مطالب آموزنده درباره ازدواج در ویکی روان

بررسی تخصصی بزرگتر بودن زن در ازدواج

بزرگتر بودن سن زن در ازدواج خوب است یا بد؟

یکی از مهم ترین سوالات افراد در جلسات مشاوره ازدواج این است که آیا بزرگتر بودن زن در ازدواج می تواند منجر به یک ازدواج موفق شود؟ جلسات مشاوره روانشناسی نشان می دهد این موضوع خیلی بیشتر از آنچه به نظر طرفین می آید در رضایت از ازدواج افراد در آینده تاثیرگذار است.

 ازدواج، برخورد فرهنگ و طبیعت است. جامعه می کوشد طبیعت را مهار کند و آن را به فرهنگ تبدیل نماید و به دلیل همین ویژگی هاست که روابط زناشویی در مراحل مختلف دچار دگرگونی های متفاوتی می‌ شود. در ادامه در ویکی روان به بررسی موضوع بزرگتر بودن زن در ازدواج می پردازیم.

بزرگتر بودن زن در ازدواج

 ازدواج ابعاد گوناگونی دارد که در میان این ابعاد جدای از میزان تفاوت فرهنگی، جغرافیا، تحصیلات و… «سن» همیشه مورد توجه بوده و تفاوت سنی در انواع ازدواج همیشه به گونه ای بوده که نشان می دهد مرد چند سالی بزرگتر از زن بوده است.

بزرگتر بودن زن در ازدواج چندان مرسوم نبوده است. در ایران پدیده گزینش همسر، پراکندگی خاصی داشته است؛ از این رو تفاوت سن زوجین در ایران امری طبیعی به نظر می رسد و جزو مهم ترین محورهای صحبت های قبل از ازدواج است.

و میزان این تفاوت، تا آنجا مورد توجه قرار می گیرد که در بیشتر موارد میان ۴ تا ۱۲ سال است. آن هم به این صورت که مرد بزرگتر باشد. البته بهترین اختلاف سنی در ازدواج از نظر زوج ها همچنان متغیر است و هر کس یک نظری دارد.

اگر شما احساس سردرگمی می کنید می توانید از طریق مشاوره متنی ازدواج  در مورد بزرگتر بودن زن در ازدواج، سریعا به پاسخ خود برسید. چرا که دردسر رفتن به جلسات حضوری، ماندن در ترافیک، نبودن نوبت و… را ندارید. فراموش نکنید شما باید بدانید سوالات مهم در آشنایی قبل از ازدواج چه هستند. جواب طرف مقابل به همین سوالات می تواند تصمیم شما را کاملا تغییر بدهد.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
سمیه بهاروند سمیه بهاروند
مشاور روانشناس
از 280,000 هزار تومان
محمد امین چالاک محمد امین چالاک
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
مژگان افضلی مژگان افضلی
دکتری روانشناسی
از 100,000 هزار تومان
راضیه هاشمیان راضیه هاشمیان
دکترای روانشناسی
از 200,000 هزار تومان
رویا قشقائیان رویا قشقائیان
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
پریوش شیخ الاسلامی پریوش شیخ الاسلامی
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
علیرضا سروش علیرضا سروش
دکتری روانشناسی
از 100,000 هزار تومان
میترا حبیبی میترا حبیبی
مشاور روانشناس
از 125,000 هزار تومان

تغییر نگرش نسبت به بزرگتر بودن سن زن در ازدواج

بسیاری از جامعه شناسان معتقدند در یک جامعه صنعتی یا رو به صنعتی شدن و پویا، معیارها و اصول زندگی مشترک نیز در حال تغییر و دگرگونی است. چه بسا هنوز وجود داشته باشند افرادی که به تفاوت سنی میان زوجین با تأکید بزرگتر بودن مرد از زن صحه بگذارند و مخالف بزرگتر بودن سن زن در ازدواج باشند.

اما در جامعه ای که زنان دست به فعالیت های اجتماعی، فرهنگی، هنری و حتی مطالعاتی و سیاسی می زنند، از نظر تحصیلات ارتقاء پیدا می کنند و جایگاه ها، موقعیت هایی برتر و یا همسان مردان به دست می آورند‏‏، همین باعث می شود مقوله بهترین سن ازدواج هم دچار تغییر شود.

مثلاً در جامعه امروز، بسیار دیده شده زنانی که از همسران خود بزرگتر هستند. با این حساب می توان گفت که نظریه همسر گزینی با توجه به شرایط خاص هر جامعه می تواند تغییر یابد و در نهایت موجب طرح این پرسش شود که آیا بزرگتر بودن سن زن موجب بروز مشکل می شود؟ اگر طرفین به تسلط نسبی در پذیرش تفاوت ها در ازدواج رسیده باشند چه؟

پاسخ های مختلفی شامل این پرسش می شود؛ پاسخ های مخالف و موافقی که بحث بر سر هر کدام می تواند نظر عده ای خاص را پاسخگو باشد. به جز این ها حتی اگر کاری به اینکه کدام یک از طرفین بزرگتر باشند نداشته باشیم، باز باید روی مزایا و معایب ازدواج با اختلاف سنی زیاد کار شود. چون هنوز سر عدد این اختلاف سنی توافق مشخصی در جامعه شکل نگرفته است.

اگر شما هم در مورد بزرگتر بودن سن زن در ازدواج نیاز به نظر متخصصان دارید، مشاوران زیر در ویکی روان می توانند به شما کمک کنند:

نظرات کارشناسی در مورد بزرگتر بودن زن در ازدواج و کوچکتر بودن مرد

دکتر امان قرایی مقدم، محقق و استاد دانشگاه در خصوص بزرگتر بودن زن در ازدواج می گوید:

«به نظر من این تفاوت سنی، منفی است زیرا با تحقیقاتی که روی ۲ هزار و ۱۶۷ پرونده طلاق انجام داده ایم، به این نتیجه رسیده ایم که یکی از مهمترین دلایل طلاق در میان زوجین، بروز همین تفاوت سنی است. یعنی بزرگتر بودن زن از مرد. زیرا این پدیده چه از نظر فرهنگی و چه از نظر اجتماعی در جامعه ما پذیرفته شده نیست.

فرهنگ سنتی ایران می گوید بزرگتر بودن مرد در ازدواج یک ارزش است و حتی در محافل و مناطق روستایی هم، شعرهایی در این خصوص سروده اند انگار که این یکی از حقایق غیر قابل انکار و دانستنی های ازدواج باشد.

بنابراین این گونه به نظر می رسد که اگر این ازدواج ها محکم نباشد، در مدت کوتاهی با شکست مواجه می شوند و این یکی از نگرانی های ازدواج برای چنین زوج هایی است. با این حال هنوز زنان بسیاری هستند که می پرسند آیا با پسر کوچک تر ازدواج کنیم؟

جامعه شناسان دلایل گوناگونی را برای بزرگتر بودن زن در ازدواج بر می شمارند. آنان معتقد هستند رشد علمی و فرهنگی زنان، به دست گرفتن بازار کار و کسب دیگر موفقیت های اجتماعی در رشد آنان نقش داشته است؛ اما از سوی دیگر، افزایش سن ازدواج و بعد اقتصادی از مهمترین عوامل چنین پیوندهای زناشویی است. (در این مورد می توانید مقاله بررسی علت ازدواج دیرهنگام از نگاه روانشناسی در ویکی روان را بخوانید.)

حمید اکبری – کارمند، می گوید:

«دوستی داشتم که همیشه می گفت من با یک زن پولدار ازدواج می کنم. چند سالی از او خبر نداشتم تا این که هفته پیش او را دیدم. سوار خودروی آخرین مدل شده بود و از ظاهرش مشخص بود که وضع مالی خوبی دارد.

برایم تعریف کرد که با خانمی ۹ سال بزرگتر از خودش ازدواج کرده و از زندگی اش هم راضی است و به هر چه می خواسته، رسیده است. خوشحال شدم ولی نتوانستم باور کنم، چون آن دوست ِ خیلی شاد و سر حال سابق نبود.» همین نمونه ها ما را در مورد بحث اختلاف سنی و تاهل دچار تردید می کند.

بزرگتر بودن زن در ازدواج از دید جامعه شناسان غیر از بُعد اقتصادی، به مسائل عاطفی و احساسی منوط است. مثلاً دکتر قرایی مقدم در این خصوص می گوید:

«خام بودن جوانان و تحت تأثیر احساسات قرار گرفتن یکی دیگر از دلایلی است که موجب چنین ازدواج هایی می شود، زیرا باید در نظر داشت برخی جوانان با توجه به بالا بودن درایتی که زن در برخی موارد دارد، ممکن است تحت تأثیر قرار بگیرند. بخصوص که در یک سن خاص زن خیلی بهتر می تواند مرد را رام کند. اگر آن زن از موقعیت اجتماعی و اقتصادی خوبی هم برخوردار باشد که این کار آسان تر انجام می گیرد، زیرا پسرانی که حداقل لوازم زندگی را دارند برای فرار از به دست آوردن این امکانات، ترجیح می دهند چنین ازدواج هایی داشته باشند.»

با توجه به این مورد توصیه می کنیم حتما مقاله بهترین سن ازدواج برای پسر کی است؟ را در ویکی روان بخوانید تا در مورد اینکه جوانان از چه سنی می توانند برای ازدواج خود تصمیم بگیرند به نتیجه درستی برسید.

دکتر نوید ایرانپور، پژوهشگر مسائل خانواده در یک طبقه بندی به چرایی و چگونگی بزرگتر بودن زن در ازدواج اشاره می کند. وی معتقد است این ازدواج ها را می توان در ۳ طبقه مجزا قرار داد:

  • آن دسته از ازدواج هایی است که بنابر اجبار صورت گرفته و خانواده با انتخاب دختری بزرگتر از پسر بنابر از شرایط خاصی، پسر را به ازدواج مجبور می کنند.
  • ازدواج هایی که بر پایه عشق و علاقه دو طرف بنا نهاده شدند.
  • ازدواج هایی که بُعد اقتصادی دارند.

زن

وی در ادامه سخنانش برای اینکه سن مرد موقع ازدواج باید بیشتر از زن باشد می گوید:

«با توجه به نوع چگونگی ازدواج، مسلماً رفتارهای متفاوتی نیز بروز پیدا می کند. در ازدواجی که مرد بر پایه عشق و یا ثروت خود را راضی کرده است که با زنی بزرگتر از خود ازدواج کند دو حالت پیش می آید: یا زن حاکم خانواده می شود و یا این مرد است که از قدرت برخوردار است. زیرا مردی که با توجه به شرایط اقتصادی زن ازدواج کرده است، برنامه ریزی می کند که چگونه از آن استفاده کند. در چنین شرایطی معمولاً جوان بودن خود را بهانه ای برای اخاذی قرار می دهد و زن نیز کوتاه می آید.»

غیر از این، ازدواجی که بر پایه زور و اجبار است در نوع خود بدترین واکنش را داراست، زیرا زن و مرد بیشترین تنش ها را در خود خواهند داشت. در چنین خانواده هایی بیشترین تنش بر سر این موضوع است که چه کسی قدرت را در دست بگیرد، مرد یا زن؟ اینجاست که رابطه خوشبختی و ازدواج کاملا بر هم می خورد چون ازدواج تبدیل به یک صحنه نبرد شده است.

مرد به دلیل نگرش سنتی می خواهد مردانگی نشان دهد و حاکم خانه باشد و زن به علت بزرگتر بودن نمی تواند این نکته را تحمل کند و تنش بر سر قدرت، می تواند نهاد خانواده را دچار مشکل کند. چنانچه شما هم در این مورد دچار مشکل هستید یا می خواهید از مشکلات اختلاف سنی در ازدواج خود جلوگیری کنید مشاوره آنلاین ازدواج به شما کمک می کند از هر کجا که هستید بتوانید از نظر متخصصین بهره مند شوید.

چنانچه دوست دارید در مورد ازدواج اطلاعات تخصصی و روانشناسی بیشتری کسب کنید توصیه می کنیم مقالات زیر را هم بخوانید:

چالش های بزرگتر بودن زن از همسرش

دوستی می گفت:

با مدیر عامل شرکت کامپیوتری که در آن مشغول به کار بودم، ازدواج کردم. او ۷ سال از من بزرگتر است و ما ۵ سالی است که زندگی مشترکی داریم. راضی ام اما گاهی اوقات احساس می کنم همانند یک مهره هستم و هیچ اراده ای از خود ندارم. تنها این مورد است که ناراحتم می کند

در حالی که عده ای از کارشناسان با بزرگتر بودن زن در ازدواج مخالف هستند، گروهی دیگر توافق دارند که نمی توان یک حکم کلی برای چنین مسئله ای در جامعه ایران صادر کرد، زیرا هنوز تعریف مشخص و دقیقی از وظایف زن و مرد نسبت به هم تبیین نشده و یا اگر شده کمتر عملی می شود و به همین دلیل است که اختلاف ها روز به روز بیشتر می شود.

بنابراین در حالی که در زندگی های عادی زناشویی تنش هایی را شاهد هستیم که می تواند سر موضوعاتی همچون اختلاف قد در ازدواج، بحران سال اول ازدواج، اختلاف سلیقه و… باشد طبیعی است میان خانواده ای که زن چند سالی هم از شوهرش بزرگتر است، شاهد حرف ها و حدیث هایی هم باشیم.

به طور مثال به مرد می گویند هیچ کس را به او نمی دادند و آمد این زن را گرفت و یا این زن سنش بالا رفته بود و مجبور شد با کوچکتر از خودش ازدواج کند، که تمامی این حرف ها در کنار مشکلات دیگر می تواند آسیب پذیری خانواده را افزایش دهد.

عده ای از روان شناسان اجتماعی با نگاهی از بعد روان شناسانه و روان شناختی نیز سعی بر تحلیل این دسته از ازدواج ها دارند. اگر تمایل دارید در این زمینه با مشاوران و روانشناسان صحبت کنید مشاوره تلفنی ازدواج یک گزینه خوب برای شماست که تمامی بهانه های مشاوره نگرفتن را از شما می گیرد.

مزایای بزرگتر بودن زن از مرد در ازدواج در مقابل معایبش

روان شناسان اجتماعی معتقد هستند از نظر روان شناسی زن ها زودتر از مردها نسبت به مسائل زندگی عاقل تر می شوند و درکشان از مسائل درون خانواده و زندگی عمیق تر است؛ بنابراین مسئولیت پذیر هستند و یا بیشتر در این زمینه ها فکر می کنند.

چه بسا همین موارد باعث بشود برخی زنان از نظر مردان جوان تر جذاب باشند. این موضوعی است که نشریه medicinenet هم در مقاله « آیا رابطه زنان و مردانی که درش زنان بزرگتر هستند پیش می رود؟» به آن پرداخته است.

حال اگر زنی چند سالی بزرگتر باشد، به طور ناخودآگاه انتظار دارد که مرد هم همانند او فکر کند و مسائل را بسنجد، برای همین زمانی که انتظارش برآورده نمی شود، این تصور تداعی می شود که مرد نسبت به خانه و خانواده بی مسئولیت است و در نهایت تنش فضای خانواده را پر می کند. از سوی دیگر، مردی که با زن بزرگتر از خودش ازدواج می کند، ممکن است پس از چند سال زندگی، با فرسوده شدن جسم زن، احساس ضرر کند و احتمالاً به فکر جدایی و یا ازدواج دوم بیفتد و…

خانمی می گفت:

پس از ۱۵ سال زندگی، شوهرم به من می گوید تو پیر هستی. من ۶ سال جوان تر از تو هستم. می گوید اگر به خاطر ثروت و موقعیت تو نبود، با تو ازدواج نمی کردم. خیلی غصه دار شدم. من با عشق جلو رفتم و او با پول. حالا که به آن چیزهایی که می خواسته، رسیده، به من می گوید تو پیر هستی. پس از ۱۵ سال زندگی این حرف ها دلم را آتش می زند. آیا ازدواج برای پول صحیح است؟

دکتر ایرانپور به اینکه اختلاف سنی مناسب در ازدواج باید چقدر باشد هم اشاره می کند. به این معنی که اگر تفاوت سنی میان زن و مرد ۳ تا ۴ سال باشد، از یک حد معمولی برخوردار است. در شرایط بزرگتر بودن زن در ازدواج ، زنی که ۳ یا ۴ سال بزرگتر از شوهرش است، معمولاً در برابر موضع مرد کوتاه می آید و می کوشد مطیع باشد.

در صورتی که هر چه این تفاوت سنی افزایش یابد، حس مادری، خواهر گونه و یا سرپرست در زن بیشتر می شود. مثلاً زنی که ۱۵ سال و یا بیشتر از همسرش بزرگتر است، همواره همانند مادر یا خواهر بزرگتر با شوهرش برخورد می کند.

بزرگتر بودن زن از همسرش از نگاه جامعه

خانم کارمندی می گفت:

با کسی ازدواج کردم که ۱۰ سال از من کوچکتر است. همه می گویند جای پسرت است و به او هم می گویند که با مادرت ازدواج کرده ای. شاید حق دارند. ولی ما با هم خوشبخت هستیم و ۷ سال است که زندگی می کنیم. تمام خرج تحصیلش را خودم دادم و برای دکترا گرفتن فرستادمش خارج از کشور. می گفتند این کار را نکن می رود و دیگر بر نمی گردد؛ ولی همسرم رفت دکترایش را گرفت و برگشت و با هم زندگی می کنیم. الان حرف های مردم کمتر شده؛ ولی هنوز وقتی ما دو تا را با هم می بینند تعجب می کنند.

تمام این مسائل زمانی کنار هم جمع شده، باعث می شوند کارشناسان نظرات مختلفی درباره بزرگتر بودن زن در ازدواج را ارائه دهند؛ هر چند این نظرات در آخر به نقطه ای مخالف ختم می شود و گویی هنوز عُرف جامعه و مردم آن را قبول ندارند.

دکتر قرایی مقدم در این خصوص می گوید:

شاید بزرگتر بودن زن در ازدواج نکات مثبتی هم داشته باشد مثل اداره زندگی از سوی زنی آگاه و مدیره. ولی کنار این نکات مثبت، این نکات منفی است که خود نمایی می کند زیرا اگر خود فرد پذیرای شرایطش باشد، تا اندازه ای می تواند نگاه جامعه و مردم را تحمل کند و تأثیرات منفی این برخوردها همیشه در زندگی خانوادگی آنان بروز می یابد.

در هر حال، با نگاهی می توان خانواده هایی را یافت که با بزرگتر بودن زنان از شوهرانشان، زندگی هایی شاد و زیبا دارند و در حال بهره برداری از فواید ازدواج کردن هستند. چون تمامی معیارهای آمادگی برای ازدواج و شرایط ازدواج موفق را داشته اند.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
سعید بابایی سعید بابایی
دکتری روانشناسی
از 100,000 هزار تومان
پروانه صفایی مقدم پروانه صفایی مقدم
دكتراى روانشناسى
از 175,000 هزار تومان
محمد رضا سعید فیروزه محمد رضا سعید فیروزه
دکترای روانشناسی
از 225,000 هزار تومان
محمد اسماعیل زاده محمد اسماعیل زاده
دکتری روانشناسی
از 87,500 هزار تومان
زهره قربانی زهره قربانی
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان
اسما مشمول اسما مشمول
دکتری روانشناسی
از 87,500 هزار تومان
نیره آزادی نقش نیره آزادی نقش
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
محمد جواد اسکندری محمد جواد اسکندری
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان

بررسی بزرگتر بودن زن در ازدواج در ویکی روان

آقای که کارمند فرودگاه است می گوید:

روزی که مثل همیشه مشغول چک کردن یکی بودن شناسنامه ها با هویت مسافر بودم، دیدم زن و مرد مو سپیدی شناسنامه هایشان را دادند. مرد ۵ سال کوچکتر از زن بود. با خنده گفتم: پدر جان خانمت که ۵ سال بزرگتر است. پیرمرد لبخندی زد و گفت: مگر چه عیبی دارد، عوضش خانمم هنوز شاداب تر و جوان تر از من مانده، مگر نه؟!

همانطور که می بینید برای بزرگتر بودن زن در ازدواج هم مثال خوب وجود دارد هم مثال بد! اینجاست که اهمیت مشاوره پیش از ازدواج دو چندان می شود. زیرا شناخت شخصیت طرفین و احساسی که بهم دارند فقط از عهده یک شخص بی طرف و با تجربه بر می آید. پس هرگز برای کمک گرفتن در این زمینه تعلل نکنید.

حتی اگر در ایران زندگی نمی کنید، می توانید از خدمات مشاوره خارج از کشور استفاده کنید. چون گاهی فقط با یک مشاور هم وطن می توان از چالش هایی که سنت و فرهنگ ما برای مان ایجاد کرده حرف زد. بعد از بررسی تمامی جوانب می توانید با خیال راحت در مورد ازدواج تان تصمیم گیری کنید.

ویکی روان

ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب اطلاعات کاربردی مرتبط با رشته روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ما در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

یک دیدگاه

  1. من ۴۱ سال دارم از نظر جثه و صورت شبیه دخترهای ۲۸ سال هستم با پسری که به من علاقه مند است ۱۵ سال تفاوت سن دارم ۱۴ سال پیش از همسرم جداشده ام و یک پسر ۲۰ ساله دارم. ما همدیگه رو دوست داریم و تصمیم داریم ازدواج کنیم. آیا من در مورد رابطه جنسی و سکس با این آقا مساله پیدا خواهم کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا