هنرمندان

حامد همایون ، صدای این روزهای موسیقی کشور

حامد همایون متولد ۱۹ بهمن ۱۳۶۱ در شیراز است؛ خواننده، نوازنده و آهنگساز ایرانی که در مدت کوتاهی توانست به یکی از محبوب ترین خوانندگان کشور تبدیل گردد که واسطه آن آهنگ چتر خیس بود.

با ویکی روان همراه باشید.

حامد همایون اولین کنسرت خود را به نفع کودکان سرطانی در مؤسسه محک برگزار کرد و اولین آلبومی که به صورت قانونی منتشر کرده است «دوباره عشق» نام دارد و شامل ۱۸ آهنگ است. او در مورد موسیقی در کشور می‌گوید: «بیشتر ترانه‌ها در کشور ما حس غم را منتقل می‌کنند و از ناله و خیانت و سیاهی می‌گویند. ما تصمیم گرفتیم سردمدار ترانه‌های شاد و مثبت باشیم.» لازم به ذکر است مه حامد همایون ۱۵ سال مدرس آواز بوده است. او در مورد زادگاهش شیراز به عنوان شهری که در آن موسیقی پویایی خاص خود را دارد می‌گوید: «شیراز در موسیقی قطب است و در اغلب خانواده ها به نوعی موسیقی حضور دارد. پدر بنده صدایی خوب داشت و من هم پیانو و تار می زدم. اما هر چند در شیراز موسیقی قوی است اما هنوز بازار آن حرفه‌ای نیست و به چشم صنعت به موسیقی نگاه نمی‌شود.

فکر می‌کنم دیر یا زود این اتفاق هم رخ بدهد. چون در جشنواره‌های موسیقی می‌بینیم گروه‌هایی که از شیراز می‌آیند اجراهایی قوی دارند و موسیقی را خوب می‌فهمند. شیراز رکورددار تعداد آموزشگاه موسیقی در ایران است. همیشه گفته می‌شود ما در ایران ضعف علمی داریم و مردم موسیقی آکادمیک نمی‌شنوند. در شیراز کمتر این طور است. مردم با موسیقی برخورد جدی‌تر دارند و آموزش برای‌شان مهم است. کلاس‌های موسیقی کودک پررونق‌ترین کلاس‌ها در شیراز است اما هنوز راه هست تا به بازار موسیقی برسد.»

وی در مورد سبک خواندنش می‌گوید: «هرجا موسیقی پاپ قوی‌تر شده یا توجه را به خود جلب کرده، از ابزار موسیقی سنتی بهره برده است. من هم سعی کردم همین کار را بکنم. با اینکه خواننده موسیقی ایرانی نیستم و درس آواز کلاسیک خوانده‌ام ولی به جرات می‌گویم لحنی که استفاده کردیم، لحن فردوسی در شاهنامه است. خوانش من در کارهایم حماسی است که همراه با لحنی ویژه خودمان پیش می‌رود.

این ریشه‌ها هستند که هرچیز را نگه می‌دارند. موسیقی سنتی ما خیلی عمیق و در رگ و ریشه ماست. به همین خاطر خواننده سنتی خوب خیلی زیاد داریم. چون مال خودمان است و می‌شود خواننده عجیب و غریب از آن بیرون بیاید اما موسیقی پاپ مال ما نیست. فواصلش غربی است و خیلی کم پیش می‌آید بتواند قدرت زیادی داشته باشد. شک نکنید هر چیزی هم که در موسیقی ما جذاب می‌شود، یک ریشه‌هایی از موسیقی سنتی در خود دارد.» همایون در مورد تکراری شدن کارهایش می‌گوید: «اگر روزی کارهایم تکراری شود قول می‌دهم آن موقع درباره‌اش حرف بزنیم. حالا که خدا برایم خواسته، به همه آرزوهایم رسیده‌ام و همه تلاشم را می‌کنم در روحیه جامعه تاثیر مثبت بگذارم و به آنها عشق و انرژی مثبت بدهم.»

 

ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا