بهار

بهار درمانی چیست؟ تاثیر فصل بهار بر ما

یکی از این قوانین طبیعت، قانون چرخه‌هاست. در طبیعت، شاهد چرخه‌های مختلف شبانه‌روزی و گردش فصل های مختلف هستیم. سرما می‌رود و گرما می‌آید زمستان می‌رود و بهار می‌آید و …

این چرخه را در زندگی خودمان و دیگران هم گهگاه می‌بینیم. گاهی غم و اندوه و تیرگی، آسمان دل‌مان را می‌گیرد و گاهی روز و روزگارمان خوب و خوش و امیدبخش می‌شود؛ پر از رنگ‌های زیبا و رایحه‌های عطرآگین.

به راستی چرا روحیات ما انسان‌ها تا این اندازه تحت تاثیر رنگ‌ها و فصل‌هاست؟!

بهار درمانی چیست؟

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

بهار، رنگ‌ها و روحیات

واقعیت این است که علاوه بر درس‌های بی‌شماری که از طبیعت در فصل بهار می‌گیریم، این فصل معمولا تاثیرات روان‌شناختی عدیده‌ای هم بر روحیه و رفتار ما دارد که بد نیست اشاره‌ای گذرا به آن داشته باشیم.

اولا همان‌طور که می‌دانیم جزئی از وجود ما جنبه جسمانی است که مانند خیلی از جانداران دیگر تحت تاثیر هورمون‌ها و عوامل زیست‌شناختی درونی ما قرار دارد. اکثر جانداران در فصل بهار در پی لانه‌گزینی و تشکیل خانواده هستند و به نظر می‌رسد که این مهم در انسان‌ها نیز به گونه‌ای دیده می‌شود.

بیشترین تعداد مراجعان برای مشاوره ازدواج در فصل بهار مراجعه می‌کنند. به نظر می‌رسد زیبایی و طراوت و عطر و بوی بهار بر ذایقه حساس خیلی‌ها تاثیر مطلوب دارد و آنها را به سمت تشکیل خانواده و بقای نسل سوق می‌دهد.

از طرفی برخی از پژوهش‌ها نشان دهنده وجود نوعی اختلال خلقی تحت عنوان اختلال افسردگی فصلی است که به نظر می‌رسد بیشتر مبتلایان به این اختلال روانی، در فصل بهار خلق و خوی طبیعی‌تر و بهتری پیدا می‌کند

این آسمان آبی، زمین فرش شده با چمن سبز، گل‌های رنگارنگ و شکوفه‌های زیبا هر یک به تنهایی می‌توانند انسان ها را مشعوف کرده و از خود بی خود کنند. همان طور که دیده می‌شود چهار رنگ اصلی (آبی، سبز، قرمز و زرد) در فصل بهار به وفور در اطراف ما یافت می‌شود که این رنگ‌ها نیز خود تاثیرات چشمگیری بر روحیه و خلق و خوی ما دارند.

رنگ آبی آسمان احساس آرامش، رضایت، ملایمت طبع و عشق و محبت را به وجود می‌آورد. رنگ سبز حس تعلق و عزت نفس را بالا می‌برد.

رنگ قرمز حس آرزومندی و امیدواری، هیجان‌پذیری و تمایلات خاص درونی را راه‌اندازی می‌کند و بالاخره نور زرد رنگ خورشید و شکوفه‌های زیبا احساس سرزندگی، آینده‌نگری، نشاط و زنده‌ دلی و نیروی ابتکار را به وجود می‌آورد.

این رنگ‌های اصلی موجود در طبیعت بهاری حس خشنودی و محبت، اظهار وجود، نیاز به عمل و موفقیت و چشم انتظاری و امید داشتن را موجب می‌شود که همگی از صفات پسندیده‌ای است که همیشه سعی در پرورش آنها داریم.

بهار

خاصیت درمانی فصل‌ها و رنگ‌ها

تحقیقات نشان داده کسانی که در آسمان‌خراش‌های بسیار بلند نیویورک زندگی می‌کردند به میزان بیشتری دچار اختلال کوررنگی بودند و این درحالی است که همیشه اعتقاد بر این بوده که کوررنگی فقط جنبه ارثی و ژنتیکی دارد.

در آن تحقیق دیده شد که وقتی گروهی از این افراد در فصل بهار به دل طبیعت رفتند و سیستم بینایی شان در مواجهه با رنگ‌های مختلف موجود در طبیعت به خوبی تحریک شد عده‌ای از آنها بهبود یافتند!

در پژوهش دیگری مشخص شد که بهترین میزان رنگ‌بینی، در بین بچه‌های ایرانی دیده می‌شود که از ابتدای طفولیت روی فرش ایرانی که رنگ‌های مختلف طبیعی در آن به کار رفته بزرگ می‌شوند و بینایی‌شان به خوبی تحریک می‌شود!

بهار فصل موسیقی

در این فصل گوش دادن به موسیقی زیبای طبیعت که از لابه لای شاخه‌های درختان به گوش می‌رسد و یا شنیدن آواز دلنشین پرنده‌ها و صدای موزون رودخانه‌های جاری در دل طبیعت، می‌تواند هر انسان بی‌ذوقی را سر ذوق و شوق بیاورد و احساس زیبایی خفته را در او بیدار کند.

شاید به همین دلیل است که خیلی از شعرا و هنرمندان با رفتن به دل طبیعت بهاری، الهام‌های زیبایی گرفته‌اند که منشا اثرهای بسیار ارزنده بوده است. در زبان روان‌شناسی، این امر به «حس آمیزی» معروف است.

فصل بهار در آیین و فرهنگ ما ایرانیان رنگ و بوی بهتری دارد؛ چراکه با انجام مراسم و مناسک خاص، شارژهای روانی زیادی در بهار می‌گیریم که این خود مقاومت و توان روانی ما را برای مقابله با استرس شدیدا افزایش می دهد.

در پژوهشی مشخص شد موش‌هایی که به آنها سلول‌های سرطانی تزریق شده بود و در سلول‌های انفرادی نگهداری می‌شدند خیلی زودتر از موش‌های دیگری می‌مردند که به آنها نیز سلول‌های سرطانی تزریقی شده بود ولی در بین گروه موش‌های دیگر بودند (هر چند که شرایط همه موش‌ها از نظر آب و هوا و تغذیه و…. یکسان بود.)

این پژوهش نشان دهنده تاثیر عظیم ارتباطات اجتماعی در موش‌هاست که تازه ارتباط عاطفی از نوع انسانی را برقرار نمی‌کنند! حال بیایید همین قضیه را به جامعه انسان‌ها تسری بدهید.

دکتر حسین ابراهیمی مقدم

ویکی روان در اینستاگرام

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

درمان افسردگی بدون دارو در خانه

8 راه درمان افسردگی بدون دارو در خانه

درمان افسردگی بدون دارو شاید آرزوی خیلی از ما باشد چون فکر می کنیم برای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × چهار =