خانه / روانشناسی / هوس چیست ؟

هوس چیست ؟

هوس چیست ؟ در واقع هوس شروع کننده ی هر نوع رابطه ی عاشقانه بین دو جنس مخالف است. جذابیت های جنسی و گرایش نسبت به جنس مخالف شروع کننده ی هر رابطه ی عاشقانه می باشد.

هوس چیست؟

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

ممکن است به خاطر فرهنگ بسته ی بعضی کشور ها و دیدگاه افراطی آنها نسبت به مسائل جنسی، این حرف شکستن حرمت روابط عاشقانه در اجتماع به نظر برسد؛.

اما با یک دید بدون تعصب به سادگی می توانیم دریابیم که اساس و بنیان جذب شدن دو نفر به یکدیگر، جاذبه های جنسی آنهاست.

در غیر اینصورت چرا انسان سالم هیچگاه جذب و عاشق جنس موافق خود نمی شود؟ همچنین زیبایی و جذاب بودن از اولین و مهمترین معیارهای انتخاب شریک عاطفی می باشد.

 البته اگرچه شروع هر رابطه ی عاطفی با هوس می باشد، اما اگر این هوس در قالب علمی و فرهنگی خود قرار نگیرد، ارتباط به شکل یک ناهنجاری رفتاری در می آید و پس از مدت کوتاهی نابود می شود.

شدت هوس در افراد مختلف نسبت به سیستم روانی و بدنی آنها متفاوت است. معمولا افرادی که شاد و پرانرژی هستند، از قدرت جنسی بالاتری برخوردارند

در حالت متضاد نیز یکی از مهمترین علائم افسردگی، کاهش گرایش جنسی می باشد. همچنین افرادی که اندام متناسب دارند و یا اهل ورزش و فعالیت هستند از لحاظ جنسی قوی تر از دیگران اند.

هوس چیست و اهمیت آن در چیست؟

هوس و یا گرایش جنسی یک امر طبیعی می باشد که اصل بقای بشر بر پایه ی آن استوار شده است. اما اگر این عنصر در یک رابطه نقشی بیشتر از حد معمول پیدا کند، فرد به شیفتگی دچار می شود.

تابحال شنیده اید که به عنوان مثال می گویند فرد شیفته ی یک نفر شده است. این به همین معناست که فرد به علت گرایش شدید به جذابیت های جنسی طرف مقابل شیفته ی او شده است.

هوس چیست ؟

متاسفانه در ادبیات روزمره ی ما عمدتا به این نوع گرایش نابهنجار، عشق گفته می شود. همین اتفاق منجر می شود که بسیاری از اندیشمندان نیز به اشتباه عشق را یک گرایش جنسی بدانند و انسانها را از ابتلای به آن بر حذر دارند.

همچنین در سخنان خود بگویند که دوست داشتن بالاتر از عشق است. در صورتیکه آنچنانکه در صفحات بعد خواهید خواند، دوست داشتن یک قسمت از عشق کامل است. و عشق کامل ترین و سالم ترین نوع رابطه ی عاطفی می باشد.

این مسئله در پاسخ به اینکه هوس چیست لازم به ذکر است که بدانیم عشق ناسالم با عشق سالم متفاوت است و ما به هیچ عنوان حق نداریم کلمه ی عشق را برای هر رابطه ی ناهنجاری به کار ببریم و حرمت آن را بشکنیم.

هوس نسبت به دیگر ضلع های عشق یعنی صمیمیت و تعهد، بیشتر تحت تاثیر عوامل هورمونی و فیزیولوژیک قرار دارد. بررسی و شناخت هورمونهای جنسی یکی از مهمترین جنبه های عشق درمانی می باشد.

زیرا افراد با شناخت هورمونها از تاثیر و فعالیت سیستم بدن و مغز خود آگاه می شوند و در صورت لزوم به آسانی احساسات و رفتارهای خود را تحلیل می کنند.

شناخت عوامل فیزیولوژیک هوس جنسی، ما را کمک می کند تا آنرا از احساس عاطفی متمایز کنیم

این مسئله در بسیاری از جوانان وجود دارد که متاسفانه نمی توانند احساس جنسی خود را از احساس عاطفی شان تشخیص دهند.

رواج شیفتگی در اینگونه افراد بسیار رایج است. آنها گاهی به مدت طولانی از لحاظ جنسی شیفته ی یک نفر می شوند و نام آنرا عشق و یا دوست داشتن می گذارند.

اما مهم اینجاست که عدم قدرت تمایز بین اینکه هوس چیست و دوست داشتن ریشه ی بسیاری از نابهنجاریهای رفتاری در روابط عاشقانه است.

هوس چیست ؟
امتیازدهی به مطلب
عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 9 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی و دیگر موضوعات عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره دکتر لوح موسوی

روانشناس بین المللی، کارشناس برنامه های صدا و سیمای جمهوری اسلامی، مشاور شخصیت ها و مدیران ،برتر، نویسنده کتابهای روانشناسیتلفن دفتر مشاوره ۲۲۸۸۹۴۴۸

این و هم چک کنید

ایجاد تنوع در روابط زناشویی

راه های ایجاد تنوع در روابط زناشویی

اگر می خواهید با استفاده از راه کارهای جدید تنوع در روابط زناشویی داشته باشید …

تست کمال گرایی هیل

تست کمال گرایی; آیا به کمال گرایی مبتلا هستید؟

کمال گرایی معمولا به عنوان یک ویژگی شخصیتی در نظر گرفته میشود که با تلاش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *