خانه / خانواده / تربیت فرزند / نکاتی در مورد نقاشی کودکان

نکاتی در مورد نقاشی کودکان

همیشه به دنبال این بودم که با پدر و مادرهای عزیز و محترم در مورد نقاشی خردسالان صحبت کنم و به انها بگویم که نقاشی کودکان شاهراه ناخودآگاه آنها است و مانند خواب و رویا تعبیر خودش را دارد. یادمان باشد نقاشی کودکان را خط خطی ناچیز نه انگاریم و همواره به ان ارزش و بها قائل شویم.

با ویکی روان همراه باشید.

در نقاشی کودکان علاقمندی های کودکان ، تنفر، اضطراب، افکار درونی، محیط  و فرهنگ کودک کاملا مشاهده می شود. حتی فضای گرم صمیمی اعضای خانواده و فضای اضطراب و نگرانی و اختلاف پدر و مادر نیز مشاهده میگردد. کودک در نقاشی هایش از درون خود میگوید که دوست داشته جهان اطرافش آنگونه باشد که خود میپسندد و یا برعکس دلخور از دنیایی است که در آن زندگی کرده و نقاشی را مخدوش و خط خطی و پاره میکند و خشم و ترس پنهای خودش را اینگونه بروز میدهد.

گاهی کودک خودش را برجسته در فضا نشان میدهد و گاهی انقدر کوچک  و در کنار حاشیه کاغذ به زور میتوان او را مشاهده کرد. گاهی خودش را در بین والدین نشان میدهد که حالت روحی و روانی و توجه خوب مادر و پدر نسبت به خودش نشان میدهد و گاهی انقدر گوشه که دقیقا بی توجهی والدین نسبت به خودش را نشان میدهد. گاهی کودک کمبود محبت خود را با سایه زدن های بسیار فراوان و به کارگیری زیاد از رنگ تیره نشان میدهد که این هم نشانه های خوبی نیست.

پدر و مادر عزیز با در دست داشتن نقاشی کودکان خود و مراجعه به روان شناسان محترم میتوانند به دنیای کودک خود نفوذ کنند.

به قلم لیلا معینی روان شناس عمومی و استاد دانشگاه

نکاتی در مورد نقاشی کودکان
امتیازدهی به مطلب
عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 9 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی و دیگر موضوعات عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

ایجاد تنوع در روابط زناشویی

راه های ایجاد تنوع در روابط زناشویی

اگر می خواهید با استفاده از راه کارهای جدید تنوع در روابط زناشویی داشته باشید …

اشتباه خانم ها در روابط جنسی

اشتباه خانم ها در روابط جنسی

رابطه جنسی یکی از مهم ترین خواسته های روابط زناشویی میباشد که اتفاقا دقت در …

۲ دیدگاه ها

  1. سپاس فراوان از به اشتراک گذاری مطالب ارشمندتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *