خانه / اعتیاد / با همسر معتاد به کار چکار کنیم؟
معتاد به کار

با همسر معتاد به کار چکار کنیم؟

این روزها بسیاری از همسران از اشتغال زیاد آنها به کار شکایت دارند. نارضایتی همسران وقتی بیشتر می‌شود که همسران علاوه بر محیط کار در منزل نیز مشغول فعالیت کاری خود هستند و یا دغدغه فعالیت‌های روز بعد خود را دارند. مشکلات اقتصادی، ایجاد بحران در یک شغل و یا تغییر شغلی در برهه‌ای از زمان می‌تواند باعث اشتغال زیاد همسران به فعالیت کاری آنها شود، اما فرد معتاد به کار به صورت مدام و بدون هیچ وقفه‌ای مشغول کار است و هرگونه استراحتی را برای خود منع می‌کند.

اعتیاد به کار همسر

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

نشانه‌های اعتیاد یک فرد معتاد به کار چیست؟

فرد معتاد به کار قادر نیست از کار صرف‌نظر کند. او پیوسته در این فکر است که وقت بیشتری را در شبانه‌روز آزاد کند و به کار اختصاص دهد. در حالت افراطی شخص معتاد به کار چنان به کار وابسته است که مرخصی و یا بیماری برایش عذاب‌آور می‌شود.

او ۱۲ ساعت از شبانه‌روز را در دفتر کارش سپری می‌کند، همواره از طریق تلفن و ایمیل در دسترس است و حتی طی تعطیلات کوتاه‌مدت خود از فکر کار غافل نمی‌شود. اعتیاد به کار فقط به معنای این نیست که یک نفر شبانه‌روزی در محل کارش باشد.

اعتیاد به کار می‌تواند به این شکل باشد که یک نفر خودش را غرق در کار و تنش‌های کار نشان دهد، یا حتی واقعاً خودش را غرق در کار و تنش بکند تا بتواند در مقابل بقیه، چهره‌ای خسته و نگران به خود بگیرد و توضیح دهد که شرایط چقدر برای او دشوار است و چقدر باید زحمت بکشد.

معتاد به کار بودن صرفاً به معنای معتاد به شغل بودن نیست، بلکه معتاد بودن به هر نوع اشتغال و فعالیت است. حتی معتاد بودن به ورزش، معتاد بودن به فعالیت‌های هنری و معتاد بودن به موسیقی هم، در نظر بسیاری از روان‌شناسان در همین گروه قرار می‌گیرند.

به طور کلی افراد معتاد به کار نشانه‌های زیر را دارند:

  1. یک فرد معتاد به کار تمام فکر و ذکرش معطوف به فعالیت کاری‌اش است.
  2. کار برای آنها نوعی رهایی از تنش‌های روزانه است.
  3. همیشه زمان زیادی را در دفتر کارش می‌ماند.
  4. زمانی که بیکار است از حالت روحی و جسمی ‌خود شکایت می‌کند.
  5. نسبت به خانواده خود و گذراندن اوقاتی با آنها بی‌توجه است.
  6. حتی در زمان بیکاری و استراحت هم کار انجام می‌دهد.
  7. به وضعیت سلامتی خود بی‌توجه است.

آیا هر فعالیت زیاد کاری، اعتیاد به کار است؟

در کل برای شناخت پدیده اعتیاد به کار باید به خاطر داشته باشیم که رفتار ما انسان‌ها، شبکه‌ پیچیده‌ای از ویژگی‌ها و عادات رفتاری است، اگر هم ما نام‌ها و عناوین متفاوت روی آنها می‌گذاریم،‌ صرفاً برای انتقال ساده‌تر مفاهیم است.

پرکاری و سخت‌کوشی تحسین‌برانگیز است اما در برخی به اعتیاد بدل می‌شود. مسئله مهم در اعتیاد به کار که باعث نارضایتی همسران می‌شود این است که این افراد قادر نیستند به چیزی غیر از کار فکر ‌کنند و وقتی را برای استراحت خود و گذراندن وقت با خانواده اختصاص نمی‌دهند.

معتاد به کار
معتاد به کار

پیامد اعتیاد به کار برای فرد و خانواده چیست؟

واقعیت این است که شرایط سخت کاری واقعه‌ای  است که همه ما آن را در زندگی تجربه می‌کنیم اما زمانی که به دفعات اتفاق بیفتد، می‌تواند به رابطه ویرانگر تبدیل شود و پیامدهای ناگواری را برای فرد و اطرافیانش رقم بزند.

به طور کلی عوارض «اعتیاد به کار» در زیر دو عنوان کلی پیامدهای جسمانی و روانی تقسیم‌بندی می‌شود:

در نشانه‌های جسمانی معتاد به کار ، فرد همیشه دچار سردرد، خستگی، سوء هاضمه و یا تیک‌های عصبی است همین علائم باعث بر هم خوردن خواب و برهم خوردن ریتم شبانه‌روزی آن می‌شود که خود همین مسئله در درازمدت باعث می‌شود که کیفیت کاری پایین بیاید و با این که شخص زمان زیادی را صرف کار خود می‌کند ولی عملا هیچگونه بازدهی در فعالیت کاری خود ندارد.

حتما بخوانید

پیامدهای روانی و رفتاری معتاد به کار عوارض به مراتب ناخوشایندتری را شامل می‌شود، چراکه این عوارض نه فقط خود فرد بلکه خانواده و اطرافیان به ویژه همسر و فرزندان را نیز مورد صدمه قرار می‌دهد.

عوارض روانی و رفتاری معتاد به کار مانند زود از کوره در رفتن، حساس شدن، بی‌قراری، فراموشکاری و خستگی طولانی‌مدت که حتی با استراحت هم برطرف نمی‌شود شامل این دسته از پیامدها می‌شود

تحمل بی‌خوابی، وسواس فکری برای انجام کامل کارها و مرور چندباره کارها در ذهن، ترس از وجود نقص یا مشکلی در کار، هراس از عملکرد نامناسب در انجام امور و پیشداوری درباره هر اتفاقی که قرار است در آینده دور یا نزدیک در حوزه کاری ایجاد شود، قطع ارتباط با دیگران به بهانه کار، جایگزینی کار برای فکر نکردن به جدایی، مشکلات خانوادگی به جای مراجعه به متخصص اعصاب و روان، احساس اضطراب در شرایطی که کاری برای انجام ندارید، از دست دادن سلامت جسمی ‌یا روانی به دلیل گرفتاری ذهنی یا جسمی ‌با کار و امور و افکار مرتبط به آن همگی از عواقب ناخوشایند پدیده اعتیاد به کار است.

اصلی‌ترین دلایل اعتیاد به کار

یکی از مهم‌ترین علل اصلی اعتیاد به کار، ناکامی در تامین نیازهاست. فرد زمانی که نیازهایش از جمله نیاز به محبت، توجه یا احترام برآورده نشود، احساس ناکامی می‌کند و این ناکامی با کار کردن زیاد جبران می‌شود.

معتاد به کار در مقایسه با سخت‌کوشی و شرایط بحرانی کار مهم است که تفاوت میان “اعتیاد به کار”،”سخت کوشی”و “شرایط بحرانی موقعیت کاری ” را بدانیم. برخی از افراد هستند که شخصیت آنها به گونه‌ای است که به شدت سخت‌ کوش می‌باشند.

این افراد هم کار خود را به خوبی انجام می‌دهند و هم از اوقات فراغت خود نهایت استفاده را می‌برند اما در عین حال یک مرز معین میان مسائل کاری و مسائل شخصی کشیده‌اند.

معتاد به کار با سخت کوشی  خیلی فرق دارد

از سوی دیگر هیچ یک از عوارض ناخوشایند گفته شده در مورد کسی که دچار سخت‌کوشی است صدق نمی‌کند.

اما فرد معتاد به کار متوجه مشکل خود نیست و تصور می‌کند که کنترلی بر روی زندگی خود ندارد و همه چیز به شغلش بستگی دارد و نمی‌تواند حدود مشخصی را میان حوزه کاری و حیطه شخصی زندگی خود قائل شود.

علاوه بر تعداد بی‌شماری از عواقب منفی که این امر در بر دارد، آنها در تمام طول عمر خود همچنان از الگوی غلط کاری پیروی می‌کنند و به آن ادامه می‌دهند.

درست مانند سایر موارد اعتیاد، بی‌توجهی شرایط را بدتر می‌کند و همین امر باعث می‌شود که افراد مبتلا به این اختلال توانایی کمک گرفتن از دیگران را نداشته باشند.

در شرایطی هم پیش می‌آید که افراد در یک بازه زمانی به دلیل اینکه در یک شرایط بحرانی هستند مجبورند که ساعت فعالیت خود را افزایش دهند و البته که بعد از طی شدن این بحران به شرایط عادی زندگی و کاری خود بر می‌گردند.

مرز باریکی بین علاقه‌مندی به کار و حتی پرکاری معمولی با اعتیاد به آن وجود دارد

افرادی که به کار خود علاقه‌مند هستند در عین حال که تعادل بین زندگی و کار را برقرار می‌کنند، بسیار در زمینه کاری خود خلاق هستند و سرشار از ایده‌های تازه برای رونق کسب و کار خود هستند بدون اینکه رنجی را بر خود و دیگران تحمیل کنند.

چطور می‌توانیم اعتیاد به کار را در همسرمان کاهش دهیم؟

همسر ما جزئی از وجود و هویت ماست. دنیای زنانه و مردانه به خاطر تفاوت‌های طبیعی که دارد، ممکن است برای هر کدام از زن و مرد، مشکل‌ساز شود. بسیاری از رفتارهایی که ما زن‌ها نامطلوب می‌دانیم، برای مردان طبیعی است و بر عکس. زمان می‌برد تا به این تفاوت‌ها عادت کنیم و بپذیریم که او مثل ما نیست و بجز این موضوع، تفاوت‌های فردی هم اثرگذار است.

اما گاهی رفتار مثل اعتیاد به کار از حد معمول خارج شده و آرامش زندگی را مختل می‌کند.

راه های درمان اعتیاد به کار

اگر قصد بازگرداندن آرامش را به زندگی خود و همسرتان دارید تا او را از شر اعتیاد به کار خلاص کنید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

با همسرتان شفاف و روشن گفتگو کنید و او را بدون قید و شرط حمایت کنید. می‌توانید در زمان آرامش او، کمی ‌در این باره صحبت کنید. البته مراقب باشید که نحوه گفتگوی‌تان به صورتی نباشد که فکر کند محاکمه می‌شود وگرنه بیشتر عصبی شده و به نتیجه‌ای نمی‌رسید.

بگذارید حس کند وارد یک گفتگوی دو طرفه شده است. بگذارید او هم مشکلات خود را بیان کند و صادقانه گوش دهید. زمانی که نوبت به شما رسید، در مورد رفتار ناخوشایند او حرف بزنید. آثار رفتارش را به او گوشزد کنید.

-نگذارید همسرتان درگیر استرس کار خود گردد. اگر دیدید عصبانی است، او را تنها نگذارید. اگر فکر می‌کنید که مسئله خاصی باعث عصبانیت همسرتان می‌شود، از طرح آن موضوعات اجتناب نکنید.

– برای درمان یک فرد معتاد به کار اصلا لجبازی نکنید. در عوض سعی کنید راه‌هایی برای درک و حمایت او بیابید.

-شما باید درون همسرتان را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید. باید به این فکر کنید که چرا همسرتان ساعات زیادی از زندگی خود را به کار اختصاص می‌دهد. غر نزنید، زیرا نتیجه‌ای جز انفجار عصبانیت و بد‌تر شدن شرایط ندارد.

– طوری رفتار کنید که همسرتان با شما احساس راحتی کند. شما می‌توانید “اعتیاد به کار” همسرتان را با برقراری ارتباطی درست با وی، خنثی کنید. گفتگو با همسرتان به هیچ وجه او را ناراحت نخواهد کرد. پس از اینکه با او گفتگو‌ کردید، درخواهید یافت که همه چیز به حالت عادی بازگشته است. این زمان مناسبی است تا با شریک زندگی خود روبه رو شوید.

-همسرتان را درک کنید. درک شما از او فشار کاری را کمتر می‌کند. در ضمن شنونده خوبی باشید.

-مثل تمام مشکلات زندگی، نیم نگاهی به علت آن بیاندازید.کمک می‌کند تا نگاه جامع‌تری به مشکل‌تان پیدا کنید. با خودتان بگویید: چرا همسرم معتاد به کار  است؟رعلت اعتیاد به کار همسرتان را پیدا کنید، چه بسا در بعضی موارد علت کار زیاد همسر، خود شما و نحوه برخورد شماست. بسنجید ببینید که “اعتیاد به کار”همسرتان تا چه حدی به عکس‌العمل‌های شما مربوط است.

تأثیر مشکلات را شوخی نگیرید. گاهی شکست‌ها و مشکلات زندگی، تأثیر زیادی بر روحیه فرد می‌گذارد. مخصوصاً اگر اعتیاد به کار همیشگی نبوده و به تازگی بیشتر شده باشد. ممکن است همسرتان یک مشکل شغلی دارد که نمی‌تواند با شما مطرح کند. سعی کنید بفهمید پشت این رفتار نامناسب چه چیزی نهفته است.

-به نکات مثبت او فکر کنید؛ به زمان‌هایی که همسرتان دچار این مسئله نبوده و کارهایی که برای شما انجام داده است. از خداوند کمک بگیرید و به این ترتیب، با صبر و مقاومت خود، آرام آرام او را تغییر دهید.

-احساس منفی خود را بیان کنید. نکته مهم این است اگر ناراحتی خود را به زبان نیاورید کسی نمی‌داند که شما چه احساسی دارید. به جای نمایش خشم و پرخاشگری (به طور مثال اخم کردن، سخن نگفتن، داد و فریاد زدن، فحاشی و بددهنی) با استفاده از کلمات مناسب احساس خود را بیان کنید.

همسرتان که معتاد به کار است را متوجه پیامد رفتار خودش کنید. پیامدهایی که هم گریبان خانواده و هم خودش را می‌گیرد. استرس، ناامیدی و ترس، مردان را عصبانی می‌کند. می‌توانید به همسرتان بگویید که با اینکه می‌دانید او این روز‌ها چه استرس فراوانی دارد و این مسئله او را عصبی کرده است، اما این موضوع باعث شده که رابطه زناشویی‌تان نیز تحت تأثیر قرار گیرد.

-به همسرتان احساس امنیت بدهید و شرایطی را فراهم کنید که او از بودن در خانه هراسی نداشته باشد. تقویت رابطه عاطفی می‌تواند این امنیت لازم را به وجود آورد.

-گاهی میزان اعتیاد مرد به کار به حدی بالاست که باید از یک مشاور و متخصص کمک بگیرید. اگر همسرتان راضی شد با شما به مشاور مراجعه کند، کارتان ساده‌تر می‌شود.

در غیر این صورت باید تنها مراجعه کنید و راهکارهایش را انجام دهید. برای برخورد با یک شوهر معتاد به کار فراموش نکنید که درجه صبر و تحمل خود را بالا ببرید. در هر صورت طرف مقابل شما دچار این مشکل است پس اگر شما هم اینگونه باشید، انفجار در خانه‌تان حتمی ‌خواهد بود.

درباره عطیه رضایی

اخذ مدرک کارشناسی روانشناسی بالینی از دانشگاه خوارزمی فارغالتحصیل مقطع کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی از دانشگاه علوم پزشکی ایران کسب رتبه سوم در آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی عنوان پایاننامه کارشناسی ارشد: نقش میانجی ذهن آگاهی در ارتباط بین نظم جویی شناختی هیجان، مشکلات رفتاری و پیشرفت تحصیلی در نوجوانان مبتلا به اختلال بیش فعالی نقص توجه بررسی رابطه متغیرهای دموگرافیک، اعتقادات مذهبی و باورهای معنوی با رضایت جنسی در زنان دانشجوی متأهل تدوین الگوی رضایت زناشویی بر پایه دلبستگی با نقش میانجی ترس از صمیمیت و مؤلفههای همدلی تألیف، ترجمه و ویراستاری کتاب: رضایی، عطیه غلبه بر افسردگی رابرت لیهی انتشارات ارجمند طرحهای پژوهشی: عنوان: مقایسه روایی تشخیصی ابزار کامپیوتری IVA و چکلیست رفتاری کودک ) CBCL ( جهت تشخیص ADHD در کودکان. سازمان: قطب علمی روانپزشکی و روانشناسی دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان. همکار اصلی. ارتباط ارزیابی شناختی مادران وسواسی با ارزیابیهای شناختی وسواسی و شدت علائم وسواس در نوجوانان سرآمد. سازمان: قطب علمی روانپزشکی و روانشناسی دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان. همکار اصلی. https://www.wikiravan.com/consultation/adviser/arezaei

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *