خانه / موفقیت / مقابله موثر با مشکلات زندگی
مشکلات زندگی

مقابله موثر با مشکلات زندگی

مطالعات انجام‌شده درباره‌ روش‌های مقابله با مشکلات و چالش‌های زندگی، نتایج سودمندی در اختیار ما قرار می‌دهند. افرادی که به‌طور موفقیت‌آمیز با مشکلات زندگی مقابله می‌کنند، کسانی هستند که خود را به مجموعه‌ای از راهبردهای مقابله‌ای مجهز ساخته‌اند و در انطباق با شرایط انعطاف‌پذیر هستند. مقابله‌کننده‌های خوب از سه مهارت زیر برخوردارند:

با ویکی روان همراه باشید.

۱انعطاف‌پذیری: توانایی ایجاد و در نظر گرفتن راه‌حل‌های مختلف.

۲دوراندیشی: پیش‌بینی اثرات طولانی‌مدت پاسخ‌های مقابله‌ای.

۳منطقی بودن: انجام ارزیابی‌های دقیق و درست.

مقابله‌کننده‌های موفق از طریق پذیرفتن مسئولیت و یافتن راه‌حل برای مشکلات خود، به مسائل زندگی پاسخ می‌دهند. آنها با تسلط و کفایت با مشکلات روبرو می‌شوند. هدف آنها ارزیابی موقعیت، دریافت کمک و حمایت از دیگران و حل مسئله از طریق یک طرح عملی و مفید است. مقابله‌کننده‌های موفق مشکلات زندگی را فرصتی برای رشد خود در نظر می‌گیرند و سعی می‌کنند با امید، شکیبایی و شوخ‌طبعی با این مشکلات مواجه شوند.

مقابله‌کننده‌های ناموفق مشکلات زندگی را انکار کرده و از آن اجتناب می‌کنند. آنها یا از مشکلات فرار می‌کنند یا بدون در نظر گرفتن موقعیت و تلاش برای یافتن راه‌حل بهتر، به‌طور تکانشی و عجولانه واکنش نشان می‌دهند. مقابله‌کننده‌های ناموفق، خشمگین، عصبی یا افسرده و منفعل هستند، آنها خود یا دیگران را به دلیل مشکلات‌شان سرزنش کرده و از ارزش برخورد با مشکلات زندگی با احساس امید، تسلط و کنترل شخصی غافل هستند. ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که افراد آن، دنبال جواب سریع و کوتاه برای مسائل خود هستند؛ یک قرص، یک آمپول یا یک راه‌حل تضمین‌شده که نیازمند هیچ هزینه و تلاشی نباشد.

مقابله موفق با مشکلات زندگی، به معنی دست یافتن به یک پاسخ واحد، حاضر و آماده نیست، بلکه نوعی نگرش و فلسفه‌ زندگی است. مقابله‌کننده‌های موفق می‌آموزند تا از ارزیابی اولیه و ثانویه درست و واقع‌بینانه برای یافتن مناسب‌ترین روش مقابله با یک رویداد خاص زندگی استفاده کنند. روش‌های مقابله با مشکلات و چالش‌های زندگی، نتایج سودمندی در اختیار ما قرار می‌دهند. افرادی که به‌طور موفقیت‌آمیز با مشکلات مقابله می‌کنند، کسانی هستند که خود را به مجموعه‌ای از راهبردهای مقابله‌ای مجهز ساخته‌اند و در انطباق با شرایط انعطاف‌پذیر هستند.

درباره پروانه صفایی مقدم

متخصص روانشناسی بالینی عضو سازمان نظام روانشناسی عضو سازمان علوم شناختی سخنران برتر سمینارها 02177610857_09122849487

این و هم چک کنید

از چهره ام خجالت می کشم

از چهره‌ام خجالت می‌کشم

پرسش: سلام. یه مشکلی دارم که دست از زندگیم برنمی‌داره و باعث نابودی اون می‌شه. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *