خانه / طلاق / راه‌های جایگزین طلاق
جایگزین طلاق

راه‌های جایگزین طلاق

همسران ناامید بر نکات منفی یکدیکر تمرکر کرده تا خود را به درستی تصمیم‌شان متقاعد کنند اما پیشنهاد می‌شود قبل از آنکه زوج از یکدیگر طلاق بگیرند، راه‌های دیگری را تحت عنوان راه های جایگزین طلاق امتحان کنند که در زیر به این راه های جایگزین طلاق اشاره شده است.

بررسی تمام راههای جایگزین طلاق

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

مشاوره ازدواج

یکی از راه‌های جایگزین طلاق مشاوره ازدواج است. نمی‌توان انتظار داشت که زوج، به رغم ناشادکامی، در کنار یکدیگر باقی بمانند، ولی از سوی دیگر نباید فراموش کرد که فسخ ازدواج نیز ممکن است همیشه بهترین پاسخ یا تنها پاسخ مشکل نباشد.

طلاق اغلب مجموعه‌ای از مشکلات را جایگزین مشکلات دیگر می‌کند. پاسخ جایگزین آن است که ببینیم آیا می‌توان با استفاده از کمک حرفه‌ای، ازدواجی ناشادکام را به ازدواجی رضایت بخش تبدیل نمود.

زوج‌ها اغلب در مورد نتیجه مشاوره بدبین هستند، خصوصاً اگر قبلا تجربه‌ای ناخوشایند با درمانگران دیگر کسب کرده یا هرگز به مشاوری مراجعه نکرده باشند. اما مشاوره روانشناسی یک راه جایگزین طلاق میباشد.

همه درمانگران شایستگی یکسانی ندارند اما بازنگری مزایای خانواده‌ درمانی و زناشویی‌ درمانی نشان داد که درمان در دو سوم موارد نتایجی سودمند در پی دارد و احتمال رسیدن به نتایج مثبت در مواردی که زوج مشترکا درمان می‌شوند از مواردی که منفردا درمان می‌شوند، بیشتر است و بالاخره این که نتایج مثبت نوعا از درمان‌های کاملا کوتاه‌مدت، از یک تا ۲۰ جلسه، حاصل می‌شود.

معمولا هر چه زوجی که ازدواج آنها با مشکل مواجه شده زودتر برای مشاوره مراجعه کنند، احتمال موفقیت بیشتر خواهد بود

بسیاری از زوج‌ها تا زمانی که فروپاشی روابط آنان به نقطه‌ای می‌رسد که اصلاح آن بسیار دشوار می‌شود، در صدد کمک خواستن بر نمی‌آیند. در حقیقت زوج‌ها در سال اول ازدواج بیش از هر زمان دیگر به کمک نیاز دارند.

برنامه‌های غنی سازی ازدواج

برنامه‌های غنی‌سازی ازدواج، آموزش را با بحث‌های گروهی ترکیب می‌کنند تا زوجین را در ارتقای مهارت‌های مساله‌گشایی، روابط بین فردی و ارتباط زناشویی یاری دهد.

این برنامه به شکل گروهی، مدت کوتاهی قبل یا بعد از ازدواج یا حتی سال‌ها پس از آن به اجرا درمی‌آید. هدف اصلی این گونه برنامه‌ها پیشگیری است؛ پرداختن به مشکلات قبل از آن که از کنترل خارج و مهارناپذیر شوند.

جایگزین طلاق
جایگزین طلاق

متارکه آزمایشی یک روش برای دوری از طلاق دائم است

یکی دیگر از راه های جایگزین طلاق متارکه آزمایشی است که می‌توان قبل از طلاق به آن مبادرت کرد. این گزینه می‌تواند در برخی از موارد درمانی مؤثر باشد، البته معمولا در مواردی که به دقت ساختاردهی شده و زناشویی‌ درمانی در طی دوره متارکه ادامه یابد. متارکه ساخت‌یافته را می‌توان به شکل زیر تعریف کرد:

«رویکردی با زمان محدود که در طی آن زوج به اقامت مشترک در زیر یک سقف خاتمه داده و در زمینه تماس منظم بین فردی، درمان منظم برنامه‌ریزی شده تحت نظر یک درمانگر و به تعویق انداختن تصمیم نهایی برای ادامه زندگی مشترک یا طلاق با یکدیگر توافق می‌کنند.»

هدف این راه جایگزین طلاق ایجاد تغییر است. این گزینه به منظور انقطاع الگوهای تعاملی کهنه و خلق فضایی که زوج را به سوی تغییر راهبری کند، طراحی شده است.

نتیجه پیش بینی پذیر آن، نزدیک‌تر شدن زوج به یکدیگر یا دور شدن بیشتر آنها از یکدیگر است. در ابتدای متارکه کسی نمی‌تواند نتیجه آن را پیشگویی کند.

ولی در هر حال، مهم‌ترین مساله آن است که زوج در طی دوره متارکه حداکثر تلاش خود را به عمل آورند. متارکه را نباید آسان فرض کرد. متارکه دوره‌ای از فشارهای بسیار شدید و آشوب هیجانی است.

علاوه بر آن، برای فرزندان نیز دوره‌ای پرفشار و پرآشوب تلقی می‌شود که هم در بر دارنده مزایا و هم خطرات است. ولی در هر حال، یکی از گزینه‌هایی است که باید به آن اندیشید.

آشتی

گزینه دیگر جایگزین طلاق تلاش برای برقراری آشتی است. برخی از زوج‌ها تصمیم می‌گیرند که به ازدواج خود فرصت دیگری بدهند. در مواردی نیز، زوج قبل از اقدام به طلاق، بارها این فرصت را به خود می‌دهد.

در یکی از تحقیق‌های انجام شده بر روی ۵۰۶ زن، مشخص شد  تقریباً یک سوم از این زنان آشتی را امتحان کرده و یک سال پس از آشتی هنوز به زندگی با همسر خود ادامه می‌دادند.

احتمال آشتی موفقیت‌آمیز و یافتن راه جایگزین طلاق در زیر گروه‌های مختلف زنان، متفاوت بود. مذهب، قوی‌ترین عامل پیش‌بینی کننده موفقیت آشتی بود. خصوصاً، آشتی موفقیت‌ آمیز برای زنانی که با شوهر خود از لحاظ اعتقادی برابر بودند احتمال بسیار بیشتری داشت.

زوج‌هایی که تعهدی قدرتمند به ازدواج دارند ممکن است به منظور نجات ازدواج خود تمام گزینه‌های ممکن را امتحان و قبل از تصمیم به فسخ ازدواج حتی اختلاف‌های زناشویی بسیار شدید را تحمل کنند.

اگر هدف آن باشد که آشتی به موفقیت بیانجامد، اکثر زوج‌ها به نوعی کمک درمانی برای حل اختلاف‌های‌شان نیاز خواهند داشت.

در غیر این صورت، زوج بار دیگر به روابط قبلی خود باز خواهند گشت و می‌فهمند که هیچ چیز تغییر نکرده و می‌بینند که مشکلاتی که آنها را از هم جدا می‌کرد کماکان وجود دارد و امید چندانی به نجات ازدواج خود ندارند.

ولی اگر در طول درمان بفهمند که ازدواج‌شان چگونه راه خطا را رفته و چه تغییراتی باید در آن ایجاد شود و از سوی دیگر انگیزه‌ای قوی برای ایجاد این تغییرات در آنان به وجود آید، می‌توان انتظار داشت که آشتی موفقی داشته باشد و راه جایگزین طلاق را پیدا کرده اند.

درباره فاطمه صبوری پور

سی ساله ليسانس روانشناسی عمومی فوق ليسانس روان شناسی تربيتی دانشجوی دكتری روانشناسی تربیتی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *