یوسف

داستان حضرت یوسف (بخش پنجم)

چنان که شب پیش گفتیم برادران به دروغ به پدر گفتند: «یوسف را گرگ خورد» اما از آنجا که دروغگو حافظه ندارد و از آنجا که یک واقعه حقیقی پیوندهای گوناگونی با کیفیت‌ها و مسائل اطراف خود دارد که کمتر می‌توان همه آنها را در تنظیم دروغین آن منظم ساخت، برادران از این نکته غافل بوده‌اند که لااقل پیراهن یوسف را از چند جا پاره کنند تا دلیل حمله گرگ باشد. آنها پیراهن برادر را که صاف و سالم از تن او بدر آورده بودند خون‌آلود کرده نزد پدر بردند. پدر هوشیار و پرتجربه همین که چشمش بر آن پیراهن افتاد، همه چیز را فهمید و گفت: «شما دروغ می‌گویید بلکه هوس‌های نفسانی شما این کار را برای‌تان آراسته و این نقشه‌های شیطانی را کشیده است.»

با ویکی روان همراه باشید.

چه گرگ مهربانی

یعقوب پیراهن را گرفت و پشت و رو کرد و صدا زد: «پس چرا جای دندان و چنگال گرگ در آن نیست؟» به روایتی پیراهن را به صورت انداخت و فریاد کشید و اشک ریخت و گفت: «این چه گرگ مهربانی بوده که فرزندم را خورده ولی به پیراهنش کم‌ترین آسیبی نرسانده است» و سپس بی‌هوش شد و بسان یک قطعه چوب خشک به روی زمین افتاد. بعضی از برادران فریاد کشیدند که ای وای بر ما از دادگاه عدل خدا در روز قیامت. برادرمان را از دست دادیم و پدرمان را کشتیم و پدر همچنان تا سحرگاه بی‌هوش بود ولی به هنگام وزش نسیم سرد سحرگاهی به صورتش بهوش امد و با اینکه قلبش آتش گرفته بود و جانش می‌سوخت اما هرگز سخنی که نشانه ناشکری و یاس و نومیدی و جزع و فزع باشد بر زبان جاری نکرد، بلکه گفت: «من صبر خواهم کرد، صبری جمیل و زیبا، شکیبایی توام با شکرگزاری و سپاس خداوند». او نگفت از خدا می‌خواهم در برابر مصیبت مرگ یوسف به من شکیبایی دهد چراکه می‌دانست یوسف کشته نشده، بلکه گفت در مقابل آنچه شما توصیف می‌کنید که نتیجه‌اش به هر حال جدایی من از فرزندم است صبر می‌طلبم.

دربرابر یک ترک اولی

ابو حمزه ثمالی از امام سجاد(ع) نقل می‌کند که من روز جمعه در مدینه بودم، نماز صبح را با امام سجاد(ع) خواندم. هنگامی ‌که امام از نماز و تسبیح، فراغت یافت به سوی منزل حرکت کرد و من با او بودم، زن خدمتکار را صدا زد، گفت: «مواظب باش هر سائل و نیازمندی از در خانه بگذرد، غذا به او بدهید زیرا امروز روز جمعه است.» ابو حمزه می‌گوید، گفتم: «هر کسی که تقاضای کمک می‌کند، مستحق نیست!» امام فرمود: «درست است، ولی من از این می‌ترسم که در میان آنها افراد مستحقی باشند و ما به آنها غذا ندهیم و از در خانه خود برانیم  و بر سر خانواده ما همان آید که بر سر یعقوب و آل یعقوب آمد!

ادامه دارد…

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره نیلوفر صدری

ارشد روانشناسی وتربیتی دکتری تعلیم وتربیت عضو تیم تحریریه ویکی روان

این و هم چک کنید

آثار طلاق بر مردان

آثار طلاق بر مردان چیست؟ (اثرات جسمانی و روانی)

آثار طلاق بر مردان به بخش های مختلف زندگی آنها وارد می شود به همین …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *