که والدینمان انجام دادند؛ معمولا با نتایج متفاوت.

ما برای مشاوره پیش از ازدواج باید به چه نوع متخصص حوزه روان‌شناسی مراجعه کنیم؟

مشاوره پیش از ازدواج هم توسط کسانی که تحصیلات روان‌شناسی دارند و هم افرادی که مشاوره خوانده‌اند انجام می‌شود. ولی برای انجام مشاوره پیش از ازدواج، روان‌شناس بالینی اولویت دارد.

به دلیل اینکه روان‌شناسان بهتر می‌توانند مشکلات شخصیتی افراد و اختلال‌های روانی که به آن دچار هستند را بهتر تشخیص بدهند، توصیه می‌شود که برای انجام این نوع مشاوره‌ها نزد یک روان‌شناس بالینی که تخصص مشاوره پیش از ازدواج را دارد مراجعه کنیم.

چه ضرورتی دارد قبل از ازدواج با فردی مشاوره انجام بدهیم؟

تصمیم به ازدواج یکی از مهم‌ترین اتفاق‌هایی است که در زندگی هر کس اتفاق می‌افتد با اینکه خیلی ها نمی دانند چطور ازدواج کنیم؟ از آنجایی که قصد ما از ازدواج کردن تشکیل یک خانواده است و قرار است در زیر سایه این خانواده فرزندی به وجود بیاید و رشد کند، باید در انتخاب فردی که قرار است با او تشکیل زندگی بدهیم بسیار دقیق و نکته سنجانه عمل کنیم.

مثلا در یک مورد، خانمی‌ بعد از چندین سال ازدواج به بنده مراجعه کرده بود و خواستار جدایی بود، به این دلیل که صاحب فرزندی شده بود که این فرزند دچار نقص عقلی بود و این مسئله را از پدر خود به ارث برده بود و خود این خانم عنوان می‌کرد که در زمان آشنایی‌اش این نقص را می‌دانسته و صرفاً از روی علاقه با این آقا ازدواج کرده است.

خیلی از افراد به دلیل غالب شدن هیجان‌هایی در زمان آشنایی، قادر به تصمیم‌گیری درست نیستند و بسیاری از خطا و ایرادهایی که وجود دارد و بعد در زندگی زناشویی مشکل‌ساز شود را نمی‌بینند و تمایل دارند که از فرد مورد علاقه خود ایده‌آل‌سازی کنند. کمک گرفتن از یک مشاور پیش از ازدواج این خاصیت را دارد که مواردی که ممکن است در زندگی آن دو نفر باعث ایجاد بحران کند را شناسایی کند.

به همین خاطر در جواب افرادی که سوال می کنند آیا مشاوره قبل ازدواج اجباری است پاسخ می دهیم از نظر قانونی خیر، اما منطق حکم می کند از متخصص کمک بگیرید.

در اکثر مواقع به بیش از دو جلسه نیاز دارید، به همین خاطر پیشنهاد می کنیم از پکیج مشاوره پیش از ازدواج در ویکی روان استفاده کنید.

شما به عنوان یک مشاور پیش از ازدواج چه دلایلی را برای ازدواج کردن مناسب می‌دانید؟

نشانه های ازدواج خوب و موفق، بودن در کنار فردی برای آرامش، احساس امنیت کردن، داشتن دوست و همراه، داشتن ایام شاد مانند مسافرت رفتن، معاشرت‌های خانوادگی و بودن برای همیشه کنار کسی است که مایه دلگرمی ‌و لایق دوست داشتن خواهد بود.

در چه مرحله‌ای از آشنایی دو طرف، باید مشاوره پیش از ازدواج اتفاق بیافتد؟

مشاوره پیش از ازدواج هم در زمان آشنایی دو نفر با هم و هم بعد از مرحله خواستگاری اتفاق می‌افتد. به این صورت که ممکن است دو نفر قبل از انجام مراحل رسمی‌ مراسم خواستگاری و به واسطه آشنایی که با یکدیگر دارند، احساس کنند به هم علاقه‌مند شده‌اند و مایل هستند، نزد یک مشاور روانشناس آنلاین بروند و میزان تناسب همدیگر برای امر ازدواج را بسنجند، یا اینکه بعد از مراسم خواستگاری و تصمیم قطعی برای ازدواج این مشاوره انجام شود. فرایند مشاوره در هر دو شکل هیچ تفاوتی ندارد و یک فرایند معمول در همه این جاسات اتفاق می‌افتد.

در این مرحله در مورد پیش نیازهای ازدواج کردن صحبت می شود تا مشاور پی به شرایط فردی هم کدام از زوجین ببرد.

مشاوره پیش از ازدواج


فرایند معمولی که در جلسات مشاوره پیش از ازدواج اتفاق می‌افتد شامل چه مراحلی است؟ چه محتوایی دارد؟ و چه چرخه‌ای را پشت سر می‌گذارد؟

اتفاق معمولی که در این جلسات اتفاق می‌افتد و یک فرایند پنج تا ده جلسه‌ای را شامل می‌شود حضور هر دو نفر در یک جلسه مشترک مشاوره پیش از ازدواج است. البته قبلا در ویکی روان درباره تعداد جلسات مشاوره قبل از ازدواج صحبت کردیم که می توانید استفاده کنید.

در این جلسه ابتدایی میزان و مدت آشنایی دو نفر با یکدیگر و دلایل منطقی ازدواج کردن مطرح می‌کنند شنیده می‌شود، سپس در جلسات جداگانه هر فرد به تنهایی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. این ارزیابی، مشاوره و مصاحبه‌های فردی را شامل می‌شود تا میزان نگرش و شخصیت افراد مشخص شود و مشاور ذهنیتی از هر دو نفر پیدا کند و میزان همخوانی آنها را بسنجد.

در کنار این ارزیابی‌ها، از آزمون‌هایی نیز برای تکمیل شناخت دو طرف استفاده می‌شود. در نهایت در یک جلسه مشترک همه یافته‌های مشاور از دو نفر و نظر او نسبت به ازدواج آنها، به بحث گذاشته می‌شود. خیلی از مواقع خود همین جلسه پایانی مشترک و واکنش افراد نسبت به مواردی که گفته می‌شود ملاک بسیار خوبی برای سنجش یک زوج است.

به عنوان مثال فردی که یافته مشاور مبنی بر اینکه او فرد شکاکی است را می‌پذیرد و سعی در اصلاح خود می‌کند، با فرد دیگری که این مشکل را قبول نمی‌کند و با پرخاشگری واکنش نشان می‌دهد، در تصمیم‌گیری درباره اینکه او می‌تواند فرد قابل اتکایی در زندگی باشد یا نه بسیار تاثیرگذار است.

آیا خانواده‌ها هم باید در این جلسات حضور داشته باشند؟

مبنا مشاوره پیش از ازدواج بر اساس حضور و گفتگو بر اساس سوالات مشاوره قبل از ازدواج با دو نفری است که قصد ازدواج با یکدیگر را دارند، ولی گاهی اوقات حضور خانواده‌ها برای بررسی‌های بیشتر و یا پیدا کردن دلیل مخالفت خانواه‌ها با ازدواج فرزندشان و یافتن تفاوت‌های فرهنگی الزام پیدا می‌کند. در این صورت در یک جلسه جداگانه از آنها خواسته می‌شود که در این جلسات حضور پیدا کنند.

با این حال مشاوره خانواده با مشاوره های مربوط به ازدواج متفاوت است.

آیا آزمون‌هایی نیز در این مشاوره پیش از ازدواج استفاده می‌شود؟ این تست‌ها چه کاربردی دارد؟

معمولاً آزمون‌هایی که در این جلسات استفاده می‌شود، آزمون‌های ارزیابی شخصیت و احتمال ابتلا به اختلال‌های روانی است که بیشتر مبنای تکمیلی دارد. بیشترین ارزیابی در جلسات مشاوره پیش از ازدواج براساس مصاحبه و مشاوره‌های چند جلسه‌ای است که انجام می‌گیرد و این آزمون‌ها نقاط ابهام به جای مانده را برای مشاور روشن می‌کند تا تصمیم‌گیری مناسب‌تری داشته باشد.

می توانید با مراجعه به بخش مطالب مربوط به ازدواج در ویکی روان از تست ها و شیوه کاربردی برای وصلت زن و مرد مطلع شوید.

فردی که مشاور پیش از ازدواج است در چه صورتی به دو نفری که برای ازدواج مراجعه کرده‌اند، می‌گوید شما مناسب هم نیستید و نباید با هم ازدواج کنید؟ در واقع چه نشانه‌های خطری در فرد می‌بیند که او را از ازدواج با فرد مقابل منع می‌کند؟

با اینکه معیارهای ازدواج از نظر روانشناسی مشخص است اما تصمیم‌گیری نهایی برای انتخاب یک نفر به عنوان همسر خود، بر عهده دو نفری است که برای مشاوره پیش از ازدواج مراجعه می‌کنند.

یک مشاور پیش از ازدواج هرگز «بله» یا «نه» قطعی به دو نفر نمی‌گوید، بلکه سعی می‌کند ارزیابی کند دو نفر تا چه حد می‌توانند با یکدیگر زندگی خوبی داشته باشند، ولی در این بین نشانه‌های خطری وجود دارد که باید جدی‌تر گرفته شود و حتماً در صورت مشاهده به دو طرف تذکر داده شود که در صورت ادامه پیدا کردن این موارد حتما به مشکل برخواهند خورد.

مثل اینکه دو نفر اهل گفتگو با یکدیگر نیستند، در جلسه مشاوره با یکدیگر اختلاف نظر دارند و بحث و جدل می‌کنند، به فرد مقابل خود بی‌اعتماد هستند و خاطره خوشی از رفتار و برخورد او در ذهن خود ندارد. پیشنهاد می کنیم مقاله تعریف ازدواج چیست را در ویکی روان مطالعه کنید تا بیشتر با روند مشاوره پیش از ازدواج آشنا شوید.

وضعیت امروز مشاوره‌های پیش از ازدواج را در کشور ما چطور ارزیابی می‌کنید؟

در جامعه امروز ما، استقبال گسترده‌ای از مشاوره پیش از ازدواج انجام می‌گیرد و این استقبال هم از سمت خود خانواده‌ها و هم زوج‌هایی است که قصد تشکیل خانواده را دارند. خود من تجربه مشاوره پیش از ازدواج را برای زوج‌هایی داشتم که از روستاها و شهرهایی به غیر از تهران مراجعه می‌کردند و تا چندین جلسه این مشاوره‌ها را ادامه می‌دادند.

مردم درباره صحبت های قبل از ازدواج آگاهی دارند، اما باز از متخصص روانشناس کمک می گیرند که جای امیدواری دارد.

آیا در جلسات مشاوره پیش از ازدواج علاوه بر سنجش تناسب دو نفر با یکدیگر مهارت‌آموزی نیز به افراد انجام می‌شود؟

هدف اصلی مشاوره پیش از ازدواج سنجش همخوانی دو طرف در امر ازدواج است، ولی در مواقعی پیش می‌آید که دو طرف با هم از نظر بسیاری از ملاک‌ها همسانی دارند ولی نیاز است که برای ادامه زندگی خود و داشتن یک خانواده پویا مهارت‌هایی مانند انواع مهارت‌ های زندگی مثل گفتگو کردن، حل تعارض و مدیریت خشم را یاد بگیرند. در این جاست که ادامه پیدا کردن جلسات مشاوره در بعد از تصمیم‌گیری برای ازدواج و پیش از رفتن زیر یک سقف ضرورت پیدا می‌کند.

در روند مشاوره پیش از ازدواج مشاور توضیح می دهد مردان چه انتظاراتی از زنان دارند و یک خانم چطور باید از نیازهای همسرش آگاهی پیدا کند. البته در مورد انتظارات زنان از مردان هم صحبت می شود.

مشاوره پیش از ازدواج بیشتر به دنبال تفاوت‌ها و اختلاف‌ها در دو طرف می‌گردد تا آنها را از ازدواج با یکدیگر منع کند یا به دنبال وجه اشتراکی است تا بتواند دو نفری که متقاضی ازدواج هستند را به هم نزدیک کند؟

مسلما افرادی که شباهت‌های بیشتری یا یکدیگر داشته باشند بهتر می‌توانند با یکدیگر کنار بیایند، اما این به این معنی نیست که افرادی که با یکدیگر در زمینه‌هایی اختلاف دارند نباید به هیچ وجه با هم ازدواج کنند.

تفاوت‌هایی در ازدواج مسئله‌آفرین است و باعث اختلاف می‌شود، که زوج‌ها را در زندگی دچار تنش کند و باعث درگیری آنها با یکدیگر شود. مهم برخورد خود افراد با تفاوت‌ها و اختلاف‌هایی است که دارند.

خود فردی که مشاوره پیش از ازدواج را به مردم ارائه می‌دهد چه مهارت‌ها و صلاحیت‌هایی باید داشته باشد و چه دوره‌های تخصصی را گذرانده باشد؟

یک مشاور پیش از ازدواج خوب علاوه بر تحصیلاتی که مرتبط با حوزه روان‌شناسی و خانواده دارد، باید ویژگی‌های شخصیتی مناسب را نیز داشته باشد. ویژگی‌ مشاور خوب مثل

  • صبور بودن و عجله نکردن در امر تصمیم‌گیری
  • حافظه خوب
  • گوش دادن مؤثر و فعال

یک مشاور این حوزه را برای تصمیم‌گیری بهتر یاری می‌رساند. بهتر است خود این فرد ازدواج کرده باشد و چالش‌های این انتخاب را گذارنده باشد تا درک بهتری از فضای همسرداری و ازدواج داشته باشد. علاوه بر اینها گذراندن دوره‌های مرتبط با خانواده و مشاوره پیش از ازدواج بسیار کمک‌کننده است.

به هر حال در بین حوزه‌های مختلف روان‌شناسی و مسائل خانواده، بحث مشاوره پیش از ازدواج یکی از سخت‌ترین و چالش برانگیزترین آنها است، چون با تصمیم‌گیری در مورد زندگی یک زوج مرتبط است. البته می توانید با مشاهده لیست روانشناسان ویکی روان بهترین های این رشته را انتخاب کنید.

مشاوره پیش از ازدواج 

جلسات مشاوره پیش از ازدواج به صورت فردی هم ممکن است اتفاق می‌افتد یا حتما باید با حضور هر دو نفر برگزار شود؟

برای هر چه بهتر برگزار شدن مشاوره پیش از ازدواج بهتر است که هر دو نفری که قصد ازدواج با یکدیگر را دارند مراجعه کنند، ولی گاهی ممکن است که تنها یکی از طرفین برای مشاوره مراجعه کند و اتفاقات مشاوره پیش از ازدواج کمی متفاوت خواهد شد.

این مسئله‌ای است که بسیار متداول است و هیچ ایرادی به آن وارد نیست. ولی توصیه ما در این موارد است که دو نفر حتما یک مشاور پیش از ازدواج را برای تصمیم‌گیری انتخاب کنند و فرضا یکی از طرفین در محل کار خود به مشاوری مراجعه نکند و طرف دیگر به یک مشاور متفاوت. این کار باعث ناهمخوانی می‌شود و ممکن است تناقض‌هایی را در تصمیم‌گیری برای امر ازدواج ایجاد کند.

معمولاً گذراندن چند جلسه مشاوره پیش از ازدواج برای زوج‌ها ضروری است؟

همانطور که گفته شد، روند جلسات مشاوره پیش از ازدواج از پنج جلسه تا ده جلسه متغیر است که بسته به نوع ویژگی‌های شخصیتی طرفینی که مراجعه می‌کنند و مسائل و مشکلاتی که در بین آنها وجود دارد این تعداد جلسات بیشتر یا کمتر می‌شود. در روند مشاوره پیش از ازدواج متخصص روانشناس درباره راز ازدواج پایدار و با دوام صحبت می کند تا زوجین بهترین نتیجه را بگیرند. 

شما به عنوان کسی که در این حوزه فعالیت می‌کنید در طی این سال‌ها با چه چالش‌ها و مشکلاتی در زمینه مشاوره پیش از ازدواج در کشورمان روبرو بوده‌اید؟

مسئله و دغددغه اصلی که در امر مشاوره پیش از ازدواج بخصوص در کشور ما اتفاق می‌افتد، درک نکردن مسئله «چرایی ازدواج» از سمت دختر و پسرهایی است که قصد ازدواج با یکدیگر را دارند.

خیلی اوقات طرفینی که برای ازدواج مراجعه می‌کنند، دلیل و فلسفه مناسبی برای ازدواج ندارند و واقعا هیچ هدفی را از تشکیل یک زندگی دنبال نمی‌کنند و براساس تصمیم‌های هیجانی و ناگهانی و بدون فکر کردن، تصمیم می‌گیرند که خانواده تشکیل بدهند. در این بین خیلی از خانواده‌ها هم فکر می‌کنند، ازدواج کردن مثل تکالیف دیگر زندگی مانند درس خواندن یا کار پیدا کردن است که حتما و هر چه زودتر باید انجام شود و همین اصرار و در تنگنا قرار دادن دختر یا پسرشان برای ازدواج کردن باعث تصمیم‌گیری‌های نادرست می‌شود که علت بسیاری از طلاق‌های امروزه نیز هست.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
رضوان شمس رضوان شمس
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان
فاطمه غواص معانی فاطمه غواص معانی
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
فرشته علی هاشمی فرشته علی هاشمی
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
پری سیما رستمی پری سیما رستمی
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان
نسرین ترابی صائین نسرین ترابی صائین
دکتری روانشناسی
از 112,000 هزار تومان
پروانه صفایی مقدم پروانه صفایی مقدم
دكتراى روانشناسى
از 175,000 هزار تومان
شیما وفا شیما وفا
دكتراى روانشناسى
از 100,000 هزار تومان
جمیله احمدپور جمیله احمدپور
دکترای روانشناسی
از 300,000 هزار تومان

پیشنهاد ویکی روان برای استفاده بهینه از خدمات مشاوره

سایت ویکی روان با ایجاد تیمی از بهترین های روانشناسی ایران، امکان برگزاری مشاوره برای ازدواج را از سراسر ایران فراهم کرده است. می توانید با مشاوره آنلاین قبل از ازدواج به صورت تصویری با متخصص ارتباط برقرار کنید. حتی امکان مشاوره روانشناسی خارج از کشور با پرداخت ارزی مهیا شده است.

اما اگر نیاز به ارتباط صوتی از داخل ایران دارید، مشاوره تلفنی با روانشناس می تواند گزینه آسان تری باشد.

عطیه رضایی

اخذ مدرک کارشناسی روانشناسی بالینی از دانشگاه خوارزمی فارغالتحصیل مقطع کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی از دانشگاه علوم پزشکی ایران کسب رتبه سوم در آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی عنوان پایاننامه کارشناسی ارشد: نقش میانجی ذهن آگاهی در ارتباط بین نظم جویی شناختی هیجان، مشکلات رفتاری و پیشرفت تحصیلی در نوجوانان مبتلا به اختلال بیش فعالی نقص توجه بررسی رابطه متغیرهای دموگرافیک، اعتقادات مذهبی و باورهای معنوی با رضایت جنسی در زنان دانشجوی متأهل تدوین الگوی رضایت زناشویی بر پایه دلبستگی با نقش میانجی ترس از صمیمیت و مؤلفههای همدلی تألیف، ترجمه و ویراستاری کتاب: رضایی، عطیه غلبه بر افسردگی رابرت لیهی انتشارات ارجمند طرحهای پژوهشی: عنوان: مقایسه روایی تشخیصی ابزار کامپیوتری IVA و چکلیست رفتاری کودک ) CBCL ( جهت تشخیص ADHD در کودکان. سازمان: قطب علمی روانپزشکی و روانشناسی دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان. همکار اصلی. ارتباط ارزیابی شناختی مادران وسواسی با ارزیابیهای شناختی وسواسی و شدت علائم وسواس در نوجوانان سرآمد. سازمان: قطب علمی روانپزشکی و روانشناسی دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان. همکار اصلی. https://www.wikiravan.com/consultation/adviser/arezaei

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا