موفقیت کاریموفقیت

افزایش تمرکز در محیط کار برای کسب موفقیت بیشتر

تمرکز، تمرکز و باز هم تمرکز. شاه کلید موفقیت در تمام زمینه های زندگی تمرکز نامیده میشود. با افزایش تمرکز میتوانید بهره وری و راندمان خود در تمام زمینه ها را افزایش دهید تا بتوانید با صرف زمان کمتر بیشتر کارهای روزانه خود را به بهترین نحو انجام دهید. افزایش تمرکز در محیط کار روش های گوناگونی دارد که به عوامل داخلی و بیرونی بستگی دارند. در ادامه به سه عامل اصلی در افزایش تمرکز در محیط کار اشاره میکنیم.

راه های افزایش تمرکز در محیط کار کدامند؟

با ویکی روان همراه باشید.

بخورید، بخوابید و ورزش کنید

برآیند این سه اصل مهم، یک زندگی سالم، طولانی‌مدت و پر دستاورد به همراه خواهد داشت. اما نکته اینجا است که اکثر مردم تصور می‌کنند که زندگی چیزی خارج از دفتر کار است و محل کار صرفا یک قلمروی بی‌اهمیت و خسته کننده است که باید آن را در فهرست روزمره‌گی‌های خود قرار دهند.

در صورتی که با رعایت این نکات می‌توان از منافع آن در داخل و خارج از اتاق کار هم برخوردار شد و به افزایش تمرکز در محیط کار کمک شایان کرد.

ورزش روزانه، رژیم غذایی سالم و خواب کافی از جمله مواردی هستند که می‌تواند به افزایش تمرکز، انرژی و هشیاری شما در حین کار کمک کند. اندورفین و دیگر مواد شیمیایی که در بدن ‌ترشح می‌شوند، به افزایش سطح انرژی کمک کرده و ذهن شما را در یک حالت فعال نگه می‌دارند.

از این رو سعی کنید که به جای فست فود تا می‌توانید از غذاهای خانگی که شامل گوشت و سبزیجات تازه است استفاده کنید و میزان کالری خوراک خود را در حد متعادل نگه دارید.

در نهایت، خواب را فراموش نکنید. خواب کافی اجازه می‌دهد که بازدهی کاری شما افزایش پیدا کند و درآمد بیشتری کسب کنید. چنانچه از خواب کافی محروم هستید، این انتظار را داشته باشید که موفقیت و شغل شما به ورطه‌ی نابودی سقوط کند چه برسد به افزایش تمرکز در محیط کار.

بسیاری از دانشمندان برجسته و فعال در حوزه‌ی بهداشت و سلامت بر این عقیده هستند که ۶ تا ۸ ساعت خواب باکیفیت می‌تواند تمام جنبه‌های زندگی شما، از عشق و روابط عاطفی گرفته تا کسب و کار را بهبود دهد.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
آرزو محمدی آرزو محمدی
مشاور تغذیه
از 75,000 هزار تومان
پروانه صفایی مقدم پروانه صفایی مقدم
دكتراى روانشناسى
از 175,000 هزار تومان
علی اشرف نورمحمدی علی اشرف نورمحمدی
دکتری روانشناسی
از 100,000 هزار تومان
شیما شهرکی شیما شهرکی
دکتری روانشناسی
از 200,000 هزار تومان
لیلا شکوری لیلا شکوری
دکتری روانشناسی
از 112,500 هزار تومان
میترا حبیبی میترا حبیبی
مشاور روانشناس
از 125,000 هزار تومان
صفورا نصیری صفورا نصیری
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
آرزو بختیاری آرزو بختیاری
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان

برای افزایش تمرکز در محیط کار بیشتر اجتماعی باشید

در اینجا منظور از اجتماعی بودن این نیست که سرتان رو عکس‌های مردم در اینستاگرام باشد یا برای استتوس‌های این و آن در فیسبوک لایک بزنید، هر چند شاید خیلی ها فکر کنند این هم نوعی اجتماعی بودن است.

اجتماعی بودن یعنی از خلوت خود بیرون بزنید و با مردم، ارتباط رو در رو برقرار کنید و با آن‌ها وارد صحبت شوید.

بسیاری از مطالعات علمی، تاثیر وجود دایره‌ای از روابط اجتماعی سالم را در مواردی چون طول عمر، بهبود سلامت، شادی بیشتر و موفقیت در کسب و کار مثبت ارزیابی کرده‌اند. خیلی هم کار سختی نیست. کافی است که با دوستان قدیمی ‌یا جدید خود بنشینید و در مورد علاقمندی‌ های خود صحبت کنید.

افزایش تمرکز در محیط کار

هر هفته با بهترین دوست خود برنامه‌ی چای یا قهوه بگذارید و یکدیگر را برای رسیدن به اهداف خود تشویق کنید. ضمن این که با این برنامه‌ریزی می‌توانید همدیگر را در روزهای خوب و بد زندگی حمایت کنید.

غیر از دوستان، به دیدن پدر و مادر خود هم بروید. در کل، همیشه در چاردیواری اتاق نمانید و با دیگر افراد وارد مکالمات مفید و معنادار شوید. شاید سخت باور کنید اما همین کارهای به افزایش تمرکز در محیط کار خیلی کمک میکند.

اصلا در یک چارچوب نمانید

کلید نهایی برای شکست دادن خستگی و بالا بردن بهره‌وری در محل کار این است که برنامه‌ی عادی خود را مختل کنید!

حتما بخوانید: راه های افزایش تمرکز برای مطالعه بهتر

اکثر مردم هر روز در یک ساعت مشخص بیدار می‌شوند. همان برنامه‌ی صبحگاه همیشگی را دارند. سراغ همان شغل همیشگی می‌روند و ناهار را با افرادی که هر روز می‌بینند صرف می‌کنند.

در حالی که ما تشنه‌ی تنوع هستیم. با وجود آن که در عصر فراوانی و تنوع زندگی می‌کنیم، رفته رفته به موجوداتی تکراری تبدیل می‌شویم. درست همان بلایی که سر “بیل موری” در فیلم “روز موش خرما” (Groundhog Day) افتاد و مجبور شد که تکرار یک روز را به مدت طولانی تجربه کند. زمانی از وقت هر روز خود را به ایجاد یک تغییر اختصاص دهید.

برای مثال نوع قهوه یا چای خود را عوض کنید. به رستورانی بروید که قبلا نرفته‌اید یا غذایی بخورید که تا به حال امتحان نکرده‌اید. برای رفتن به محل کار مسیر دیگری را انتخاب کنید و موسیقی جدیدی برای گوش دادن انتخاب کنید.

این راهکار ممکن است کمی احمقانه به نظر برسد در حالی که این طور نیست. در واقع با این تغییرات می‌توانید وضع موجود را به چالش بکشید و هیجان بیشتری را چاشنی زندگی خود کنید تا در نهایت بتوانید افزایش تمرکز در محیط کار را مملوس تجربه کنید.

با رعایت این موارد، کار برای شما ساده‌تر خواهد شد و پیشرفت قابل توجهی در تمرکز و بهره‌وری خود مشاهده خواهید کرد.

افزایش تمرکز

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
نسرین ترابی صائین نسرین ترابی صائین
دکتری روانشناسی
از 112,000 هزار تومان
نیلوفر نادعلی نیلوفر نادعلی
دکتری روانشناسی
از 112,500 هزار تومان
حامد عامری حامد عامری
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
سحر بهروزیان سحر بهروزیان
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان
سید محمد ستارزاده سید محمد ستارزاده
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان
کورش مهدیون کورش مهدیون
مشاور روانشناس
از 150,000 هزار تومان
مارال حقیقی کرمانشاهی مارال حقیقی کرمانشاهی
دکتری روانشناسی
از 150,000 هزار تومان
سعیده حسنی سعیده حسنی
مشاور روانشناس
از 300,000 هزار تومان

در پایان برای افزایش تمرکز در محیط کار کوشا باشید

در بعضی از روزهای کاری، ۶ فنجان اسپرسو و ۳ قوطی ردبول هم کاری از پیش نمی‌برند. روزهایی هستند که پلک‌های شما به حدی سنگین می‌شوند که محال است غیر از چرت پشت میز، کار دیگری انجام داد. به طوری که قضاوت همکاران و عصبانیت رییس هم نمی‌تواند مانع خوابیدن شما شود!

از این رو به جای آن که، خود را در رویای بین روز معلق کنید اقدام به عملی کردن این سه راهکار کنید.

ورزش کنید، غذای سالم بخورید، موزیک جدید گوش دهید، بستنی قیفی بخرید و در پارک قدم بزنید. و خلاصه‌ی کلام این که بیکار نمانید و یک کاری انجام دهید!

چنانچه سلامتی، زندگی اجتماعی و حس ماجراجویی را جزو اولویت‌های خود قرار دهید، تمرکز و بهره‌وری کافی به شکلی که در خواب هم نمی‌دیدید در زندگی کاری شما شکل خواهند گرفت. یادتان باشد افزایش تمرکز در محیط کار میتواند انقلابی در کار و زندگی شخصی شما باشد.

ویکی روان

ویکی روان سامانه سلامت روان با خدمات متنوع برای تمام فارسی زبانان است. می‌توانید در ویکی روان مشاوره روانشناسی برگزار کنید، در وبینارهای روانشناسی شرکت کرده و از مطالب مرتبط با روانشناسی استفاده کنید. جلسات مشاوره روانشناسی ویکی روان به صورت آنلاین، تلفنی و متنی برگزار می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا