علت کمرویی و خجالت

علت کمرویی و خجالت ما چیست؟

در بررسی علت کمرویی باید گفت که کمرویی علت خاصی ندارد. بلکه عوامل متعددی باعث کمرویی و خجالتی شدن فرد می شوند. خجالت نیز به دلیل عوامل متعددی مثل محیط، طبیعت و نوع پرورش به وجود می آید. البته با رشد تدریجی فرد و کسب تجربیات بیشتر، خجالت تا حدودی برطرف می شود. در ادامه بیشتر به بررسی علت کم رویی از دید روانشناسی میپردازیم.

بررسی انواع علت کمرویی و خجالت

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

علاوه بر این، بسیاری از افراد در طول زندگی خود دچار خجالت نمی شوند. ممکن است در دوره هایی از زندگی، فرد دچار این کمرویی شود و اعتماد به نفس او افزایش یا کاهش یابد.

برخی از دلایل رایج کمرویی عبارت اند از: تحمل درمانی سخت، خودکفایی و تغییرات زندگی (طلاق، شغل جدید، رفتن به مدرسه و …).

علت کمرویی ریشه در دوران جوانی دارد

 خوب است بدانید که هیچ نوع ژنی برای خجالتی وجود ندارد. کودکان زیر ۲ سال هم ممکن است دچار خجالت شوند. حتی ممکن است خلق و خوی خجالتی آن ها به مرور زمان افزایش یابد.

در این مورد لازم است تا از خودتان آگاهی کامل داشته باشید. خجالت به خودآگاهی وابسته است. اغلب کودکانی که خودشان را متمایز از دیگران می دانند، دچار کمرویی و خجالت می شوند.

با این حال، علت کمرویی در جوانی، باعث بروز مشکلاتی در روابط اجتماعی نمی شود. البته همه این ها وابسته به رشد فرد می باشند.

جنبۀ مهم این مسئله که به طور گسترده ای مورد توجه دیگران قرار گرفته است این است که خجالت، با ترس در ارتباط است. کودکانی که نسبت به دیگران ترسو تر هستند، بیشتر دچار خجالت می شوند.

علت کم رویی و خجالت در موقعیت های اجتماعی

خجالت اغلب در شرایط اجتماعی تشدید می شود. به خصوص هنگامی که با افراد جدید در ارتباط هستیم. یکی از دلایل اصلی خجالت در موقعیتهای اجتماعی این است که این افراد رفتاری سنگین و منتقدانه دارند.

آن ها اغلب از واکنس هایی که از دیگران دریافت می کنند، نگران و ناامید هستند.

مردم خجالتی معمولا در رابطه با آنچه تمرکز می کنند، اشتباه فکر می کنند و ممکن است تجربیات و احساسات منفی خود را در هر شرایطی وارد کنند.

برای یک فرد خجالتی، علت کمرویی می تواند مثل صدایی همیشگی در ذهن باشد که به او می گوید در موقعیت های جدید مضطرب باشد

افراد خجالتی، هر گونه شکست اجتماعی را به مشکلات و نواقص خود ربط می دهند و خودشان را سرزنش می کنند.

خجالت ممکن است از هر نوع رابطه اجتماعی که باعث اضطراب، ترس و یا مورد انتقاد قرار گرفتن شود، صورت گیرد.

مطالعات اخیر در مورد علت کم رویی و خجالت افراد نشان می دهند که اختلالات فیزیولوژی و عصبی در کودکانی که پیش از رفتن به مدرسه خجالتی هستند، بیشتر است.

سیستم های نظارتی EEG، فعالیت مغز افراد ترسو با سایر را مقایسه می کنند. در این مطالعه، افرادی که می ترسیدند، فعالیت بیشتری در قسمت راست مغز داشتند.

در واقع، خجالت حالتی دشوار است که کاملا گیج کننده است و در بیشتر افراد وجود دارد.

چگونه افراد خجالتی می توانند درمان شوند و چه چیزهایی موجب افزایش خجالت آن ها می شوند؟

افرادی که خجالتی نیستند، بیشتر در معرض روابط اجتماعی با دیگران بوده اند. با این حال، این روش یکی از بهترین روش های ریشه یابی علت کمرویی و درمان افراد خجالتی است. زیرا افراد خجالتی، به طور ناخواسته در ارتباط با دیگران قرار می گیرند.

نگاهی عمیق تر به عوامل کمرویی

اجازه دهید نگاهی عمیق تر به علت کمرویی در کودکی داشته باشیم.

  • کمبود دانش در مورد چگونگی شرکت در موقعیتهای اجتماعی

کودکانی که خجالتی هستند، مطمئن نیستند که چگونه در شرایط اجتماعی رفتار کنند. بنابراین هنگامی که در موقعیت های اجتماعی قرار می گیرند، نمی توانند خودشان را به خوبی معرفی کنند و یا در بحث ها شرکت کنند.

حتما بخوانید

وقتی این عوامل را در نظر بگیرید، می فهمید که کودکان تحمل بسیار کمتری نسبت به بزرگسالان در زندگیشان دارند. ترس دائم یک کودک از موقعیت های اجتماعی باعث کمرویی بیش از حد او می شود.

  • طعنه و انتقاد بیش از حد

کودکانی که بیش از حد طعنه می زنند، بیش تر مورد انتقاد قرار می گیرند و حتی ممکن است مجبور به دریافت پاسخ منفی از دیگران شوند. پس تعجبی ندارد که اعتماد به نفس آن ها کاهش یابد.

برعکس، کودکانی که نظرات کمتری می دهند، انتظار دارند دیگران در مورد آن ها احساس راحتی داشته باشند.

نقش اشتباهات والدین در علت کمرویی

پدر و مادر ناسازگار:

اگر در یک روز کودکی به دلیل رفتارش مجازات شود و در روز دیگر مجازات نشود، در اصل پدر و مادری ناسازگار دارد. والدین ناسازگار باعث احساس ناامنی کودک می شوند.

عدم دخالت:

در بررسی علت کمرویی میتوان گفت والدین ممکن است به دلیل عدم وجود زمان کافی و تمایل، در زندگی فرزنداشان دخالت نکنند. همچین کودکی می تواند بسیار دیگران را آزاد دهد و ممکن است از دیگران دور بمانند.

بنابراین، علت خجالت این است که همچین افرادی در موقعیتهای اجتماعی مشکل دارند. همان طور که ممکن است دیده باشید، خجالت می تواند تحت تاثیر عوامل متفاوتی باشد. با این وجود، خجالت می تواند ناشی از شرایط جدیدی باشد.ا

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

علائم استرس در خواب

۱۲ مورد از علائم استرس در خواب در همه

علائم استرس در خواب در هر فرد متفاوت است اما با این حال نشانه های …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *