افسردگی ماسکه

منظور از افسردگی ماسکه چیست؟ (افسردگی پوشیده)

آیا با مفهوم روانشناسی افسردگی ماسکه یا همان افسردگی پوشیده آشنایی دارید؟ آیا کسی که ظاهری شاد و اجتماعی دارد اما از خرید کردن لذت نمی ‌برد افسردگی پنهان دارد؟ افسردگی تشخیص‌ های متفاوتی دارد چون علائم و نشانه های افسردگی بسیار زیاد می باشند. گاهی با نوعی از انواع افسردگی رو به‌ رو هستیم که علائم بالینی آن بر اساس طبقه‌ بندی تشخیصی است و گاهی نیز افرادی هستند که چون علائم افسردگی را نمی‌ شناسند فکر می‌کنند افسردگی ماسکه یا پوشیده شده دارند.

پیش از شروع بد نیست مطلب تعریف افسردگی چیست را در سایت ویکی روان مطالعه نمائید.

تعریف افسردگی ماسکه چیست؟

افسردگی صبحگاهی

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

در افسردگی دیس‌ تایمی یا افسرده خویی چون مبتلایان با علائم آن مدت‌ ها زندگی کرده ‌اند آنها را به صورت نشانه ای از افسردگی نمی‌ بینند.

این یکی از دلایلی می باشد که افراد از قبول اینکه افسرده هستند فراری می باشند. آنها قبول نمی کنند افسرده هستند چون با علائم افسرگی خو گرفته اند و به آن عادت کرده اند!

در واقع ما چیزی تحت عنوان افسردگی پوشیده شده داریم که هر وقت فرد را از بیرون نگاه می‌ کنیم می‌ بینیم او سر حال و اجتماعی است و در ارتباطاتش فعال است ولی وقتی لایه‌ های رویی‌ اش از بین می ‌رود  می بینیم که علائم افسردگی دارد.

در بررسی بیشتر افسردگی ماسکه باید گفت این فرد از ته دل شاد نیست و احساس شادی را در خرید کردن و یا ارتباطات اجتماعی‌ اش تجربه نمی ‌کند.

زمانی می ‌توانیم بگوییم فرد افسردگی پوشیده شده دارد که او علائم افسردگی را دارد اما آنها را احساس نمی‌ کند.

مهم ترین علائم افسردگی ماسکه کدامند؟

هورمون-افسردگی

بارزترین شاخصه افسردگی پوشیده شده احساس عدم رضایتمندی عمومی فرد است و فقط خود فرد مبتلا است که می ‌تواند عدم رضایت عمومی را احساس کند.

افسردگی ماسکه یا افسردگی پوشیده شده جزو ملاک‌ های طبقه‌ بندی تشخیصی نیست یعنی ممکن است فرد افسرده باشد ولی هیجان آن را درک نکند و ظاهر و فعالیت‌ هایش قابل شکایت توسط آن نباشد. بنابراین در این حالت باید به همان شاخصه بارز یعنی عدم رضایتمندی عمومی توجه کرد.

راه درمان افسردگی ماسکه چیست؟

قبلا در ویکی روان درباره روش های غلبه بر افسردگی مفصل صحبت کردیم. این روش ها برای درمان افسردگی ماسکه هم کاربرد دارند.

درمان اختلال نیز بنا به تشخیص متخصص با دارو درمانی و روان‌ درمانی (مشاوره روانشناسی) خواهد بود.

بهتر است در این موارد با مشاور روانشناس برای ریشه یابی و درمان قطعی افسردگی خود در ارتباط باشید.

به هرحال درمان افسردگی ماسکه مانند دیگر انواع این اختلال ممکن و شدنی است.

نگارنده مقاله : مهرداد کاظم‌ زاده

در صورت تمایل می توانید برای آگاهی از سطح افسردگی خود تست افسردگی آنلاین را انجام دهید.

تست افسردگی

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

مهم ترین تاثیر دوستان در اعتیاد چیست؟

تاثیر دوستان در اعتیاد آنقدر زیاد است که یکی از موضوعات همیشگی در جلسه های …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *