اخبار
خانه / روانشناسی / عرفان های زیر زمینی
عرفان

عرفان های زیر زمینی

عرفان های زیر زمینی را می‌شناسید؟ مطلب زیر را حتما بخوانید.

با ویکی روان همراه باشید.

اولین سوالی که به ذهنم رسید این بود که چرا خانم ها کنار آقایون نشستن… چون در ایران مجالس مذهبی را معمولا جدا برگزار می کنند. آرام رفتم و گوشه ای نشستم تا نوبت به سخنرانی من برسد. اینجا محفلی بود که از طرف یکی از دوستانم برای سخنرانی درباره ی مقام امیرالمومنین دعوت شده بودم. توی فکر خودم بودم که ناگهان صدای فریاد سخنران بلند شد. ابتدا فکر کردم مشکلی برای او پیش آمده است اما وقتی خوب دقت کردم فهمیدم دچار حالاتی عرفانی شده است. میکروفن را به زمین انداخت و شروع کرد به چرخیدن. جمعیت هم که همگی دچار بهت شده بودند میانه ی مجلس را برای رقص سماع او خالی کردند. می چرخید و اذکار عجیبی را بلند فریاد می زد. چند نفر از مریدانش نیز بر دستان او بوسه و سجده زدند و همراه او به رقص پرداختند. ابتدا من هم درگیر حالات عجیب آن ها شده بودم و گهگاهی نیز در دل خودم به حالات روحانی آن ها قبطه می خوردم.

 دقایق زیادی گذشت و من تصمیم گرفتم به سرویس بهداشتی بروم. در آنجا متوجه بوی شدید مواد مخدر شدم. آنجا بود که فهمیدم عرفان کاذب آنها در کجا ریشه داشت. آنها با مصرف مواد مخدر و چرخش های زیاد دچار توهماتی می شدند که گمان می کردند این عرفان است. سریعا مجلس را ترک کردم و برای همیشه با خودم عهد کردم در این مجالس شرکت نکنم.

این یکی از تجربیات شخصی من در یکی از محفل های به ظاهر عرفانی بود که بسیاری از آنها در تهران و شهرستان ها برگزار می شود. اما همیشه از خودم می پرسم: تکلیف عده ای که از راز پشت پرده ی این مجالس و روابط نامشروعی که پشت این جریانها قرار دارد اطلاع ندارند چیست؟

بسیاری از این جریان ها کاملا جنبه ی جنسی دارند. این دسته از افراد یک نفر را برای خود مقدس می کنند و حکم او را حکم خدا حساب می کنند. فرد مقدس مآب نیز برای جذب مخاطبین خود سعی می کند آزادی جنسی به آنها بدهد تا بتوانند به راحتی با عذاب وجدان جنسی خود کنار بیایند. خود او نیز از این رهایی بدون چهارچوب بی بهره نمی ماند. این در حالی ست که سلامت روانی انسان و سلامت معنوی او فقط در چهارچوب اخلاقیات ممکن می باشد و این راه جایی جز هرزگی جنسی نمی رود.

وقتی بخواهیم این جریان را آسیب شناسی کنیم می بینیم که این روشهای بدون چهارچوب، پاسخی است که اجتماع به جریان تندروی مذهبی می دهد. جریان تندروی مذهبی بدون در نظر گرفتن سلایق جوانان و نیازهای آنها، برای ورود افراد به مراسمات مذهبی قوانین سختی وضع می کنند. بنابراین جوانهایی که علاقه به مراسمات مذهبی دارند و در چهارچوب سخت این دسته از افراد نمی گنجند، مجبور می شوند مراسمات خاصی را انتخاب کنند که معمولا مخفیانه برگزار می شود. این یک مسئله ی عادی است که مجالس مخفیانه به انحراف کشیده شود.

درباره ی راه حل نیز باید بدانیم که مبلغین مذهبی و روحانیون نقش بسیار مهمی در این زمینه دارند. آنها باید به نحوه ی پوشش و سبک زندگی افراد احترام بگذارند و اجازه بدهند جوانان آزادانه در مجالس مذهبی شرکت کنند و خودشان راه درست را انتخاب کنند.

همه ی ما به عنوان افراد خدا پرست نیز موظف هستیم دیگران را از خطر حضور سوء استفاده گران از مذهب باخبر کنیم و هیچگاه برای کسب اطلاعات دینی به سراغ افراد بی سواد و بدون علم نرویم.

سیدمحمدعلی لوح موسوی

کارشناس روانشناسی و محقق علوم دینی

 

مشاوره روانشناسی رایگان از ویکی روان

درباره ویکی روان

ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب اطلاعات کاربردی مرتبط با رشته روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ما در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *