خانه / روانشناسی / روانشناسی مثبت گرا یعنی: می توانی
روانشناسی-مثبت-گرا

روانشناسی مثبت گرا یعنی: می توانی

بیش از نیم قرن است که علم روانشناسی در رابطه با انواع اختلالات روانی، ناتوانی ها، کمبودها و عوارض ناشی از آن صحبت می کند، اما حدود دو دهه ای ست که مبحث جدیدی بنام روانشناسی مثبت گرا مطرح شده، روانشناسی که بر پایه توانستن و خلق کردن است.

در ادامه این متن شیلا توکلی روانشناس مثبت گرا و عضو تیم مشاوره روانشناسی سایت ویکی روان به بررسی دقیق روانشناسی مثبت گرا میپردازد.

روانشناسی مثبت گرا چیست؟

استرس مثبت

با مطالب روانشناسی روز همراه باشید.

در روانشناسی مثبت گرا شاهد این هستیم که روانشناسی که این بار نگاه منفی خود را از روان انسان برداشته و آنرا به مثبت ها معطوف داشته است.

مثبت هایی مانند، استعدادها، توانمندی ها، فضلیت ها و اینکه چطور انسان می تواند بهتر زندگی کند.

چگونه می شود سطح رضایت از زندگی را برایش افزایش داد؟ خوشبختی چیست؟

راه های رسیدن به شادمانی پایدار کدام است؟

از همه مهمتر انسان چطور می تواند برای زندگی خود معنایی تعریف کند و برای رسیدن به آن به درجه ای از خودشکوفایی برسد.

مولفه های روانشناسی مثبت گرا

درمان زودارضایی

پدر علم روانشناسی مثبت مارتین سلیگمن، استاد دانشگاه پنسیلوانیا، این موضوع را بیان می کند که:

بجای اینکه دائما به بیماران و بیماری هایشان بپردازیم بهتر است به رشد، موفقیت، شادی انسان ها فکر کنیم

بهتر است به آنها کمک کنیم که قادر شوند در تفکر خود تغییر ایجاد کرده و با تمرکز روی آنها برای بهبود کیفیت زندگی و افزایش سطح رضایتمندی خود کاری کنند.

لازم به ذکر است، که روانشناسی مثبت گرا با مفاهیم مثبت اندیشی و قانون جذب که در مباحث انگیزشی مورد توجه قرار گرفته کاملا متفاوت بوده و پایه های تحقیقاتی و علمی دارد.

یکی از نظریات مهمی که در روانشناسی مثبت گرا بسیار مطرح است، نظریه شادکامی پایدار است

دراین نظریه سونیا لوبو میرسکی و همکارانش تعیین کننده های شادکامی را مشخص کرده اند و سهم هر یک را در فرمولی که به آن فرمول شادکامی می گویند معین ساخته اند.

سلیگمن در آثار خود از این نظریه در تبیین شادی و شادهای اصیل استفاده کرده و به آنها ارجاع داده است.

در این فرمول از روانشناسی مثبت گرا سهم عوامل ارثی و تثبیتی ۵۰ درصد شادکامی ما را تعیین می کند که قابل تغییر نیست.

۵۰ درصد مابقی را ترکیبی از عوامل ارادی و محیطی تعیین می کنند که می توانیم بگوییم بخش اعظم آن عوامل ارادی و اختیاری ست و تنها ۱۰ درصد آن عوامل محیطی را در نظر گرفته اند.

حتما بخوانید

خانم لوبومیرسکی معتقد است مبحثی بعنوان مهندسی شادی وجود داردکه با تعدیل عواطف و از میان برداشتن تردمیل شادی یعنی عادی شدن لذت های آنی و تبدیل آن به شادی های ماندگار می توان به آن رسید و لحظات ماندگار تری را تجربه کرد.

هدف روانشناسی مثبت گرا چیست؟

خیانت زن

رویکرد روانشناسی مثبت گرا پیوند جالبی را با رویکردهای شناخت درمانی در گرایش بالینی و همینطور واقعیت درمانی در تیوری انتخاب دارد که بنوعی آنها را با هم پیوند داده و در نهایت با گذر از این مباحث قدیمی تر می توان به واقع بینی و مثبت گرایی رسید.

در روانشناسی مثبت گرا از هنر عشق ورزیدن صحبت می آید

از عدالت و انصاف از شجاعت و میانه روی، از خرد و دانش، از آزادی و تفریح و از تمامی توانمندی ها و فضلیت های بشری و راه شناخت و دستیابی به آنها.

روانشناسی مثبت گرا از این میگوید که چگونه باید عادات مضر را کنار گذاشت و برای بهبود روابط اندیشید و آنها را جایگزین کرد.

چگونه باید علاوه بر هوش و استعداد منطقی (IQ) به هوش هیجانی (EQ) نیز توجه کرده و هیجانات خود را بهتر مدیریت کنیم تا در روابط خود موفق تر عمل کنیم.

در روان درمانی مثبت بیشتر به بهباشی و برنامه های عملی آن مانند شناسایی نقش خاطرات، بخشش، شکرگزاری، قناعت، خوش بینی، عشق و دلبستگی و افزایش معنا پرداخته می شود.

راهکارهای روانشناسی مثبت گرا کدامند؟

سلامت-روانی-آنلاین-و-تصویری

در روانشناسی مثبت گرا برای شاد بودن تکنیک هایی معرفی میشود.

برای پرورش خلاقیت توصیه هایی شده و در رابطه با عادت های سازنده ای مثل گوش سپردن، تشویق، اعتماد، حمایت، احترام، پذیرش و گفتگو در روابط بسیار تاکید شده است.

در مفاهیم روانشناسی مثبت گرا خوشبختی به معنای واقعی برای مخاطب تشریح می شود و برای دستیابی به آن راه هایی پیشنهاد می گردد

در مورد خوش اخلاقی تعریف عامه خندیدن و نداشتن اخم بر چهره کنار می رود و مفهوم عمیق و ماندگار تر آن که شامل همدلی، خویشتن داری، احترام، بردباری، از خودگذشتگی و انصاف است جایگزین می شود.

از بزرگترین خردمندی که لذت بردن در لحظه ی حال است بطور مکرر صحبت می شود.

زیرا که تنها واقعیت هستی ست و جز این بازی فکر و اندیشه است.

از ویژگی های اهداف خوب، صحبت می شود که چگونه باید دقیق و صریح معین شود، قابل اندازه گیری بوده و چطور کاملا قابل دستیابی ست و در واقعیت می توان به آن رسید و حتی زمان آنرا تعیین کرد.

در رابطه با شناخت ارزش های واقعی انسان، دوری از افکار منفی، توجه و خود آگاهی موضوعات زیادی مطرح می شود که با مطالعه آنها می توان به نکات بسیار مثبت و موفق آمیزی دست پیدا کرد.

از انواع مهارت ها سخن به میان می آید.

مهارت هایی مانند همدلی، خود آگاهی، تفکر نقادانه، کنترل استرس، حل مسله، مهارت های ارتباطی، تصمیم گیری و غیره

در نهایت در روانشناسی مثبت گرا به شما آموخته می شود که چگونه از زندگی یکنواخت و بی معنی و پوچ فاصله گرفته آنرا معنادار سازید.

از گذشته ی دردناک و نگرانی های بیخود آینده دور شده و بجای احساس اضطراب و نگرانی و افسردگی احساساتی مانند خرسندی، بخشش و رضایت از زندگی و شادکامی را تجربه نمایید.

روانشناسی مثبت گرا میگوید از لذت های موقت دست برداشته و به شادکامی های روز افزون خود که پایدار تر باشند بیافزایید.

استفاده از خدمات روانشناسی مثبت گرا در نهایت تاثیر شگرفی بر زندگی افراد خواهد داشت.

این تاثیرات در تمامی جنبه های فردی و اجتماعی نمود خواهد کرد و دید متفاوتی از روانشناسی و مشاوره در ذهن افراد به جا میگذارد.

میتوانید در بخش مشاوره روانشناسی آنلاین سایت ویکی روان از خدمات مشاوره روانشناسی مثبت گرا به صورت تصویری و آنلاین استفاده نمائید.

درباره شیلا توکلی

روانشناس مثبت گرا و مشاور روانشناس در بخش مشاوره روانشناسی آنلاین سایت ویکی روان

این و هم چک کنید

مدیتیشن-چیست

مدیتیشن چیست؟ ۰ تا ۱۰۰ آموزش مدیتیشن

مدیتیشن چیست ؟ (meditation) این سوالی است که بسیاری از بازدید کنندگان سایت روانشناسی ویکی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *