روانشناسی

بهار درمانی چیست؟ تاثیر فصل بهار بر ما

یکی از این قوانین طبیعت، قانون چرخه‌هاست. در طبیعت، شاهد چرخه‌های مختلف شبانه‌روزی و گردش فصل های مختلف هستیم. سرما می‌رود و گرما می‌آید زمستان می‌رود و بهار می‌آید و …

این چرخه را در زندگی خودمان و دیگران هم گهگاه می‌بینیم. گاهی غم و اندوه و تیرگی، آسمان دل‌مان را می‌گیرد و گاهی روز و روزگارمان خوب و خوش و امیدبخش می‌شود؛ پر از رنگ‌های زیبا و رایحه‌های عطرآگین.

به راستی چرا روحیات ما انسان‌ها تا این اندازه تحت تاثیر رنگ‌ها و فصل‌هاست؟!

بهار درمانی چیست؟

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
محمد اسماعیل زاده محمد اسماعیل زاده
دکتری روانشناسی
از 87,500 هزار تومان
پروانه صفایی مقدم پروانه صفایی مقدم
دكتراى روانشناسى
از 175,000 هزار تومان
علیرضا سروش علیرضا سروش
دکتری روانشناسی
از 100,000 هزار تومان
شیما شهرکی شیما شهرکی
دکتری روانشناسی
از 200,000 هزار تومان
فاطمه ابراهیم فاطمه ابراهیم
مشاور روانشناس
از 55,000 هزار تومان
شیدا خوشه مهری شیدا خوشه مهری
دکتری روانشناسی
از 87,500 هزار تومان
کورش مهدیون کورش مهدیون
مشاور روانشناس
از 150,000 هزار تومان
لیلا امینیان لیلا امینیان
دکترای روانشناسی
از 62,500 هزار تومان

بهار، رنگ‌ها و روحیات

واقعیت این است که علاوه بر درس‌های بی‌شماری که از طبیعت در فصل بهار می‌گیریم، این فصل معمولا تاثیرات روان‌شناختی عدیده‌ای هم بر روحیه و رفتار ما دارد که بد نیست اشاره‌ای گذرا به آن داشته باشیم.

اولا همان‌طور که می‌دانیم جزئی از وجود ما جنبه جسمانی است که مانند خیلی از جانداران دیگر تحت تاثیر هورمون‌ها و عوامل زیست‌شناختی درونی ما قرار دارد. اکثر جانداران در فصل بهار در پی لانه‌گزینی و تشکیل خانواده هستند و به نظر می‌رسد که این مهم در انسان‌ها نیز به گونه‌ای دیده می‌شود.

بیشترین تعداد مراجعان برای مشاوره ازدواج در فصل بهار مراجعه می‌کنند. به نظر می‌رسد زیبایی و طراوت و عطر و بوی بهار بر ذایقه حساس خیلی‌ها تاثیر مطلوب دارد و آنها را به سمت تشکیل خانواده و بقای نسل سوق می‌دهد.

از طرفی برخی از پژوهش‌ها نشان دهنده وجود نوعی اختلال خلقی تحت عنوان اختلال افسردگی فصلی است که به نظر می‌رسد بیشتر مبتلایان به این اختلال روانی، در فصل بهار خلق و خوی طبیعی‌تر و بهتری پیدا می‌کند

این آسمان آبی، زمین فرش شده با چمن سبز، گل‌های رنگارنگ و شکوفه‌های زیبا هر یک به تنهایی می‌توانند انسان ها را مشعوف کرده و از خود بی خود کنند. همان طور که دیده می‌شود چهار رنگ اصلی (آبی، سبز، قرمز و زرد) در فصل بهار به وفور در اطراف ما یافت می‌شود که این رنگ‌ها نیز خود تاثیرات چشمگیری بر روحیه و خلق و خوی ما دارند.

رنگ آبی آسمان احساس آرامش، رضایت، ملایمت طبع و عشق و محبت را به وجود می‌آورد. رنگ سبز حس تعلق و عزت نفس را بالا می‌برد.

رنگ قرمز حس آرزومندی و امیدواری، هیجان‌پذیری و تمایلات خاص درونی را راه‌اندازی می‌کند و بالاخره نور زرد رنگ خورشید و شکوفه‌های زیبا احساس سرزندگی، آینده‌نگری، نشاط و زنده‌ دلی و نیروی ابتکار را به وجود می‌آورد.

این رنگ‌های اصلی موجود در طبیعت بهاری حس خشنودی و محبت، اظهار وجود، نیاز به عمل و موفقیت و چشم انتظاری و امید داشتن را موجب می‌شود که همگی از صفات پسندیده‌ای است که همیشه سعی در پرورش آنها داریم.

بهار

خاصیت درمانی فصل‌ها و رنگ‌ها

تحقیقات نشان داده کسانی که در آسمان‌خراش‌های بسیار بلند نیویورک زندگی می‌کردند به میزان بیشتری دچار اختلال کوررنگی بودند و این درحالی است که همیشه اعتقاد بر این بوده که کوررنگی فقط جنبه ارثی و ژنتیکی دارد.

در آن تحقیق دیده شد که وقتی گروهی از این افراد در فصل بهار به دل طبیعت رفتند و سیستم بینایی شان در مواجهه با رنگ‌های مختلف موجود در طبیعت به خوبی تحریک شد عده‌ای از آنها بهبود یافتند!

در پژوهش دیگری مشخص شد که بهترین میزان رنگ‌بینی، در بین بچه‌های ایرانی دیده می‌شود که از ابتدای طفولیت روی فرش ایرانی که رنگ‌های مختلف طبیعی در آن به کار رفته بزرگ می‌شوند و بینایی‌شان به خوبی تحریک می‌شود!

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
مینا فرهادی مینا فرهادی
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان
یونس ترقی طلب یونس ترقی طلب
دکتری روانشناسی
از 75,000 هزار تومان
پوریا رضائی پوریا رضائی
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
حمید رضا مهرابی بهار حمید رضا مهرابی بهار
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
راضیه هاشمیان راضیه هاشمیان
دکترای روانشناسی
از 200,000 هزار تومان
حامد عامری حامد عامری
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
محمود مردانی محمود مردانی
مشاور تغذیه
از 300,000 هزار تومان
جمیله احمدپور جمیله احمدپور
دکترای روانشناسی
از 300,000 هزار تومان

بهار فصل موسیقی

در این فصل گوش دادن به موسیقی زیبای طبیعت که از لابه لای شاخه‌های درختان به گوش می‌رسد و یا شنیدن آواز دلنشین پرنده‌ها و صدای موزون رودخانه‌های جاری در دل طبیعت، می‌تواند هر انسان بی‌ذوقی را سر ذوق و شوق بیاورد و احساس زیبایی خفته را در او بیدار کند.

شاید به همین دلیل است که خیلی از شعرا و هنرمندان با رفتن به دل طبیعت بهاری، الهام‌های زیبایی گرفته‌اند که منشا اثرهای بسیار ارزنده بوده است. در زبان روان‌شناسی، این امر به «حس آمیزی» معروف است.

فصل بهار در آیین و فرهنگ ما ایرانیان رنگ و بوی بهتری دارد؛ چراکه با انجام مراسم و مناسک خاص، شارژهای روانی زیادی در بهار می‌گیریم که این خود مقاومت و توان روانی ما را برای مقابله با استرس شدیدا افزایش می دهد.

در پژوهشی مشخص شد موش‌هایی که به آنها سلول‌های سرطانی تزریق شده بود و در سلول‌های انفرادی نگهداری می‌شدند خیلی زودتر از موش‌های دیگری می‌مردند که به آنها نیز سلول‌های سرطانی تزریقی شده بود ولی در بین گروه موش‌های دیگر بودند (هر چند که شرایط همه موش‌ها از نظر آب و هوا و تغذیه و…. یکسان بود.)

این پژوهش نشان دهنده تاثیر عظیم ارتباطات اجتماعی در موش‌هاست که تازه ارتباط عاطفی از نوع انسانی را برقرار نمی‌کنند! حال بیایید همین قضیه را به جامعه انسان‌ها تسری بدهید.

دکتر حسین ابراهیمی مقدم

ویکی روان

ویکی روان سامانه سلامت روان با خدمات متنوع برای تمام فارسی زبانان است. می‌توانید در ویکی روان مشاوره روانشناسی برگزار کنید، در وبینارهای روانشناسی شرکت کرده و از مطالب مرتبط با روانشناسی استفاده کنید. جلسات مشاوره روانشناسی ویکی روان به صورت آنلاین، تلفنی و متنی برگزار می‌شوند.

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا