خانه / خانواده / ازدواج / ازدواج و تشکیل خانواده
تشکیل خانواده

ازدواج و تشکیل خانواده

ازدواج و تشکیل خانواده یکی از مهم‌ترین فصول کتاب زندگی است. ازدواج می‌تواند رضایت‌آورترین و یا مایوس‌کننده‌ترین تجربه زندگی هر فرد باشد. این پدیده بر سلامت جسمی و روانی، نشاط و کارآیی فرد تاثیر چشمگیری بر جای می‌گذارد.

هرگونه عجله و شتابزدگی در ازدواج و فقدان تحقیق و مشورت کافی می‌تواند نتایج مصیبت‌باری به همراه داشته باشد. رعایت موارد زیر احتمال موفقیت در انتخاب همسر موقع تشکیل خانواده و رضایتمندی از زندگی زناشویی را افزایش می‌دهد:

با ویکی روان همراه باشید.

رعایت تناسب بین زوجین

رعایت تناسب در زمینه‌ها‌یی چون آداب و رسوم و فرهنگ خانواده، میزان پایبندی به دستورات دینی و اخلاقی، تحصیلات، سن و سطح درآمد، احتمال موفقیت در ازدواج را افزایش می‌دهد. افرادی که در زمینه موارد یاد شده تناسب و شباهت بیشتری با یکدیگر دارند، در زندگی مشترک اختلافات کمتری خواهند داشت.

دستیابی به استقلال مالی و عاطفی

هنگام تشکیل خانواده دقت داشته باشید که ازدواج با فردی وابسته به دیگران و کم اعتماد بنفس می‌تواند تجربه‌ای ناگوار و توام با ناکامی باشد. طرفین در هنگام ازدواج باید توان تصمیم‌گیری مستقل و اداره زندگی بدون کمک والدین را داشته باشند.

واقع بینی در زمینه ماهیت ازدواج

انتظار اطاعت کامل، توقع تفاهم دائمی و عدم بروز اختلاف در زندگی زناشویی نمونه‌ها‌یی از توقعات غیرواقع‌بینانه در ازدواج هستند. دستیابی به ازدواج موفق نتیجه مطالعه، تلاش و صبر و شکیبایی است و فعالیتی دائمی را طلب می‌کند. شناخت واقع‌بینانه افراد از یکدیگر و از پدیده ازدواج راه را برای دستیابی به موفقیت و رضایت خاطر هموار می‌کند.

تشکیل خانواده

یادگیری مهارت‌ها‌ی ابراز وجود، مهار هیجانات منفی و حل اختلاف

ابراز وجود یعنی توان بیان خواسته‌ها‌، افکار و هیجانات به طور مستقیم، صادقانه و مناسب. ابراز وجود مهارتی آموختنی است اما بسیاری از افراد به جای آن به پرخاشگری یا رفتارهای منفعلانه رو می‌آورند. تقویت مهارت ابراز وجود در پیشگیری از اختلافات زناشویی و افزایش رضایتمندی از ازدواج نقش مهمی دارد. هیجانات منفی از قبیل خشم، اضطراب، یاس و… اگر به شیوه‌ای نامناسب ابراز گشته و آرامش محیط خانه را در معرض تهدید قرار دهند بایستی ریشه‌یابی و مهار شوند.

افزایش آگاهی در زمینه مسائل عاطفی و جنسی

بی‌توجهی به نیازهای عاطفی و جنسی شریک زندگی، موجب بروز نارضایتی، اختلاف و حتی وقوع طلاق می‌شود. لازم است کلیه افراد، قبل از رسیدن به سن ازدواج، در زمینه مسائل عاطفی و جنسی آموزش ببینند. در واقع ارائه آموزش‌ها‌ی جنسی متناسب با موقعیت سنی، باید از اوایل نوجوانی و توسط والدین یا افراد مطلع و قابل اعتماد (مانند روان‌شناس و مشاور) انجام شود.                

عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 7 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره پروانه صفایی مقدم

متخصص روانشناسی بالینی عضو سازمان نظام روانشناسی عضو سازمان علوم شناختی سخنران برتر سمینارها 02177610857_09122849487

این و هم چک کنید

قانون جذب برای جذب پول سایت روانشناسی ویکی روان

استفاده از قانون جذب برای جذب پول

در این نوشتار قصد بررسی موضوع استفاده از قانون جذب برای جذب پول را داریم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *