عشق

۱7 راه پایان دادن به رابطه عاشقانه در روانشناسی

چگونه کات کنیم و تموم کردن رابطه را انجام دهیم؟

پایان دادن به رابطه عاشقانه هر چند حس خوبی ندارد، اما گاهی یک ضرورت است. ضرورتی که باید به هر نحو شده انجام شود. در مشاوره روانشناسی روابط عاطفی، مشاورین به بررسی راه درست پایان دادن به یک رابطه عاشقانه در هر رابطه می پردازند چون افراد زیادی در بخش مشاوره آنلاین ویکی روان سوال می پرسند که چطور رابطمون و تموم کنم یا بهترین راه تموم کردن ارتباط عاشقانه چیست؟ در هر صورت تمام کردن رابطه اصولی دارد که می توانید به خوبی آنها را انجام دهید. در ادامه بیشتر به بررسی این موضوع می پردازیم.

بهترین راه پایان دادن به رابطه عاشقانه چیست؟ راه کات کردن چیست؟

با وبلاگ روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

وقتی رابطه پایان می یابد، همه آسیب می بینند. بدیهی است پارتنرهایی (زوج ها) که از هم جدا شده‌ اند شوک ناگهانی و پایان رابطه را تجربه می کنند.

کسی که در حال جدایی است از درد مصون نیست. در سایتهای مختلف در مورد اینکه چطور باید از یک پایان بد جان سالم به در برد، توصیه های زیادی وجود دارد، اما در مورد چگونگی پایان دادن یک رابطه مطالب کمی وجود دارد! یادتان باشد تموم کردن ارتباط عاشقانه یک هنر است، هنری که در زمانش باید یاد بگیرید.

ممکن است بدون آسیب رساندن به شریک زندگی خود، از هم جدا شوید، اما با انجام اقداماتی می توانید از سختی و درد خانمه دادن به عشق اشتباهی کم کنید.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
بهاره بوربور بهاره بوربور
دکتری روانشناسی
از 62,500 هزار تومان
زهرا جعفری زهرا جعفری
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
حامد عامری حامد عامری
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
پردیس میرمعینی پردیس میرمعینی
دکتری روانشناسی
از 65,000 هزار تومان
لاله دستوری لاله دستوری
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
محمد جواد افشاری نژاد محمد جواد افشاری نژاد
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
فاطمه آریان سپهر فاطمه آریان سپهر
دکتری روانشناسی
از 150,000 هزار تومان
داود لکی داود لکی
دکتری روانشناسی
از 75,000 هزار تومان

برای تمام کردن ارتباط عاشقانه از کجا شروع کنیم؟

مثل هر چیزی، کات کردن هم اصولی دارد که باید مطلع باشید چون جدا شدن از عشق موضوع یک نفره نیست و باید شرایط فرد مقابل را هم در نظر بگیرید.

در ابتدا، در حال بررسی پایان دادن به رابطه عاشقانه، باید تشخیص داد که یک پایان خوب تنها چالش نیست. اگر زمان کافی در کنار شخص دیگری گذرانده اید، اگر احساسات و صمیمیت جسمی یا عاطفی مشترکی دارید، باید با پیشرفت در زندگی، خاطرات مثبت رابطه را تثبیت کنید.

شما دلایلی که رابطه را به پایان می رساند را پذیرفته اید و باید رابطه عاشقانه را به گونه ای به پایان برسانید که به خوبی از آن یاد کنید. شخصی که با او در حال قطع رابطه هستید مستحق این ارزش است و باید جدایی را به گونه ای تجربه کند که خاطرات خوب خراب نشوند

هدف شما از قطع رابطه این است که قسمت هایی از رابطه که خوب بوده اند (مانند ابراز عشق و علاقه و با هم بودن های واقعی) را به رسمیت بشناسید و آن تجربیات را تأیید کنید: این منصفانه نیست که با پایان دادن به رابطه به شیوه ای آزاردهنده، روی این خاطرات خط بزنید. بنابراین اگرچه همه با مرگ یک رابطه عاشقانه آسیب می بینند، اما قصد شما در برداشتن گام هایی برای پایان دادن به این رابطه باید به حداقل رساندن آسیب های ناشی از آن باشد.

در پایان دادن به عشق و رابطه دوستانه، خود شما به میزان قابل توجهی نیز ناراحت خواهید شد. با توجه  به مدت زمانی که انتظار جدایی را داشتید، به احتمال زیاد هنگام انجام مراحل ناخوشایند، نوعی اضطراب یا ترس را تجربه خواهید کرد، دقیقا مانند مراحل آمادگی برای طلاق گرفتن که قبلا در ویکی روان درباره آنها صحبت کردیم.

ممکن است هنگام جدایی احساس حمایت توسط دوستان یا خانواده خود را نداشته باشید و معمولا فردی که به رابطه پایان می دهد نیاز به حمایت کمتری دارد.

ممکن است در دوره منتهی به اتمام رابطه عاشقانه و پس از آن احساس گناه کنید. قصد دارید بدون ایجاد درد به رابطه پایان دهید، حتی اگر می دانید این امکان وجود ندارد. سرانجام، شما احتمالا در پایان رابطه احساس غم و اندوه (بسیار لازم) خود را تجربه خواهید کرد و پردازش این احساس از دست دادن دشوار است و این در حالی است که خود را همزمان مقصر می دانید.

هنگام جدایی در رابطه عاطفی وقتی همه چیز گفته شد و انجام شد، باید دستورالعمل های خاصی را رعایت کنید تا درد در هر دو طرف به حداقل برسد. ممکن است به نظر برسد برخی افراد این شرایط دشوار را حتی سخت تر خواهند کرد، اما در نهایت، اگر آنچه که در اینجا توصیه می شود را انجام دهید و از آنچه موجب دلسردی می شود اجتناب کنید، ممکن است شما و پارتنر سابق خود بتوانید با وقار و با عزت به رابطه گذشته خود نگاه کنید.

اصول اولیه تموم کردن رابطه عاشقانه (چطور کات کنیم؟)

قبل از جدا شدن از عشق تان باید این موارد را به خوبی در نظر داشته باشید تا از آسیب های احتمالی پشگیری کنید:

 1. با احساسات خود تصمیم نگیرید
 2. تموم کردن رابطه نباید عادت شما باشد
 3. فکر نکنید کسی که رابطه را تمام می کند قدرت بیشتری دارد و او پیروز است
 4. برای عواطف خود ارزش قائل باشید
 5. حق صحبت کردن و شنیده شدن را به دیگران بدهید
 6. تمام کردن رابطه شاید کمی زمان بر باشد
 7. گاهی پیش از تصمیم برای تموم کردن رابطه نیاز است به مشاور روانشناس مراجعه کنید

اما راه درست پایان دادن به یک رابطه عاشقانه چیست؟

عشق یعنی چی

اگر می دانید رابطه نمی تواند ادامه پیدا کند، به آن پایان دهید. به تعویق انداختن موارد اجتناب ناپذیر فقط باعث می شود که رابطه بیشتر سقوط کند. در ادامه به بهترین روش های پایان دادن به عشق و رابطه ای که زمانی خوب بوده است می پردازیم.

۱- کات کردن را رو در رو انجام دهید

اگر تا به حال از طریق پیام یا فرستادم پیامک شما را رها کرده اند، متوجه شده‌ اید که به شما توجه کمی شده، چه حسی دارد که طرف مقابل حتی زحمت نداده شخصا این موضوع را به شما بگوید. چرا همین کار را با شخص دیگری انجام می دهید؟ در واقع بدترین کار ممکن برای پایان دادن به رابطه عاشقانه این است که جرات رودررو انجام دادن آن را نداشته باشید.

شریک عشق شما شایستگی یک مکالمه رو در رو را دارد. بدون تردید یک محیط صمیمی بهتر است، اما اگر نگران واکنش خشونت آمیز عشق سابق خود هستید، مکان عمومی امن تر است

شخصا جدا شوید

حضور فیزیکی ضروری است تا نشان دهید که رابطه برای شما مهم بوده است. اگرچه این روزها جدا شدن با پیام متنی بسیار رایج است، اما این روش به طرز وحشتناکی آسیب می رساند و سردرگمی ایجاد می کند.

۲- در مورد احساسات خود صادق در مسیر پایان دادن به عشق تان باشید

اگر مسائل واقعی مربوط به خانمه دادن به رابطه عاشقانه را نپذیرید، شریک زندگی شما بیشتر آسیب می بیند. (در عین حال، مهم است که تشخیص دهیم چه زمانی صداقت بیش از حد می تواند مضر باشد.)

۳- زمان تموم کردن رابطه تسلیم بحث و اعتراض نشوید

اگر جدایی برای طرف مقابل عجیب است، ممکن است مجادله کرده، اعتراض کند یا دلایلی ارائه دهد که چرا باید در کنار هم بمانید و یکبار دیگر تلاش کنید. اگر در مرحله جدایی هستید، هیچ چیز نمی تواند رابطه را احیا کند.

تسلیم شدن، این اقدام را به تاخیر می اندازد. دلایل جدایی خود را واضح و مطمئن بیان کنید. از ابهام بپرهیزید، به شریک خود احترام متقابل را نشان دهید.

۴- زمان خاتمه دادن به یک رابطه عاشقانه بهتر است همدردی کنید

مشاور روابط عشق و شکست عاطفی

ناراحتی خود را هنگام جدایی ابراز کنید و نکات خوب دوران با هم بودن را مطرح کنید. رها شدن واقعا احساس بدی دارد. می توانید با صحبت کردن در مورد لحظات خوبی که با هم داشتید، به آرامی این شوک را وارد کنید.

جمله ای مانند “شما نکات آشپزی زیادی به من آموختید و من اکنون به لطف شما آشپز بهتری هستم” یا چیزی مشابه این. شما باید طوری رفتار کنید که طرف مقابل احساس کند با وجود پایان رابطه، بر زندگی شما تأثیر مثبت داشته است

مسئولیت تصمیم خود را بر عهده بگیرید. تصدیق کنید این چیزی است که شما می خواهید، نه اینکه آن را به خاطر شرایط یا شریک زندگی خود سرزنش کنید. به حرف طرف مقابل گوش دهید، بدون اینکه از خود دفاع کنید. حرف عشقتان را بشنوید تا آنجا که می توانید صادقانه به هر سوالی پاسخ دهید. این یکی از بهترین مراحل طی کردن شکست عشقی است.

۵- برای تمام کردن ارتباط عاشقانه باید اندوهگین باشید، البته صادقانه 

حتی اگر شما این رابطه را پایان دهید، یک دوره دل شکستگی، ناراحتی و درد وجود خواهد داشت. این یکی از دشوارترین بخش های تعیین نحوه جدایی از کسی است که دوستش دارید. شما هنوز به او اهمیت می دهید، اما باید دلایل پایان دادن به این رابطه را به خود یادآوری کنید.

بد نیست نگاهی به مقاله راه های درمان شکست عشقی را در سایت ویکی روان مطالعه کنید.

۶- رابطه را خیلی واضح قطع کنید

مدتی بعد از جدایی، ارتباط خود را قطع کنید تا به احساسات شریک خود احترام بگذارید و نشان دهید که همه چیز برای همیشه تغییر کرده است. بدترین کار بعد از پایان دادن به رابطه عاشقانه این است که با تمام شدن ارتباطتان باز هم سعی کنید به نحوی از او خبر بگیرید تا ارتباط سطحی داشته باشید.

۷- آنچه نباید در تمام کردن ارتباط عاشقانه انجام داد

 1. در جمع جدا نشوید: شما باید به پارتنر خود فرصت دهید تا یک واکنش احساسی صادقانه را تجربه کند و حریم خصوصی به این امر کمک می کند. به احتمال زیاد، در مورد دلایل جدایی شما نیز سوال می شود و اگر این اتفاق در مکانی امن و حداقل نیمه خصوصی رخ دهد، همسرتان راحت تر می تواند این سوالات را بپرسد.
 2. در خانه خود جدا نشوید: در صورت امکان، این کار را در خانه پارتنر خود انجام دهید. هنگامی که مکالمه به پایان می رسد، شما کسی باشید که آنجا را ترک می کند و برای همسرتان راحت تر خواهد بود که هنگام تجربه چنین احساساتی مجبور نباشد به خانه برود.
 3. برای پایان دادن به عشق نباید امید کاذب ندهید: اگر مطمئن هستید که باید از هم جدا شوید، بهتر است رابطه را بی پایان نگذارید. قاطع تمام کردن ارتباط عاشقانه خود را انجام دهید، جایی برای بازگشت نگذارید (البته اگر تصمیمتان قطعی است)
 4. با متخصص صحبت کنید: حتما پیش از پایان دادن به رابطه عاشقانه با متخصص روانشناس موضوعات عاشقانه صحبت کنید و از او کمک بگیرید. گاهی بهترین اقدام برای پیشگیری از جدایی و طلاق یا خاتمه دادن به روابط عاشقانه صحبت با فردی متخصص به نام مشاور روانشناس است. تجربه نشان داده بسیاری از روابط زناشویی یا روابط عاشقانه به خاطر عدم آگاهی از تکنیک های مدیریت روابط یا تصمیمات احساسی به اشتباه خانمه داده شده اند.
 5. سعی نکنید روابط عاشقانه را به دوستی تبدیل کنید: ممکن است به عنوان راهی برای جلوگیری از آسیب باشد، اما در واقع باعث عدم اطمینان می شود و خطر ایجاد احساسات آسیب دیده را افزایش می دهد. هدف این است که به پارتنر خود اجازه دهید از رابطه به خوبی یاد کند.
 6. طرف مقابل را بی ارزش نکنید: شما برای یکدیگر مهم بوده اید، بنابراین سعی کنید از خصوصیات خوب او قدردانی کنید.
 7. سعی نکنید احساسات طرف مقابل را بهتر کنید، اگرچه در حال جدا شدن هستید: بعد از پایان رابطه نمی توانید از او حمایت کنید، قبل کنید تمام کردن یک رابطه عاشقانه یعنی پایان هر چیزی. دلیلی ندارد حال طرف مقابل را بهتر کنید، همین احساسات ناخوشایند می توانند زمینه ساز بهتر شدن افراد باشد!
 8. رابطه جنسی پایان رابطه نداشته باشید. به این صورت پذیرفتن این مسئله برای هر دوی شما سخت می شود. اگر بتوانید از دیدگاه شریک زندگی خود به جدایی آینده خود نگاه کنید، ممکن است بتوانید خود را از اندوه، فقدان و نگرانی جدا کنید که به اندازه کافی خوب هستید و به آنچه باید و نباید بگوئید فکر کنید. با پیروی از این دستورالعمل ها، شما شانس خوبی برای پایان دادن یک رابطه با احترام را دارید به گونه ای که به شما اجازه می دهد از زمانی که با هم گذرانده اید قدردانی کنید.
 9. فقط خودتان را نبینید. یک نکته بسیار مهم از روانشناسی تمام شدن رابطه این است که فقط به فکر خودتان نباشید. برای خودتان و نفر مقابل ارزش قائل شوید و به بهترین شکل کات کردن را انجام دهید. صحبت کنید و شرایط را توضیح دهید. بگویید چرا جدا شدن از نظر شما بهترین گزینه است.
 10. به نوع رابطه دقت کنید. قبلا در ویکی روان درباره انواع رابطه عاشقانه توضیح دادیم. اینکه چگونه یک رابطه اشتباه را تمام کنیم به نوع آن هم بستگی دارد. دوستی ساده با رابطه نامزدی خیلی متفاوت است.

چگونه یک رابطه اشتباه را تمام کنیم؟

یادتان باشد پایان دادن به هر رابطه ای به معنی اشتباه بودن آن نیست! این ذهنیت را نداشته باشید که روابط صحیح در انتها باید منجر به ازدواج شوند!

گاهی رابطه به دلایلی که تحت کنترل ما نیستند منجر به نابودی می شوند. اما تمام کردن یک رابطه اشتباه موضوعی دیگر است. تجربه جلسات مشاوره روانشناسی در ویکی روان می گوید معمولا افراد دیر به اشتباه بودن رابطه پی می برند یا نمی خواهند آن را قبول کنند!

اما زمانی که متوجه می شوند در ارتباطی اشتباه به سر می برند، کات کردن راحت تر می شود اما به دلایل ایجاد وابستگی عاطفی این جدایی با تمام اشتباهات گذشته برای آنها سخت است! روانشناسی تمام شدن رابطه می گوید اگر احساس کردید در رابطه ای اشتباه قرار دارید، حتما موضوع را با مشاور روانشناس در میان بزارید. مشاور می تواند موضوع را برایتان شفاف کند.

تمام کردن رابطه در این وضعیت بسیار ساده است و امکان رجوع به رابطه قبلی هم بسیار کم خواهد بود.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
محمد امین چالاک محمد امین چالاک
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
سارا مددزاده سارا مددزاده
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
رضوان شمس رضوان شمس
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
سمیه بهاروند سمیه بهاروند
مشاور روانشناس
از 175,000 هزار تومان
پریوش شیخ الاسلامی پریوش شیخ الاسلامی
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
نیلوفر رستگاری نیلوفر رستگاری
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان
مینا فرهادی مینا فرهادی
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
پروانه صفایی مقدم پروانه صفایی مقدم
دكتراى روانشناسى
از 175,000 هزار تومان

پیشنهاد ویکی روان چیست؟

راه درست پایان دادن به یک رابطه عاشقانه این است که به خاطر داشته باشید باید مهربان و دلسوز بود. وقتی درگیر احساسات خود می شویم، فراموش کردن احساس طرف مقابل آسان است، اما ضروری است که از تمرکز کل گفتگو بر روی خود خودداری کنید.

اگر با مهربانی و شفقت رفتار کنید، همه چیز برای همه در مسیر اتمام ارتباط عاشقانه راحت‌ تر خواهد بود

شما دوست عزیز می توانید برای اصولی انجام دادن روند تمام کردن ارتباط دوستی و رابطه عاشقانه خود از متخصص روانشناس کمک بگیرید. مشاور شکست عشقی کمک می کند شرایط را به خوبی بررسی و بهترین تصمیم را برای پایان دادن به رابطه عاشقانه خود بگیرید.

مشاور روانشناس به عنوان فردی متخصص و با تجربه می تواند با ارائه راهکارهای اختصاصی روند جدایی عاطفی را آسان تر کند:

مشاوره شکست عشقی آنلاین

ویکی روان

ویکی روان سامانه سلامت روان با خدمات متنوع برای تمام فارسی زبانان است. می‌توانید در ویکی روان مشاوره روانشناسی برگزار کنید، در وبینارهای روانشناسی شرکت کرده و از مطالب مرتبط با روانشناسی استفاده کنید. جلسات مشاوره روانشناسی ویکی روان به صورت آنلاین، تلفنی و متنی برگزار می‌شوند.

‫5 دیدگاه ها

 1. جالبه هیچ صحبتی از ذکر دلایل جدا شدن‌نزدید! اون طرف نمیگه حالا برای چی باید از هم جدا بشیم؟ قطعا موضوع ناخوشایندیه و طرف مقابل از نظر احساسی خیلی اسیب میبینه. مثلا اینکه اون اصلا تو‌سکس اکتیو نیست یا دلمون رو‌میزنه. گفتن این دلایل هنره. مطالبب که گفتید خلا بزرگی توش هست

  1
  1
  1. دقیقا
   کاش ینفر درست راهنمایی میکرد چطور با روش درست پایان بدیم بهش

 2. دقیقا
  کاش ینفر درست راهنمایی میکرد چطور با روش درست پایان بدیم بهش

  1. سلام دوست عزیز ، دلایل پایان دادن به رابطه از فردی به فرد دیگر متفاوت پس راهنمایی شما نیز کاملا متفاوت میباشد، شما باید با درمانگر خود دلایلی که باعث شده به جدایی فکر کنید رو مطرح کرده تا ایشون شما رو درست راهنمایی کنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا