خانه / روانشناسی / ترس از مرگ از دیدگاه روانشناسی
ترس از مرگ از دید روانشناسی

ترس از مرگ از دیدگاه روانشناسی

ترس از مرگ از دیدگاه روانشناسی یک ترس غیرطبیعی یا غیرعادی از مرگ و/یا مردن است که عملکرد “طبیعی” یا سالم فرد را تحت تاثیر قرار می دهد و ممکن است با عامل خارجی خطر واقعی یا تهدیداتی که فرد ممکن است با آن ها مواجه شود، نامتناسب باشد.

علت ترس از مرگ از دیدگاه روانشناسی چیست؟

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

در حالی که بسیاری از افراد در مواجهه با واقعیت مرگ و میر انسان در یک موقعیت مانند بیمارستان، خانه، یا آسایشگاه در طول فرایند مردن یک نفر، یا در خلال مراسم تدفین، یادبود، یا مراسم خاک سپاری فردی که دوستش داشته اند، سطوحی از ناراحتی و اضطراب را تجربه می کنند، این پریشانی عموما ناشی از ترس از مرگ نیست (گرچه این عبارت گاهی در این نمونه ها به اشتباه مورد استفاده قرار می گیرد).

وحشت از مرگ واقعی باید شرایط زیر را داشته باشد:

  • از دست دادن زندگی تان باطنا بر شما تاثیر بگذارد و این نگرانی شامل مرگ و از دست دادن فرد دیگری نباشد. برای مثال، اندیشیدن یا ترس از بیماری یا حادثه در زندگی کسی که دوستش دارید یا به او اهمیت می دهید مثل فرزند، همسر، والدین یا یک دوست، ترس از مرگ به شمار نمی رود.
  • زندگی طبیعی شما را تحت تاثیر قرار دهد. برای مثال، احساس ناراحتی و لکنت زبان در یک مراسم تدفین، چون واقعا نمی دانید که بهترین چیز برای گفتن به یک فرد عزادار چیست، بسیار رایج است. از سوی دیگر، امتناع از ترک خانه یا آپارتمان برای خرید خواروبار یا گرفتن یک محموله پستی به این دلیل که می ترسید چیزی منجر به مرگ شما شود، می تواند نشان دهنده یک وضعیت روانی باشد که به ارزیابی توسط یک متخصص سلامت روانی نیاز دارد.

آیا ترس از مرگ طبیعی است؟

ترس از مرگ
ترس از مرگ

شستن منظم دست ها برای جلوگیری از گسترش میکروب ها، و یا مسواک زدن مداوم دندان های خود برای جلوگیری از کرم خوردگی و بیماری لثه، واکنش طبیعی و سالم به نگرانی های واقعی هستند.

به طور مشابه، اندکی پرورش ترس از مرگ از دیدگاه روانشناسی به طور کلی مفید است، چون می تواند به شما انگیزه دهد تا سلامت خود را از طریق ورزش منظم بهبود ببخشید، یک رژیم متعادل را دنبال کنید، بر اعتیاد غلبه کنید و …

حتما بخوانید

یک نگرانی سالم در مورد از دست دادن زندگی همچنین می تواند شما را تحت تاثیر قرار دهد تا خطرات مربوط به انجام یک فعالیت فیزیکی جدید، یا قرار گرفتن در یک وضعیت خطرناک و به طور بالقوه آسیب زننده را در نظر بگیرید.

اما این نوع واکنش به یک ترس طبیعی از مردن هم به طور کلی از سطحی از ترس از مرگ ناشی نمی شود.

دلیل ترس از مرگ از دیدگاه روانشناسی چیست؟

همان طور که در بالا اشاره شد، ترس از دست دادن زندگی هم طبیعی و هم به طور کلی مفید است، مگر این که ترس شما بر سبک زندگی عادی شما تاثیر بگذارد و/یا واکنش شما با خطر واقعی خارجی یا آنچه شما را تهدید می کند، نامتناسب باشد.

به طور کلی، هر ترس شدید و غیرمنطقی درباره یک چیز یا موقعیت که موجب برانگیختن سطحی از ترس می شود، ماهیت روانشناختی دارد.

برای مثال، بسیاری از مردم از پیدا کردن یک عنکبوت در خانه خود نفرت دارند، اما اگر ترس شما از این موجودات باعث می شود تا پس از کشف یک خزنده بر روی دیوار، خانه را ترک کنید یا از رفتن به جنگل ها، پارک ها یا جاهایی که ممکن است عنکبوت وجود داشته باشد اجتناب کنید و غیره، پس ترس شما از عنکبوت به طورکلی ترس از مرگ نیست.

در حالی که علت هر گونه ترس پیچیده است، مرگ هراسی (یا به طور کلی ترس ما از مرگ) می تواند ناشی از نگرانی های زیر باشد که افراد معمولا درباره مرگ و میر شخصی خود احساس می کنند:

  • ترس از مرگ ناگهانی یا طولانی مدت.
  • ترس از مرگ از دیدگاه روانشناسی دردناک یا وحشتناک.
  • ترس از ناشناخته بودن مرگ یا این که “چه چیزی در پس آن است؟”
  • ترس از سلامتی عزیزان و بازماندگان در آینده.
  • ترس ها ریشه در تجارب زندگی منفی یا دردناک گذشته داشته باشند.

باز هم، شناسایی علت روانشناختی ترس از مرگ از دیدگاه روانشناسی در هر فرد بسیار پیچیده و منحصر به فرد است. اگر حدس می زنید که از این ترس خاص رنج می برید، باید از یک متخصص سلامت روان واجد شرایط کمک بخواهید.

در صورت نیاز میتوانید از بخش مشاوره روانشناسی آنلاین سایت ویکی روان برای ارتباط با مشاورین و روانشناسان استفاده نمائید.

مشاوره روانشناسی آنلاین

 

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *