معیارهای آمادگی برای ازدواج از نظر دکتر ازدواج چیست؟

سوالات زیادی در بخش مشاوره آنلاین قبل ازدواج ویکی روان سوال می پرسند که، معیارهای آمادگی برای ازدواج از نظر دکتر ازدواج چیست و چه مواردی را باید مد نظر داشته باشیم؟ نشانه های آمادگی برای ازدواج، از دیدگاه روانشناسان بسیار متفاوت است و بعضا فرد به فرد فرق دارد اما با این حال، همیشه مواردی عمومی وجود دارند که برای همه افراد کاربرد دارد. در این مقاله سایت ویکی روان، به بررسی آمادگی برای ازدواج موفق از دید روانشناسی می پردازیم.

معیارهای آمادگی برای ازدواج از نظر دکتر ازدواج چیست؟

با بخش مقالات علمی روانشناسی سایت ویکی روان همراه باشید.

این مطلب را بارها بخوانید تا به تمام جنبه های آن تسلط پیدا کنید، دانستن کافی نیست، باید نسبت به آن علم پیدا کنید.

اگر فکر می کنید این معیارهای آمادگی برای ازدواج در مورد شما صدق نمی کند اما به نظرتان آماده این کار هستید، حتما با مشاور روانشناس متخصص در ازدواج در ارتباط باشید تا نظر تخصصی او درباره خودتان را بشنوید.

آمادگی برای ازدواج یعنی چه؟

افراد نامناسب برای ازدواج

این اصلی ترین سوال قبل از بررسی آمادگی ازدواج از نظر روانشناختی است که باید بدانید.

آمادگی برای ازدواج یعنی شما به عنوان فردی مجرد، آماده این هستید که وارد زندگی مشترک شوید و با شرایط آن سازگاری کامل داشته باشید

یعنی آماده تغییر وضعیت از زندگی مجردی به زندگی متاهلانه و قبول فردی دیگر در کنار خودتان هستید و می توانید این رابطه را به عنوان رابطه ای بلند مدت قبول کنید.

به همین خاطر دانستن اینکه آمادگی برای ازدواج چیست اولین قدم در جلسات مشاوره آنلاین و حضوری پیش از ازدواج است و افراد باید با ذهنیت باز به این موضوعات بپردازند.

۱- شما تفاوت بین عشق واقعی و شیفتگی را درک می‌ کنید

وقتی شیفته می‌ شوید، انتظار دارید همیشه احساس عاشقی کنید. شما انتظار دارید که همسرتان بی عیب و نقص باشد و انتظار دارید که احساسات “عاشقی” برای همیشه ادامه داشته باشند.

اگر به مراحل بالای شیفتگی اعتیاد داشته باشید، احتمالا آماده ازدواج نیستید. همچنین داستن تفاوت های بین عشق و دوست داشتن از دیگر علائم آمادگی برای ازدواج و وصلت زناشویی است.

۲- از اینکه دوران مجردی شما پایان یافته ناراحت نیستید

شما آماده اید که اولین قرارها، اولین بوسه ها، هیجان تعقیب و گریز را رها کنیدف این یعنی شما آماده اید که هر پارتنر دیگر را رها کنید. شما به خوبی معنی یک عمر متعهد شدن به شخص دیگر را درک می‌ کنید و ضروری است که وقت بگذارید تا از مرحله قبلی زندگی خداحافظی کنید.

این یکی از مهم ترین معیارهای آمادگی برای ازدواج از دید دکتر و متخصصین ازدواج است که کمتر کسی به آن دقت می کند.

متاسفانه افراد زیادی قبل از ازدواج کردن، معنای واقعی تعهد را نمی دانند و با مشکلات قبلی وارد ازدواج می شوند.

مشاوره پیش از ازدواج صوتی و تصویری

۳- دلیل شما برای ازدواج هیچ ارتباطی با تلاش برای احساس امنیت، موفقیت یا آزادی ندارد

درک می‌ کنید که وظیفه شریک زندگی شما نیست که شما را کامل کند، شما را نجات دهد یا احساساتتان را زنده کند.

ازدواج، همانطور که فرهنگ ما نشان می‌ دهد، به معنای پاسخگویی به همه مشکلات نیست. اگر به این امید هستید که ازدواج مشکلاتتان را برطرف کند، بهتر است ابتدا صبر کرده و مشکلات را خودتان برطرف کنید.

همانطور که در مقاله معنای ازدواج کردن چیست گفتیم، اگر ازدواج می‌ کنید تا از والدین خود دور شوید یا از محدودیت‌ های مذهبی برای رابطه جنسی خلاص شوید، بهتر است صبر کنید.

ازدواج یک دریچه فرار نیست، غیر از تعهد به فرزند، این بزرگترین تعهد است و آمادگی کامل است و نه اینکه از ازدواج برای فرار از خانواده خود استفاده کنید.

از دید روانشناسی، یک ازدواج سالم مستلزم این است که دو فرد سالم و کامل در کنار هم جمع شوند تا ظرفیت خود را در بخشیدن و دریافت عشق افزایش دهند

یک حقیقت در مورد ازدواج این است که، شما خواه متأهل باشید یا نباشید باید به همان اندازه احساس امنیت، موفقیت و آزادی داشته باشید. باید با همسرتان یا بدون آن احساس رضایت و کامل بودن کنید.

اگر این شرایط آمادگی برای ازدواج را در خود می بینید، پس در موقعیت خوبی قرار دارید.

۴- شما یک روش سالم برای حل تعارض دارید

یکی از معیارهای آمادگی برای ازدواج از نظر دکتر ازدواج همین است که باید با تعارضات در رابطه به خوبی برخورد کنید نه اینکه آن ها را بزرگ تر جلوه دهید.

اینکه انسان منعطفی باشید، اولین معیار آماده بودن برای ازدواج کردن است. افرادی که تحت هر شرایطی سر حرف خود می مانند و حتی سعی نمی کنند صحبت های دیگران را بشنوند، در زندگی مشترک و ازدواج با مشکلات بسیار جدی روبرو می شوند.

شما و شریک زندگی خود می‌ توانید به راحتی در مورد موضوعات دشوار صحبت کنید. ممکن است گهگاه دعوا کنید (این طبیعی است)، اما اگر همیشه به هم احترام بگذارید، در نهایت می‌ توانید به یک سازش سالم برسید.

به مرور زمان ارتباط شما بهتر می‌ شود، مهم نیست که چقدر عاشق هستید.

۵- وقتی شما از نظر اصول اعتقادی هم‌ تراز هستید

زن مناسب ازدواج

برای داشتن یک ازدواج سالم لازم نیست علایق یکسانی داشته باشید، اصلا!

اما در مورد موضوعاتی مانند

  • دین
  • بچه دار شدن
  • پول
  • و گذراندن وقت با خانواده

باید هم تراز باشید.

حتی نیازی نیست مذهب یکسان یا ثروت یکسان داشته باشید، اما باید بدانید که مشکلات آینده را با این ارزش های اساسی چگونه اداره خواهید کرد.

متاسفانه بیشتر افراد دنبال مشابه وضعیت مالی یا سطح خانوادگی هستند، این موارد مهم است اما موضوعات مهم ترین هم وجود دارد که از قبل باید به آنها بپردازید.

۶- شما خودتان را دوست دارید

تا وقتی که ۱۰۰% از خود راضی نباشید نمی توانید با شخص دیگری خوشبخت باشید، این اصل را هر روز به خودتان بگویید چون از مهم ترین نشانه های آماده بودن برای ازدواج است.

مطمئنا، در زمان ناراحتی می‌ توانید از همسرتان حمایت بخواهید، همانطور که در جلسات مشاوره روانشناسی پیش از ازدواج گفته می شود:

ازدواج به معنای پیوستن به دو زندگی مشترک است، نه کنار گذاشتن یک زندگی. درک صحیح از توانایی‌ ها و موقعیت‌ های خود، به این معنی است که برای پر کردن فضای خالی در زندگی خود به دنبال شریک زندگی خود نخواهید بود.

۷- شما شروع به درک و گوش دادن جدی به آهنگ های عاشقانه می‌ کنید که قبلا به نظرتان “احمقانه” بودند

شاید این از نشانه های آمادگی برای ازدواج نباشد اما می تواند چیزهای جالبی برای گفتن داشته باشد.

قبلا آن تصنیف‌ ها که درد فراق عاشق را توصیف می‌ کرد، مسخره می‌ کردید. اما حالا اگر فرد مورد علاقه‌ تان ناگهان به یک سفر کاری رود، دلتان می‌ گیرد و حتی با گوش دادن به یک آگهی تبلیغاتی آدامس گریه می‌ کنید.

۸- هنوز در جستجوی نیمه گمشده بهتر و بهتر نیستید

بدیهی است که دیگر برنامه‌ های دوست‌ یابی را حذف می‌ کنید و دیگر در مکان های عمومی به دنبال گزینه‌ های بهتر یا متفاوت‌ تر نخواهید بود.

در واقع دیدتان به زندگی مشترک تغییر می کند و معیارهای جدی تری برای زندگی خود تعیین می کنید!

۹- از اطرافیان کمک بیشتری می گیرید

هیچ کس بهتر از دوستان و خانواده شما را نمی شناسد، بنابراین اگر آنها به شما می‌ گویند این پایان خط می‌ باشد، عالی است! اما اگر آنها با شما مخالف هستند، شاید زمان آن فرا رسیده که کمی صبر کنید و این نگرانی‌ ها را برطرف کنید.

۱۰- شما با هم احساس ابر قهرمانی می کنید

عشق یعنی چی

خواه درباره یک لیست خرید باشد یا خرید مبلمان جدید، اگر لحظاتی با هم همفکری کرده و در تکاپو بودید، این نشانه خوبی است، چون کار تیمی و حل خلاقانه مشکلات مهم است.

اگر همیشه با موفقیت کار مشکلی را انجام می‌ دهید، می توانید با هم خوشبخت باشید.

۱۱- برای عذرخواهی کردن از هم مشکلی ندارید

اگر می‌ خواهید برای همیشه با کسی زندگی کنید، باید توانایی این را داشته باشید که به صورت همسرتان نگاه کنید و بگویید، “من اشتباه کردم” و باید صادقانه باشد!

مرد و زن هم ندارد، قبول کردن اشتباه یکی از اولین شرایط آمادگی برای ازدواج است که هر فردی باید در صورت لزوم آن را انجام دهد. اتفاقا در جلسات مشاوره همسرداری هم به این تکنیک های زیر زندگی زناشویی پرداخته می شود.

۱۲- وقتی بحثتان بالا بگیرید، دیگری را تهدید نمی کنید

حتما لازم نیست وارد زندگی شوید تا متوجه این موضوع شوید، بلکه در ارتباطاعات عاطفی خود هم باید همینطور باشید.

اگر چیزی در آشپزخانه شما آتش بگیرد، بدترین کار ممکن این است که از خانه بیرون بروید، درست است؟ اگر فرد مورد علاقه شما از بحث ها یا اولتیماتوم های تهدید آمیز اجتناب می کند، باید به آن توجه کرد.

ازدواج عبارت است از کار تیمی برای خاموش کردن شعله های آتش

لطفا این تعریف را هر روز با خود تکرار کنید.

۱۳- معیارهای آمادگی برای ازدواج از نظر دکتر ازدواج چیست : درباره گذشته صحبت نمی‌ کنید، با هر کسی

همه می‌ دانیم که صحبت درباره گذشته می تواند خاطرات بدی را تداعی کند، اما تأیید این نکته مهم است که فردی که با او هستید کاملا از پس هرگونه خاطره قدیمی بر می‌ آید و از روابط قبلی خود درس گرفته است.

۱۴- شما تشخیص می دهید که باید تلاش کنید، بیشتر از قبل

چرا-مشاوره-قبل-ازدواج-بگیرم؟

همه دوست دارند بگویند عشق واقعی بدون دردسر است. شاید گاهی اوقات محبت کردن آسان باشد و اینکه بخواهید برای مشکلات خود تلاش کنید طبیعی است. این تمایز را از قبل تعیین کنید و مطمئن باشید که شما و همسرتان در مورد این مسئله مشکلی ندارید.

۱۵- در ارسال پیام های مختلف عالی هستید

ارسال پیام فقط برای مبادله اطلاعات نیست، با ارسال پیام به طرف مقابل می‌ گویید که به یادش هستید و به لبخند زدنش اهمیت می‌ دهید. بهترین موارد شامل جوک‌ ها یا GIF های خنده دار است.

باید بتوانید فضای رابطه را بهتر کنید، شوخ طبعی و ایجاد احساس خوب وطیفه ای است که زوج های موفق به خوبی انجام می دهند.

۱۶- شما امور مالی و وضعیت اقتصادی ثابتی دارید

پول یکی از مهمترین دلایلی است که زوجین با یکدیگر درگیر می‌ شوند. بدیهی است برای ازدواج نیازی به ثروت بیل گیتس ندارید، اما باید به عنوان یک شریک مسئول باشید و این بدان معناست که شما قادر هستید در مورد تمام امور مشترک و شخصی خود صریحا صحبت کنید.

۱۷- شما مایل به شرکت در تفریحات یکدیگر هستید

به عنوان مثال شما هرگز علاقه‌ ای به ماهیگری نداشته‌ اید اما حالا که با هم بیرون رفتید، چوب پنبه و یک میله می‌ خرید و فقط به این دلیل که طرف مقابل قزل آلای بخارپز را دوست دارد، به ماهیگیری علاقه نشان می‌ دهید و منظور ما فقط در این یک مورد نیست.

۱۸- شما دیگری را آزمایش نمی‌ کنید

به عنوان مثال:

“چرا در عرض هفت دقیقه جواب پیامم را ندادی؟” “اگر در خواب اثر انگشتت را بردارم و از آن برای باز کردن قفل گوشیت استفاده کنم، چه اتفاقی می‌ افتد؟” دادن “شانس” به شریک زندگی خود که در واقع تله‌ های انفجاری است و نشان می دهد که ناامنی عمیق پیرامون رابطه وجود دارد و هنوز برای گفتگوی آماده نیست.

وقتی طرف مقابلتان در رابطه را آزمایش نمی کنید یعنی خوشبختانه یکی از معیارهای آماده بودن برای رابطه بلند مدت و ازدواج را دارید.

۱۹- شما هنوز در حال کشف چیزهای جدید درباره یکدیگر هستید

شرکت-در-مشاوره-قبل-ازدواج-آنلاین

دوره های بی حوصلگی و یکنواختی طبیعی است، اما اگر بعد از سالها کنار هم بودن هنوز حقایقی را درباره یکدیگر کشف می کنید، به دلیل برخی تلاش های آگاهانه همسر شماست و برای آینده دلگرم کننده است.

  1. نام او را در گوشی خود به شکل ویژه‌ ای ذخیره می‌ کنید
  2. شریک زندگی شما نیز دارای همه این علائم است

ازدواج یک معامله دو به یک نیست. هر دوی شما باید احساس شادی را حس کنید و در عین حال متعهد به یکدیگر باشید.

۲۰- آماده پذیرش تفاوت ها هستید

 

همانطور که بارها در ویکی روان گفتیم، زندگی به معنای پیدا کردن فردی مشابه خودتان نیست، چون چنین فردی را پیدا نمی کند. باید پذیرات تفاوت ها باشید، در هر زمینه ای باید مشتاقانه به دنبال ایجاد راهکارهای برد برد باشید.

پیشنهاد ویکی روان چیست؟

خیلی از شما عزیزان می پرسید معیارهای آمادگی برای ازدواج از نظر دکتر ازدواج چیست و از کجا بفهمم آیا آماده ازدواج هستم یا نه؟

این ۲۰ مورد را بارها بخوانید و با خودتان مقایسه کنید، به نتایج خوبی می رسید اما اگر فکر می کنید نیاز به کمک بیشتر و بررس دقیق تر دارید، حتما با یک مشاور روانشناس قبل ازدواج جلسه مشاوره داشته باشید تا شرایط شما اختصاصی بررسی شود.

شما دوست گرامی حالا که متوجه شدید آمادگی برای ازدواج چیست و چه نشانه هایی دارد، می توانید از سراسر دنیا در جلسات مشاوره پیش از ازدواج سایت ویکی روان شرکت کرده و با مشاور مورد نظرتان صوتی و تصویری جلسه مشاوره روانشناسی برگزار نمائید. برای مشاهده لیست مشاورین ویکی روان کافیست روی دکمه زیر کلیک کنید:

لیست مشاورهای ازدواج در ویکی روان

 

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

چرا افسرده می شویم

چرا افسرده می شویم؟ (تحلیل اختصاصی)

چرا افسرده می شویم؟ شاید دلایل زیادی برای افسرده شدن یک فرد به ذهنتان خطور …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 1 =