مهم ترین تاثیر دوستان در اعتیاد چیست؟

تاثیر دوستان در اعتیاد آنقدر زیاد است که یکی از موضوعات همیشگی در جلسه های مشاوره روانشناسی ترک اعتیاد به بررسی دوستان و اطرافیان فرد معتاد مربوط می شود. در واقع یکی از دلایل عدم ترک اعتیاد مردم وجود دوستان ناباب است که آنها را به مصرف بیشتر سوق می دهد. در این مطلب ویکی روان به بررسی کامل تاثیر دوستان بر گرایش به اعتیاد از دید علم روانشناسی می پردازیم.

تاثیر دوستان در اعتیاد چیست؟

اعتیاد به کار چیست؟

برخی افراد حاضر در جلسات ترک اعتیاد عنوان کردند که دوستان یا خواهر و برادر بزرگتر بر مصرف مواد مخدر یا الکل آنها تأثیر گذاشته ‌اند!

اگرچه اکثر جوانانی که با آنها صحبت‌ شد، هم الکل و هم مواد مخدر (عمدتا حشیش) را امتحان کرده بودند اما برخی هم گفتند که قصد استفاده از مواد مخدر یا مصرف الکل یا معاشرت با اینگونه افراد را ندارند اما حقیقت چیز دیگری را نشان می دهد.

در واقع تاثیر دوستان در اعتیاد افراد زیاد است و همه ما تحت تاثیر محیط اطراف خود قرار داریم و از آن الگو برداری می کنیم.

در ادامه چند نمونه از تاثیر دوست بر اعتیاد که توسط تعداد زیادی از مراجعین بخش مشاوره آنلاین به دست آمده است می پردازیم. این الگوها در بیشتر موارد قابل تکرار هستند به همین خاطر آنها را بیان می کنیم.

۱- تحت تأثیر دوستان قرار گرفتن

استفاده منظم از مواد مخدر و تست انواع مواد، دلیل مهم دوستی ‌ها در دانشگاه و دوران دبیرستان بود که در آن رابطه ‌ها مواد مخدر و الکل به راحتی قابل استفاده بود.

همچنین برخی متوجه شدند که کشیدن حشیش ذهن آنها را “کدر” و در هاله ای از ابهام قرار می ‌دهد. بسیاری گفتند که مصرف مواد مخدر به پتانسیل آنها برای داشتن مشاغل خوب آسیب می ‌رساند.

برخی از جوانان دوستانی داشتند که بیش از حد با مواد مخدر درگیر شده بودند و خطرات آن را انکار می ‌کردند. به این مثال توجه کنید: سام اولین نفر از گروهش بود که شروع به استفاده از مواد مخدر کرد و به دلیل معرفی دوستانش برای مصرف آن، احساس گناه می‌ کرد!

در ویکی روان بخوانید: منظور از اعتیاد در روانشناسی چیست؟

۲- کار کردن و وارد شدن به روابط جدی

مواجه با افراد مسن در محل کار یا در واقع با “بزرگتر شدن” و درک اینکه برای پرداخت صورت ‌حساب ها به کسب درآمد نیاز دارند، برخی از افراد متوجه شدند که باید کمتر الکل بنوشند و سیگار بکشند. چندین نفر هنوز از نوشیدن الکل در اجتماعات دوستان یا با شریک زندگی خود لذت می بردند اما کمتر مواد مخدر مصرف می ‌کردند.

۳- دوری از دوستان مصرف ‌کننده مواد مخدر

ترک اعتیاد با روانشناس

کسانی که با دوستانشان مواد مخدر استفاده می‌ کردند، در صورت قطع مصرف مواد مخدر، یافتن یک گروه دوستی جدید برایشان مهم بود.

جدایی از دوستان قدیمی ممکن است دشوار باشد، اما هر کسی که با او صحبت کردیم گفت که این کار درستی بوده است. چندین نفر متوجه شدند که دوستان قدیمی به طور جدی در معرض خطر اعتیاد قرار دارند و قادر به ترک آن نیستند.

۴- حمایت از طرف دوستان

توصیف معنای واقعی دوستی و حمایت کننده بودن مراقبت از دوستانتان و جلوگیری از مصرف مواد مخدر و نوشیدن الکل می ‌باشد. در واقع این جنبه مثبت موضوع تاثیر دوستان در اعتیاد است یعنی دوستان خوب می توانند دوست معتاد یا در خطر اعتیاد خود را به مسیر درست بازگردانند.

۵- تفریحات گاه به گاه

تاثیر دوستان در اعتیاد خوب را اینجا نشان می دهد، فردی قصد ترک اعتیاد را دارد و یا مدتی است از آن دور است اما به دوستانش به بهانه تفریح کردن دوباره او را به سمت مصرف مواد مخدر یا الکل می آورند.

ترک اعتیاد آنلاین در ویکی روان

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

قرص افزایش میل جنسی زنان

معرفی قرص افزایش میل جنسی زنان (۶ مورد)

قرص افزایش میل جنسی زنان یکی از راه های بالا بردن میل خانم ها به …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *