خانه / خانواده / ازدواج / بررسی پدیده ازدواج دیرهنگام

بررسی پدیده ازدواج دیرهنگام

اصلا مگر آدم عاقل ازدواج می‌کند؟! مجرد که باشی، هر وقت دلت خواست ادامه تحصیل می‌دهی، هر وقت هوای سفر به سرت زد چمدانت را می‌بندی و به جاده می‌زنی، با هر کس که دوست داری تلفنی حرف می‌زنی، کسی نیست بگوید چرا حوله خیس را روی زمین انداختی، تازه وقتی می‌خواهی جورابت را از توی کمد پیدا کنی، در کمدت را باز می‌کنی و همه لباس‌هایت را یک جا روی زمین می‌ریزی، جورابت را برمی‌داری و می‌روی؛ چون خیالت راحت است که یک مادر مهربان داری که اتاقت را مرتب می‌کند، هیچ کس هم نیست که سرت غر بزند، چون یک آقا بالاسر یا یک خانم بالا سر نداری! این از بهانه های ازدواج دیرهنگام است.

با ویکی روان همراه باشید.

دیگر دیدن یک دختر خانم بیست و هفت، هشت ساله یا یک آقا پسر سی و چهار پنج ساله که مجرد هستند، خیلی هم تعجب برانگیز نیست. دختران همپای پسران، درس می‌خوانند، فعالیت می‌کنند، درآمد دارند و قادرند زندگی‌شان را کم و بیش اداره کنند. اما تحصیل، شغل، درآمد، فعالیت‌ها و کارهای گوناگون هیچ کدام نمی‌توانند جای یک همراه خوب برای روزهای تلخ و شیرین زندگی را بگیرند. ازدواج با خودش تعهد و مسئولیت می‌آورد، تصمیمگیری‌های یکنفره را دونفره می‌کند، آزادی‌های دوران مجردی را محدود می‌کند اما از سوی دیگر نیازهای جسمی‌ و روحی را برآورده می‌کند، برای‌تان یک تکیه‌گاه عاطفی به همراه دارد، تنهایی‌تان را کمتر می‌کند و خلاصه یک جوان عاقل، به جای ازدواج دیرهنگام به وقتش ازدواج می‌کند و خودش خوب می‌داند چرا قید همه خوشی‌های دوران مجردی را می‌زند تا زندگی تک نفره‌اش بشود، زندگی مشترک.

ازدواج دیرهنگام و فرصت‌هایی که از دست می‌رود

نیازی نیست به آمار و ارقام تکیه کنیم تا بدانیم سن ازدواج بالا رفته است و ازدواج دیرهنگام شایع شده است، به اطرافیان‌مان که دقت کنیم به وضوح می‌بینیم که دیگر، دختران و پسران به این سادگی‌ها زیربار تاهل نمی‌روند، غافل از اینکه امروز و فردا کردن برای ازدواج، یا جوانان را بی‌خیال‌تر می‌کند یا توقعات آنها را بالاتر می‌برد. امروزه ازدواج های بالاتر از ۳۵ سالگی برای مردان و زنان، ازدواج دیرهنگام محسوب می‌شود و این در حالیست که با افزایش سن، شخصیت افراد به طور کامل شکل می‌گیرد و انعطاف‌پذیری‌شان به حداقل می‌رسد، دیگر نمی‌شود از او که نزدیک به چهل سالش است توقع صبر و گذشت و محبت یک جوان تازه عروس یا تازه داماد را داشت. بد نیست در ادامه اشتباهات رایجی که باعث دیر شدن این سنت حسنه می‌شود را بخوانید:

ازدواج دیرهنگام

کار، کار و باز هم کار، یکی از عوامل ازدواج دیرهنگام

 بسیاری از دختران و پسران آنقدر غرق در کار می‌شوند و به دنبال موفقیت می‌دوند که اصلا فراموش می‌کنند قرار است زندگی کنند. برخی از پسران، با این بهانه که باید وضعیت اقتصادی مناسبی داشته باشند تا بتوانند برای خواستگاری پیش قدم شوند، ازدواج را به تاخیر می‌اندازند، اما تعبیر آنها از وضعیت اقتصادی مناسب، یعنی داشتن خانه، ماشین، حساب بانکی سنگین و … ! خوب این طبیعی است که تمام این امکانات در سنین بالا فراهم شود.

تعمیم تجارب ناخوشایند به همه افراد

 «همه دخترها دنبال پول پسرها هستند!» و «همه پسرها در نهایت خیانت می‌کنند!» کافیست یک تجربه تلخ را به همه دختران و پسران نسبت دهید و با نگاهی بدبینانه آنها را قضاوت کنید، تا قید ازدواج را نه تنها برای چند سال که حتی برای همه عمر بزنید. اگر تجربه ای تلخ دارید، سعی کنید آن را از باقی انسان‌ها جدا کنید چرا که این همه بدبینی سبب سخت‌گیری و وسواس می‌شود. اگر موفق به حل کردن این مسئله نمی‌شوید به مشاور یا روان‌شناس مراجعه کنید. شاید در ارتباط قبلی‌تان شما هم قصوری داشته‌اید و با شناخت بهتر خودتان، انتخاب بهتر و مطمئن‌تری هم داشته باشید.

ملاک‌های فضایی و رویایی در سر می‌پرورانید

 اگر منتظرید دختر شاه پریان را بیابید یا اینکه در انتظار شاهزاده‌ای با اسب سفید (یا بهتر است بگویم با ماکسیمای سفید!) هستید لطفا در ملاک‌های‌تان تجدید نظر کنید. شما باید با توجه به شرایط خودتان و کسانی که با آنها در ارتباط هستید انتخاب کنید و مراقب باشید که در دام تک ملاکی شدن نیفتید. یعنی نگویید «من فقط به کسی جواب مثبت می‌دهم که قدش ۱/۱۸۳ باشد!».

دیگر از من گذشته است

 دختران و پسران زیادی را می‌شناسم که با گفتن همین جمله خیال خودشان را راحت کرده‌اند و قید ازدواج را زده‌اند. آنها دیگر نه به خواستگاری می‌روند و نه اجازه می‌دهند هیچ خواستگاری زنگ خانه را به صدا درآورد. غافل از اینکه، انتخاب یک همراه برای زندگی، هر چند دیرهنگام، خیلی بهتر از هرگز انتخاب نکردن است.

شیما نادری

 

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

تغییر رفتار پرخاشگری

بررسی ۶ راه برای تغییر رفتار پرخاشگری

در مدت فعالیتم در مورد موضوعات کمی مانند علاقه، توجه و احساسات و همچنین رفتارهای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *