خانه / روانشناسی فردی / هوش / خصوصیات و ویژگیهای افراد باهوش چیست؟
باهوش ترین افراد دنیا و ویژگی های فردی آنان

خصوصیات و ویژگیهای افراد باهوش چیست؟

تاکنون قطعا راجع به هوش خود فکر کرده اید و حتما حتما هم آن را با هوش دیگر انسان ها و ویژگیهای افراد باهوش مقایسه کرده اید. اما به این نتیجه رسیده اید که با هوش هستید یا گاها شاید اصلا از هوش و ذهن خودتان خوشتان نیامده است. شاید تا کنون هم از این تست های روانشناسی برای هوش خود استفاده نکرده اید. پس برای سنجش هوش خود و شناخت باهوش ترین مردم و خصوصیات و ویژگی های آنها مطالعه نمایید.

بررسی ویژگیهای افراد باهوش

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه شوید.

فرزند بزرگ خانه

فرزند بزرگ خانه بودن مزیت هایی دارد، از جمله اینکه مجبور هستید راهنمای خواهرها و برادرهای خود باشید.

محققان نروژی با بررسی ویژگیهای افراد باهوش و  تست آی کیوی نظامیان به این نتیجه رسیدند که متوسط آی کیوی فرزندان اول ۱۰۳ است، فرزندان دوم نمره ۱۰۰ را به خود اختصاص دادند، در حالیکه آی فرزندان بعدی ۹۹ تخمین زده شد.

این تفاوت رابطه منحصر به فرد فرزندان بزرگ تر خانه را با والدین و خواهر و برادرهای کوچک تر توجیه می کند.

ادعایتان نمی شود

آیا در خصوص اثر دانینگ-کروگر چیزی شنیده اید؟ اگر نه حتما افرادی را دیده اید که نه سواد حرف زدن دارند و نه شعور خاموش ماندن.

اثر دانینگ-کروگر را در سال ۱۹۹۹ دو پژوهشگر دانشگاه کرنل کشف کردند.

این اثر در خصوص افرادی صدق می کند که هیچ تخصصی ندارند، دچار خود بزرگ بینی هستند و بر خلاف آگاهی اندک خود، در هر زمینه ای نظر می دهند، ارزیابی می کنند و خود را برتر از دیگران می دانند.

واقعیت این است که این افراد بر خلاف ادعای خود نه تخصصی دارند و نه از بهره هوشی بالایی برخوردار هستند.

در حالیکه افراد باهوش قابلیت های خود را چندان باور نداشته و ادعایی نیز ندارند. از ویژگیهای افراد باهوش این است که در واقع افراد باهوش دوست ندارند خیلی خود را تحسین و ستایش کنند، چون هر چه بیشتر می دانند بیشتر نیاز به دانستن را احساس می کنند.

در واقع افرادی که خود را همه چیزدان تصور می کنند، در واقع هیچ چیز نمی دانند.

شب ها تا دیروقت بیدار می مانید

البته با ظهور اینترنت، خیلی از افراد «جغد شب» شده اند. با این حال نتایج پژوهشی که در دانشگاه مادرید انجام شده است نشان می دهد جغدهای شب، یعنی افرادی که شب ها دیر می خوابند، باهوش تر از چکاوکان صبح یعنی افرادی که صبح زود از خواب بیدار می شوند هستند.

درست است که همیشه افرادی که شب ها دیر می خوابند مورد سرزنش اطرافیان قرار می گیرند.

ویژگیهای افراد باهوش

اما با این حال افرادی که شب ها تا دیروقت بیدار هستند اجتماعی تر و خلاق تر از دیگران هستند. البته ما به هیچ عنوان توصیه نمی کنیم شب ها دیر بخوابید، چون برای سلامت روان و جسم و روح مضر است.

از ویژگیهای افراد باهوش این است که خیلی زود، خواندن را یاد گرفته اند

اگر از زمانی که خیلی کوچک بودید خواندن را یاد گرفته اید، بدانید که جزو باهوش ها محسوب می شوید.

نتایج یک پژوهش انگلیسی که در سال ۲۰۱۲ در موضوع ویژگیهای افراد باهوش انجام شده است نشان می دهد افرادی که خیلی زود شروع به خواندن کرده اند، بهره هوشی بالاتر از حد متوسط دارند.

استرس داشتن از خصوصیات افراد باهوش است

زندگی کردن با استرس همیشه عذاب آور است، اما اضطراب اجتماعی و غیر آن داشتن یکی از مشخصه های افراد باهوش است.

در سال ۲۰۱۵ محققان ۱۲۶ دانشجو را تحت نظر گرفتند و مشخص شد افراد دغدغه مند که نسبت به مسائل پیرامون خود نگران هستند، از دیگران باهوش ترند.

از دیگر ویژگیهای افراد باهوش همین است که افراد باهوش هیچ گاه خسته نمی شوند و دست از تلاش بر نمی دارند‎

کم حرف هستید

در بررسی ویژگیهای افراد باهوش از نظر روانشناسی اگر در جمع های خانواده یا مراسمی که افراد زیادی شرکت دارند کم حرف می زنید، بدون شک باهوش تر از دیگران هستید.

در واقع خانم ها و آقایانی که ترجیح می دهند بدون اینکه حرف بزنند زمان زیادی را برای تحلیل و بررسی شرایط اختصاص دهند، افراد باهوش تری هستند. این نوع سکوت علامت هوش است و این افراد به ندرت از روی حماقت حرف می زنند.

شوخ طبع هستید

خندیدن برای سلامتی مفید است و افرادی که می خندند و می خندانند باهوش تر هستند. محققان بررسی هایی روی تست هوش ۴۰۰ دانشجوی روانشناسی انجام دادند.

آنها متوجه شدند دانشجویانی که نمره بالاتری کسب کرده اند، همگی جزو افراد خوش اخلاق، شوخ طبع و خوش ذوق دانشگاه بوده اند.

قدتان بلند است

این باور وجود دارد که قد بلندها زیباتر هستند و در عشق و عاشقی افراد موفق تری هستند. البته نمی توان در مورد صحت این گفته ها با قطعیت نظر داد.

اما نتایج پژوهشی که در سال ۲۰۰۸ بمنظور کشف ویژگیهای افراد باهوش انجام شده است نشان می دهد که افراد قدبلند باهوش تر هستند.

محققان روی نتایج تست هوش کودکان بررسی هایی انجام داده و متوجه شدند دخترها و پسرهایی که قد بلندتری دارند، در بزرگسالی پول بیشتری درمی آورند.

خصوصیات افراد باهوش

لاغر اندام هستید

شاید برایتان جالب باشد که بدانید افراد لاغر باهوش تر از افرادی هستند که اضافه وزن دارند و یا از چاقی مفرط رنج می برند.

نتایج پژوهشی که در سال ۲۰۰۶ انجام شده است نشان می دهد هر چه میزان چربی های انباشته شده در بدن فردی زیادتر باشد، قدرت ذهنی او کاهش می یابد.

در پژوهش دیگری درباره ویژگیهای افراد باهوش نیز محققان روی کودکان ۱۱ ساله تست هایی انجام داده و متوجه شدند دخترها و پسرهایی که نمره های پایین تری کسب کردند کودکانی هستند که در معرض چاقی قرار دارند.

خصوصیات و ویژگیهای افراد باهوش

بنابراین یک انگیزه دیگر برای کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام پیدا کردید. اگر می خواهید باهوش تر باشید، اجازه ندهید چاق شوید و اگر چاق هستید نیز وزن کم کنید .

همیشه پروژه هایی در ذهن دارید

از ویژگیهای افراد باهوش این است که هیچ گاه خسته نمی شوند و دست از تلاش بر نمی دارند. این افراد همیشه کاری برای انجام دارند و دوست دارند چیزهای جدید یاد بگیرند.

دور از ذهن نیست که افراد باهوش هر هفته ۴۰ ساعت کار کنند. افراد باهوش همیشه پروژه های اجرایی دارند و ذهن شان درگیر مسائل مختلف است.

شیر مادر خورده اید

حتما در خصوص فواید تغذیه با شیر مادر زیاد شنیده اید. اما شاید ندانید کودکانی که با شیر مادر تغذیه می کنند باهوش تر از بقیه هستند.

در پژوهشی که در سال ۲۰۰۷ درباره کشف خصوصیات افراد باهوش انجام شد، محققان تغذیه سه هزار کودک انگلیسی و نیوزلندی را مورد بررسی قرار دادند.

آنها به این نتیجه رسیدند کودکانی که شیر مادر خورده اند،در تست های مربوط به هوش نتایج بهتری کسب می کنند. در حالت کلی، آی کیوی این کودکان ۷ نمره بالاتر از کودکانی است که با شیرخشک تغذیه کرده اند.

سیگاری نیستید

در سال ۲۰۱۰ محققان برای یافتن ویژگیهای افراد باهوش آی کیو بیست هزار مرد جوان را با هم مقایسه کردند. آنها متوجه شدند مردان ۱۸ تا ۲۱ ساله ای که سیگار نمی کشند، بهره هوشی بالاتری (۱۰۱) در مقایسه با سیگاری ها(۹۴) دارند.

علاوه بر این، سیگاری هایی که روزانه بیش از یک پاکت سیگار می کشند، آی کیو پایین تری دارند که به طور متوسط ۹۰ تخمین زده شده است.

درباره ویکی روان

ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب اطلاعات کاربردی مرتبط با رشته روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ما در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

درمان افسردگی بدون دارو

راه های درمان افسردگی بدون دارو

اگر از افسردگی بالینی رنج می برید، در این مقاله درباره درمان افسردگی بدون دارو …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *