روانشناسی کودک و نوزادبیماریمقالات روانشناسی افسردگی در ویکی روان

کودکان مبتلا به بیماریهای مزمن و افسردگی مادران شان

شاید مقاله های زیادی در وب سایت روانشناسی درباره کودکان مبتلا به بیماریهای مزمن حاضر نشر شده باشد اما واقعا این از اهمیت بسیار بالای این بیماری خطرناک است که از در و دیوار دلایل منطقی برای پدیدار شدنش در افراد پیدا میشود . اما واقعا باید در همه زمینه این بیماری کوشید تا اینکه تا حد ممکن درصد افسردگی را در افراد مختلف کم کرد و از بین برد. این بار به افسردگی مادران که مربوط به بیماری مزمن کودکان شان است بحث به میان آمده است. که با پرداختن به آن در مورد بیماری مزمن کودکان صحبت شده و در مورد درمان افسردگی مادران مطالبی نیز ذکر شده است.

با ویکی روان همراه شوید.

کودکان مبتلا به بیماری های مزمن و افسردگی مادران شان

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
فاطمه شکری فاطمه شکری
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان
زهرا جعفری زهرا جعفری
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان
حسین توکلی حسین توکلی
دکترای روانشناسی
از 100,000 هزار تومان
سیما حداد سیما حداد
دکتری روانشناسی
از 75,000 هزار تومان
لیلا امینیان لیلا امینیان
دکترای روانشناسی
از 62,500 هزار تومان
پریسا سبزواری پریسا سبزواری
دکتری روانشناسی
از 87,500 هزار تومان
فاطمه ابراهیم فاطمه ابراهیم
مشاور روانشناس
از 55,000 هزار تومان
لاله دستوری لاله دستوری
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان

ارتباط بین افسردگی مادران و کودکان مبتلا به بیماریهای مزمن

در ۱۵اکتبر ۱۹۹۹ (آتلانتا) – برخی از مادرانی که بار مراقبت از کودک میتلا به بیماری مزمن را به دوش می کشند، ممکن است افسرده شوند، و این واقعیت عجیبی نیست. اما علل دخیل در این حالت خاص از افسردگی، هنوز نامشخص است. یک تحقیق جدید که در شماره اکتبر مجله “بیماری های رشدی و رفتاری کودکان” چاپ شد، ارتباط بین افسردگی و مادران دارای کودکان مبتلا به بیماری های وخیم را بررسی می کند، و اینکه چگونه “محدودیت نقش” می تواند موجب افسردگی شود.

همان طور که در این تحقیق تعریف شده است، محدودیت نقش، سطحی را اندازه می گیرد که در آن  “مادران احساس می کنند خواسته ها ی مادرانه و آزادی آن ها دچار محدودیت شده و بر زندگی آن ها مسلط است، و مانع آنها برای رسیدگی به امور شخصیشان می شود.”

کودکان مبتلا به بیماری های مزمن و افسردگی مادران شان

عوامل موثر در افسردگی

دکتر الن جانسون سیلور، سرپرست این مطالعه، که توسط محققینی در کالج پزشکی آلبرت انیشتین واقع در نیویورک انجام شد، اظهار داشت: “در تحقیق قبلی، ما دریافتیم مادران کودکانی که به علت بیماری مزمن محدودیت عملکردی دارند، بیش از دیگران درگیر مشکلات روحی و روانی نظیر افسردگی هستند، من علاقه مند بودم بدانم چه عواملی هستند که می توانند در این ارتباط نقش داشته باشند.

این محققین مطالب جمع آوری شده از تحقیق قبلی را که بر روی ۳۶۵ مادر دارای فرزندان ۵ تا ۸ ساله مبتلا به بیماریهای مزمن که در قسمت فقیر نشین شهر انجام شده بود، بررسی کردند. عمده ترین مسئله آسم بود، اما مشکلات دیگری هم مثل بیماری قلبی و کم خونی داسی شکل وجود داشت.”

دکتر سیلور ، ادامه داد که: “این مطالعه نشان داد مادران سطح بالایی کودکان مبتلا به بیماریهای مزمن از افسردگی را داشتند، مادران کودکان دارای محدودیت عملکردی وضعیت بدتری داشتند، همچنین آن ها احساس می کردند نقششان به عنوان مادر بیشتر تحت تاثیر قرار گرفته است و احساسات منفی درباره نقش مادری به افسردگی مربوط می شد، اما واقعا ارتباطی بین مواردی که ما انتظار داشتیم پیدا کنیم وجود نداشت “.

کودکان مبتلا به بیماری های مزمن و افسردگی مادران شان

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
مارال حقیقی کرمانشاهی مارال حقیقی کرمانشاهی
دکتری روانشناسی
از 150,000 هزار تومان
مهناز شاه مرادی مهناز شاه مرادی
دکترای روانشناسی
از 125,000 هزار تومان
محمد حسین خانی محمد حسین خانی
مشاور روانشناس
از 62,500 هزار تومان
کیومرث مروت کیومرث مروت
دکتری روانشناسی
از 75,000 هزار تومان
معصومه چوبین معصومه چوبین
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
رضوان شمس رضوان شمس
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان
محمود مردانی محمود مردانی
مشاور تغذیه
از 300,000 هزار تومان
سعید بابایی سعید بابایی
دکتری روانشناسی
از 100,000 هزار تومان

عوامل موثر دیگر در کودکان مبتلا به بیماریهای مزمن

دکتر سیلور بیان می کند بسیاری عوامل دیگر هنوز می توانند نقش داشته باشند، مثل این حقیقت که این مادران با استرس های ناشی از زندگی در قسمت های فقیر نشین شهر، مانند تک والدی( زنان سرپرست خوانوار )، فقر، و تحصیلات پایین زندگی می کنند.

دکتر سیلور می گوید به علاوه دیگر مسائل شخصی وجود دارند که بر روی وضعیت ذهن مادر مادامی که از یک کودک مبتلا به بیماری مزمن مراقبت می کند، تاثیر می گذارد. وظایف ناخوشایندی مثل تزریق به کودکانشان.

او می گوید مطالعات این چنینی باید برای پرسش درباره آسیب های دیگر نقش مادری به طور تخصصی طراحی شوند. دکتر سیلور همچنین بیان داشت که: پیدا کردن علل مشخص افسردگی در میان این مادران می تواند منجر به مداخله در کمک به آن ها برای غلبه بر استرس شود، که می تواند عملی یا عاطفی باشد.

این مداخله می تواند فراهم کردن زمانی برای استراحت باشد یا صحبت کردن با دیگر افراد خانواده تا بدانند او تحت فشار است و به کمک نیاز دارد یا حتی اگر یک مادر انتظارات دور از ذهنی درباره کارهایی که می تواند انجام دهد، دارد، ممکن است خود را بابت اینکه قادر به انجام همه ی آن ها نیست، مقصر بداند، کافی است بداند که او فقط یک انسان است.

ویکی روان

ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب اطلاعات کاربردی مرتبط با رشته روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ما در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا