خانه / فردی / روابط / غیبت کردن
غیبت کردن

غیبت کردن

غیبت کردن یکی از رفتارهای غیر اخلاقی است که در تمامی ادیان و سنت‌ها ناپسند می‌باشد. در این پدیده غیراخلاقی دو یا چند نفر درباره شخصی که حضور ندارد حرف‌هایی می‌زنند که اگر او در آن جمع حضور داشته باشد ناراحت می‌شود.

با ویکی روان همراه باشید.

در بسیاری از کتاب‌های اخلاق، انسان‌ها از غیبت کردن منع شده‌اند اما همانطور که در علم روان‌شناسی خوانده‌ایم ذهن انسان پیام‌های دستوری منفی را معکوس ترجمه می‌کند و بیشتر نصیحت‌ها به تکرار بیشتر غیبت در جامعه منجر می‌شود. یعنی اگر به فردی دستور بدهیم که کاری را انجام ندهد، ذهن او برای انجام آن کار حریص‌تر می‌شود.

امام علی(ع) نیز می‌فرماید: الانسان حریص علی ما منع (انسان حریص چیزی است که از آن منع شده است).

یک راهکار بسیار کارگشا وجود دارد که می‌تواند میزان غیبت را در جامعه پایین آورد. این راهکار آن است که انسان‌ها را به غیبت کردن ترغیب کنیم اما شرط بگذاریم که موضوع غیبت باید صفات مثبت و رفتارهای زیبایی باشد که از دیگران می‌بینیم. در این صورت هم روابط انسانی تقویت می‌گردد و هم غیبت منفی که غیراخلاقی است کاهش می‌یابد.

بیایید از همین حالا عهد کنیم و هرگاه خواستیم غیبت کسی را بکنیم، فقط درباره زیبایی‌های او حرف بزنیم. این یکی از راه‌های بالا بردن هوش میان فردی ماست.

به امید عشق جهانی

درباره دکتر لوح موسوی

روانشناس بین المللی، کارشناس برنامه های صدا و سیمای جمهوری اسلامی، مشاور شخصیت ها و مدیران ،برتر، نویسنده کتابهای روانشناسی تلفن دفتر مشاوره ۲۲۸۸۹۴۴۸

این و هم چک کنید

چطور انسان‌هایی که به ارزش های اخلاقی باور دارند دست به شرارت می‌زنند؟

هیتلر مشروبات الکلی مصرف نمی‌کرد و سیگار نمی‌کشید. او عاشق موسیقی و نقاشی بود. از …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *