اعتیاد و بیش‌ فعالی

رابطه اعتیاد و بیش‌ فعالی(معتاد شدن افراد بیش فعال)

اعتیاد و بیش‌ فعالی می توانند رابطه تنگاتنگی داشته باشند! به همین خاطر روانشناس ترک اعتیاد همیشه نگاهی ویژه به اختلالات روانی مانند بیش فعالی دارد چون می توانند زمینه ساز اعتیاد باشند. در ادامه این مطلب ویکی روان، به بررسی رابطه بیش فعالی و اعتیاد از دید روانشناسی می پردازیم چون به طور معمولا معتاد شدن افراد بیش فعال اتفاقی نادر در جامعه ما نیست! پس با بررسی رابطه بیش فعالی و اعتیاد همراه ما باشید.

اعتیاد و بیش‌ فعالی چه ارتباطی با هم دارند؟

با بخش مقاله های سایت ویکی روان همراه باشید.

تجربه نشان می دهد، نوجوانان و بزرگسالان مبتلا به بیش فعالی با همان ADHD بیشتر به مواد مخدر و الکل روی می آورند. در ادامه در مورد علت و آنچه شما باید در مورد رابطه بیش فعالی و اعتیاد بدانید بیشتر توضیح می‌ دهیم.

همانطور که قبلا در ویکی روان گفتیم، افراد مبتلا به بیش فعالی، دارای رفتارهای بیش فعالی و تکانشی بیش از حد هستند و ممکن است در تمرکز بر یک کار یا نشستن طولانی مدت دچار مشکل شوند.

علائم بیش فعالی در بزرگسالان عبارتند از:

  • مشکل در تمرکز یا انجام وظایف
  • فراموش کردن تکالیف
  • به راحتی منحرف می شود
  • در نشستن یکجا مشکل دارد
  • در میان صحت دیگران می‌ پرد

نوجوانان و بزرگسالان مبتلا به ADHD اغلب به مواد مخدر روی می آورند، به همین خاطر نشانه های معتاد بودن یک فرد در افراد مبتلا به بیش فعالی هم دیده می شود!

اعتیاد راهی برای سرپوش گذاشتن بر بیش فعالی

مشاوره درمان اعتیاد به گل

ممکن است مصرف مواد مخدر به عنوان وسیله‌ ای برای خود درمانی و جبران این عدم تعادل و جلوگیری از احساس ناخوشایند باشد!

به همین دلیل اعتیاد و بیش‌ فعالی رابطه نزدیکی با هم دارند!

این امر به ویژه برای بزرگسالان مبتلا به ADHD درمان نشده یا تشخیص داده نشده چالش برانگیز است. مثل این است که با آتشی بازی کنید که نمی بینید و متعجب شوید که چرا دستان شما می سوزد.

بهترین درمان برای افرادی که دارای بیش فعالی و اعتیاد هستند

در مورد مسائل مربوط به سوء مصرف مواد مخدر، بیماران باید قبل از شروع درمان بیش فعالی هوشیار باشند. مصرف صحیح داروهای تجویزی، به کاهش خطر مشکلات مصرف مواد مخدر کمک می کند.

برخی از اقدامات کلی که افراد مبتلا به بیش فعالی می توانند برای کاهش خطر اعتیاد انجام دهند عبارتند از:

  • مصرف داروهای ADHD طبق تجویز روانپزشک
  • ورزش منظم
  • انجام معاینات مداوم سلامت رفتاری در طول درمان
  • شرکت در جلسات مشاوره روانشناسی

پزشکان می توانند با تجویز داروهای طولانی مدت به جای داروهای کوتاه مدت، در مورد سوء استفاده از محرک ها یا معتاد شدن، به بیماران خود کمک کنند. در بزرگسالان مبتلا به بیش فعالی، تشخیص و درمان آسان است. اما این احتمال نیز وجود دارد که در ابتدا نوجوانان به سمت مصرف مواد مخدر روی آورند.

یکی از پیش بینی کننده های قوی اختلالات مصرف مواد مخدر در بزرگسالی، استفاده زودهنگام از مواد مخدر است و کودکان و نوجوانان مبتلا به بیش فعالی به احتمال زیاد در سنین پایین مواد مخدر استفاده می‌ کنند.

اینجا شباهت های رابطه بیش فعالی و اعتیاد بیشتر از پیش نمود پیدا می کند!

علائم ADHD و سوء مصرف الکل و مواد مخدر

نتایج ما نشان می دهد که افراد مبتلا به علائم بیش فعالی در بزرگسالی به نظر می رسد در معرض خطر بالای مصرف انواع مواد مخدر مانند مصرف الکل و هروئین هستند.

Monika Johann، پزشک و همکار تحقیقاتی در دانشگاه Regensburg و اولین نویسنده درباره رابطه اعتیاد و بیش‌ فعالی گفت:

علاوه بر این، شواهدی مبنی بر افزایش شدید وابستگی به الکل در افراد مبتلا به ADHD وجود دارد که نادیده گرفته می شود

محققان ۳۱۴ فرد الکلی بزرگسال (۲۶۲ مرد ، ۵۲ زن) و ۲۲۰ فرد سالم غیر مرتبط که همگی تبار آلمانی دارند را مورد بررسی قرار دادند. هر شرکت کننده از نظر اختلالات روانپزشکی مانند اختلالات مصرف مواد (از جمله الکلیسم)، ADHD و اختلال شخصیت ضد اجتماعی مورد ارزیابی قرار گرفت.

پیشگیری از اعتیاد در افراد مبتلا به بیش فعالی

درمان آنلاین اعتیاد
اعتیاد و بیش‌ فعالی

حالا که متوجه رابطه اعتیاد و بیش‌ فعالی شدیم، باید به راه های پیشگیری از اعتیاد اشاره کنیم.

بهترین راه پیشگیری از اعتیاد افراد بیش فعال این است که زودتر این بیماری خود را درمان کنند. این بدان معناست که مشاورین و والدین باید با هم همکاری کنند تا ADHD در کودک یا نوجوان یا حتی فرد بالغ تشخیص داده شود تا بهترین برنامه درمانی را پیدا کنند و بررسی کنند که آیا این درمان و دارو مداخلات رفتاری یا ترکیبی نداشته باشند.

قبلا به طور کامل درباره روش های رهایی از بیش فعالی در سنین مختلف صحبت کردیم که می توانید استفاده کنید.

برای نمونه خانم Rachel Fink، مادر هفت فرزند و سردبیر وب سایت Parenting Pod، دارای سه فرزند است که مبتلا به ADHD تشخیص داده شده‌ اند. درمان بچه های او ترکیبی از دارو، اقامت در مدرسه و ورزش منظم است.

او در ابتدا تمایلی به درمان فرزندانش نداشت، اما می گوید که این کار بسیار مفید بوده است. دو نفر از سه فرزند مبتلا به ADHD در حال حاضر تحت درمان هستند.

هر دو کودک که تحت نظر مشاور روانشناس کودک هستند و دارو استفاده می کردند از فرار روزانه به خانه و تقریبا اخراج کامل از مدرسه، به کسب نمرات بالا و دانش آموزان موفق تبدیل شدند.

می بینید که بهترین راه برای قطع ارتباط بیش فعالی و اعتیاد، رهایی از این اختلال روانی است که باید سریع تر انجام شود.

پیشنهاد ویکی روان چیست؟

اگر مبتلا به بیماری اعتیاد هستید بهتر است درمان بیش فعالی را به عنوان یکی از روش های رهایی از اعتیاد در نظر بگیرید.

مشاور روانشناس به خوبی می تواند شما را در درمان این اختلال روانی همراهی کند تا دیگر نگران رابطه اعتیاد و بیش فعالی نباشید.

حالا که متوجه رابطه بیش فعالی با ابتلا به اعتیاد شدید، می توانید در بخش مشاوره آنلاین سایت ویکی روان، با مشاور مورد نظرتان جلسه مشاوره غیرحضوری از سراسر دنیا برگزار کنید:

ترک اعتیاد با مشاوره روانشناسی

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

علائم استرس در خواب

۱۲ مورد از علائم استرس در خواب در همه

علائم استرس در خواب در هر فرد متفاوت است اما با این حال نشانه های …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *