کودکان مبتلا به بیماریهای مزمن

کودکان مبتلا به بیماریهای مزمن و افسردگی مادران شان

شاید مقاله های زیادی در وب سایت روانشناسی درباره کودکان مبتلا به بیماریهای مزمن حاضر نشر شده باشد اما واقعا این از اهمیت بسیار بالای این بیماری خطرناک است که از در و دیوار دلایل منطقی برای پدیدار شدنش در افراد پیدا میشود . اما واقعا باید در همه زمینه این بیماری کوشید تا اینکه تا حد ممکن درصد افسردگی را در افراد مختلف کم کرد و از بین برد. این بار به افسردگی مادران که مربوط به بیماری مزمن کودکان شان است بحث به میان آمده است. که با پرداختن به آن در مورد بیماری مزمن کودکان صحبت شده و در مورد درمان افسردگی مادران مطالبی نیز ذکر شده است.

با ویکی روان همراه شوید.

کودکان مبتلا به بیماری های مزمن و افسردگی مادران شان

ارتباط بین افسردگی مادران و کودکان مبتلا به بیماریهای مزمن

در ۱۵اکتبر ۱۹۹۹ (آتلانتا) – برخی از مادرانی که بار مراقبت از کودک میتلا به بیماری مزمن را به دوش می کشند، ممکن است افسرده شوند، و این واقعیت عجیبی نیست. اما علل دخیل در این حالت خاص از افسردگی، هنوز نامشخص است. یک تحقیق جدید که در شماره اکتبر مجله “بیماری های رشدی و رفتاری کودکان” چاپ شد، ارتباط بین افسردگی و مادران دارای کودکان مبتلا به بیماری های وخیم را بررسی می کند، و اینکه چگونه “محدودیت نقش” می تواند موجب افسردگی شود.

همان طور که در این تحقیق تعریف شده است، محدودیت نقش، سطحی را اندازه می گیرد که در آن  “مادران احساس می کنند خواسته ها ی مادرانه و آزادی آن ها دچار محدودیت شده و بر زندگی آن ها مسلط است، و مانع آنها برای رسیدگی به امور شخصیشان می شود.”

کودکان مبتلا به بیماری های مزمن و افسردگی مادران شان

عوامل موثر در افسردگی

دکتر الن جانسون سیلور، سرپرست این مطالعه، که توسط محققینی در کالج پزشکی آلبرت انیشتین واقع در نیویورک انجام شد، اظهار داشت: “در تحقیق قبلی، ما دریافتیم مادران کودکانی که به علت بیماری مزمن محدودیت عملکردی دارند، بیش از دیگران درگیر مشکلات روحی و روانی نظیر افسردگی هستند، من علاقه مند بودم بدانم چه عواملی هستند که می توانند در این ارتباط نقش داشته باشند.

این محققین مطالب جمع آوری شده از تحقیق قبلی را که بر روی ۳۶۵ مادر دارای فرزندان ۵ تا ۸ ساله مبتلا به بیماریهای مزمن که در قسمت فقیر نشین شهر انجام شده بود، بررسی کردند. عمده ترین مسئله آسم بود، اما مشکلات دیگری هم مثل بیماری قلبی و کم خونی داسی شکل وجود داشت.”

دکتر سیلور ، ادامه داد که: “این مطالعه نشان داد مادران سطح بالایی کودکان مبتلا به بیماریهای مزمن از افسردگی را داشتند، مادران کودکان دارای محدودیت عملکردی وضعیت بدتری داشتند، همچنین آن ها احساس می کردند نقششان به عنوان مادر بیشتر تحت تاثیر قرار گرفته است و احساسات منفی درباره نقش مادری به افسردگی مربوط می شد، اما واقعا ارتباطی بین مواردی که ما انتظار داشتیم پیدا کنیم وجود نداشت “.

کودکان مبتلا به بیماری های مزمن و افسردگی مادران شان

عوامل موثر دیگر در کودکان مبتلا به بیماریهای مزمن

دکتر سیلور بیان می کند بسیاری عوامل دیگر هنوز می توانند نقش داشته باشند، مثل این حقیقت که این مادران با استرس های ناشی از زندگی در قسمت های فقیر نشین شهر، مانند تک والدی( زنان سرپرست خوانوار )، فقر، و تحصیلات پایین زندگی می کنند.

دکتر سیلور می گوید به علاوه دیگر مسائل شخصی وجود دارند که بر روی وضعیت ذهن مادر مادامی که از یک کودک مبتلا به بیماری مزمن مراقبت می کند، تاثیر می گذارد. وظایف ناخوشایندی مثل تزریق به کودکانشان.

او می گوید مطالعات این چنینی باید برای پرسش درباره آسیب های دیگر نقش مادری به طور تخصصی طراحی شوند. دکتر سیلور همچنین بیان داشت که: پیدا کردن علل مشخص افسردگی در میان این مادران می تواند منجر به مداخله در کمک به آن ها برای غلبه بر استرس شود، که می تواند عملی یا عاطفی باشد.

این مداخله می تواند فراهم کردن زمانی برای استراحت باشد یا صحبت کردن با دیگر افراد خانواده تا بدانند او تحت فشار است و به کمک نیاز دارد یا حتی اگر یک مادر انتظارات دور از ذهنی درباره کارهایی که می تواند انجام دهد، دارد، ممکن است خود را بابت اینکه قادر به انجام همه ی آن ها نیست، مقصر بداند، کافی است بداند که او فقط یک انسان است.

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره ویکی روان

ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب اطلاعات کاربردی مرتبط با رشته روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ما در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

وسواس احساس گناه

وسواس احساس گناه چیست و چه علائمی دارد؟

شاید عبارت وسواس احساس گناه تا به حال به گوشتان نخورده باشد اما یکی از …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *