وسواس

تعریف افکار وسواسی چیست؟ (بررسی ۰ تا ۱۰۰)

افکار وسواسی اجباری چگونه هستند و برای درمان باید چه کرد؟

در علم مشاوره روانشناسی افکار وسواسی یکی از مسائلی است که می تواند به شدت کیفیت زندگی انسان را تحت تاثیر قرار دهد. در مشاوره وسواس فکری تلاش می شود تا این افکار وسواسی در انسان بر طرف شود و با ریشه یابی شخص مشاور بفهمد که در مراجعه کننده اش دلیل وسواس چیست؟

همه ما در پیرامون خود آدم‌ های وسواسی با افکار وسواسی فراوان دیده‌ ایم یا شاید خودمان وسواسی باشیم. اگر برای شما هم این سوال پیش آمده که وسواس چیست؟ افکار وسواسی چگونه هستند؟ و چه موقع باید برای رهایی از افکار وسواسی اقدام اساسی کرد؟ با ویکی روان همراه باشید.

تعریف افکار وسواسی چیست؟

روانشناسی افکار وسواسی در انسان

افکار وسواسی افکاری هستند که به طور آزاردهنده ای تکرار می شوند و شخص را مجبور به اقدامی می کنند که به خودی خود بی ضرر است. ولی وقتی این اقدام مدام و مدام تکرار شود آن وقت دیگر بی ضرر نیست. یک چیزهایی افکار وسواسی هستند که تعجب می کنید! مثلا:

 • وسواس مقایسه کردن که در جامعه ما حتی عادی است. اگر می بینید افکار وسواسی شما در مورد مقایسه خودتان با دیگران است احتمالا به این وسواس دچار شده اید.
 • وسواس به ریزش ادرار (یعنی این فکر که انسان مدام نگران این باشد که نکند کنترل ادرارش را نداشته باشد.)
 • وسواس ترس از مرگ
 • وسواس شمارش اعداد. اگر افکار وسواسی در مورد اعداد است پس یعنی شما مدام در حال شمردن هستید و روی اعداد خاصی حساسیت دارید. مثلا تعداد قدم های شما باید حتما فلان مقدار باشد، حتما باید فلان تعداد لقمه های خود را بجوید و…
 • افکار وسواسی توهین به مقدسات
 • وسواس کندن مو که می تواند هم در زنان اتفاق بیفتد هم در آقایان.
 • وسواس احساس گناه که موجب افکار وسواسی عذاب وجدان می شود.
 • وسواس بیماری داشتن
 • وسواس تقارن. در این مورد افکار وسواسی شخص در مورد این است که همه چیز باید قرینه باشد و شما این مورد را خصوصا در چینش وسایل توسط این افراد مشاهده می کنید.
 • وسواس کندن پوستن. افرادی که مدام پوست شان، روی زخم ها و جوش های شان را می کنند وسواس کندن پوست دارند.
 • افکار وسواس خودکشی که یکی از افکار وسواسی خطرناک است.

و…

بنابراین اگر می بینید یک فکر مدام در شما تکرار می شود و این تکرار شما را ناچار به اقدام می کند و به شما احساس استرس و اضطراب می دهد حتما از یک مشاور کمک بخواهید.

اگر می بینید به مشاور ها هم وسواس دارید به یک مشاور آنلاین وسواس مراجعه کنید که دیگر بهانه حس اضطراب دیدن مشاور، قرینه نبودن چیدمان اتاقش، زوج یا فرد بودن وسایل روی میزش و… را نداشته باشید!

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
زهرا محبوبی زهرا محبوبی
دکتری روانشناسی
از 62,500 هزار تومان
شیدا خوشه مهری شیدا خوشه مهری
دکتری روانشناسی
از 87,500 هزار تومان
کورش مهدیون کورش مهدیون
مشاور روانشناس
از 150,000 هزار تومان
حامد عامری حامد عامری
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
نیره آزادی نقش نیره آزادی نقش
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
راضیه هاشمیان راضیه هاشمیان
دکترای روانشناسی
از 200,000 هزار تومان
آرزو بختیاری آرزو بختیاری
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان
شیلا توکلی شیلا توکلی
مشاور روانشناس
از 160,000 هزار تومان

افکار وسواسی چگونه است؟

اگر در میان افراد خانواده یا دوستان تان فکر می‌ کنید که شخصی با افکار وسواسی دست و پنجه نرم می‌ کند بهتر است توصیه کنید این مطلب را بخواند و با افراد مشهور مبتلا به وسواس هم آشنا شود! چون باعث می شود بداند که تنها نیست.

خداخانی با اشاره به اینکه انواع وسواس به دو دسته عمده تقسیم می شوند، می‌ گوید:

در یک نوع از وسواس، فرد رفتارهای وسواسی دارد. بحث نجس و پاکی از آن دسته است.

خصوصیات افراد دارای وسواس فکری این گونه است که مثلاً وقتی به ناچار با شخصی که دستش خیس است، دست می‌ دهد، دائم به این فکر می‌ کند که ممکن است نجس شده باشد یا بعد از قفل کردن در بعد از چندین متر دور شدن پیش خود فکر می‌ کند: «در را قفل کردم یا نه؟ زیر گاز را خاموش کردم یا نه؟ یا…»

رفتارهای وسواسی رفتارهای ثابتی هستند که به عادت‌ هایی وقت گیر تبدیل می‌ شوند و فرد زمان زیادی را به خاطر شان هدر می‌ دهد و از دست خود کلافه می‌ شود ولی نمی‌ تواند کار تکراری مورد نظرش را انجام ندهد چون به شدت مضطرب می‌ شود. پس اگر می پرسید چرا درمان وسواس مهم است تا الان باید جواب سوال تان را گرفته باشید.

 

روانشناسی افکار وسواسی در انسان

 

به گفته این روانشناس، رفتارهای وسواسی می‌ توانند ذهنی باشند. فردی را تصور کنید که دائماً تصاویر و افکار منفی نسبت به صحنه‌ های غیر اخلاقی در ذهن دارد که در نتیجه آن احساس گناه شدید می‌ کند، مدیریت غلط این گونه احساسات می‌ تواند منجر به وسواسی شدن فکر شود.

مثلاً ممکن است این فرد عادت کند که تا فلان دعا را نخواند، افکار منفی و بد از او دور نمی‌ شود یا حتی دیده شده است که فردی خود را مجاب می‌ کرد تا از یک تا ۱۰ بشمارد و بعد برعکس شمارش کند و دائم در حال تکرار این کار در ذهن خودش بود. چنین اختلالات ذهنی تنها با مشاوره درمانی هستند که بهبود می‌ یابند. چون برخورد با شخصیت وسواسی نیازمند تخصص و ریشه یابی است.

اگر خودتان یا یکی از عزیزان تان از افکار وسواسی به ستوه آمده اید و برای شما سخت است در موردش با کسی صحبت کنید حتما در مورد مشاوره متنی وسواس فکر کنید. چون خیلی از محدودیت هایی که افراد وسواسی برای خودشان ایجاد کرده اند را ندارد.

برای درمان افکاری وسواسی می توانید روی کمک مشاوران زیر حساب کنید:

چه موقع باید به درمان افکار وسواسی پرداخت؟

خیلی از ما ممکن است در زمان‌های مختلف شک کنیم که دچار اختلال وسواس هستیم یا خیر؟

خداخانی توصیه می‌ کند: اگر در خانه دائم در حال تمیز کردن گاز هستید یا با خروج هر کسی از حمام خود را مجبور به شستن کل دیوارها می‌ کنید و رفتارهایی از این قبیل دارید که نمی‌ توانید از انجام آن ها چشم پوشی کنید، بهتر است به متخصص مراجعه کنید تا به بررسی اختلال وسواس در شما بپردازد.

نوع دیگر وسواس اختلال شخصیت وسواسی است. به گفته این روانشناس افرادی که مبتلا به این نوع اختلال هستند وسواس فکری عملی ندارند بلکه بسیار کمالگرا، دقیق، عصا قورت داده، جزئی نگر و حساس هستند به‌ عنوان مثال روی میز جای دستمال کاغذی نباید عوض شود.

پس اگر اقدام یا فکر تکرار شونده ندارید ولی حساسیت بی مورد دارید شاید باز هم به وسواس فکری دچار شده باشید. اقدام در این زمینه باید زمانی صورت بگیرد که خود شخص یا اطرافیان شخص به این نتیجه برسند که افکار وسواسی واقعا تاثیر منفی روی کیفیت زندگی شخص گذاشته است.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
رضوان شمس رضوان شمس
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان
صفورا نصیری صفورا نصیری
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
مژگان افضلی مژگان افضلی
دکتری روانشناسی
از 100,000 هزار تومان
سعید بابایی سعید بابایی
دکتری روانشناسی
از 100,000 هزار تومان
محمد امین چالاک محمد امین چالاک
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
شیما وفا شیما وفا
دكتراى روانشناسى
از 100,000 هزار تومان
رویا قشقائیان رویا قشقائیان
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
صدیقه صفایی صدیقه صفایی
دکتری روانشناسی
از 60,000 هزار تومان

رهایی از افکار وسواسی در ویکی روان

شخص وسواسی باید از هر نظر بهترین میهمانی را برگزار کنند، وقتی می‌ خواهد پرده بخرد باید بهترین پرده باشد. خانه این قبیل افراد همیشه برای پذیرایی از میهمان آماده است ولی مشکل اینجاست که خود آنها هیچ وقت خوشحال نیستند چون حوصله هیچ بی‌ قانونی را ندارند. هنگام رانندگی، در صف بانک و خلاصه هر جایی که اندکی بی‌ قانونی می‌ بینند عصبی می‌ شوند.

افراد وسواسی در ارتباطات فردی و اجتماعی هم دچار مشکل می‌ شوند. خداخانی در خاتمه در این زمینه می‌ گوید:

در وسواس نوع اول فرد می‌ داند که رفتارش اشتباه است ولی کنترلی روی رفتار خود ندارد و در نوع دوم شخص کلاً قبول نمی‌ کند که رفتاری اشتباه و نادرست دارد (همواره فکر می‌ کند دیگران در اشتباه هستند).

او تصور می‌ کند که خیلی منظم است، روی وقت و قول حساس است، این رفتارها حتی خصیصه‌ های مثبتی هستند و نباید به هیچ وجه به آن ها ایراد گرفت.

در نهایت فرد وسواسی چه در نوع اول و چه در نوع دوم هم باعث آزار خود و هم باعث آزار رساندن به دیگران می‌ شود و برای رهایی از افکار وسواسی این افراد باید با کمک افراد متخصص سبک زندگی را تغییر بدهند تا خود و دیگران به آرامش برسند. این ضرورت خصوصا به هنگام ازدواج با فرد وسواسی به چشم می آید.

اگر شما یا اطرافیان جزو افرادی هستید که از وسواس یا وسواس فکری رنج میبرید و به دنبال این هستید که این مشکل  وسواس را درمان کنید، در موردش با یک متخصص صحبت کنید. مشاوره تلفنی وسواس نه تنها می تواند برای شما راه گشا باشد بلکه سختی های مشاوره حضوری را هم ندارد.

اگر هم در ایران زندگی نمی کنید و به دنبال مشاور یا متخصصی می گردید که با فرهنگ بومی و زندگی ایرانی شما آشنایی داشته باشد فکر نکنید دنیا برای شما به آخر رسیده و باید حتما همان جا با مشاوران خارج از کشور سر و کله بزنید. مشاوره روانشناسی خارج از کشور برای شما این امکان را فراهم می کند که بدون معطلی از متخصصانی که درک تان می کند کمک بگیرید.

ویکی روان

ویکی روان سامانه سلامت روان با خدمات متنوع برای تمام فارسی زبانان است. می‌توانید در ویکی روان مشاوره روانشناسی برگزار کنید، در وبینارهای روانشناسی شرکت کرده و از مطالب مرتبط با روانشناسی استفاده کنید. جلسات مشاوره روانشناسی ویکی روان به صورت آنلاین، تلفنی و متنی برگزار می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا