خانه / خانواده / ویژگی های یک خانواده موفق
تعریف خانواده موفق

ویژگی های یک خانواده موفق

زمینه های مختلف نقش وظایف خانواده موفق شامل وظایف پایه، پیشرفته و بحرانی می باشند. وظایف پایه شامل تهیه ی غذا، پول ، مسکن و دیگر نیاز های عادی زندگی هستند. وظایف پیشرفته شامل کار های فردی و خانوادگی در مراحل مختلف رشد می باشند. مراحل تکامل فردی از کودکی، نوجوانی، بزرگسالی و میانسالی ادامه دارند. وظایف پیشرفته تر خانواده همراه با چرخه ی زندگی تغییر پیدا می کنند. این مراحل شامل ازدواج، سال های اولیه ی پیش از تولد فرزندان، خانواده ای با فرزند، خانواده ای با فرزند مدرسه ای، خانواده ای با فرزند جوان، خانواده ی میانسال و خانواده ی سالخورده می باشند.

در ادامه به بررسی ویژگی های یک خانواده موفق میپردازیم. با ویکی روان همراه باشید.

وظایف بحرانی خانواده موفق در شرایطی مانند بیماری، از دست دادن شغل، تصادف، نقل مکان و مرگ یکی از اعضا ایجاد می شوند. خانواده هایی که توانایی برخورد با این شرایط بحرانی و منطبق شدن با چنین شرایطی را دارند، می توانند زندگی سالم تری داشته باشند.

ویژگی های کلیدی یک خانواده موفق

تحقیقات اخیر، با ارزیابی خانواده موفق ، ویژگی های کلیدی یک خانواده سالم را مشخص کرده اند. خانواده هایی که در همه ی این مراحل زندگی به خوبی عمل می کنند، کمتر دچار مشکل می شوند و با مشکلات بزرگ تر هم به راحتی کنار می آیند. از طرفی دیگر خانواده هایی که در این شرایط به درستی عمل نمی کنند و دچار مشکل می شوند، در آینده نیز به مشکلات بیشتر و بزرگ تری دچار خواهند شد.

توانایی حل مسائل از اصلی ترین نشانه های خانواده موفق است

تعریف حل مسائل عبارت است از توانایی خانواده برای حل مسائل در مراحل مختلف زندگی که نیازمند عملکرد موثر همه ی اعضای خانواده می باشد. یک مشکل که راه حل راحتی ندارد، اگر حل نشود باعث به خطر انداختن عملکرد اعضای خانواده می شود.

ارتباط

ارتباط عبارت است از راه تبادل اطلاعات از طریق زبانی و غیر زبانی توسط یکی از اعضای خانواده. ارتباط موثر اعضای خانواده به فاکتور های موثری -مانند ارتباط واضح و مستقیم بین اعضای خانواده بستگی دارد. خانواده هایی که می توانند احساسات خود را به دیگر اعضا ابراز کنند یک خانواده موفق هستند و در حل مشکلات اجتماعی نیز بهتر عمل می کنند. توانایی گوش دادن و توجه به دیگر اعضای خانواده و درک چیزا هایی که می خواهند و می گویند، یکی از توانایی های لازم برای ارتباط موثر یک خانواده است.

نقش های خانوادگی

نقش خانوادگی یک الگوی متقابل است که اعضای خانواده با آن عملکرد های مختلف خانوادگی شان را انجام می دهند. ایجاد و انجام یک نقش واضح در یک خانواده، بطور مستقیم بر روی توانایی های اعضای خانواده بر روی برخورد با مشکلات و تغییرات نرمال و غیر منتظره ی زندگی تاثیر دارد. یک خانواده موفق می تواند به راحتی نقش های واضح و منطقی را ایجاد کند که بتواند عملکرد های خانوادگی را اعمال کند. تصمیم گیری در امور داخلی و خارجی منزل نیز از وظایف اصلی یک خانواده محسوب می شوند.

مطالب مشابه: مشاوره خانواده چیست و چه مزایایی دارد؟

واکنش های موثر

پاسخ ها و واکنش های موثر یک خانواده موفق عبارت اند از توانایی پاسخ های احساسی اعضای خانواده به یکدیگر با استفاده از یک رفتار مناسب  افراد یک خانواده باید بتوانند تجربه های احساسی خود مانند عشق، حساسیت، ترس و خشم را با دیگر اعضا به اشتراک بگذارند. خانواده هایی که نمی توانند احساسات خود مانند حساسیت و ناراحتی را ابراز کنند، ممکن است به انحراف و تباهی کشیده شوند.

خانواده موفق چیست؟

مشارکت موثر

مشارکت موثر به معنی چگونگی نشان دادن علایق و ارزش نهادن به فعالیت های اعضای خانواده است. کم تر یا بیشتر شدن این مشارکت های رفتاری باعث بروز مشکلاتی در خانواده می شود. نشان دادن علاقه و ارزش دادن به فعالیت های دیگر اعضای خانواده برای عملکرد یک خانواده موفق لازم و ضروری است .

کنترل رفتاری

کنترل رفتاری عبارت است از الگو های رفتاری که یک خانواده برای خو گرفتن با موقعیت های مختلف خانوادگی دنبال می کنند. برخی خانواده ها دارای الگو های رفتاری انعطاف پذیر و خوبی هستند. در حالی که برخی دیگر الگوی سفت و محکمی ندارند. خانواده هایی که الگوی های منعطفی را دنبال می کنند با تغییرات و شرایط مختلف زندگی بهتر کنار می آیند.

تمرکز بر روی تقویت خانواده

خانواده ها می توانند در زندگی فرزندان شان تغیراتی ایجاد کنند. بررسی های انجام شده در این زمینه به فاکتور های مختلفی پی برده است که می توانند باعث جهت دادن به زندگی فرزندان شوند. در بین این فاکتور ها، مهارت های اجتماعی، مهارت های حل مسائل و استقلال و درک مفهوم هدف و آینده از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند (Epstein, Bishop, Ryan, Miller, & Keitner, 1993). کودکانی که این توانایی ها در آن ها نهادینه شده باشد، شانس موفقیت شان در آینده افزایش پیدا می کند.

بعلاوه در خانواده موفق که از فرزندان شان مراقبت و حمایت می کنند، انتظارات را برای اعضا بالا می برند و همین مسئله باعث می شود تا کودکان شان بتوانند در فعالیت های مدرسه و دیگر فعلایت های عادی زندگی مشارکت داشته باشند؛ و چنین افرادی بیشتر مستعد موفقیت و شاد بودن هستند.

ارزیابی خانواده موفق

خانواده موفق و سالم بطور مقطعی فهرستی از نقاط ضعف و قوت خود تهیه می کند و برای بهبود آن ها در منزل و در محیط خانواده اقدامات لازم را انجام می دهند. آیا واقعا وقت آن نرسیده است که شما نیز چنین لیستی تهیه و بررسی کنید؟

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

نشانه های خیانت همسر

نشانه های خیانت همسر کدامند؟

در بررسی نشانه های خیانت همسر در روابط زناشویی ممکن است چند روزی درگیر رفتار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *