خانه / خانواده / ازدواج / ازدواج و تشکیل خانواده
تشکیل خانواده

ازدواج و تشکیل خانواده

ازدواج و تشکیل خانواده یکی از مهم‌ترین فصول کتاب زندگی است. ازدواج می‌تواند رضایت‌آورترین و یا مایوس‌کننده‌ترین تجربه زندگی هر فرد باشد. این پدیده بر سلامت جسمی و روانی، نشاط و کارآیی فرد تاثیر چشمگیری بر جای می‌گذارد.

هرگونه عجله و شتابزدگی در ازدواج و فقدان تحقیق و مشورت کافی می‌تواند نتایج مصیبت‌باری به همراه داشته باشد. رعایت موارد زیر احتمال موفقیت در انتخاب همسر موقع تشکیل خانواده و رضایتمندی از زندگی زناشویی را افزایش می‌دهد:

با ویکی روان همراه باشید.

رعایت تناسب بین زوجین

رعایت تناسب در زمینه‌ها‌یی چون آداب و رسوم و فرهنگ خانواده، میزان پایبندی به دستورات دینی و اخلاقی، تحصیلات، سن و سطح درآمد، احتمال موفقیت در ازدواج را افزایش می‌دهد. افرادی که در زمینه موارد یاد شده تناسب و شباهت بیشتری با یکدیگر دارند، در زندگی مشترک اختلافات کمتری خواهند داشت.

دستیابی به استقلال مالی و عاطفی

هنگام تشکیل خانواده دقت داشته باشید که ازدواج با فردی وابسته به دیگران و کم اعتماد بنفس می‌تواند تجربه‌ای ناگوار و توام با ناکامی باشد. طرفین در هنگام ازدواج باید توان تصمیم‌گیری مستقل و اداره زندگی بدون کمک والدین را داشته باشند.

واقع بینی در زمینه ماهیت ازدواج

انتظار اطاعت کامل، توقع تفاهم دائمی و عدم بروز اختلاف در زندگی زناشویی نمونه‌ها‌یی از توقعات غیرواقع‌بینانه در ازدواج هستند. دستیابی به ازدواج موفق نتیجه مطالعه، تلاش و صبر و شکیبایی است و فعالیتی دائمی را طلب می‌کند. شناخت واقع‌بینانه افراد از یکدیگر و از پدیده ازدواج راه را برای دستیابی به موفقیت و رضایت خاطر هموار می‌کند.

تشکیل خانواده

یادگیری مهارت‌ها‌ی ابراز وجود، مهار هیجانات منفی و حل اختلاف

ابراز وجود یعنی توان بیان خواسته‌ها‌، افکار و هیجانات به طور مستقیم، صادقانه و مناسب. ابراز وجود مهارتی آموختنی است اما بسیاری از افراد به جای آن به پرخاشگری یا رفتارهای منفعلانه رو می‌آورند. تقویت مهارت ابراز وجود در پیشگیری از اختلافات زناشویی و افزایش رضایتمندی از ازدواج نقش مهمی دارد. هیجانات منفی از قبیل خشم، اضطراب، یاس و… اگر به شیوه‌ای نامناسب ابراز گشته و آرامش محیط خانه را در معرض تهدید قرار دهند بایستی ریشه‌یابی و مهار شوند.

افزایش آگاهی در زمینه مسائل عاطفی و جنسی

بی‌توجهی به نیازهای عاطفی و جنسی شریک زندگی، موجب بروز نارضایتی، اختلاف و حتی وقوع طلاق می‌شود. لازم است کلیه افراد، قبل از رسیدن به سن ازدواج، در زمینه مسائل عاطفی و جنسی آموزش ببینند. در واقع ارائه آموزش‌ها‌ی جنسی متناسب با موقعیت سنی، باید از اوایل نوجوانی و توسط والدین یا افراد مطلع و قابل اعتماد (مانند روان‌شناس و مشاور) انجام شود.                

درباره پروانه صفایی مقدم

متخصص روانشناسی بالینی عضو سازمان نظام روانشناسی عضو سازمان علوم شناختی سخنران برتر سمینارها 02177610857_09122849487

این و هم چک کنید

رابطه جنسی بعد بچه‌دار شدن

حقایقی درباره رابطه جنسی بعد بچه‌دار شدن در زنان

برای برقراری رابطه جنسی بعد بچه‌دار شدن به همان اندازه دچار دلهره شدم که اولین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *