خانه / خانواده / ازدواج / مراسم خواستگاری چیست؟ آداب مراسم خواستگاری
دعوت مهمانها به مراسم ازدواج

مراسم خواستگاری چیست؟ آداب مراسم خواستگاری

میتوان مراسم خواستگاری را اولین قدم برای یک شروع یک زندگی عاشقانه دانست.

اما تعریف مراسم خواستگاری چیست و ریشه این مراسم از کجا آمده است؟

در ادامه پروفسور حسین باهر مشاوره ارشد سایت ویکی روان به بررسی مفهوم خواستگاری از دید علمی میپردازند.

تعریف مراسم خواستگاری

اهمیت حلقه ازدواج

با مطالب روانشناسی سایت ویکی روان همراه باشید.

ازدواج به صورت سنتی مراسمی داشت که عبارت بود از:

  • گلاب گیرون
  • بله برون
  • حنابندون
  • و بزن و بخون

اما به صورت امروز چهار مرحله عمده برای ازدواج مطرح است:

مراحل خواستگاری کدامند؟

ازدواج موفق چیست

خواستگاری مرحله ای است که دختر و پسر به طرق مستقیم یا مع الواسطه با هم آشنا شده و اگر خود را مناسب ازدواج با یکدیگر دانستند ازدواج انجام میشود

خانواده پسر برای خواستگاری به خانه دختر میروند تا هم از نزدیک با خانواده او آشنا شوند.

همچنین در مورد ازدواج فرزندانشان با همدیگر تبدل نظر کنند.

موارد مورد بحث در مراسم خواستگاری

سوالات اساسی در خواستگاری

اگر کار به توافق رسید، برای مسائل جدی ازدواج مانند مهریه، مسکن، ادامه تحصیل، رفتن به خارج از کشور و مانند اینها با هم قول و قرار بگذارند.

البته مورد دیگری مانند تهیه جهیزیه عروس، نحوه برگزاری مراسم عقد و عروسی و زمان و مکان آن نیز باید مورد موافقت دو خانواده قرار گیرد.

امروزه برای ازدواج های فرا دو هزار (یعنی پست مردن و امروزی) که هم احترام سنت را دارد.

هم اعتبار صنعت را، یعنی تیپ کلاسی مدرنیسم مهم است، همانا ترکیب مناسب عقل و عشق در ازدواج مطرح است که تشخیص عشق آن به عهده خود دختر و پسر و عقل آن با پدر و مادرهایشان البته با نظر مشاور است.

بنابراین، هر چه طرفین شفاف تر عمل کنند، به طور حتم برای تصمیم گیری شروع و برنامه ریزی آینده زندگی مشترکشان مناسب تر خواهد بود.

اقدامات پیش از خواستگاری

ازدواج موقت چیست؟ سایت روانشناسی ویکی روان

در مضامین اسلامی عقد – ازدواج موقت – وجود دارد که مهم ترین کاربردش برای نامزدی و محرمیت مشروط و منقطع است تا طرفین نسبت به همدیگر آگاهی تجربی پیدا کنند.

البته نکته جالب دیگری هم وجود دارد و آن اباحه غیبت است.

یعنی با پرسش از همسایه ها و اقوام و آشنایان و حتی خویشان نزدیک دختر و پسر چنانچه مساله ای مهم مکتوم مانده است، برای طرف مقابل روشن شود.

البته این امر نباید از حد فضولی غیر عادلانه یا تجسس بی رحمانه باشد و به نظر نگارنده اگر در این روزگار وانفسا از خیر این مکانیسم بگذریم، بهتر است

بدیهی است پرسش هایی در ارتباط با هدفمندی ازدواج، مسئولیت پذیری طرفین، بچه آوری و تربیت آنها و مسائل مالی و اداری خانواده، می تواند مدنظر طرفین قرار گیرد.

خلاصه آن که پس از خواستن حقیقی دل های طرفین، بهتر است پسر به توان پدر شدن و دختر به شایستگی مادر شدن، برای بچه های مشترکشان بیندیشند.

امروزه مراسم خواستگاری مرحله ای برای آشنایی بیشتر خانواده ها است در ادامه دختر و پسر باید خود به بررسی احتمال شکل گیری وصلت ازدواج بپردازند.

نقش مشاور پیش از ازدواج در کسب موفقیت در زندگی مشترک بسیار مهم است.

یک مشاور خبره و با تجربه میتواند دختر و پسر را در مسیری درست قرار دهد تا زندگی آنها به بهترین نحو پیش برود.

میتوانید در بخش مشاوره روانشناسی آنلاین سایت ویکی روان از خدمات مشاوره پیش از ازدواج پروفسور حسین باهر به صورت آنلاین، صوتی و تصویری استفاده نمائید.

از هر کجای دنیا میتوانید به راحتی با مشاورتان در ویکی روان صحبت نمائید.

درباره پروفسور حسین باهر

پروفسور حسین باهر (زاده یکم فروردین ۱۳۲۳ در قم) جامعه‌شناس، استاد دانشگاه، کارشناس رسانه، بنیانگذار مکتب کنش‌ شناسی و نویسنده در زمینه رفتارشناسی، جامعه‌شناسی، مشاوره خانواده و دارای مدرک دکتری در توسعه اقتصادی و فوق دکتری فلسفه مدیریت منابع از کانادا، اهل کشور ایران است. وی دبیر کل آکادمی مدیریت ایران استو قائم مقام سازمان برنامه و بودجه و معاون برنامه‌ریزی در دولت محمدعلی رجایی، عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی میباشد. پروفسور حسین باهر بنیانگذار مکتب رفتارشناسی، دارای مدرک دکتری در توسعه اقتصادی، فوق دکتری فلسفه، مدیریت منابع از کانادا میباشد. کارشناسی حقوق گرایش اقتصاد از دانشگاه تهران کارشناسی ارشد اکونومترید کترای برنامه ریزی اقتصادی از دانشگاه کنکوردیا کانادا فوق دکترای فلسفه مدیریت منابع از شورای تحقیقات ملی کانادا اخذ گواهینامه جرم شناسی از دانشگاه تهران اخذ دانشنامه زبان انگلیسی با درجه آکادمیک از دانشگاه مک گیل کانادا اخذ دانشنامه فرماندهی ستاد از دانشگاه پدافند ملی آثار:  رفتارشناسی خوشبختی، رفتارشناسی استرس، نکاتی پیرامون عرفان نماز مقالات: رفتارشناسی نفوذ موثر، پسامدرنیسم مولوی، سخنی پیرامون سروده‌های سهراب سپهری راه های ارتباطی: تلفن: 22341618-021 / 1054664-0912 ایمیل: prof_h_baher[at]yahoo.com ساعات ملاقات هر روز از ساعت ۱۰ الی ۴

این و هم چک کنید

هورمون پروژسترون

هورمون پروژسترون چیست (۰ تا ۱۰۰ پروژسترون)

هورمون پروژسترون یک هورمون طبیعی بدن است که به گروه هورمون های استروئید تعلق دارد. …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *