سمباده‌کشی

راه های نگهداری و مراقبت از عشق را بشناسید

برای نگاه کردن به چهره و ظاهر همسر، روزانه دست کم یکی دو دقیقه وقت صرف کنید. آیا گذر زمان، از شور و شوق زن و شوهر نسبت به هم می‌کاهد؟ چرا این اتفاق می‌افتد و چگونه می‌توان رابطه را بهبود بخشید؟ مراقبت از عشق با حواس پنچگانه چگونه به ما کمک میکند؟

تمام مراقبت از عشق که باید بدانید

در ادامه به راه های عادی که مراقبت از عشق ختم میشود میپردازیم، با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

اوایل ازدواج برای خیلی از زن و شوهرها حتی آنهایی که عمری را به پای هم سپری کرده‌اند مثل یک رویا می‌ماند. شاید تعجب کنید اما آن چیزی که این دوران را به یک دوران رویایی تبدیل می‌کند حواس پنجگانه آماده و بدون زنگار نوهمسران است.

دو چشمی‌ که فقط به روی همسر و دلخواسته‌های او باز می‌شود، دو گوشی که با کم‌ترین تمایل به قضاوت کردن شنوای حرف‌ها و درد‌دل‌های همسر است، زبانی که بیش از هر چیز به مهر و آشتی با همسر می‌چرخد، بینی که عطر تن همسر را از میان صدها نفر تشخیص می‌دهد و دست‌ها که مثل یک صراف عاشق، دل را با دل مبادله می‌کند.

ابتدای ازدواج مراقبت از عشق در عالی ترین حد ممکن است

اما وقتی پای سال‌ها و دهه‌ها وسط می‌آید، زنگار غفلت که حاصل ترکیب خستگی، فشارهای رنگارنگ زندگی، یکنواختی و… با باورهای اشتباه همسران درباره طبیعت ازدواج است، بر رابطه می‌نشیند و همسران را به سمت و سوی احساس تنهایی و حسرت سوق می‌دهد.

در این هنگام است که به حکم عقل که فرمانروای عشق راستین است – باید به مراقبت از عشق پرداخت اما چگونه؟

با دست گرفتن سمباده‌ای از جنس مهربانی‌های کوچک و نامشروط و صیقل دادن دوباره حواس پنجگانه به مراقبت از عشق خود بپردازید

این کارها گرچه کوچک و ساده‌اند و حتی شاید در نگاه اول پیش پا افتاده به نظر برسند اما امتحان خود را در عرصه زنگار زدایی از زندگی مشترک پس داده‌اند و راهکار اصلی در مراقبت از عشق هستند.

مراقبت از عشق با چشم‌ها

برای نگاه کردن به چهره و ظاهر همسر، روزانه دست کم یکی دو دقیقه وقت صرف کنید. زیبایی و ملاحتی را که اول بار شما را مجذوب این صورت کرد دوباره کشف کنید.

چین و چروک‌های صورت او ماحصل عمری است که در کنار شما گذرانده است، تقدس و زیبایی این چروک‌ها را به چشمهای‌تان یادآوری کنید.

به غیر از ویژگی‌های ظاهری، چشم‌های‌تان را در مورد زیبایی‌های اخلاقی همسر نیز تیزبین‌تر کنید. ببینید کدام یک از خصلت‌های او بیشتر شما را جذب می‌کند. این ویژگی‌ها را در چشم خودتان بزرگ کنید.

بخشی از توان چشم‌های‌تان را صرف توجه به علایق همسر مثل با هم دیدن

  • برنامه‌های تلویزیونی
  • رفتن به سینما
  • خواندن کتاب‌های مورد علاقه همسر برای او
  • با هم قرآن و ادعیه خواندن
  • به تماشای طبیعت نشستن در کنار او
  • دیدن حساسیت‌ها و خوبی‌های همسر

نمایید. مشغله‌های او را نیز ببینید و سعی کنید حتی‌المقدور از بار آن کم کنید.

مراقبت از عشق

مراقبت از عشق با گوش‌ها

 همان‌طور که اگر مجرای گوش مرتب پاکسازی نشود به دلیل تجمع جرم‌ها شنوایی کاهش پیدا می‌کند، پاکسازی نکردن آن از قضاوت و ذهن‌خوانی همسر نیز قدرت درک دغدغه‌های واقعی او را پایین می‌آورد.

در طی زمان بعضی از حرف‌ها و بخصوص گله‌ها و شکایت‌های همسر آنقدر تکرار می‌شوند که «ف» را نگفته طرف دیگر «فرحزاد» را رفته و برگشته

به همین دلیل گرچه سکوت برقرار است و ظاهرا گوش‌ها در اختیار همسر، اما در واقع شنونده جای دیگری سیر می‌کند.

اگر می‌خواهید گوش‌های‌تان را صیقل بدهید تمام آن شنیده‌های تکراری را با گوشه دستمال محبت از گوش‌تان پاک کنید و بدون قضاوت و با همدلی به گفته‌های همسرتان دل بسپارید و سعی کنید علت ناراحتی‌های او را درک کنید و در جهت رفع آن اقدام نمایید.

یک راه دیگر برای خارج کردن زنگار از گوش، گوش سپردن به آواها و موسیقی‌های مورد علاقه همسر در خلوت‌های دو نفره است.

زبان نرم راهی برای مراقبت از محبت و صمیمیت است

 حرف‌های خوب بزنید، از همان‌ها که اوایل ازدواج ورد زبان‌تان بود. همسرتان را با کلمات قشنگ و محترمانه صدا کنید. از زیبایی‌های همسرتان تعریف کنید.

در خلوت و جلوت محاسن او را بیان کنید. بی‌خیال کیفیت صدای‌تان برای او آوازهای عاشقانه بخوانید و او را به همخوانی تشویق کنید. غذاهای مورد علاقه همسرتان را بشناسید و روزهایی که دور همید آنها را با تزئینی زیبا آماده و ارائه کنید.

بویایی ابزار مراقبت از عشق است

 بوهای مورد علاقه همسرتان را دوباره شناسایی کنید و خانه را پر کنید از این بوهای خوش.

جادویی به نام بوسه

گرم و صمیمی‌ همسرتان رادر آغوش بکشید و او را ببوسید. دست‌های او را نوازش کنید و شانه‌هایش را ماساژ بدهید.

هر روز دست کم یک مورد از این کارها را انجام دهید، بی‌توقع و نامشروط. بعد از مدتی این سوال برای شما هم پیش خواهد آمد که چه کسی گفته است گذر زمان، از عشق زن و شوهری کم می‌کند؟ روزانه دست کم یکی دو دقیقه وقت صرف کنید. 

مراقبت از عشق هنریست که باید یاد بگیرید و شاگرد اول کلاس آن شوید. عشق درختی زیباست که نیاز به مراقبت و محبت شما نیاز دارد.

درباره پروانه صفایی مقدم

متخصص روانشناسی بالینی عضو سازمان نظام روانشناسی عضو سازمان علوم شناختی سخنران برتر سمینارها 02177610857_09122849487

این و هم چک کنید

برقراری رابطه با فرزند خوانده

12 راه برقراری رابطه با فرزند خوانده که باید بدانید

برقراری رابطه با فرزند خوانده مشکل بسیاری از افراد است چون آنها نمی توانند حضور …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − پانزده =