بهانه‌گیری می‌کند

دخترم خیلی بهانه‌گیری می‌کند

پرسش: من یه دختر ۴ ساله دارم که خیلی بهانه‌گیری می‌کند او با دوستان همسن و سالش هم کنار نمی‌آید. وقتی به میهمانی می‌رویم مدام باید به او تذکر بدهم. البته وقتی در منزل با هم تنها هستیم بیشتر به حرف‌هایم گوش می‌دهد. لطفا راهنمایی کنید که چگونه باید با او برخورد کنم.

با ویکی روان همراه باشید.

پاسخ: اولین کاری که باید بکنید این است که وقتی بهانه‌گیری می‌کند به بهانه‌هایش توجه نکنید چون اگر مغلوب بهانه‌های او شوید همیشه سعی می‌کند با بهانه‌گیری به هدفش برسد.

در مرحله بعد باید به تقویت رفتارهای مثبت کودک بپردازید. یعنی وقتی بدون بهانه‌گیری رفتار مثبتی از او سر می‌زند با دادن پاداش او را تشویق کنید تا متوجه شود با بهانه‌گیری به نتیجه نمی‌رسد و برای رسیدن به اهدافش باید فعالیت‌ها و رفتارهای مثبت داشته باشد. در قدم بعدی قوانینی وضع کنید و در مواقعی که کودک‌تان بهانه می‌گیرد او را تنبیه کنید. البته منظور از تنبه جسمی نیست بلکه او را از یک فعالیت منع کنید. مثلا اگر روزی دو ساعت تلویزیون نگاه می‌کند، مدتی را از مدت تماشای تلویزیون توسط کودک‌تان کم کنید تا یاد بگیرو که بهانه‌جویی راه رسیدن به اهدافش نیست.

دکتر مریم یزانلو

ویکی روان در اینستاگرام

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

تعریف موفقیت در روانشناسی

تعریف موفقیت چیست؟ (معنی موفقیت)

معنی موفقیت چیست و چطور باید موفق بشیم؟ میشه گفت این سوال همه مردم است، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *