عشق

10 نشانه کم شدن عشق همسرتان (علائم سرد شدن همسر)

راه درمان سرد شدن همسرم چیست؟

سرد شدن همسر اتفاق ناخوشایندی در ازدواج است، اما دنیا به آخر نرسیده و چون روانشناسی راه های زیادی برای درمان کم شدن عشق همسر پیشنهاد می دهد که در جلسات مشاوره ازدواج ویکی روان به آن پرداخته می شود. اما قصد داریم در این مطلب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان به این سوالات پاسخ دهیم که چگونه بفهمیم که نادیده گرفته شده ایم یا چیز بدتری در انتظار ماست؟ نشانه کم شدن عشق همسرتان چیست؟

نشانه کم شدن عشق همسرتان چیست؟

با بخش مقالات مربوط به ازدواج در ویکی روان همراه باشید.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
سمیه بهاروند سمیه بهاروند
مشاور روانشناس
از 175,000 هزار تومان
مریم جاویدی مریم جاویدی
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
سارا مددزاده سارا مددزاده
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
صفورا نصیری صفورا نصیری
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
محمد رضا سعید فیروزه محمد رضا سعید فیروزه
دکترای روانشناسی
از 175,000 هزار تومان
میترا حبیبی میترا حبیبی
مشاور روانشناس
از 125,000 هزار تومان
پروانه صفایی مقدم پروانه صفایی مقدم
دكتراى روانشناسى
از 175,000 هزار تومان
فریبا روایی فریبا روایی
دکتری روانشناسی
از 75,000 هزار تومان

چرا شناخت نشانه های کم شدن عشق همسر اهمیت دارد؟

یکی از دلایل طلاق این است که زوجین بعد از ازدواج نظارتی بر میزان عشق و علاقه بین هم ندارند! آنها فکر می کنند بعد از ازدواج زندگی روتین شروع شده و نیازی به بررسی و مطالعه برای داشتن ازدواج موفق نیست. اما کم شدن عشق و علاقه همسر چیزی است که به مرور ایجاد می شود و افراد نمی توانند متوجه بروز آن شوند.

یکی از راه های داشتن زندگی عاشقانه نظارت بر کیفیت روابط عاطفی با همسرتان است. در ادامه توضیح می دهیم نشانه کم شدن عشق همسرتان چیست؟

1- دوستان او در اولویت قرار دارند

زمانی شما عضوی جدا ناشدنی بودید و همیشه در اولویت قرار داشتید. اما حالا دوستانش را بیشتر از شما می بیند.

“بعضی از افراد هرگز بزرگ نمی شوند”، آن ها دورانی که همیشه دوست دارند با دوستان دختر یا  پسرشان وقت بگذرانند و کارهایی که دختران و پسران انجام می دهند را انجام دهند، را نمی گذرانند. نیازی نیست دوستان را به طور کامل کنار بگذارید. تعادل فاکتور مهمی در هر رابطه ای است و این مهم ترین انتظار زنان از مردان است که به سادگی قابل تامین است.

زنان معمولا در مورد زمانی که مردان باید با دوستانشان وقت بگذرانند گوش زد می کنند، اما خانم های رفیق باز هم کم نیستند.

اگر مردی ترجیح می دهد وقت بیشتری را با دوستانش بگذراند تا شما، بنابراین این موضوع می تواند در دیگر جنبه های ازدواج و رابطه نیز تاثیر بگذارد و از نشانه های نشانه کم شدن عشق همسرتان باشد.

برای مثال، ممکن است در کنترل مخارج و یا هدف گذاری های بلند مدت مشکل داشته باشد. “خبر خوب این است که بسیاری از افراد زمانی که با واقعیت این که ازدواج کرده اند روبرو می شوند، تلاش می کنند تا خودشان را رشد دهند و بزرگ شوند.

حتما بخوانید: نشانه های عاشق شدن کدامند؟

 اما خبر بد این است که بعضی از افراد هرگز بزرگ نمی شوند و رشد نمی کنند. پیشنهاد می کنیم مقاله تعریف ازدواج چیست را در ویکی روان مطالعه کنید تا بیشتر با علائم کم شدن علاقه همسر آشنا شوید.

2-  دل مشغولی دیگری دارد (و این دل مشغولی شما نیستید)

علائم کم شدن عشق
علائم کم شدن عشق

 

 

زمانی پارتنر شما در تمام دقایق سعی می کرد تا شما را خوشحال کند. اکنون، او زمانش را صرف ورزش کردن، بازی گلف، بازی های ویدئویی و یا دنبال کرن عادت های جدید می کند.

سرگرم بودن با فعالیت هایی که شما را خوشحال می کند کاملا عادی است، اما ممکن است او این فعالیت ها را به عنوان عاملی برای پرت کردن حواسش از رابطه با شما و یا عاشق نبودن شما انجام می دهد.

فرانسسکا دی میلیو، متخصص سابق زوج های تازه ازدواج کرده در سایت About.com و نویسنده بلاگ Italian Mamma می گوید:

زمانی که اشتیاق به دل مشغولی تبدیل شود، نتیجه آن می شود نادیده گرفتن رابطه با شما، کمتر وقت گذراندن با شما و نادیده گرفتن مسئولیت های ازدواج و این یک مشکل است.

او توصیه می کند تا مشکل را با همسرتان در میان بگذارید. او می گوید: “گاهی همسر شما نمی داند که که احساس می کنید نادیده گرفته شده اید. “در میان گذاشتن این مورد باعث می شود همسرتان این شنانه ها را دریافت کند و وقت بیشتری را با شما بگذراند.”

شاید فکر کنید در این مورد مردها از زنها چه انتظاری دارند، آنها می خواهند بعد از بچه دار شدن هنوز مورد توجه خانم ها قرار بگیرند و تمام زندگی همسرشان بچه ها نباشد.

3- نشانه کم شدن عشق همسرتان این است که به وزن و ظاهر خود اهمیت نمی دهد

او زمان بسیاری را صرف آماده شدن برای قرار اولتان می کند. اکنون خوش شانس هستید اگر موهایش را برای بیرون رفتن برای شام موهایش را شانه می کند.

اگر اهمیتی به ظاهرش نمی دهد و یا اهمیتی به وزنش نمی دهد، ممکن است علاقه اش به رابطه تان کم شده باشد و دیگر عاشقان نباشد. یکی از سیاست زنانه قبل ازدواج ظاهر جذاب است، اما باید بعد از ازدواج هم ادامه داشته باشد. در واقع از نشانه های کم شدن عشق همسر این است که هیچ اهمیتی به این که شما او را جذاب می بینید یا نه نمی دهد.

ازدواج امری مسلم نیست. شما باید زحت زیادی بکشید تا بگویید که هنوز به او علاقه دارید و عاشقش هستید.

مارنی فیورمان، روان درمانی در بوکا راتون در کالیفورنیا می گوید: این عادت ممکن است معنی عمیق تری هم داشته باشند. این ها ممکن است نشانه خودداری از صمیمیت و نشانه کم شدن عشق همسرتان باشند. پارتنر یاد می گیرد که این روش خوبی است تا فاصله اش را با شما حفظ کند.

4- اینکه دیگر شما را بغل نمی کند از نشانه های از بین رفتن علاقه همسرتان است

یکی از دلایل کم شدن علاقه در رابطه نداشتن ارتباط فیزیکی با همسر است! افراد برای ابراز حس نزدیکی به همدیگر، یکدیگر را در آغوش می کشند:

آرام، امن و در ارتباط. اما زمانی که شما برای در آغوش گرفتن او به او نزدیک می شوید و او می گوید که اکنون برای این گونه ابزار محبت حوصله ندارد، وضعیت مشکل ساز می شود.

حتما بخوانید: انواع عشق کدامند؟

همچنین نگران کننده است. اگر پارتنری تلاش هایش برای ارتباط فیزیکی به صورت مکرر رد شود. پی ببرید چرا حوصله ندارد. لزلی م. و دورز، مشاور ازدواج در کارولینای شمالی و نویسنده ی طرح ازدواج دائم: چگونه با توجه بیشتر، ازدواج موفق داشته باشید می گوید:

این که بپرسید آیا  تحت فشار است و استرس دارد یا مشکل حل نشده ای در رابطه تان دارید بسیار مهم است.

نشانه های کم شدن عشق
نشانه های کم شدن عشق

این رفتار ها همچنین این معنی را می دهند که دیگر علاقه ای به رفع نیاز های عاطفی شما ندارد چرا که دیگر تلاشی برای رابطه تان نمی کند.

5- در مورد روزی که داشته اید از شما نمی پرسد

“سلام عزیزم! امروز چطور بود؟” چند وقت است که این جملات را نشنیده اید؟ پیش از این که به نتیجه برسید، سعی کنید پی ببرید چرا نمی خواهد با شما گفت و گو کند.

شاید روز سخت و طولانی داشته و نیاز دارد مدتی تنها باشد. اما یکی از اصول زندگی مشترک داشتن ارتباط کلامی نزدیک با همسر است، به نوعی که نشان دهیم برای ما مهم است.

اگر علاقه ای به روزی که داشته اید نشان نمی دهد، جدای از آن که چه روزی داشته اید، بنابراین باید تصمیم بگیرید رابطه تان با کسی که هیچ علاقه ای به روزی که گذرانده اید ندارد تا چه اندازه اهیمت دارد.

اگر به این موضوع علاقه ای ندارد، احتمالا موارد بسیار دیگری هم وجود دارد که به آن ها علاقه ای نشان نمی دهد، مواردی بسیار جدی تر. اما خیلی حساس نشوید شاید این مورد از علائم کم شدن عشق همسرتان به شما نباشد و فقط روز سختی را گذرانده است.

یکی از راه های داشتن آرامش این است که بتوانیم موضوع پذیرش تفاوت ها در ازدواج را به خوبی درک کرده و به آن پایبند باشیم. اما وقتی همسرتان در مورد اتفاقات جاری شما بی تفاوت است یعنی علاقه او کم شده است. یکی از موضوعات رایج در جلسات مشاوره خانواده همین تفاوت ها و چالش های پیش رو است.

6- در مورد این که چه چیزی او را آزار می دهد صحبت نمی کند

شما می گویید “مشکل چیست؟” و در مقابل هیچ پاسخی دریافت نمی کنید و این چند بار تکرار می شود.

در مورد سکوت و رفتار او می پرسید و احساس می کنید رفتار شما باعث آن شده. نبود ارتباط شما را به طور کامل از هم دور می کند. اگر این مورد به صورت مکرر اتفاق بیفتد، ممکن است ارتباط تان را از دست بدهید. اگر این مشکل را از نطفه حل نکنید ممکن است بیشتر شود و مشکلات دیگری به بار آورد.

قبلا در ویکی روان درباره علت پشیمانی مردان بعد از ازدواج صحبت کردیم، اما این مورد تفاوت دارد و یکی از علائم سرد شدن همسر است.

7- دست شما را نمی گیرد

گرفتن دست همدیگر به صورت عادی اتفاق می افتد و یکی از راه های ابراز علاقه است. اما اگر همیشه شما برای این کار وارد عمل می شوید، می تواند نشانه ی مشکلی ریشه ای باشد.

مقاله مشابه: عشق چیست ؟

نشانه کم شدن عشق همسرتان ممکن است دیگر این ابراز علاقه را ضروری و جذاب نداند. نداشتن علاقه به ارتباط فیزیکی نشان دهنده این است که مشکلی در ازدواج وجود دارد.

مشاوره زوج درمانی پیشنهاد می کند که تماس فیزیکی برقرار کنید تا ببینید پارتنرتان چه واکنشی نشان می دهد.

زوج درمانگرهای پیشنهادی ویکی روان:

8- در میان زوج های خوشحال احساس ناراحتی می کند

اگر به زوج های خوشحال و عاشق حسودی می کند، ممکن است به این دلیل باشد که در رابطه اش با شما خوشحال نیست یا نگران این است که هرگز این خوشحالی را با شما تجربه نکند.

شما زمانی که زوج خوشبختی را می بیبنید، غمگین می شوید و این آخرین چیزی است که می خواهید ببینید. دیدن زوج ها در آن موقعیت می تواند عواقب احساسی را نیز به همراه داشته باشد.

برای بردن رابطه تان به سطحی دیگر احساس فشار می کند. ممکن است انتظارات شما را که آماده تحقق آن ها نیست نیز درک کند. حتما مقاله دانستنی های ازدواج را در ویکی روان مطالعه کنید تا متوجه شویم چه چیزهایی از علائم کم شدن علاقه همسر است.

9- او نمی تواند در چشم شما نگاه کند

پیش از این بر چشمان یکدیگر خیره می شدید و نشانه های دوست داشتن در چشم او دیده میشد، اما اکنون هنگامی که گفت و گو می کنید به سختی در چشمان شما نگاه می کند و یا هنگامی که ارتباط چشمی برقرار می کنید ناراحت می شود.

کم شدن عشق
کم شدن عشق

آیا چیزی را پنهان می کند یا می ترسد از دریچه روحش به حقایق پنهانش پی ببرید؟

اگر همسرتان هنگام ارتباط با شما در چشمان تان نگاه نکند، به ویژه اگر در حال تلاش برای برقراری ارتباط در مورد مشکلات ازدواج تان هستید، او یا چیزی را پنهان می کند، مانند احساسات واقعی خودش، یا در تلاش برای جلوگیری از درگیری است.

به عقیده علم روانشناسی، با پرسیدن چرا از نگاهش فرار می کند به اصل مطلب بروید. ممکن است احساس ناراحتی کند چرا که حسش نسبت به شما تغییر کرده است و هنوز آمادگی صحبت در این باره را ندارد.

فهمیدن حالات همسرتان راز موفقیت در زندگی مشترک است.

10- از نشانه های کم شدن عشق همسرتان : درباره آینده صحبتی نمی کند

یکی از معیارهای دختر برای ازدواج این است که مرد مورد نظر آینده بین باشد و نسبت به زندگی مشترک و ازدواج علاقه نشان دهد.

شما یکبار در مورد داشتن فرزند، جایی که می خواهید زندگی کنید، چیز هایی که در دوران بازنشستگی می خواهید و دیگر امیدها و رویاهایتان صحبت کنید. اگر مدت طولانی است که درباره آینده صحبتی نکرده اید، ممکن است بخواهید یک نفر را در کنار خود داشته باشید و از بحث عشق خارج شوید.

اگر درباره آینده صحبتی نکنید، همسرتان دیگر انتظار ندارد در طولانی مدت با شما باشد و خیلی ساده به آن فکر نمی کند. در هر صورت، این قضیه می تواند باعث ازدواج شما را بهم بزند و حتما نشانه کم شدن عشق همسرتان است.

وقتی این نوع بحث ها بوجود می آیند، به رفتار او بنگرید.

ممکن است وقتی که این بحث ها بوجود می آیند، به شدت ناراحت کننده باشند یا به سادگی از طرح های آینده امتناع می ورزند و حتی ممکن است آینده ای بدون شما را تصور کند.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
محمد اسماعیل زاده محمد اسماعیل زاده
دکتری روانشناسی
از 87,500 هزار تومان
محمد امین چالاک محمد امین چالاک
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
سحر مدیری سحر مدیری
مشاور روانشناس
از 100,000 هزار تومان
مینا فرهادی مینا فرهادی
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
کتایون داودی کتایون داودی
مشاور روانشناس
از 77,500 هزار تومان
صديقه فنائی صديقه فنائی
دکتری روانشناسی
از 75,000 هزار تومان
نیایش مسلمیان نیایش مسلمیان
مشاور روانشناس
از 120,000 هزار تومان
اسما مشمول اسما مشمول
دکتری روانشناسی
از 60,000 هزار تومان

پیشنهاد ویکی روان

حالا به خوبی می دانیم نشانه سرد شدن همسر چیست و چطور باید آن را تشخیص داد.

کم شدن علاقه همسر به خانم ها یا آقایان مربوط نیست، بلکه هر دو می توانند در روند ازدواج شرایط متفاوتی تجربه کنند. اما می توانید راهکارهای علمی برای سرد شدن همسر بیابید تا زندگی مشترک سر و سامان بگیرد.

شما دوست عزیز می توانید در صورت نیاز از بخش مشاوره روانشناسی آنلاین و تلفنی سایت ویکی روان برای ارتباط با مشاورین و استفاده از خدمات سایت از سراسر جهان استفاده نمائید.

مشاوره روانشناسی تلفنی

ویکی روان

ویکی روان سامانه سلامت روان با خدمات متنوع برای تمام فارسی زبانان است. می‌توانید در ویکی روان مشاوره روانشناسی برگزار کنید، در وبینارهای روانشناسی شرکت کرده و از مطالب مرتبط با روانشناسی استفاده کنید. جلسات مشاوره روانشناسی ویکی روان به صورت آنلاین، تلفنی و متنی برگزار می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا