دین و فلسفه

بررسی خساست در حق خانواده از نگاه دین و فلسفه

خساست از مواردی است که میتوان به وجه شخصیتی انسان در خانواده و جامعه لطمه زیادی وارد کند. خساست در حق خانواده در کلام حضرات معصومین مذموم شمرده شده است.

با ویکی روان همراه شوید.

خساست در حق خانواده

آداب خانواده داری در کلام معصومین

مردی که در حق خانواده‌اش خسیس باشد مسلمان نیست خساست و ناخن خشکی، مخصوصا در حق اهل و عیال،بارها در کلام حضرات معصومین مذموم شمرده شده پرهیز از اسراف و ریخت و پاش های مالی، جزو اصلی ترین توصیه هایی است که در کلام معصومین وارد شده، اما از طرفی دیگر خساست و ناخن خشکی، مخصوصا در حق اهل و عیال، بسیار در کلام آن حضرات مذموم شمرده شده.

خساست در خانواده از نگاه دین و فلسفه

حضرت محمد صلی الله علیه و اله در مورد خساست در حق خانواده فرموده اند : از ما نیست کسی که وسعت زندگی بر او داده شود و او بر خانواده اش سخت بگیرد.

«مستدرک ج ۲ ص ۶۴۳ به نقل از رساله امام سجاد علیه السلام ، شرح نراقی»

و همان حضرت در جایی دیگر می فرمایند: هر مردی زحمت بکشد و بر عیالش انفاق کند خداوند متعال به عوض هر دِرهَم، هفتصد برابر به او مرحمت فرماید. «مکارم اخلاق طبرسی به نقل از رساله امام سجاد علیه السلام ، شرح نراقی»

ویکی روان

ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب اطلاعات کاربردی مرتبط با رشته روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ما در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا