خانه / روانشناسی فردی / اضطراب / آشنایی با فوبیا اجتماعی و راه های درمان آن
فوبیا اجتماعی

آشنایی با فوبیا اجتماعی و راه های درمان آن

اختلال اضطراب اجتماعی (فوبیا اجتماعی) یکی از بزرگ ترین اختلال های ذهنی در دنیای امروز است. آخرین اطلاعات بیماری کشور نشان می دهد که فوبیا اجتماعی در هر لحظه حدود ۷ درصد جمعیت را تحت تاثیر قرار می دهد. شیوع فوبیا اجتماعی (فرصت افزایش اختلال اضطراب اجتماعی) کمی بیشتر از ۱۳ درصد جمعیت را در بر می گیرد.

با وب سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

تعریف فوبیا اجتماعی

فوبیا اجتماعی ترس از موقعیت های اجتماعی است که معاشرت با دیگران را نیاز دارد. در واقع باید گفت فوبیا اجتماعی ترس و اضطراب از اشتباه قضاوت و ارزیابی شدن توسط دیگران است. اختلالی فراگیر که موجب نگرانی و ترس در تمام طول زندگی شخصی فرد می شود. فوبیا اجتماعی یک بیماری مزمن است چرا که به خودی خود برطرف نمی شود. فقط درمان شناختی رفتاری مستقیم فرد می تواند کنش مغز را تغییر دهد، و به فرد کمک کند تا بر اضطراب اجتماعی خود غلبه کند.

ادراکات فوبیا اجتماعی

افراد با فوبیا اجتماعی اکثر مواقع به چشم دیگران فردی خجالتی، آرام، کودن، عقب مانده، ساکت، غیر اجتماعی، نگران، گوشه گیر و بی میل دیده می شوند.

به نحو تناقض آمیزی، افراد که دارای فوبیای اجتماعی هستند، می خواهند با دیگران دوست شوند و در گروه ها شرکت کنند، و در معاشرت های اجتماعی مشارکت داشته باشند. اما فوبیا اجتماعی مانع می شود تا هر چه دوست دارند انجام دهند. اگرچه فرد با اینگونه فوبیا دوست دارد که دوستانه، خوش رو و اجتماعی باشد اما این اضطراب است که جلویش را می گیرد.

حتما بخوانید: لیست داروهای ضد اضطراب

علائم بیماری فوبیا اجتماعی

افراد با اضطراب اجتماعی معمولا در شرایط زیر اضطراب قابل توجهی را تجربه می کنند:

  • هنگام معرفی شدن به دیگران
  • هنگام اذیت شدن و مورد انتقاد قرار گرفتن
  • مرکز توجه بودن
  • به هنگام انجام کاری مورد مشاهده و دید دیگران بودن
  • هنگام صحبت در موقعیت های اجتماعی و رسمی
  • هنگام ملاقات با افراد مهم یا شخصیت های با نفوذ
  • احساس تزلزل و تعلق نداشتن به یک مکان (متوجه نمیشم چی میگه)
  • به راحتی دست پاچه (خجالت زده، آشفته و..) می شوند.
  • هنگام نگاه کردن به چشم دیگران
  • زمان خوردن، نوشتن، صحبت کردن، برقراری تماس تلفنی در اجتماع

این لیست کاملی از علائم این اختلال نیست _ علائم دیگری نیز می توانند با اضطراب اجتماعی به خوبی بروز داده شوند:

علائم احساسی فوبیا اجتماعی

احساساتی که اضطراب اجتماعی را شامل می شوند عبارت اند از:

اضطراب، ترس زیاد، نگرانی، احساسات منفی غیر ارادی، تپش قلب، سرخ شدن از روی خجالت، بیش از حد عرق کردن، خشک شدن دهان و گلو، لرزش بدن و حرکات ناگهانی ماهیچه. در شرایط طاقت فرسا، چنین افرادی نوعی رفتار با بخشی از بدنشان (معمولا صورت) ایجاد می کند که خودشان را نامعقول و منفی نشان می دهند. اضطراب شدید و مداوم یکی از رایج ترین علائم آن است.

 بینش نسبت به فوبیا اجتماعی

کسانی که اضطراب اجتماعی دارند، می دانند که ترسشان غیر منطقی است، براساس واقعیت نیست و معنا ندارد. با این اوصاف، تفکرات و احساسات ناشی از اضطراب، مزمن هستند و معمولا هم اثری از درمان دیده نمی شود.

آشنایی با اضطراب اجتماعی

اقدام مناسب، سازنده، درمان شناختی- رفتاری تنها راه حل این مشکل است. تحقیقات ده ساله روی این اختلال نشان می دهد که این نوع درمان تنها راه برای تغییر دائمی سلسله اعصاب در مغز می باشد. به این معنا که ایجاد تغییرات دائمی برای همه امکان پذیر بوده است.

کمک طلبیدن

امروزه فوبیا اجتماعی، مانند هر اختلال اضطرابی دیگری می تواند با موفقیت درمان شود. در جستجوی راه حل برای حل این مشکل، ما پیشنهاد می کنیم که به دنبال یک متخصص باشید _ کسی که اینگونه مشکلات را به خوبی می شناسد و می داند چگونه درمانش کند. درمان فوبیا اجتماعی باید شامل یک گروه فعال در زمینه رفتار درمانی باشد، که اعضای گروه بتوانند بر روی سلسله مراتب اضطراب هایشان کار کنند، و بعد، در موقعیت های دنیای واقعی با کمک اعضای دیگر گروه ها از آن استفاده کنند. فوبیا اجتماعی شرایطی کاملا قابل درمان است و با درمان موثر، پشتکار، و صبر می توان بر آن غلبه کرد.

درمان فوبیا اجتماعی

درمان شناختی رفتاری برای فوبیا اجتماعی به طور مشخص موفقیت آمیز بوده است. هزاران مطالعه پژوهشی نشان می دهند که، بعد از تکمیل درمان شناختی رفتاری افراد با این نوع اختلال تغییر کرده اند. آنان اکنون طوری زندگی می کنند که زندگیشان دیگر با ترس و اضطراب کنترل نمی شود. درمان مناسب به طور مشخص در تغییر تفکرات، اعتقادات، احساسات و رفتار افراد تاثیرگذار است.

حتما بخوانید: علائم احساسی اضطراب کدامند؟

فردی که اختلال فوبیا اجتماعی دارد باید این را بپذیرد و هر آنچه برای غلبه بر این اختلال لازم است را انجام دهد. مطالعات موسسه ملی سلامت روان سطح بالایی از موفقیت در استفاده از شناخت درمانی با گروه رفتار درمانی را گزارش می دهد. هر دو برای کاهش علائم اضطراب در اختلال فوبیا اجتماعی ضروری هستند.

دارو برای فوبیا اجتماعی

داروهای اختلال اضطراب اجتماعی برای بسیاری مفید هستند، اما نه برای تمام افرادی که دارای این اختلال هستند. برای فوبیا اجتماعی، تحقیقات استفاده از عوامل ضد اضطراب را نشان می دهند، و داروهای ضد افسردگی مشخصی نیز در ارتباط با درمان شناختی رفتاری بسیار اثر بخش بوده اند.

با مصرف دارو بی اثر، درمان شناختی- رفتاری سازمان یافته فواید طولانی مدتی ندارد. فقط درمان شناختی-رفتاری می تواند مسیر سلسله اعصاب در مغز را تغییر دهد. درمانی که به کار می رود باید با ساختار مغز انسان سازگار باشد. تحقیقات اخیر نشان می دهند بسیاری از داروهای ضد افسردگی حتی در کوتاه مدت نیز برای اختلال فوبیا اجتماعی بی فایده هستند.

 برخی از مطالعات گسترده در زمینه دارو برای فوبیا اجتماعی مورد بررسی قرار گرفته اند و متوجه شدند که داروها توسط همان شرکت داروسازی عرضه می شوند که در وهله اول برای این مطالعات هزینه پرداخت می کند. اینگونه مطالعات ضد منافع هستند، و نتایجشان باید کاملا مورد بررسی قرار بگیرد. بعلاوه افراد متفاوت اند و قاعده کلی که در مورد فوبیا اجتماعی و دارو ها موثر باشد وجود ندارد.

برای یک فرد عادی با فوبیا اجتماعی متوسط، ما یک عامل ضد اضطراب کشف کرده ایم که موثرتر باشد، البته اگر شخص سوء پیشینه ای نداشته باشد. در کل، ضد افسردگی ها همه جا به خوبی عمل نمی کنند. یک شایعه، توسط شرکت های داروسازی رواج پیدا کرده که می گوید: این ضد افسردگی ها هستند که خصوصیات ضد اضطرابی دارند اما این درست نیست. بسیاری از ضد اضطراب ها فرد را بیشتر مضطرب می کنند.

اگرچه، تمامی افراد نیازی به دارو ندارند. یکی از تغییرات بزرگ در دهه های اخیرعدم استفاده از داروها به صورت تدریجی توسط افرادی است که به سمت درمان فوبیا اجتماعی می روند. اکثر افراد اکنون درمان دارویی را انتخاب نمی کنند و فقط روی درمان شناختی رفتاری متمرکز می شوند.

با این وجود، این ترکیب درمان شناختی و رفتاری است که کنش مغز را تغییر می دهد و به شما این اجازه را می دهد که بر اضطراب اجتماعی خود غلبه کنید. داروها فقط به طور موقت بخش شیمی مغز را تغییر می دهند و در بسیاری از موارد می توانند مفید باشند.

این توصیه بسیار کلی است، و شما برای مصرف دارو باید با روانپزشک خود مشورت کنید. سعی کنید پزشکی را بیابید که می داند داروهای ضد اضطراب برای افراد با اختلال اضطراب اعتیاد آور نیستند. در این  بیست سال، حتی یک بیمار نداشته ایم که مقدار تجویز شده ی دارو ضد اضطراب را افزایش دهد چرا که مقدار تعیین شده کافی و موثر است. دوز پایین داروهای ضد اضطراب می تواند به اضطراب اجتماعی افراد کمک کند.

آشنایی با فوبیا اجتماعی و راه های درمان آن
امتیازدهی
عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 9 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی و دیگر موضوعات عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

ایجاد تنوع در روابط زناشویی

راه های ایجاد تنوع در روابط زناشویی

اگر می خواهید با استفاده از راه کارهای جدید تنوع در روابط زناشویی داشته باشید …

راه اندازی کسب و کار با سرمایه کم

راه اندازی کسب و کار با سرمایه کم

در این مقاله آموزشی تعاملی کسب و کار بنا داریم تا شما را با راه اندازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب رایگان بگیرید

برای دریافت جدیدترین و کاربردی ترین مطالب ویکی روان حتما در خبرنامه عضو شوید

با موفقیت مشترک خبرنامه شدید. ممنون