معتاد به عشق کیست؟

اعتیاد به عشق چیست؟ ویژگی فرد معتاد به عشق چیست؟

اعتیاد به عشق (Love addiction) هم یکی از انواع اعتیاد جالب است که در بسیاری از افراد جامعه دیده می شود. راه تشخیص اعتیاد به عشق چندان دشوار نیست و این افراد معمولا از مشاوره عشق درمانی برای درمان اعتیاد به عشق استفاده می کنند. در ادامه این مطلب ویکی روان به بررسی علل اعتیاد به عشق (معتاد به عشق) و راه های درمان آن از نظر علم روانشناسی می پردازیم.

اعتیاد به عشق چیست؟ چه کسی معتاد به عشق است؟

با ویکی روان همراه باشید.

تعریف اعتیاد به عشق از نامش پیداست،

در واقع اعتیاد به عشق یعنی مانند دیگر انواع اعتیاد فرد به یک ویژگی یا حالت روحی اعتیاد پیدا کرده و کنار گذاشتن یا فاصله گرفتن از آن برای او دشوار است

این نوع اعتیاد با عشق و عاشقی پیوند جدایی ناپذیری دارد و صرفا برای فرد معتاد به عشق معشوق تفاوت چندانی ندارد، بلکه او تنها به دنبال فردی برای عشق ورزی است!

قبلا در سایت ویکی روان به طور کامل درباره تعریف اعتیاد صحبت کردیم که پیشنهاد می کنیم برای روشن تر شدن تعریف اعتیاد به عشق حتما آن را مطالعه کنید.

اعتیاد به عشق نوع جدیدی از اعتیاد است

معتاد به عشق
معتاد به عشق

از زمان های قدیم مساله اعتیاد به مواد مخدر یکی از مباحث مهم در آسیب شناسی روانی و اجتماعی بوده است. همواره روانشناسان در پی بررسی علل مصرف مواد مخدر توسط افراد جامعه و روش های رهایی از آن توسط معتادین بوده اند.

مصرف مواد مخدر و اعتیاد به یکی از خطرناکترین معضلات دنیای جدید شده است، در حال حاضر در جهان افراد زیادی مصرف کننده مواد مخدر شناخته می شوند.

این دسته از افراد وابستگی شدیدی به مواد مصرفی دارند و بدون حضور این مواد زندگی غیرقابل تحملی خواهند داشت‌، آنها از لحاظ روانی و جسمی به مواد مخدر وابسته اند.

مساله اصلی در اعتیاد به مواد مخدر موضوع وابستگی است که اگرچه در اعتیاد به مواد مخدر نقش اساسی دارد، در موضوعات دیگر نیز مشاهده می شود.

یکی از موضوعات جدیدی که اخیرا نقش وابستگی در آن بطور علمی مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته است، وابستگی در روابط عاشقانه است که از آن با عنوان اعتیاد به عشق یاد می شود.

این نوع وابستگی یکی از شدیدترین وابستگی های روانی و حتی جسمانی در انسان می باشد که در سنین مختلف خود را نشان می دهد.

پیشنهاد می کنیم برای پی بردن به دید خود به موضوع عشق حتما پرسشنامه نگرش به عشق در بخش تست روانشناسی را انجام دهید.

این روشی مناسب برای کشف دید حقیقی خود به موضوع عشق می باشد.

خانم دکتر سوزان پیبادی نظریه پرداز در حوزه عشق معتقد است که:

اعتیاد به عشق نوعی اعتیاد رایج می باشد و همانند دیگر اعتیاد ها می تواند خطرآفرین باشد. اهمیت این مساله در جوامع غربی تا حدی است که انجمن معتادان عشق گمنام را در آمریکا تاسیس کرده اند.

اعتیاد به عشق می تواند منجر به آسیب های روانی جدی همچون افسردگی و اضطراب فراگیر شودT در موارد حادتر نیز ممکن است منجر به آسیب های جسمانی همچون خودکشی و یا قتل بشود.

در حقیقت اعتیاد عشقی یک نوع اعتیاد رفتاری است که می تواند تمام بخش های زندگی فردی اجتماعی ما را تحت شعاع قرار دهد.

راه تشخیص اعتیاد به عشق چیست؟

علل اعتیاد به عشق

تشخیص اعتیاد به عشق در شرایط مختلف متفاوت است، چون این افراد ویژگی های شخصیتی و نیازهای خود را با این نوع اعتیاد در هم می آمیزند.

به هر حال، افراد معتاد به عشق تمایل دارند برای همیشه در یک رابطه بلند مدت و همیشگی باقی بمانند، چرا که حس تنها ماندن برای آنها بسیار دردناک و غیر قابل تصور است

معمولا افراد در مقابل اشخاص درگیر اعتیاد به عشق خیلی با احتیاط عمل می کنند، چرا که رفتار آنها تماما با یک فرد معتاد مشابه بوده و در صورت مشاهده کوچکترین بی توجهی و یا خطر به هم خوردن رابطه احساسی، رفتارهای غیر قابل پیش بینی از آنها سر میزند.

اعتیاد به عشق در لیست انواع اعتیاد و اختلالات روانی قرار ندارد و در هیچ دسته بندی علمی نمیتوان آن را مشاهده کرد! با این حال از آن به عنوان اختلالات جبری یاد می شود.

این نوع از اعتیاد از نظر دارویی هم پوشش خاصی ندارند و نمیتوان برای آنها به طور قطع دارو تجویز نمود، اما استفاده از خدمات مشاوره ترک اعتیاد بهترین راه برای درمان اعتیاد به عشق است که در ادامه بیشتر در مورد آن توضیح می دهیم.

علائم اعتیاد به عشق چیست؟

شاید این سوال در ذهنتان نقش ببندد که معتاد به عشق کیست و چه ویژگی هایی دارد؟

فرد مبتلا به عشق زمان و انرژی زیادی برای معشوق خود صرف می کند.

اشتباه نکنید، این زمان و انرژی خیلی بیشتر از چیزیست که باید هزینه شود و معمولا نتیجه عکس هم می گیرند

چون این میزان توجه و محبت، معشوق آنها را خسته و از رابطه احساسی زده میکند. اعتیاد به عشق همیشه در مورد معشوق یا مربوط به برقراری مقاربت جنسی نیست.

بلکه می تواند در مورد فرزندان، دوستان نزدیک، حیوانات خانگی حتی عشق به بازیگر یا خواننده محبوب باشد.

از علائم اعتیاد به عشق این است که فرد مبتلا در رویای خود تصور میکند فردی می تواند (تمایل دارد) تمام مشکلات آنها را حل کند، شرایط حمایتی بی قید و شرط برای او ایجاد کند و مراقب آنها باشد

اما زمانی که در رابطه آنها به انتظارات خود دست پیدا نمی کنند دچار تشویش، اضطراب و بی قراری شدید می شوند و به طور کلی از نظر احساسی آسیب می بینند که نتیجه آن ایجاد تغییر اساسی در رابطه یا شروع رابطه ای جدید می باشد.

علل اعتیاد به عشق چیست؟

درمان اعتیاد به عشق چیست؟

یکی از مهم ترین علل ابتلا به اعتیاد به عشق به گذشته افراد بر می گردد.

زمانی که فرد دیگر حمایتی از نزدیک ترین فرد زندگی خود دریافت نمی کند و به حال خود رها می شود احتمال ابتلا به اعتیاد به عشق بسیار زیاد می باشد.

اعتیاد به عشق در بزرگسالان در بیشتر مواقع ریشه در کودکی آنها دارد

زمانی که یک یا هر دوی والدین در ابراز احساسات و انتقال عشق به فرزند خود کوتاهی می کنند، در واقع او را تشنه عشق و محبت بار می آورند و همین در آینده می تواند به بروز اختلال اعتیاد به عشق منجر شود.

بهترین راه درمان اعتیاد به عشق چیست؟

درمان اعتیاد به عشق مانند تمام اختلالات روانی راهکار علمی دارد اما باید مسیر درمان را به درستی طی کنید تا نتیجه مورد نظر به دست بیاید.

اگر شما هم مبتلا به اعتیاد به عاشقی هستید حتما موضوع را با یک متخصص روانشناس خوب و با تجربه درمان بزارید تا علت ابتلا به آن ریشه یابی و درمان شود

مشاور روانشناس به خوبی می تواند شرایط شما را بدون هیچ پیش قضاوتی بررسی کند و راهکارهای اختصاصی برای درمان اعتیاد به عشق ارائه دهد تا در سریع ترین زمان ممکن به مسیر صحیح زندگی بازگردید.

در صورتی که علائم اعتیاد به عشق را در خود مشاهده می کنید بهتر است برای درمان قطعی آن هر چه زودتر اقدام کنید.

استفاده از خدمات مشاوره روانشناسی همیشه راهی مناسب و ایمن برای درمان اختلالات روحی روانی هستند.

می توانید در صورت نیاز به بخش مشاوره روانشناسی سایت ویکی روان مراجعه کنید.

مشاوره روانشناسی موضوعات عشقی

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره دکتر لوح موسوی

روانشناس بین المللی، کارشناس برنامه های صدا و سیمای جمهوری اسلامی، مشاور شخصیت ها و مدیران ،برتر، نویسنده کتابهای روانشناسی تلفن دفتر مشاوره ۲۲۸۸۹۴۴۸

این و هم چک کنید

تفاوت میگرن با سردردهای دیگر

تفاوت میگرن با سردردهای دیگر (تفاوت میگرن و سردرد)

تفاوت میگرن با سردردهای دیگر برای عده زیادی نامفهوم است به همین خاطر در بخش …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *