پرسش و پاسخ های تربیت فرزندروانشناسی کودک و نوزاد

کودکم شب ادراری دارد

پرسش: دختر هفت ساله‌ای دارم که شب ادراری داره. به پزشک مراجعه کردیم و آزمایش‌های مختلف انجام داده‌ایم و مشکلی وجود نداشته. اون‌ها معتقد هستند که شاید دخترم از نظر روحی و احساسی دچار مشکل باشه. لطفا منو راهنمایی کنید.

شیرین م از رشت

کودکم شب ادراری دارد

با سایت روانشناسیویکی روان همراه باشید.

پاسخ: مشکلات احساسی و عاطفی نیز از دیگر دلایل شب ادراری محسوب می‌شود. خیلی از کودکان به این دلیل دچار شب ادراری می‌شوند که در زمان خواب علامت‌هایی را که مثانه پر به مغز می‌فرستد درک نمی‌کنند و نمی‌توانند با این علامت‌ها از خواب بیدارشوند.

برای از بین بردنش سعی کنید برای کودک توضیح دهید که یکی از علت‌هایی که رختخوابش را خیس می‌کند گنجایش کم مثانه‌اش برای نگه داری ادرار است. شکل مثانه را بکشید و برای او توضیح دهید که مثانه چیست و چه نقشی در بدن دارد.

به کودک اطمینان دهید که می‌تواند با تمرین، گنجایش مثانه‌اش را زیاد کند. به او اطمینان دهید، در اثر تداوم در تمرین، موفق خواهد شد.

اگر شما یا عضو دیگری از خانواده در کودکی دچار شب ادراری بوده‌اید، این مطلب را برای کودک‌تان توضیح دهید تا بداند که دیگران هم دچار چنین مشکلی بوده‌اند و تنها کسی نیست که این مشکل را دارد.

این که کودک بداند فرد مورد علاقه او نیز در کودکی این مشکل را داشته است، به او کمک می‌کند که با این مسئله بهتر کنار بیاید و کمتر احساس ناراحتی کند.

همچنین کودک را تشویق کنید که در طول روز مایعات بیشتری بنوشد و در شب از مایعات کمتری استفاده کند. فراموش نکنید چند ساعت پس از آن که کودک خوابید او را بیدار کنید تا به دستشویی برود.

دکتر مریم ایزانلو

ویکی روان

ویکی روان سامانه سلامت روان با خدمات متنوع برای تمام فارسی زبانان است. می‌توانید در ویکی روان مشاوره روانشناسی برگزار کنید، در وبینارهای روانشناسی شرکت کرده و از مطالب مرتبط با روانشناسی استفاده کنید. جلسات مشاوره روانشناسی ویکی روان به صورت آنلاین، تلفنی و متنی برگزار می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا