گریه بعد از رابطه جنسی ویکی روان سایت روانشناسی

دلیل گریه بعد از رابطه جنسی چیه؟ (گریه بعد سکس)

اینکه علت گریه بعد سکس چیست به موضوعات مختلفی مربوط می شود. گریه در سکس هم در آقایان و هم در خانم ها رخ می دهد اما اگر دنباله دار باشد پدیده ای عادی نیست. رابطه جنسی می تواند بر روی احساسات فرد تاثیراتی مثبت و یا منفی نیز داشته باشد و باعث شود فرد پس از رابطه، احساس ناراحتی و افسردگی کرده و گریه بعد از رابطه جنسی اتفاق بیفتند. در این مطلب سایت روانشناسی ویکی روان به بررسی دقیق دلیل گریه و افسردگی بعد از سکس در خانم ها و آقایان از دید علم روانشناسی می پردازیم.

علم اثبات کرده داشتن رابطه جنسی برای بدن مزیت های بسیاری دارد و باعث کاهش احساس درد، خواب راحت تر و تقویت سیستم ایمنی بدن می شود. اما همه از سکس خاطره خوبی ندارند و بعد از آن احساس آرامش نمی کنند به همین علت باید علت گریه زنان بعد از ارضا شدن را ریشه یابی و حل کرد!

علت گریه بعد رابطه جنسی چیست؟

علت گریه زنان بعد از ارضا شدن

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

این ناراحتی یا همان گریه بعد از رابطه جنسی با نام PCD یا Post-Coital Dysphoria شناخته می شود.

یان کرنر، متخصص روابط زناشویی، این مشکل را بصورت احساس ناراحتی، عصبانیت و استرس پس از رابطه جنسی و رسیدن به ارگاسم و ارضای جنسی تعریف می کند.

گریه در سکس می تواند هم در رابطه های موقتی و هم در رابطه با شریک زندگی خود که فرد با او احساس نزدیکی می کند، رخ دهد.

علاوه بر این، PCD در خانم ها می تواند در خودارضایی نیز وجود داشته باشد

نه تنها احساس ناراحتی پس از مقاربت وجود خارجی دارد، بلکه متداول نیز هست. به همین دلیل گریه وسط سکس چندان مورد عجیبی نیست و خانم های زیادی آن را تجربه کرده اند.

آمارهایی در مورد گریه در سکس در خانم ها

افسردگی-بعد-از-سکس-در-خانم-ها

طی نظرسنجی که در سال ۲۰۱۵  از زنان صورت گرفت، نتایج حاکی از آن بودند که:

۴۶ درصد از زنان تابحال یک بار گریه بعد از رابطه جنسی را تجربه کرده اند (این حالت از اشک ریختن آرام بوده یا گریه شدید!)

۵ درصد از آنها چندین بار پس از مقاربت و عمل دخول در طول یک دوره ماهانه، شاهد گریه و افسردگی بعد از سکس بوده اند. یعنی گریه زن هنگام دخول رخ داده است نه صرفا تحریک یا ارضای جنسی آنها.

علاوه بر این، نتایج گویای این بودند که گریه بعد رابطه جنسی به صمیمیت و محبت بیشتر در رابطه مربوط نمی شود.

علت گریه زنان بعد از ارضا شدن به عوامل زیادی مربوط می شود اما این عوامل کدامند؟

گریه زنان در سکس اگر همیشگی است …

اگر خانمی همیشه گریه بعد از سکس را تجربه می کند علت می تواند یک یا چند مورد زیر باشد:

 • خاطرات تلخ گذشته
 • تعرضات جنسی می تواند دلیل گریه بعد نزدیکی باشد
 • خاطرات احساسی و عاطفی قبلی
 • وجود بیماری افسردگی شدید
 • عدم علاقه به همسر یا شریک جنسی

گریه در سکس در خانم ها اگر همیشگی نیست …

خب اگر گریه بعد نزدیکی همیشگی نیست و گاه به گاه اتفاق می افتد، دلیل می تواند یک یا چند مورد زیر باشد:

 • احساس لذت بسیار زیاد از رابطه
 • ارضای جنسی واقعی و هیجان انگیز
 • تجدید خاطره یکی از نزدیکی های قبلی با عشق گذشته و …
 • ترس از بارداری و مشکلات آن هم می تواند دلیل افسردگی بعد از سکس در خانم ها باشد

گریه در سکس را بیشتر می توان در زنان مشاهده کرد، اما علاوه بر زنان، مردان هم از این مشکل رنج می برند.

پیشنهاد می کنیم مطلب معنی رابطه جنسی و سکس چیه را در سایت ویکی روان مطالعه نمائید تا بیشتر با این موضوع و تکنیک های آن آشنا شوید.

آمارهایی در مورد گریه بعد سکس و ارضای جنسی در آقایان

گریه در سکس در مردان

اخیرا در آزمایشی در زمینه ناراحتی بعد از رابطه جنسی در مردان که توسط تیمی استرالیایی و با آزمایش بر روی بیش از ۱۲۰۰ نفر بصورت آنلاین صورت گرفت، مشاهده شد که:

۴۱ درصد مردان تابحال گریه بعد از رابطه جنسی را تجربه کرده و ۲۰ درصد از مردان در طول ۴ هفته گذشته دچار این مشکل شده اند.

۴ درصد مردان بصورت منظم گریه در سکس را تجربه می کنند

به عقیده نویسنده مجله Sex & Marital Therapy، تجربه گریه بعد رابطه جنسی در مردان بسیار پیچیده تر و متفاوت تر از چیزی است که تصور می شد.

به گفته کرنر این مشکل هنوز بطور کامل مورد آزمایش قرار نگرفته است. اما او عقیده دارد که این مشکل مربوط به سیستم هورمونی فرد می باشد.

به خصوص که در زنان، با ارگاسم شدن، هورمون اکسی توسین ترشح می شود که ارتباط اعضای بدن با یکدیگر را بهبود می بخشد.

فرد در صورت داشتن رابطه جنسی با افراد تصادفی شاهد احساس خوبی می باشد. اما پس از اینکه فرد متوجه نداشتن رابطه ای طولانی مدت شد، این احساسات او فروکش خواهند کرد.

پس همیشه گریه بعد سکس اتفاق ناراحت کننده ای نیست، در خانم ها احساس لذت بسیار زیاد هم می تواند منجر به گریه بعد سکس در خانم ها شود!

علت ناراحتی و گریه بعد از رابطه جنسی چیست؟

دلیل ناراحتی و گریه بعد از رابطه جنسی سایت سایت روانشناسی ویکی روان

در صورتی که فرد پس از رابطه با شریک زندگی خود این احساس را داشته باشد، ممکن است این حالت باعث بوجود آمدن نارضایتی فرد از رابطه خود شود.

علاوه بر این، رابطه جنسی باعث بوجود آمدن احساس آسیب پذیری در فرد خواهد شد که این احساس نیز قادر است فرد را به گریه کردن وادارد.

به عقیده کرنر:

مدتی پس از رابطه جنسی، احساسات پنهان و تجربه های او ظاهری آشکارتر پیدا خواهند کرد که این امر باعث گریه کردن بعد نزدیکی جنسی و احساساتی شدن فرد می شود

مشکلات زناشویی هم می تواند دلیل گریه و افسردگی بعد از سکس باشد

کرنر برای مثال، از زوجی سخن می گوید که با یکدیگر دعواهای همیشگی دارند و رابطه جنسی آنها تنها رابطه ای ساختگی است.

به گفته او، با داشتن اختلافات همیشگی، داشتن رابطه جنسی باعث بهتر شدن احساس فرد خواهد شد.

اما پس مدت کوتاهی، فرد متوجه نبود صمیمیت نسبت به شریک زندگی خود خواهد شد و پی می برد که هنوز هم از دست او عصبانی است.

علاوه بر اختلافات، ضربه های روحی گذشته نیز می توانند عامل وقوع گریه بعد از رابطه جنسی باشند.

تعرض جنسی یک دلیل گریه بعد سکس است

گریه وسط سکس

برای مثال، کسانی که در گذشته در معرض تعرض جنسی بوده اند، پس از رابطه جنسی ممکن است این خاطره تلخ را به یاد آورده و احساساتی شوند.

در آزمایش ذکر شده در استرالیا، اشک ریختن بعد از رابطه جنسی در مردان بیشتر مربوط به سو استفاده جنسی در کودکی، وجود انواع اختلالات جنسی و یا استرس روانی آنها در گذشته بوده است.

البته راه های غلبه بر استرس مزمن وجود دارد که می تواند به این افراد کمک کند تا دیگر گریه در سکس را تجربه نکنند.

همچنین افرادی که ارزش خود را بر اساس احساسات شریک زندگی خود می سنجند، بیشتر در معرض گریه و افسردگی بعد از سکس می باشند.

در صورتی که شریک زندگی آنها احساسات خود نسبت به آنها را ابراز نکند، از ناتوانی در ارضای شریک جنسی خود احساس ناراحتی خواهند کرد!

در صورتی که شما نیز غم و گریه بعد از رابطه جنسی را تجربه کرده اید و دلیل آن را نمی دانید، بهتر است برای حل این مشکل به یک مشاور روانشناس مراجعه کنید.

مشور روانشناس به خوبی می تواند این موضوع را ریشه یابی و به مرور زمان درمان کند.

به گفته کرنر، در صورتی که توسط خودارضایی به ارگاسم برسید و با تجربه به گریه بعد رابطه جنسی به دنبال دلیل آن باشید، می توانید از دلیل احساسات ناخوشایند خود پس از رابطه جنسی آگاه شوید.

اگر این مورد برای شما هم رخ می دهد و باعث آزارتان می شود، می توانید از بخش مشاوره روانشناسی سایت ویکی روان برای ارتباط با مشاورین روانشناس استفاده و مشکل خود را با ما مطرح کنید.

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

۴ دیدگاه ها

 1. با یک دختر ۲۱ساله هم آغوشی داشتم البته دخول نبوده فقط آغوش وبوسیدن بوده وبعد پایان هم آغوشی گریه کرد .ازش پرسیدم چرا گریه می کنه …گفت از شوق بوده ..البته چند بار این مورد تکرار شد …

  7
  1
 2. آره منم همینطور با یکی دوستم خیلی داغه خودشم دوست داره رابطه داشته باشه باهام ولی هروقت بوس یا عشق بازی میکنیم ۵ دقیقه بعد میگه نکن نکن بعد عصبی میشه شروع میکنه گریه و بداخلاقی میگه دیگه نمیخوام باهات باشم بعدش فرداش حالش خوب میشه نمیدونم چش میشه دوست دارم بفهمم مشکل چیه

  1
  2

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *