خانه / روانشناسی / روانشناسی صمیمیت عاطفی
روانشناسی صمیمیت عاطفی

روانشناسی صمیمیت عاطفی

روانشناسی صمیمیت عاطفی , صمیمیت در واقع ضلع عاطفی عشق است. این همان ضلعی است که احساسات عاطفی و دوست داشتن را در خود جای می دهد و متاسفانه خلا آن موجب بروز طلاق عاطفی در زوجین می شود.

وقتی دو طرف به علت گرایش جنسی و یا علل دیگری به غیر از تشابه فکری و ظاهری در یک رابطه وارد می شوند، پس از مدتی به علت عدم وجود زمینه های اشتراک، رابطه شان به جدایی می انجامد.

با ویکی روان همراه شوید .

روانشناسی صمیمیت عاطفی

صمیمیت عاطفی چیست؟

به عنوان مثال وقتی دو نفر فقط به خاطر جذابیت های رابطه جنسی ازدواج می کنند پس از گذشت مدت کوتاهی (معمولا ۲ تا ۵ سال) به علت کاهش هورمونهای جنسی و هیجانی، رابطه ی آنها بی معنا خواهد شد.

بنابراین رابطه ی صحیح و علمی رابطه ای است که پس از بررسی گرایشات و جذابیت های جنسی و کشف آن در یک رابطه و قبل از بروز آن به شکل رفتارهای جنسی، به بررسی عنصر صمیمیت پرداخته شود. زیرا بروز رفتارهای جنسی خود می تواند عاملی بر تقویت هوس و جذابیت جنسی و نادیده گرفته شدن عنصر صمیمیت می شود و این دور منفی به شیفتگی منجر خواهد شد. صمیمیت تنها درصورتی به وجود می آید که دو نفر به یکدیگر از نظر فکری، احساسی و رفتاری نزدیک باشند. این نزدیک بودن دو ریشه ی اساسی دارد:

روانشناسی صمیمیت عاطفی

روانشناسی صمیمیت عاطفی

اولی احساس امنیت درونی است که از کودکی انسان ناشی می شود. این احساس امنیت که در کودکی انسان شکل می گیرد و پایه و اساس شخصیت اوست، به عنوان دلبستگی شناخته می شود. یعنی انسانها به میزان احساس امنیتی که درون خودشان نسبت به جهان احساس می کنند، با محیط اطراف خود ارتباط برقرار می کنند. برقراری ارتباط با جهان و محیط پیرامون به انواع مختلفی شکل می گیرد که به آنها سبک دلبستگی گفته می شود.

دومین پایه و اساس صمیمیت داشتن اشتراکات است. یعنی دو نفر در یک رابطه عاشقانه از لحاظ های مختلف به یکدیگر شبیه باشند. این شباهت بهتر است در تمامی زمینه ها از جمله روانی، احساسی، رفتاری، خانوادگی، فرهنگی و اقتصادی بررسی شود. هر چقدر دو نفر به یکدیگر شبیه باشند، احساس دوست داشتن شان بیشتر می شود.

“روانشناسی صمیمیت عاطفی”

لوح موسوی

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

روانشناسی بالینی

آشنایی با رشته روانشناسی بالینی

روانشناسی بالینی شاخه ای از علم روانشناسی مربوط به ارزیابی و درمان بیماری های روانی، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *