خانه / زنگ تفریح / خانم ها بخوانند / چگونگی برخورد با مزاحمین خیابانی
برخورد با مزاحمین خیابانی

چگونگی برخورد با مزاحمین خیابانی

شاید تا بحال در مورد اذیت و آزار ارازل و اوباش در کوچه خیابان ها مطالب و حکایت های زیادی شنیده باشید که برای زنان و یا مردان ثروتمند و کودکان و پسر بچه ها موانع و مزاحمت هایی ایجاد کرده باشند، اما هیچ زمانی درباره راهکار های برخورد با مزاحمین خیابانی صحبت نشده یا کمتر بحث و گفتگو شده است ،در اینحا میخواهیم به صورت اصولی مواردی چند را برای جلوگیری از مزاحمت ها و اذیت و ازار ارازل و اوباش که برای قشر متفاوت خانواده ها ایجاد کرده و میکنند مطرح کنیم.

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه شوید.

چگونگی برخورد با مزاحمین خیابانی را بشناسید

چگونگی برخورد با ارازل و اوباش خیابانی

راهکار روانشناسان

هر فردی بنا به تجربه خود، روش خاصی برای برخورد با مزاحمین خیابانی دارد‌ اما  برخی از این راهکارها که ما از آنها استفاده می‌کنیم، کارایی چندانی ندارند و در برخی موارد اوضاع را وخیم‌تر می‌کنند. در ذیل، ‌برخی از راهکارهای پیشنهادی روان‌شناسان ذکر می‌شود که استفاده از آنها می‌تواند سودمند واقع شود.

البته ذکر این نکته ضروری است که استفاده از این راهکارها تنها در زمانی توصیه می‌شود که شما احساس‌ امنیت نسبی داشته باشید  زیرا در زمانی که شما به هیچ‌وجه احساس‌امنیت نمی‌کنید، بهترین راهبرد این است که سریعا از موقعیت دور شوید .

در برخورد با مزاحمین خیابانی خونسرد باشید

وقتی شخصی مزاحمتان شد، خونسرد، قاطع و بدون توهین و یا زدوخورد با مزاحم برخورد کنید. بگذارید متوجه شود که عملش بسیار زشت و غیرقابل قبول است. قاطعانه به او بگویید از شما دور شود. زمانی که مزاحم خیابانی بین یک گروه از مردم قرار دارد، به‌طور مشخص او را مخاطب قرار دهید. از زبان بدن خود به‌طور مناسبی استفاده کنید. به چشمان مزاحم نگاه کنید و با لحنی واضح و قاطع با او حرف کنید .

چگونگی برخورد با ارازل و اوباش خیابانی

در برخورد با مزاحمین خیابانی باید محکم و قاطع باشید

با فرد مزاحم با لحنی عذرخواهانه، ملتمسانه و یا سوالی صحبت نکنید. محکم و قاطع باشید. به هیچ وجه از واژه‌هایی چون «ببخشید»‌،«متأسفم» و «لطفا‌» استفاده نکنید. زیرا باعث کم شدن قاطعیت شما می‌شود. اگر وی به گفته شما گوش نکرد، بگویید: «نشنیدید چه گفتم؟ فورا از من فاصله بگیرید.» بیشتر افراد در این مرحله خواسته شما را اجابت می‌کنند‌ اما  اگر فرد باز هم سماجت ورزید، می‌توانید از دیگران کمک بخواهید.

با مزاحم وارد بحث نشوید، استدلال نکنید یا به سوالاتش پاسخ ندهید. تنها حرف خودتان را تکرار کنید یا موقعیت‌تان را تغییر دهید

ناسزا نگویید یا عصبانی نشوید. این نوع واکنش موجب می‌شود که مزاحم با خشم و خشونت پاسخ شما را بدهد. همچنین، احتمال دارد که در نظر دیگران شما را مقصر جلوه دهد و کسی دیگر به آنچه مزاحم انجام داده است توجه نکند .

سکوت نکنید

در برابر برخورد با مزاحمین خیابانی سکوت نکنید. سکوت شما تنها باعث شدت مزاحمت و گستاخی مزاحم می‌شود. دکتر کارل، روان‌شناس ‌آمریکایی، در این زمینه می‌گوید:‌«من در تحقیقاتم پی بردم که اکثر زنان برای اتمام مزاحمت به فرد مزاحم توجهی نمی‌کنند و در واقع، توجه نشان دادن را باعث تقویت رفتار آنها می‌دانند.

این جز عادت های غلط و باور غلطی است چرا که با توجه به اصل عملکرد اخلاقی بی‌توجهی به این رفتارها باعث تشدید مزاحمت می‌شود.» اگر مردی در وسیله نقلیه‌ای مانند تاکسی بیش از حد خودش را به شما نزدیک کرد، به او بگویید کمی فاصله بگیرد .

چگونگی برخورد با ارازل و اوباش خیابانی

به پلیس گزارش دهید

کارهایی انجام دهید که موجب شود مزاحم پیامدهای کار زشت خود را عینا مشاهده کند؛ برای مثال، به پلیس گزارش دهید یا اگر سوارخودروی عمومی هستید به راننده اطلاع دهید. اگر فردی در محل کار برای شما مزاحمت ایجاد کرد، سریعا به سرپرست و یا مدیر او اطلاع دهید. رفتار ناشایست فرد مزاحم را به‌طور مشخص ذکر کنید.

درباره ویکی روان

ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب اطلاعات کاربردی مرتبط با رشته روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ما در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

شوگر-ددی-کیست

معنی شوگر ددی چیست؟ شوگرددی یعنی چه؟

معنی شوگر ددی یعنی چه و به چه فردی گفته می شود؟ خب، شوگر ددی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *